Recenze HyperDrive Gen2 USB-C hub 12 v 1

Adam Kahánek

Adam Kahánek • 08. 02. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Kvalitní zpracování
  • Bohatá výbava
  • Rychlá čtečka paměťových karet
  • 100W USB Power Delivery nabíjení notebooku
  • Málo se zahřívá
  • 2× USB 3.1 Gen2 na přední straně
  • Kombinovaný audio 3,5mm jack
  • Možnost připojit až tři monitory
  • 1Gb/s ethernet

Co se nám nelíbí

  • Napevno umístěný připojovací kabel na přední straně
  • Na zadní straně pouze porty USB 2.0

Představení HyperDrive Gen2 USB-C hub 12 v 1

Představení HyperDrive Gen2 USB-C hub 12 v 1

Nová generace hubů HyperDrive

Huby HyperDrive jsou jedněmi z nejznámějších na trhu a jejich používání si oblíbilo mnoho uživatelů MacBooků, iPadů a ostatních Maců. Až donedávna však velkou část hubů provázelo několik omezení týkajících se jejich funkčnosti. Například HDMI bylo pouze ve verzi 1.4 a nepodporovalo tedy výstup v rozlišení 4K a s obnovovací frekvencí 60 Hz. Nebo byl například omezen nabíjecí výkon, který byl přes hub propouštěn dále do notebooku pomocí USB Power Delivery, případně čtečka paměťových karet microSD / SD podporovala rychlostní standard nejvýše UHS-I, atp.

HyperDrive nedávno uvedl zcela nové huby, nebo snad i dokovací stanice, dalo by se říct. Nové modely Gen2 zahrnují jeden spíše cestovní model s označením 6 v 1, zatímco zbývající modely 12 v 1, 16 v 1 a 18 v 1 jsou již vyloženě stolní huby určené pro vaše pracoviště. Mají zcela přepracovaný design a působí tak trochu průmyslově. Na recenzi se mi do rukou dostaly dva z nich, 6 v 1 a 12 v 1, tedy dva trochu odlišné pro různé způsoby použití.

HyperDrive Gen2 USB-C hub 6 v 1 – ideální na cesty

Nejmenší z nové generace hubů byl navržen primárně pro lepší mobilitu, abyste si jej zkrátka mohli vzít kamkoliv, kde budete chtít, případně pro méně náročnější uživatele. Kvalita zpracování je velmi vysoká, hub je robustní, kabel pevný a celkově působí zpracování jako velmi dobré. Trochu nešťastné mi přijde umístění kabelu, který vychází jako by z přední strany hubu a je napevno. Osobně jsem tento hub používal na stole a při cestování a jako lepší varianta mi přišel kabel zezadu s tím, že naopak port USB 3.0 mohl být místo něj na přední straně. Není to žádný zásadní nedostatek, pouze detail, díky kterému by hub byl ještě lepší.

Nabídka portů je na mobilní použití dostatečná, byť bych si určitě dokázal představit ještě jeden port USB 3.0 navíc. K dispozici je standardní velký port USB 3.0, průchozí USB-C (USB 3.1 Gen2 – 10 Gb/s) s podporou nabíjení notebooku výkonem až 100 W, HDMI 2.0 (s podporou rozlišení 4K při 60 Hz) a kombinovaný 3,5mm audio jack pro sluchátka a mikrofon. Na závěr určitě velmi důležitá věc pro fotografy a videotvůrce a to čtečka paměťových karet SD a microSD, která podporuje i rychlostní standard UHS-II (maximální rychlost přenosu 300 MB/s).

Za použití UHS-II čtečky rozhodně výrobce chválím, jelikož to byla jedna ze slabin předchozích generací hubů. Mezi další slabinu patřil nižší maximální nabíjecí výkon, který byl rovněž navýšen a 100 W v dnešní době stačí jakémukoliv notebooku s nabíjením přes USB-C.

S používáním hubu jsem neměl vůbec žádné problémy. I při domácím použití a plném využití konektorů, čtečky a připojení 4K monitoru se zahříval jen velmi decentně. Vše fungovalo bez problému. Čtečku jsem sice neměl možnost využít naplno, jelikož nemám tak rychlou paměťovou kartu, ale nějakých 250 MB/s jsem z ní při kopírování 50MB RAWů dostal bez problému.

Za mě je hub HyperDrive USB-C 6 v 1 naprosto ideálním společníkem nejen na cesty. Není nikterak velký, má konektory pro všechnu základní výbavu, rychlou čtečku karet, podporu vysokého nabíjecího výkonu… nechybí mu zkrátka nic.

HyperDrive Gen2 USB-C hub 12 v 1 – ideální do domácnosti / práce

Zatímco hub 6 v 1 je vhodný spíše na cestování a častější přenášení, 12 v 1 je už „macek“ vhodný na stacionární použití doma / v práci na stole. I jeho výbava tomu odpovídá. Podobně jako u modelu 6 v 1, i zde mám výtku k umístění připojovacího kabelu k notebooku na přední místo zadní strany. Takové umístění mi zkrátka, zvlášť doma na stole, přišlo mnohem lepší.

Jak už název vypovídá, disponuje tento hub celkem dvanácti možnostmi připojení. Prvně bych určitě začal nejdůležitějším rozhraním a to USB. K dispozici je USB-C (USB 3.1 Gen2 10 Gb/s) s až 100W nabíjením, dva porty USB 3.0 a dva porty USB 2.0. Místo USB 2.0 bych si určitě dokázal představit další dva USB 3.0, ale bohužel je hub limitován připojením k notebooku pouze pomocí USB 3.1 Gen2, nikoliv pomocí Thunderboltu 3, což zkrátka při plnějším využití nezvládne uživit čtyři porty USB 3.0 tak, aby byly zachovány rozumné rychlosti.

Bohatá je i výbava pro připojení externích monitorů. K dispozici jsou dva konektory HDMI 2.0 a jeden DisplayPort 1.4. Všechny tedy podporují monitory / televize s rozlišením 4K i při 60 Hz. Zapojit můžete až tři monitory (u Maců pouze jeden, jelikož u MacBooků lze přes USB-C připojit pouze jeden monitor na rozdíl od Thunderboltu 3, kde lze připojit i dva), ale musíte při tom počítat s určitým omezením snímkové frekvence, případně rozlišení (při třech displejích lze mít maximálně dvakrát 4K při 30 Hz a jeden Full HD při 60 Hz).

Určitě důležitým je pro stacionární použití i síťové připojení přes osazený ethernet (LAN) konektor, který podporuje rychlost až 1 Gb/s. Není zkrátka nad krásně stabilní kabelové připojení :) Nakonec bych ještě zmínil kombinovaný 3,5mm audio jack a opět UHS-II čtečku paměťových karet SD a micro SD.

Hub 12 v 1 je sice limitován připojením přes rozhraní USB 3.1 Gen2 místo Thunderbolt 3, avšak vzhledem k ceně si myslím, že to není žádný problém. Pro naprostou většinu uživatelů to nebude žádný problém a cena je násobně nižší oproti Thunderbolt 3 dockům s podobnou výbavou.

Pokud vám nestačí 6 nebo 12 konektorů

V případě, že by vám nestačila výbava dvou testovaných hubů, nabízíme od HyperDrive ještě další dva stolní. Jedním z nich je 16 v 1, kdy se jedná spíše o výkonnou dokovací stanici s rozhraním Thunderbolt 3. Druhým je 18 v 1 s připojením přes USB-C.

Popis a parametry

Popis a parametry

HyperDrive Gen2 USB-C hub 12 v 1 – Hyper přichází s revoluční novinkou v podobě 2. generace USB-C hubů – HyperDrive Gen2 s 2× větší rychlostí a 2× větším výkonem. Naplní každou potřebu – od připojení mobilů a tabletů, přes notebooky a počítače, až po úpravy high-end audia a videa. Navíc se díky dlouhému integrovanému kabelu zbavíte houpajícího hubu z vašeho notebooku. S hubem HyperDrive Gen2 12 v 1 dostanete: 4K@60Hz HDMI HDR, 300 MB/s čtečku UHS-II microSD / SD karet, 10 Gb/s USB-A (USB 3.1), 100W USB-C Power Delivery. Jinými slovy si dopřejete 2× rychlejší frekvenci zobrazování na monitoru, 2× rychlejší přenos přes USB, 3× rychlejší přenos z paměťové karty a 2násobný výkon při nabíjení pomocí USB Power Delivery.

Nabíjejte klidně i 16" MacBook Pro

S vhodným adaptérem je Gen2 připraven nabíjet i energeticky nejnáročnější zařízení. Z maximálního výkonu 100 W Power Delivery si odebere 15 W a notebooku nebo tabletu poskytne odběr s výkonem 85 W.

Nechte se vtáhnout do děje čistým obrazem

Při sledování akčních filmů, sportovních přenosů nebo při hraní her vás uchvátí křišťálově čistý video výstup GEN2 s obnovovací frekvencí 60 Hz při rozlišení 4K.

12 portů v jednom rozbočovači

  • USB-C (100 W Power Delivery)
  • DisplayPort 4K@60Hz
  • 2× HDMI 4K@60Hz HDR
  • 2× USB 3.1
  • 2× USB 2.0
  • Slot pro paměťovou kartu SD UHS-II
  • Slot pro paměťovou kartu microSD UHS-II
  • 3,5 mm jack pro sluchátka s mikrofonem
  • 1Gb/s Ethernet

Design podporuje funkčnost hubů

HyperDrive Gen2 je navržen v minimalistickém celokovovém vzhledu, který získal ocenění Red Dot. Hřebeny na horních 2/3 pomáhají při odvodu tepla. Huby jsou navrženy jak k použití ve svislé poloze (lepší odvod tepla), tak naplocho.

Nejčastěji využívané porty jsou umístěny na přední straně rozbočovače, zatímco obvykle trvalá připojení jsou kvůli lepší správě kabelů umístěna vzadu.

RAW formáty a sériové snímání už nebudou problém

Sloty pro paměťové karty microSD a SD dokáží vyvinout maximální přenosovou rychlost standardu UHS-II, tedy 300 MB/s. Vyhoví tedy i požadavkům profesionálních fotografů a kameramanů na editaci audia a videa.

Nabíjení připojeného USB-C zařízení

  • Po obsazení USB-C portu na iPadu jej připojte k alespoň 30W nabíječce (hub odebírá 15 W).
  • Po připojení externího napájení zajistí rozbočovače dodávku energie do USB-C zařízení.
  • Hub odebírá 15 W energie a zbytek jde do připojeného zařízení, takže například 100W adaptér postačí k nabíjení 16” MacBooku Pro.

Napájení hubů a kabely

  • Všechny 3 modely hubů GEN2 lze napájet z USB-C portu připojených zařízení a nevyžadují externí zdroj napájení.
  • Huby mohou být také napájeny z externího zdroje pomocí portu USB-C (podporující Power Delivery).
  • Vestavěný USB-C kabel zvládne přenos dat 10 Gb/s a 100W napájení, takže vždy můžete plně využít všechny parametry hubu Gen2.

Video / displeje

  • Protokol pro displej: DisplayPort 1.4 HBR3.
  • OS Mac podporuje Single Stream Transport (SST) – tj. pouze 1 externí displej přes 1 USB-C připojení (2. displej zrcadlí 1. displej).
  • OS Windows podporuje Multi-Stream Transport (MST) – tj. podpora až 3 externích displejů přes 1 USB-C připojení.
  • Maximální rozlišení připojených displejů u OS Windows: 1 displej – 4K60Hz; 2 displeje – max. 2× 4K30Hz; 3 displeje – 2× HDMI + DP, max. 2× 4K30Hz + 720p, nebo 2× 1080p + 4K30Hz.
  • Maximální rozlišení u zrcadlených displejů (OS Windows) je pro každý z nich 4K60Hz.

Porty

  • Proč pouze USB-A 2.0? Porty USB-A 2.0 jsou zamýšlené pro zařízení, která nevyžadují rychlosti USB-A 3.1. Na každý port USB-A 2.0 je k dispozici také port 10 Gbps USB-A 3.1 Gen 2.

Kompatibilita

  • Apple – Jakýkoliv Mac s USB-C nebo iPad Pro s USB-C.
  • Huby Gen2 nepodporují Apple Super Drive (má větší požadavky, než dokáže jakékoliv USB poskytnout).
  • Windows – s podporou USB 3.2 Gen 2 (dříve 3.1 Gen 2) nebo vyšší. S USB 3.2 Gen 1 (dříve 3.1 Gen 1) bude funkční, ale nedosáhne rychlosti 10Gbps. Rozlišení 4K60hz vyžaduje DisplayPort 1.4.

Rozměry a hmotnost

  • Hub: 106,7 × 89 × 42,9 mm
  • Kabel: 273 mm
  • Hmotnost: 480,8 g

Ostatní

Číslo produktu HY-HD-G212
Značka HYPER

Zobrazit popis a parametry