Hledáčkem reportéra - květnová fotografická soutěž odstartovala Blog

Hledáčkem reportéra - květnová fotografická soutěž odstartovala

Martin LukešAktualizováno: 5. 5. 2014 v 16:47 • Rubrika: Blog

Věrní fanoušci naší Galerie již postřehli, že dalším měsíčním tématem našeho celoročního vzdělávacího projektu ROK S MEGAPIXELEM je reportáž. S tím je spojená i další fotografická soutěž, které tentokrát nese název HLEDÁČKEM REPORTÉRA. Patronem tohoto kola a hlavním porotcem soutěže je celosvětově uznávaný a oceňovaný zpravodajský fotograf Jan Šibík, se kterým se v následujících dnech můžete setkat i osobně.

Hledáčkem reportéra

Méně zkušení fotografové si možná položí základní otázku, co to je vlastně reportážní fotografie a jaký je rozdíl mezi reportáží a dokumentem. Hranice mezi těmito dvěma žánry je opravdu velmi tenká a proto se může stát, že se někdo v těchto dvou žánrech ztratí. Zase tak složité, to ale není. Reportáž by měla zachycovat nějakou situaci nebo událost a divákovi zprostředkovávat objektivní pohled na ni. Reportáže jsou nejčastěji spojovány s publicistikou a reportážní snímky vidíme v médiích, ať už to jsou noviny, časopisy, internet nebo televize.


Skotský pub / Hudební vystpupení / foto: Martin Lukeš (2013)

Oproti tomu dokument není stav události, ale stav věci. Při dokumentární fotografii musí být autor důvěrně seznámen s prostředím a při jeho dlouhodobém zkoumání sbírá data a dokumentuje určité téma.

Reportáží může být například soubor fotografií ze sportovní, nebo kulturní události, svatby, z nějaké demonstrace, výlovu rybníka, nebo hasičského cvičení. Dokumentární soubory se zabývají sociálně společenskými tématy, nebo problémy. Například může jít o soubory na téma život ve městě, vesnici, nebo v nějaké rozvojové zemi, život ve vězení, nebo na vysokoškolské koleji atd.


Motocyklové závody / Plochá dráha / foto: Martin Lukeš (2013)

V některých bodech se oba tyto žánry protínají. Můžete například nafotit několik reportáží z divadelních představení a některé záběry pak použít v dokumentárním souboru o divadle. V něm by ale samozřejmě neměl chybět i pohled do zákulisí.

Opět to tedy není jednoduché téma a jsme moc zvědaví, jak se s ním tentokrát poperete. Na celou soutěž bude dohlížet ikona české reportážní fotografie Jan Šibík, se kterým jsme před časem dělali rozhovor. Navíc se již brzy můžete těšit na jeho pokračování, tentokrát na téma s jakou technikou Jan Šibík pracuje. To zveřejníme již brzy v našem Magazínu.


Festival tetovacích studií / Tattoo Convention / foto: Martin Lukeš (2012)

Zdrojem inspirace Vám může být naše Galerie. A to jednak v podobě samotných soutěžních snímků nebo žánr REPORTÁŽ. A k lepším výsledkům Vám může pomoci rubrika FOTOPORADNA v našem Magazínu, kde k tomuto tématu byly zveřejněny následující články.


Prohlídka kostela Panny Marie Bolestné / Dobrá Voda / foto: Martin Lukeš (2012)

Jak se fotí GRAND PRIX

Jak fotografovat v muzeu - 1.díl

Jak fotografovat v muzeu - 2.díl (závěr)

Jak se fotí Olympiáda? Šíleně rychle!

Máte rádi černobílé fotografie? - Nefoťte černobíle!

Jak fotografovat ohňostroj

Jak fotit doma o Vánocích

Fotografická matematika, aneb jaké časy lze udržet z ruky

Fotografujeme pohyb - krátké expoziční časy

Jak fotit pohyb

Teleobjektiv na dovolené – jak ho správně použít

Jak fotit pod vodou

Jak fotit při outdoorových aktivitáchSuspension - věšení na háky za kůži / Hell Party / foto: Martin Lukeš (2010)

Dalším zdrojem, odkud můžete čerpat informace o tom, jak si poradit s tímto žánrem je naše Fotoškola. Zde se dočtete, jak se fotografují žánry, které s reportáží souvisí.

Jak fotit reportáž

Jak fotit street foto

Jak fotit dokument

Jak fotit svatby

Jak fotit koncerty

Jak fotit sport


Příprava domácích těstovin / restaurace Il Mercato / foto: Martin Lukeš (2013)

Fotografická soutěž odstartovala 1. května 2014 a končí o půlnoci 31. 5. 2014. Soutěží se jako každý měsíc nejen o věcné ceny, ale také o cenné body do celoroční soutěže o nejlepšího a nejvšestrannějšího fotografa roku. Dosavadní pořadí naleznete v průběžných žebříčcích soutěže.


Reportážní momentka / New Yorské metro / foto: Martin Lukeš (2012)Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

  • Jak fotit reportáž

    Reportážní fotografie patří k náročnějším fotografickým disciplínám. Vyžaduje totiž postřeh, protože se fotografovaná událost už pravděpodobně nebude…

  • Hledáčkem reportéra

    Slovo reportáž je odvozené z francouzštiny a dalo by se přeložit jako zpráva, nebo sdělení. Dobrý reportážní fotograf se musí dostat do víru událostí…

  • I cesta může být cíl

    Máme tu závěrečné kolo naší celoroční fotografické soutěže a rozhodli jsme se, že poslední téma necháme trochu volnější. Fotografování, a to rodinné…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc
Rozumím