Příslušenství foto a video

Hledáčky, očnice a matnice

Tato kategorie je věnovaná příslušenství, které slouží zejména ke zvýšení pohodlí a komfortu při fotografování. Patří sem například úhlové hledáčky, gumové, zvětšovací a dioptrické očnice nebo speciální matnice.

Hledáčky

Rozšiřte možnosti svého fotoaparátu o externí hledáček navržený přímo pro váš fotoaparát. Hledáčky, které mohou být elektronické nebo optické, umožňují kontrolovat a jasně sledovat fotografovanou scénu i za přímého slunečního světla. Jde o ideální řešení pro fotoaparát, který nedisponuje vestavěným hledáčkem. K fotoaparátu se většinou připevňují pomocí sáněk blesku nebo rámečkem kolem displeje.

Optické hledáčky

Optický hledáček umožňuje fotografovi komponovat záběr a přitom vidět přesně to, co vidí objektiv. Tento hledáček funguje na principu systému zrcadel a hranolů k odrazu obrazu skrz čočku a směrem k vašemu oku. Výhodou optických hledáčků je to, že fotograf vidí scénu bez časové prodlevy, bez omezení rozlišení a se vší čistotou a jasem, které dokáže objektiv a lidské oko zaznamenat.

Elektronické hledáčky

Tyto hledáčky jsou určeny především pro bezzrcadlovky a kompaktní fotoaparáty. Zobrazují v podstatě úplně to samé, co zobrazuje LCD displej přes Live View. Vysoké rozlišení a korekce dioptrií zaručují vynikající přesnost a živý obraz při fotografování.

Úhlové hledáčky

Úhlové hledáčky jsou užitečné při fotografování v situacích, kdy fotograf potřebuje fotografovat z nestandardního úhlu. Mají zakřivené okuláry v pravém úhlu, což usnadňuje fotografování například oblohy, při fotografování vleže na zemi nebo při záběrech od země. Úhlové hledáčky našly hojné využití zejména v makrofotografii pro přesné zaostření. Mohou být vybaveny přesnějšími a vylepšenými funkcemi zvětšení.

Video hledáčky

Video hledáčky jsou vhodnou volbou pro kameramany, kteří často natáčí z ruky. Jsou zvláště užitečné pro venkovní natáčení ve stylu run-and-gun. Hledáček umožňuje sledovat obraz bez rušivého slunečního světla nebo periferního vidění. Přitisknutí obličeje k hledáčku také pomáhá ke stabilnějším záběrům. 

Očnice

Očnice je tvarovaný rámeček opatřený gumovým potahem, který se nazasuje na hledáček fotoaparátu. Hlavní funkcí tohoto příslušenství je poskytnout pohodlný bod kontaktu při používání hledáčku. Slouží zároveň jako ochranný štít, který zabraňuje pronikání bočního světla do vašeho zorného pole při pohledu do okuláru a poskytuje tak čistý průhled. Kromě toho chrání samotný hledáček před poškrábáním nebo zašpiněním. Pro maximální pohodlí je většina očnic vyrobena z měkké, pružné gumy. To však znamená, že se mohou používáním opotřebovat, poškodit nebo znečistit, a proto je většina z nich konstruována tak, aby se dala snadno vysunout z hledáčku. Standardní očnici můžete také vyměnit za takovou, která je lépe tvarovaná nebo nabízí další funkce. Pokud vám například nevyhovuje dioptrický rozsah hledáčku, jsou k dispozici i dioptrické korekční očnice nebo očnice uzpůsobené fotografům s brýlemi. Mějte však na paměti, že různé modely fotoaparátů mají různé velikosti očnic. Mohou sice vypadat podobně, avšak očnice obecně nejsou kompatibilní u různých výrobců a produktových řad. V naší nabídce naleznete náhradní očnice pro širokou nabídku modelů fotoaparátů.

Matnice

Matnice je převážně plastová (dříve skleněná), z jedné strany matovaná destička, která rozptyluje světlo procházející objektivem. Jemně matný povrch skla umožňuje, aby světlo procházející skrz objektiv a odražené od zrcadla bylo vidět jako obraz. U profesionálních DSLR je možné měnit podklad záběru hledáčku popř. prostředí záběru. Výměnou libovolné matnice si uživatel může opatřit v hledáčku horizontální a vertikální mřížku, zvýraznit střed políčka záběru a podobně. To vše napomáhá lepšímu ostření a komponování přes hledáček.

 

Pokračovat