Magazín

Fotoporadna

iOS 14 a iPadOS 14. Co nás čeká na podzim?

Filip BrožAktualizováno: 30. 7. 2020 v 14:29 • Rubrika: Fotoporadna

iOS 14 a iPadOS 14. Co nás čeká na podzim?

Jako každý rok, i letos se na podzim dočkáme nejen nových iPhonů, ale především operačních systémů pro všechna Apple zařízení. Ty kalifornský gigant již pár týdnů zpět kompletně představil pro vývojáře a nedávno i pro veřejnost. Každý si tak může na vlastní zodpovědnost otestovat nový iOS 14 nebo iPadOS 14. Apple samozřejmě představil i nový systém pro své počítače či Apple TV. Dnes se však pojďme podívat na systémy pro iPhone a iPad. Ty již od prvního dne spuštění testuji a každý den používám. Na co se můžete těšit?

Obsah

iOS 14

V první řadě je potřeba podotknout, že některé funkce jsou zcela totožné na iPhonu i iPadu, ač Apple v loňském roce oba systémy rozdělil. Jádro samotného systému je však stále velmi podobné, a tak některé novinky si můžete užívat na obou zařízeních. Začnu s iPhonem, jelikož zde je novinek nepatrně více, i z pohledu designu a větších změn. 

Nová domovská obrazovka

Apple vůbec poprvé umožňuje s iOS 14 výrazným způsobem zasáhnout do jednotlivých ploch a domovské obrazovky. Největší změna, které si ihned všimnete, jsou zcela nové widgety (zkratky k různým aplikacím). Dříve byly widgety na samostatné obrazovce, což stále jsou, ale nově si je můžete ve formě různých dlaždic umístit mezi své ikony. Klidně můžete mít displej pokrytý jen widgety. Nebo naopak widgety můžete nechat na samostatné obrazovce, kam patří.



Vše je ve fázi testování a v době psaní tohoto článku používám druhou verzi vývojářského systému iOS 14. Je velmi pravděpodobné, že v ostré verzi na podzim vše bude jinak, což platí i o widgetech, jelikož aktuálně můžete pracovat pouze s nativními aplikacemi. Na plochu si tak můžete dát widget z Poznámek, Připomínek, Fotky, Kalendář, Hudbu či aplikaci Soubory.

V praxi oceňuji také tzv. chytrou sadu. Ta se mění dle denní doby a mých zvyklostí. Chvíli vidím Poznámky, pak zase Hudbu či Kalednář. Už se však moc těším na vlastní widgety, jakmile je zpřístupní vývojáři dalších aplikací. Již jsem viděl pár obrázků a jistě se máme na co těšit. 



Líbí se mi, že si také můžete vytvářet vlastní sady. Stačí na displej umístit dva a více widgetů ve stejném formátu – tedy přes celou třetinu, čtverec a tak dále. Následně pomocí drag and drop stačí widgety na sebe přetáhnout a pomocí prstu můžete mezi nimi listovat. 

Knihovna aplikací

Novinkou je také Knihovna aplikací. Na poslední straně vaší plochy naleznete seřazené všechny vaše aplikace dle kategorií. V rámci nastavení si také můžete zapnout notifikační odznaky. V aplikacích lze vyhledávat i chronologicky či využít pole pro hledání. V rámci úpravy plochy si také konečně můžete některé plochy nechat zcela zmizet, tedy skrýt.

Přemýšlím, že některé plochy nechám zmizet a budu používat více právě Knihovnu aplikací, ve které se aplikace spouští velmi příjemně. Stále také můžete využít Spotlight, tedy swipnout na domovské stránce směrem dolů a do pole napsat hledaný výraz. Ostatně i Spotlight je na iOS 14 nový. Vypadá stejně, ale vyhledává mnohem více.

Obraz v obraze

Z hlediska nových funkcí se mi na iPhonu nejvíce líbí obraz v obraze. Ten aktuálně funguje v rámci Safari a aplikace TV. Na podporu od dalších aplikací si ještě musíme počkat. A musím uznat, že funguje opravdu dobře.



V Safari si najedete na YouTube, kliknete na celou obrazovku a pak na tlačítko pro obraz v obraze (dva čtverce na sobě). Následně se ihned můžete vrátit na plochu a dělat cokoliv, tedy spustit další aplikace nebo psát emaily. Video si můžete posouvat nahoru/dolů a do krajů po displeji. Můžete ho zmenšit nebo zvětšit. Jako poslední ho lze i minimalizovat do kraje, přičemž zvuk je i nadále slyšet. 

V praxi jde o hezkou ukázku maximalizace. Můžete periferně sledovat video a dělat přitom cokoliv jiného. V rámci aplikace TV to funguje úplně stejně. Využít můžete filmy a pořady z TV+ nebo vaše koupené/půjčené snímky. Už se těším až funkci obraz v obraze budou podporovat aplikace Netflix či HBO GO.

Nesmím zapomenout, že obraz v obraze podporuje i FaceTime u videohovorů. Můžete tak telefonovat, koukat na druhého protějška a ještě u toho něco vytvářet. Pevně věřím, že tohle by bylo super i u dalších aplikací – Zoom, Skype, Slack nebo i Messenger. 

CarPlay

Pokud máte novější vůz, který podporuje CarPlay, tedy připojení iPhonu k autu, i zde je pár příjemných novinek. Vůbec poprvé si můžete změnit hlavní tapetu. K dispozici je dokonce dynamická tapeta, která se mění dle aktuálního času. V CarPlay také uvidíte vlastní Nastavení a pár změn v aplikacích Hudba, Mapy či Zprávy. Pokud máte vůz od BMW, můžete vybrané modely otevírat pomocí iPhonu a aplikace Wallet. 

Novinky ve Zprávách

Apple se v iOS 14 také zaměřil na Zprávy. V případě, že využíváte hromadné chaty, můžete konečně odpovídat ve vláknu nebo si upravit styl a osoby ve skupině. Když klepnete do pole hledání, můžete hledat napříč všemi zprávami, vyhledávat soubory, odkazy, fotky nebo jen dle místa. Za mě nejrychlejší cesta jak se dostat k nějaké historii a starším souborům. Zapomenout nesmím ani na nové Memoji nebo vyhledávač pro emotikony. 

Zpřístupnění

Znáte v rámci Nastavení sekci Zpřístupnění? Apple sem přidal pár zajímavých funkcí, které ocení všichni uživatelé, a to bez rozdílu. Na mysli mám chytré poklepání na zadní stranu vašeho zařízení. Můžete volit hned dvě – dvojité a trojité poklepání. V nabídce si pak vyberete, co se má stát – vyvolat Ovládací centrum, Plochu, Siri, Snímek obrazovky, Spotlight, vypnout zvuk nebo snad spustit jakoukoliv zkratku? Výběr je více než bohatý. 



Novinky naleznete i v aplikaci Zdraví. Za zmínku stojí nové funkce u Večerky a Budíku. Jakmile si nastavíte nějaký rozvrh, váš iPhone bude akceptovat tzv. Noční klid. V určitou dobu se předem zapne režim Nerušit, můžete si spustit specifické aplikace pro zklidnění a obrazovka postupně zčerná. Před spaním uvidíte na displeji hlášku pro dobou noc a případně kapacitu vašich nabíjených Apple Watch hodinek. 

iPadOS 

Plynule se přesunu na iPad, jelikož další funkce mají oba systémy společné. I na iPadu naleznete nové widgety, avšak zatím je nemůžete umístit na plochu mezi ikony. Stále jsou viditelné pouze v novém bočním panelu. Také platí pravidlo, že k dispozici jsou jen nativní aplikace. 



Oproti iPhonu na iPadu zatím chybí Knihovna aplikací. Uvidíme, zda ji Apple v některé beta verzi přidá. Nová je také ikona pro chytrou asistentku Siri, a to nejen na iPadu, ale i iPhonu. Vše však stále funguje jen v anglickém jazyce. 

Psaní na iPadu

V angličtině také funguje patrně největší novinka na jablečném tabletu – Scribble (rukopis). Tahle funkce mi udělala obrovskou radost, protože iPad se stal mnohem více papírem v kombinaci s Apple Pencil. Nově můžete jablečnou tužku využít napříč celým systémem. Jak jsem avizoval, vše zatím funguje jen v angličtině, ale je velmi možné, že se dočkáme podpory českého jazyka. Neměl by to být takový problém. Na druhou stranu i s angličtinou je Scribble zábava. 



Psát můžete nejen v aplikacích, především v Apple Poznámkách, ale i zmíněném hledání. Vyvoláte swipnutím hledání a Pencilem napíšete nějaké slovo či název aplikace a ihned ho můžete otevřít. Psát můžete i do hledání v Safari, a to včetně jednotlivých webů. Na Megapixelu si otevřete hledání a můžete napsat klíčové slovo (v angličtině), tedy například Apple, Canon a tak dále. Psát můžete nejen slova, ale i celé věty. 

Nejvíce si novou funkci můžete vyzkoušet v Poznámkách od Applu. Scribble podporuje i pár šikovných funkcí, které možná znáte z aplikace Nebo a dalších. Když zaškrtáte písmeno či slovo, tak zmizí. Když udělám čáru ze shora dolů nebo opačně tak se slovo rozpojí nebo naopak spojí. V Poznámkách také můžete různě převádět text na psanou či tiskací formu. V praxi jistě oceníte i rozpoznávání tvarů. Uděláte šipku od ruky a když chvíli podržíte prst, máte z toho grafickou šipku jak dělanou. To samé platí o dalších tvarech. 

Vylepšené aplikace

Apple na obou platformách vylepšil a přidal drobné funkce u mnoha dalších aplikací. V rámci iPadu a aplikací naleznete někde nové boční panely, trochu po vzoru macOS, například ve Fotkách či Hudbě. Právě ve zmíněných Fotkách konečně můžete více zoomovat. V Apple Hudbě naleznete nové sekce, grafiku či přehrávač. 





Apple také vylepšil svého emailového klienta, Poznámky, Připomínky nebo Diktafon. Na iPhonu si můžete své zvukové stopy automaticky vylepšit a musím uznat, že výsledek je velmi překvapující. Ideální pro podcasty a další mluvené slovo. Z pohledu redesignu také lehce jinak vypadá aplikace Telefon či Kalendář. Všude naleznete nějaká drobná vylepšení a změny. Velmi se mi líbí například to, že když podržím prst na nějakém telefonním čísle, ihned z něho mohu udělat nový kontakt.



Safari a soukromí

Není žádné tajemství, že Apple dbá na naše soukromí. Proto ve čtrnáctých operačních systémech naleznete novinky v Safari a soukromí. U všech aplikací nově můžete udělit souhlas s přístupem k vašim Fotkách či dalším aplikacím. Můžete tak aplikaci povolit přístup jen jednou. Jakmile začne nějaká aplikace využívat váš mikrofon či kameru, uvidíte v horním stavovém řádku oranžovou diodu. 

V rámci Apple prohlížeče Safari, který je opět o něco rychlejší, si můžete nechat vyjet report se stránkami, které vás sledují a případně zasahují do vašich osobních dat. Stále platí blokování cookies a dalších trackerů. 

Pokud používáte novou klávesnici Magic Keyboard s trackpadem, můžete se postupem času těšit na podporu pro hraní her či ovládání jasu. Apple to údajně plánuje přidat v nějaké aktualizaci. 

Drobky a drobečky

U nativního Fotoaparátu můžete nově kompenzovat expozici. Stačí kliknout na šipku nahoře a u tlačítka expozice nastavit vhodný jas. Stále platí, že pod šipkou se nachází další nastavení vašeho fotoaparátu. 

Pokud používáte Apple Watch, můžete se také těšit na novou aplikaci Kondice (původně Aktivita). Apple celkově klade větší důraz na cvičení, aktuální aktivitu a vaše trendy. Historii vidíte až poté co kliknete na vaše kroužky a pak ikonu historie. Stále platí, že v aplikaci vidíte i sdílené osoby. 

Povedené systémy

Já jsem spokojený, jak s iOS 14 tak i iPadOS 14. Změn je hodně, nejsou nijak razantní či velké. Znáte to, i drobnosti mohou změnit vaše workflow a práci. Hrozně moc jsem rád, že iOS 14 i iPadOS 14 nainstalujete na podzim na všechna zařízení, jako současný iOS 13, tedy i na stařičký iPhone SE! To je neuvěřitelné. 



Musím také podotknout, že všechny systémy šlapou bez výraznějších chyb a bugů. Stále je to však beta a vše se může kompletně změnit. Opět je možné, že některé funkce nebudou oficiálně dostupné a Apple je pouze jen testuje. Vše uvidíme na podzim. Pokud plánujete testování veřejných beta verzí, dejte si pozor, kam je instalujete. Stále platí, že byste to neměli dělat na svá primární zařízení. Hrozí, že byste mohli přijít o svá data. Buďte obezřetní.
 

Kupte si některý z iPadů v našem eshopu

Kupte si některý z iPhonů v našem eshopu

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.