Magazín

Fotoporadna

iPhone XR, XS, nebo XS Max? To je to, oč tu dnes běží!

Boris StojanovAktualizováno: 18. 5. 2021 v 12:09 • Rubrika: Fotoporadna

iPhone XR, XS, nebo XS Max? To je to, oč tu dnes běží!

Měl jsem to štěstí, že jsem mohl v celkem krátkém čase otestovat celou kolekci aktuálních modelů telefonů Apple iPhone. Každý z nich je jiný, dva jsou hardwarově stejné, jeden je za dobrou cenu. Je jen otázkou preferencí, jak se k tomu jedinec postaví, jaké má priority nebo požadavky.

Obsah

Výkon

Otázku výkonu nemá smysl dle mé zkušenosti řešit. Čip Bonic 12 je ve všech třech modelech, vyšší modely XS a XS Max mají o 1 GB větší paměť. Ale, mají i vyšší nároky na zobrazení, díky rozlišení displejů a dvojitému fotoaparátu s funkcí zoomu, takže ono se to nakonec smázne. Možná se exaktním měřením dostaneme k nějakým milisekundám, ale koho to krom technických fanatiků opravdu zajímá? Já dnešní srovnání napíšu pohledem člověka, který to má v hlavě celkem srovnané. Takže rozdíl ve výkonu pro všechny činnosti, včetně hraní her někde v MHD nebo v čekárně – žádný, nebo nepostřehnutelný.

A odemykání skenováním obličeje? Fičák. U všech tří modelů! Funguje s brýlemi, v čepici, ve tmě a je velmi pozorný a učenlivý!

A co displej

No na Apple se nespoléhejte, ten vám to letos neusnadnil – tedy pokud máte preference vyšší a větší je lepší. Displej XR je totiž velikostně umístěn přesně mezi model XS a XS Max. Takže XR má 6,1“, XS má 5,8“ a XS Max má 6,5“. XR má jen „obyčejný Liquid Retina displej“, zato XSka mají „nejmodernější Super Retina HD displej“, což v praxi znamená jediné: oba modely XS mají OLED, zato XR „pouze“ LCD s panelem IPS. Rozlišení i jemnost na OLED displejích je samozřejmě jinde, ale uvidíte to v jediném případě – že máte XR i XS telefon vedle sebe. Jinak mají všechny telefony super barvy a kontrast. Navíc OLED verze v XS modelech podporují 3D touch ovládání, což je věc, na kterou si zvyknete, nebo ne. Co však musím vyzdvihnout, displeje u XS a XS Max mají nějak jinak leštěný povrch, takže po nich skvěle sviští prsty, když paříte nějaké střílečky! A to může být sakra důvod k volbě XS verzí telefonu!

Jak to fotí

Všechny čipy v těchto třech modelech mají stejné rozlišení, tzn. 7 Mpx vepředu a 12 Mpx vzadu. Rozdíl je ve dvojitém fotoaparátu u modelů XS/Max. Samozřejmě, zoomovat se dá mnohdy i nohama, není třeba širokoúhlý objektiv a teleobjektiv, ale na kraji propasti to může být trochu problém. Co je ale větší problém pro mě, je absence plnotučného Portrétního režimu u modelu XR, který má „jen“ jednoduchý foťák. On tím pádem neumí ty kejkle s hloubkou ostrosti a to mě, milovníkovi focení s otevřenou clonou a pozadím na kaši prostě chybí… A nejde ani o ty ksichtíky lidí, ono je to i o zvířecích ksichtech, produktech, větvičkách v lese, prostě o všemožném focení s důrazem na detail. Tam jsou modely XS a XS Max úúúúúúplně někde jinde. Takže si k dražšímu displeji přidejte dražší a lepší foťák, abyste viděli ten rozdíl v ceně správnou optikou.

Velikost, konstrukce a zpracování

Velikostně je to tak trochu jak právnické slovíčkaření. Je to pár milimetrů sem, pár milimetrů tam. Stejně jako gramy, ty kolidují v hmotnosti od 177g u XS, přes 194g u XR, až po macatých 208g u XS Max. Výšky jsou od 143,6 mm přes 150,9 mm až po 157,5 mm u Maxe. Šířky přístrojů hrají taktéž podstatnou roli, kvůli uchopení a ovládání jednou rukou. Nejužší je opět model XS se svými 70,9 mm, následuje XR s šířkou 75,7 mm a kraluje XS Max s šířkou 77,4 mm. Na to už potřebujete fakt velké ruce, abyste obsáhli vše, co chcete. K tomu se ještě dostanu, teď nám chybí ještě fyzická tloušťka všech telefonů, okolo které byly vedeny na internetu plamenné diskuze, kterým já se pouze směju. Přátelé, rozdíl tloušťky modelu XR a obou verzí XS 0,6 mm, ano, čtete správně – trochu přes půl milimetru! Takže pod rozlišovací schopností většiny lidstva. Samozřejmě, mít o půl milimetru více ve štůsku pětitisícovek je rozdíl, ale u telefonu? Pardon, to jde mimo mě. XR má hliníkový rámeček, který je o 2 mm silnější, než ten nerezový u modelu XS Max. Odolnost proti prachu a vodě je podobná, XR má IP 67, oba XS mají IP 68. V praxi to znamená, že vám XS může spadnout do 2 m hlubokého potoka a máte třicet minut na vylovení. Pokud bude kalná voda, bude vám asi jedno, že je to o metr větší hloubka, než u modelu XR. Zpracování je u všech modelů prvotřídní, designově jim nelze nic vytknout. XR nabízí trochu svěží výběr v podobě barev, ale nejsou syté, jsou takové trochu vymyté, možná bych řekl až holčičí. Ale možná, že většině chlapů je to úplně jedno, takže přejdeme k dalšímu srovnání a tím je:

Držení, manipulace a nošení

Zde se dostáváme k věci, která je ryze praktická. Jak se to drží. Jak se to ovládá jednou rukou a kde a jak se to dá nosit?

Možná vás překvapím, ale… Nejbezpečnější pocit bez použití pouzdra jsem měl z iPhonu XR. Nejsem příznivec pouzder, věřím teorii, že někdo něco vyrobil proto, aby se toho člověk dotýkal a užíval si to. Proto nosím telefon zásadně v kapse kalhot, bez pouzdra. Ano, pád na zem může mít fatální následky, ale když padne telefon v pouzdře displejem na kámen, či hranu chodníku – je efekt stejný. iPhone XR má totiž hliníkový rámeček, který má trochu drsnější povrch. Asi jako povrch ošetřený práškovým lakováním, ale velice jemným. Tím pádem – neklouže! A při mojí velikosti ruky se telefon skvěle držel i ovládal jednou rukou.

Největší užitek při čtení, prohlížení, ale i při komponování fotografie jsem měl samozřejmě z modelu XS Max, protože 6,5“ je fakt obrovský displej. Je to jen o pár centimetrů menší než iPad Mini, který má 7,9“, ale držení je řehole. Zvyknete si, musíte si zvyknout, když ho chcete, ale pořád je to telefon za dost peněz, takže jste z toho takoví nervózní… A samozřejmě je to magnet na pohledy, takže jakmile jej vylovíte z kapsy, cítíte ty pohledy. A teď si představte, že by vám vyklouz… Z ruky, ten telefon. Nene, tohle je zařízení na styl nošení, který mi není blízký. Ale co do čtení a všeho ostatního je to hvězda.

A co iPhone XS? Budete se možná divit, ale to je můj favorit. Je dostatečně velký, luxusní, nejlepší a nejmenší, takže do přední kapsy kalhot vklouzne, když na něj zapomenete a sednete do auta, tak vám nevylomí kyčelní kloub a dá se dobře držet i ovládat. Dobře držet v porovnání s XS Max, proti XR pořád trochu klouže, pokud máte suché, či vlhké ruce. Ale zase navigace je na XR a XS Max lépe viditelná? Ty jo, to asi nedokážu takhle říct, já jsem doposud šokovaný tím, že díky výkonu telefonu jsem si u všech třech mohl vyzkoušet Real View navigaci z aplikace Sygic. V praxi to znamená, že je vám navigace promítána do reálného obrazu, který snímá zadní fotoaparát telefonu umístěného v držáku. Strašná bomba. Pardon, jsem se nechal unést.

Shrnutí závěrem

Pokud jste čekali exaktního vítěze a jste zklamáni, není to moje vina. Jen jste si špatně poskládali priority. Podle mého nejlepšího vědomí a svědomí jsou nejlepší všechny tři modely. Ten nejlevnější nabízí druhý největší displej, s trochu horším foťákem, displejem, ale stejným výkonem. Ten nejmenší nabízí stejný výkon, luxusní provedení a trochu té nenápadnosti s maximálními technologickými vychytávkami, jako ten nejdražší a dobře se nosí v kapse. A ten největší? Ten už nemusí nabízet vlastně nic, je prostě největší a umí všechno co ty dva pod ním. Ale abyste mě nepomluvili, sestavím vám krátký výtah jednotlivých modelů:

 

iPhone XR

  • Nejlépe se drží, neklouže
  • Může být trochu ve veselejších barvách
  • Má druhý největší displej
  • Má stejný výkon, jako ty dva dražší
  • Stojí nejméně
  • Skvělá výdrž baterie

 

iPhone XS

  • Je relativně malý, dá se dobře nosit v kapse
  • Dá se nejlépe ovládat jednou rukou
  • Je relativně nenápadný
  • Má špičkový výkon a výbavu
  • Není až tak nestydatě drahý
  • Neuvěřitelná výdrž baterie

 

iPhone XS Max

  • Maximální ve všech ohledech
  • Obří displej umožňuje nevídané možnosti i v oblasti čtení, psaní, tabulek
  • Parádní zážitek při fotografování
  • Jako prostředek navigace k nezaplacení
  • Prostě máte velmi jednoduchý vkus – spokojíte se jen s tím nejlepším
  • Neuvěřitelná výdrž baterie

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.