Infračervená fotografie Fotoporadna

Infračervená fotografie

Kryštof KorčAktualizováno: 17. 4. 2015 v 15:13 • Rubrika: Fotoporadna

Co si představíte, když se řekně infračervená fotografie? Pro mě bylo první setkání s tímto pojmem spojeno s vědeckou fotografií, například snímkováním vesmíru, nebo materiálovými testy. Vždyť infračervené spektrum je přeci pro člověka neviditelné, proč by se jím někdo zabýval? A mé překvapení bylo tak velké, až jsem se jednoho dne přistihl se šroubovákem ve foťáku. Ale nepředbíhejme, nejdříve trocha teorie o tom, co to vlastně ta IR fotografie je.

Jedná se o fotografii, která se zabývá širším spektrem světla, než jaké je pro člověka běžne viditelné. Za hranicemi viditelného světelného záření leží na jedné straně ultrafialové (UV) a na té druhé infračervené záření (IR). Běžné zdroje světla od slunce až po klasickou žárovku je vydávají, jen je náš zrak není schopný zachytit.

Historicky se použivaly filmové materiály citlivé výhradně (a nebo rozšířeně) na jednu či druhou stranu světelného spektra. Případně se používaly filtry na objektiv, které propouštěly pouze omezenou část světelného záření. Ty se používají dodnes a lze je pořídit např. B+W, nebo Hoya. Dnešní digitální snímače jsou ze své konstrukce na UV a IR citlivé, je však žádoucí, aby se fotografie jimi pořízené jevily přirozeně.

Před kažký digitální senzor je tak předsazen sendvič filtrů, které zabraňují pronikání UV a IR záření až na senzor, mimo jiné je zde zakomponován také např. low-pass filtr. Většina infračerveného světla je tak na klasickém digitálu odfiltrována na samotném snímači. Infračervného světla pak do digitálního fotaparátu proniká minimum. I přesto lze ale v IR spektru fotografovat. Pokud před objektiv předsadíme filtr propouštějící pouze IR, nebo UV světlo, přeci jen se i přes filtry na snímači nějaké do svetlocitlivých buněk dostane. Je ho ale tak málo, že expozice i za slunečného počasí trvají řádově několik sekund, při větším krajinářském zaclonění pak až několik minut. Výsledný snímek je samozřejmě složen prakticky jen z červené a jejích odstínů směrem k černé.

Po převodu do černobílé získáváme snímek, který na první pohled překvapí svým charakterem. Infračervené světlo se totiž odráží jinak, než jsme u toho viditelného zvyklí. Například oblohu máme na standardní fotografii výrazně přepálenou, zde ale bývá čistá, mnohdy až tmavší než samotná krajina, případně s dokonale vykreslenými mraky. Přírodní povrchy a hlavně ty zelené se pak jeví jako bílé, záběr letní louky může působit spíše jako zasněžená krajina. Zajímavý je také efekt na lidské tváři, kde v očích výrazně tmavne duhovka, mnohdy až tak, že není rozlišitelná od zornice. V tomto případě jsme ale odkázáni pouze na dlouhé časy a v podstatě jen jeden barevný kanál.

Co dělat, pokud chceme fotografii v netradičních barvách, ale ve více, než jen odstínech šedi?

První cestou je použití filtrů propouštějících větší rozsah spektra, spodní extrém je zpravidla 650nm kterým projde největší část a horní zpravidla 950nm, jež propustí pouze velmi málo z kraje samotného infračerveného záření. Pokud tedy pořídíme filtr omezený do 650nm nebo podobný, bude při správné práci s barevnými kanály možné získat ve fotografii více barevných odstínů.

Zásadním trikem je ale odstranění filrů před snímačem, čímž si vytvoříme přístroj snímající nejen celé IR, ale i UV spektrum. Po nasazení infračerveného filtru lze fotografovat s krátkými časy z ruky a lze jej použít klidně i na reportážní fotografii. Vícebarevná úrava je pak mnohem dostupnější a monochromatické fotografie vypadají prostě úžasně. Sám jsem několik takových modifikací provedl a na několik výletů jsem s sebou bral pouze modifikovaný IR přístroj, pro ukázku například fotografie z Ukrajinské Pripyati.

Tato úprava s sebou nese také několik nevýhod. Jednak se díky vyjmutí poměrně silného skla z optické soustavy mění zaostřovací vzdálenost a ne každý fotoaparát může korektně automaticky ostřit. Druhak žádné ze standardních objektivů nemají antireflexní vrstvy přižpůsobené pro IR a UV, za určitých situací tak vzniká více odlesků na snímku, a za třetí je pro standardní fotografování potřeba předsadit na objektiv ekvivalent filtru ze snímače, tedy takový který blokuje případně nežádoucí rozsah spektra. Přes to všechno jsem jsem neváhal několik modifikací provést a díky nim se mi otevřel celý nový svět zajímavé černobílé a velmi netradiční barevné fotografie. Není přeci vzrušující fotografovat ve světle, které většina lidí ani fotoaparátů vůbec nevidí?

O své zkušenosti se s vámi samozřejmě rád podělím a tak mě rozhodně neváhejte kontaktovat osobně na Holešovické prodejně nebo zde v komentářích. Budu samozřejmě moc rád, pokud se s námi také podělíte o své zkušenosti, či IR fotografie.Zobrazeny komentáře (2 - 1)

 • 2

  Korč

  Reaguje na (1) | Vážený pane Mohykáne, děkuji za Vaši reakci. Článek je, jak je vidno z rozsahu, popularizační. Podrobné probrání tématu by vydalo právě na knihu, jako je ta, kterou zmiňujete. Rozhodně si nenárokuji expertní vhled do tématu, počítám s tím že se vždy najde někdo, kdo je v úzkém oboru znalejší než já a právě proto na konci článku otevírám případnou diskusi.

  Kryštof Korč - Megapixel, Zástupce vedoucího a specialista na foto a studio techniku, 27.04.2015 | Reagovat

 • 1

  Mohykán

  Bohužel článek je plný nepřesností. Pokud bych o IR nic nevěděl, tak z teoretického úvodu bych nepochopil nic (ostatně ze zbytku také ne). Historicky (drže se postupně článku) se používaly materiály zcitlivěné na IR (krom této oblasti byly citlivé i na celé viditelné spektrum), filtry se tedy nepoužívaly případně, nýbrž nutně. Rozumnou fotku s předsazeným IR filtrem pořízenou časem v řádech jednotek sekund mi, prosím, ukažte, možná se mýlím, ale dle mých zkušeností to nelze. Chybí mi tu vysvětlení příčiny, proč se jinak odráží (díky vlnové délce se také jinak láme a jinak prochází atmosférou), proč je zeleň tedy bílá (že by chlorofyl?). 650nm není extrém, pouze propustí i část viditelného světla (zde už nejde o čisté IR). O úpravě zde chybí opět spousta informací a vysvětlení (už jen to, že není uvedeno ani jaký aparát je vhodný, objektivy a hotspoty atd...), budiž, ale takový nesmysl, že na upravený aparát předsadíme ekvivalent filtru ze snímače, mě obrazně zvedl ze židle. Můj závěr: 1) V článku naprosto chybí důležité informace a ty, které obsahuje, jsou nepřesné (pro technickou přesnost nepřijatelné) až zavádějící. 2) Není zde jediná informace o způsobu focení (vyvážení bílé, korekce ostření). 3) Článek, přes to, že nabízí konfrontaci, mne nijak neoslovil k použití IR, z popisu bych nic nepochopil a tak na mne působí pouze jako tahání si trika autora, který o IR toho moc neví, nezlobte se na mne. Dodávám jen, že než jsem pustil do IR úprav aparátů, pročet jsem (krom zkoušek s předsazeným filtrem) snad vše dostupné na internetu a většina článků obsahuje nepřesnosti, často opisované z jednoho článku do druhého. Dá se z nich však mnohé pochopit. Pro zájemce o skutečné proniknutí do základů IR bych doporučil např. zapůjčit v knihovně či zakoupit v antikvariátu knihu Fotografie infračervenými paprsky a její použití od Vladimíra Stehlíka, vydáno v roce 1948. Bych nevypadal jako pouhopouhý hnidopich, co jen mluví (píše), mé nedokonalé fotografie najdete zde: http://moho.rajce.idnes.cz/Z_jineho_svet_l_a/ Pokud se chcete opravdu pokochat, hoďte oko na http://martinpavlik.cz/kategorie/infra-fotografie/

  Petr Mohykán, 26.04.2015 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím