Magazín

Fotoporadna

Jak chránit techniku s Martinem Hufem

Martin HufVydáno: 19. 12. 2023 v 16:38 • Rubrika: Fotoporadna

Jak chránit techniku s Martinem Hufem

Jak zařídit, aby vaše fototechnika měla co nejdelší životnost a dobře vám sloužila? Klíčem je správná péče. Přečtěte si tipy, o které se s námi podělil profesionální fotograf a náš ambasador, Martin Huf. Dozvíte se, jak doporučuje svou výbavu chránit v nadcházejícím zimním období v exteriéru i interiéru, i na co se přesně zaměřit u jednotlivých částí techniky.

Obsah

Fototechnika je jako auto – pokud se o ni adekvátně pečuje, vrátí vám to svou spolehlivostí a životností. Stejně tak se ona péče pozitivně projeví při případném prodeji, kdy ji nebudete muset prodávat zbytečně pod cenou v porovnání s jinými kusy na bazarech. Navíc, co si budeme, ona fototechnika taky není nejlevnější zálibou a mnozí z nás si nekupujeme každý rok nový fotoaparát nebo několik objektivů. A abychom ji dopřáli co nejdelší životnost, je na místě se o ni umět dobře starat. V tomto článku se podíváme na několik způsobů jak svou fototechniku opečovávat a chránit.

V tomto článku vycházím z vlastních zkušeností a ty se mohou v některých ohledech lišit od zkušeností jiných fotografů. Ono totiž fotograf nadšenec (nerad používám slovo amatér) se o techniku bude starat trochu jinak, než fotograf profesionál, který se focením živí a bere ji jako pracovní nástroj. Takovému profíkovi projde za život rukama fototechniky více. Primárně potřebuje, aby dobře odváděla svou práci na zakázkách a už zase tak moc neřeší, zda má na těle fotoaparátu či objektivu nějaký škrábanec, odřenou barvu nebo drobný ťukanec. Tohle jsou všechno věci, které nemají žádný vliv na výslednou fotku. Dá se tedy říct, že v rukou profesionálních fotografů dostává technika pořádně zabrat.

Na úvod bych ještě rád zmínil, že je velmi důležité dobře svou fototechniku, resp. její vlastnosti, znát. Mnoho dnešních fotoaparátů a objektivů disponuje ochrannými prvky – zejména tedy utěsněním proti vodě, vlhkosti, prachu a jiným nečistotám, které by mohly mít negativní dopad na komponenty uvnitř fotoaparátu či objektivu. Za ochranný prvek lze považovat i materiál, ze kterého je daný fotoaparát či objektiv vyroben. Všeobecně platí, že zpracování z nějaké slitiny kovu snese hrubší zacházení, než to plastové.

Jak chránit fototechniku doma

V domácích podmínkách své technice dopřejete největší radost, když ji budete skladovat na nějakém stinném a suchém místě s minimální vlhkostí a prašností. Neutěsněné objektivy bývají  náchylné na prach a především na vlhkost, která později může způsobit plíseň uvnitř objektivu, zejména na optických členech. Jakákoliv taková plíseň či nečistota se může negativně projevit na snímcích. Stejně tak je dobré mít techniku mimo dosah dětí nebo domácích mazlíčků. Není totiž nad to, když spatříte své dvouleté dítě, jak si potěžkává váš objektiv za několik jednotek či desítek tisíc. 

Ochrana fototechniky v terénu

Ať už vyrážím s fototechnikou kamkoliv, za úplně základní ochranu fototechniky považuji spolehlivý fotobatoh. A čím kvalitnější, tím lepší. Spolehlivý fotobatoh je takový, který má pevné popruhy, funkční zipy a nikde se na něm nic nerozpadá, nepárá, nerozjíždí. Zároveň poskytuje alespoň nějaký vypolstrovaný organizér – úložný prostor s přepážkami pro uložení fototechniky. Mnoho takových fotobatohů má v sobě ukrytou i pláštěnku do deštivého počasí, jelikož zevnějšek není vyroben z odolnějších materiálů. Za kvalitní fotobatoh považuji takový, který snese horší zacházení, ustojí nějaký ten déšť (tj. je vyroben z odolnějších materiálů), disponuje kvalitními zipy, obsahuje vyztužený a vypolstrovaný organizér s přepážkami, přepážky by měly být nastavitelné pro minimalizaci otřesů objektivů během přepravy, apod. Proto bych volbu kvalitního fotobatohu nepodceňoval, i tohle je věc, která má velký vliv na životnost a bezpečný přenos fototechniky. Mně se v tomto ohledu osvědčily batohy Shimoda, jejichž funkce a kvalita zpracování jsou na opravdu vysoké úrovni. 

Pak se ale naskytnou situace, kdy vyrážím na několikadenní výlet či pochod na horách. Velikost běžného fotobatohu je na takový podnik nedostatečná a musím tedy sáhnout po klasické krosně. Jak ale sbalit fototechniku do krosny? Rozhodně nedoporučuji fototechniku rozložit nějak volně nebo ji balit do oblečení. Naopak velmi doporučuji pořídit fotobrašnu (ideálně i s popruhem), která poskytuje dostatečnou ochranu před nárazy a otřesy. Já osobně používám fotobrašnu s přepážkami (podobná fotobrašně Tenba Skyline Shoulder Bag 10), kam se mi bezpečně vejde jeden fotoaparát (Sony A7III) a tři objektivy (14, 28-75, 70-300mm). Tuto brašnu pak umisťuji uvnitř krosny úplně nahoru, ať se k ní v případě potřeby rychle dostanu. Popruh na fotobrašně se hodí, když ji nechcete neustále vytahovat a zase schovávat do batohu. Díky popruhu ji můžete určitou dobu nosit vepředu, kde poskytuje okamžitý přístup k fototechnice.

Pokud máte např. jen fotoaparát s jedním objektivem, tak je dobré mít tomu adekvátně velkou fotobrašnu, aby zbytečně nezabírala moc prostoru v batohu či krosně. Případně místo fotobrašny použít alespoň neoprenový obal či něco jako Shell od Peak Designu, které chrání proti vodě, prachu, nečistotám, případnému poškrábání a podobně.

Částečnou ochranu v určitých situacích mohou poskytnout silikonové kryty na těla fotoaparátů. Stejně tak různé neoprenové obaly čistě na objektivy, které se dělají na míru podle daného objektivu.

V rámci ochrany fototechniky musím ještě zmínit jeden aspekt a tím je bezpečná manipulace. S technikou manipulujeme tak, aby nedošlo k jejímu pádu. Takový pád může totiž pro naši fototechniku znamenat konečnou, v lepším případě vynutit dodatečné náklady na opravu. Bezpečnou manipulací s fototechnikou tedy minimalizujeme riziko pádu. To lze zajistit použitím různého příslušenství ve formě poutek (např. PD Cuff), popruhů (PD Leash), L-platů, bateriových či jiných rozšiřujících gripů pro lepší držení těla fotoaparátu. Zde opět doporučuji používat příslušenství renomovaných výrobců.

Ochrana optiky objektivů

V předešlých řádcích jsem se věnoval spíš ochraně pláště objektivu, ale v této části bych rád zmínil další důležité téma, kterým je ochrana optické části objektivů, včetně bezpečné péče. Optika je tou nejnáchylnější částí na objektivu, jejíž znečištění nebo poškození může mít přímý vliv na výslednou kvalitu fotografií. 

Nejlepší ochranu optické části objektivů v první řadě poskytují krytky objektivu. Krytky patří mezi mnohdy opomíjené důležité příslušenství. Mimo to, že se velmi dobře ztrácí a nikdy jich není dost, však jejich řádné používání zamezí jakémukoliv kontaktu optiky s jejím těsným okolím a tím pádem potenciální újmě. Jakmile nějaký objektiv nepoužívám, první věcí, kterou udělám, je nasazení obou krytek objektivu. Poté techniku ihned ukládám na bezpečné místo – batoh, skříň, pouzdro na objektivy, apod.

Jako účinnou ochranu mohu rovněž doporučit používání pouzder na objektivy s vnitřním polstrováním, která skvěle chrání objektivy od nárazů a otřesů. Osobně používám pouzdra od Lowepro, které nabízí kvalitní zpracování, navíc nabízí připnutí popruhu, případně možnost připnout si obal s objektivem na pásek od kalhot. Občas tato pouzdra využívám i při přepravě ve fotobatohu, abych co nejvíce minimalizoval riziko otřesů. 

Další nedílnou součástí ochrany objektivů jsou fotografické filtry. Především tedy UV filtr, který slouží jako fyzická ochrana předního optického členu, a tudíž výrazně eliminuje riziko poškrábání, vniknutí prachu a dalších nečistot, což může prodloužit životnost objektivu. Osobně nejsem velkým příznivcem těchto filtrů, protože při focení v protisvětle způsobují dodatečné odlesky. Někdo na ně však nedá dopustit. Pakliže jste příznivcem UV filtrů, pak rozhodně doporučuji vyhnout se levným, nekvalitním filtrům, ale dívat se po těch opravdu kvalitních od renomovaných výrobců, aby nedocházelo ke ztrátě kvality nafocených snímků. Nezapomínejte však i tento filtr uchovávat čistý, bez jakéhokoliv prachu a jiných nečistot.

Čištění fototechniky

Pravidelné čištění patří mezi další významné faktory za účelem zvýšení životnosti a ochrany fototechniky. Tohle téma rozdělím na dvě důležité části: čištění senzoru a čištění optiky objektivu. V obou případech je velmi zásadní, abyste věděli, co děláte. Pokud si nejste jisti, nechte čistící proces na odbornících. V opačném případě riskujete trvalé poškození senzoru nebo optiky objektivu.

Pokud se rozhodnete čistit si senzor či objektivy v domácích podmínkách, nezapomeňte, že před každým mokrým čištěním (za použití roztoku) musíte pořádně ofoukat všechny hrubší nečistoty z povrchu pomocí ofukovacího balonku či elektronického foukače. Až poté můžete začít se samotným mokrým čištěním

Na čištění senzoru se používají speciální stěrky (špachtličky) dle velikosti vašeho senzoru (APS-C. plnoformát), která se pokape speciálním roztokem. Doporučuji si proces čištění dohledat např. na YouTube a pořádně si ho prostudovat. Nedoporučuji pracovat s  jinými čistícími pomůckami a kapalinami než s těmi, které jsou součástí čistících sad běžně dostupných ve většině foto obchodech.

A jak chránit fototechniku v zimě?

Fototechnika vydrží hodně, proto se neomezujte a foťte i v zimních podmínkách. Má to jen pár zásad, které když budete dodržovat, nemusíte mít o svou techniku obavy. Já osobně většinou venku nosím fotoaparát s nasazeným objektivem na držáku Capture od Peak Design. A to i v zimě. Když už hodně sněží nebo vím, že nějakou dobu nebudu fotoaparát potřebovat, tak jej uložím do fotobatohu či brašny. Ať už fotíte nebo nosíte foťák v batohu, platí, že dokud se pohybujete venku v chladných teplotách, nic vaší technice nehrozí. Problém ovšem nastává při výrazných teplotních změnách. Pokud byste po venkovním focení chtěli vstoupit do nějakého vytápěného prostoru (chaty, hotelu, apod.), schovejte veškerou fototechniku do batohu a nechte ji tam tak dlouho, dokud se její teplota nevyšplhá alespoň na nějakých 10 až 15 stupňů. Do té doby techniku nevytahujte a hlavně nezapínejte. V opačném případě riskujete kondenzaci vzduchu uvnitř fotoaparátu a objektivu. Zároveň byste riskovali zkrat, či zoxidování kontaktů na elektronických obvodech, kterých je ve fotoaparátu i objektivu mnoho. Takže pokud nechcete zbytečně riskovat, nechte batoh s fototechnikou někde v teple odpočívat klidně i půl dne. Až poté si běžte vytáhnout paměťovou kartu s fotografiemi, které jste ten den nafotili.

Mezi další věcí, na které se v zimě zapomíná, patří akumulátory. Zima nesvědčí žádnému typu akumulátorů. V tomto období platí, že když fotoaparát nevyužíváme, je žádoucí akumulátor vytáhnout z fotoaparátu a nosit ho u sebe, ideálně někde v kapse při těle, kde je dostatek tepla. To samé platí o všech náhradních akumulátorech, které u sebe máte. Díky tomu tak zamezíte samovolnému vybití.

Závěrem

Na závěr bych chtěl ještě zmínit opatrnost při výměně objektivů, ať už venku nebo v interiéru. V případě interiéru se vždy snažte najít co nejméně prašnou místnost. Např. ložnice, kde se před pár minutami měnilo povlečení, nebude to pravé ořechové. Stejně tak objektiv nevyměňujte hned poté, co do místnosti vstoupíte. Svým pohybem jen rozvíříte možný prach. Zároveň mějte na čistém povrchu už připravený objektiv se sundanou zadní krytkou. Ideální je mít objektiv položený bajonetem dolů. Po chvilce klidu, kdy si už prach sedl, v co nejrychlejším intervalu vyměňte objektivy. Při výměně objektivů vždy držíme fotoaparát senzorem směrem dolů.

 

Pokud jste někde venku, platí podobné zásady jako v interiéru, jen s tím rozdílem, že tentokrát můžeme bojovat i s větrem, deštěm, sněhem a podobně. Zkuste si najít závětří. Částečně ho poskytne i fotobatoh s otevřeným zádovým přístupem. Stejně tak poslouží i vaše vlastní tělo jako možná bariéra před vnějšími vlivy. Pořád je to lepší ochrana než žádná.

Na úplný závěr nesmíme zapomenout na paměťové karty, které uchovávají naše nafocené a mnohdy drahocenné vzpomínky. Paměťové karty jsou relativně křehké, tudíž nesnesou hrubé zacházení. V takovém případě razantně snižujeme životnost karet a riskujeme ztrátu dat. Zároveň jsou citlivé na elektrostatický náboj. Proto doporučuji pořídit na ně pevné pouzdro. Zároveň dávejte pozor kdy a jak s paměťovými kartami manipulujete. Také nenechávejte karty jen tak někde ležet ladem. Po zkopírování fotek je vsuňte zpět do fotoaparátu nebo do ochranného pouzdra. Pokud kopírujete fotky přes fotoaparát, bez nutnosti vyndání paměťové karty, je velká pravděpodobnost, že vám vydrží dlouho.

Správná péče je klíčem k tomu, aby nám technika vydržela dlouho a ve skvělém stavu. Doporučujeme tedy svou techniku dobře poznat a nastudovat, co potřebuje. Při dodržování několika základních zásad pak může kvalitně sloužit opravdu dlouho. 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.