Magazín

Fotoporadna

Jak fotit a natáčet na iPhone

Martin MüllerAktualizováno: 25. 2. 2019 v 15:17 • Rubrika: Fotoporadna

Jak fotit a natáčet na iPhone

Chtěli byste, aby vaše video z dovolené připomínalo hollywoodský trhák? Toužíte po tom přinést si z procházky parkem fotografie, o které by se porvaly světové galerie? Možná tomu zatím nevěříte, ale iPhone vám přesně tohle umožní. Ukážeme vám, jak na to.

Obsah

iPhone má jednu velkou výhodu. Můžete si být jistí, že bude dělat dobré fotky a videa. Jestli totiž Apple na něčem v posledních letech nešetří, jsou to objektivy, snímače a stále se rozšiřující plejáda softwarových pomůcek, díky kterým se pořízené fotografie i záznamy na první pohled více a více podobají snímkům ze zrcadlovek a filmových kamer.

Triky profesionálů má dnes na dosah každý, kdo si může iPhone dovolit. Stačí jen vědět, kde co zmáčknout a jakých pravidel se držet. Ať už chystáte rozjet svou Youtube show nebo prostě jen chcete ohromovat kamarády a příbuzné momentkami z dovolené, poradíme vám, jak na to.

Pro úplnost dodáváme, že popisované funkce odpovídají nejnovějším modelům iPhonů. Mnoho z nich je dostupných i na starších, jen se mohou jinak jmenovat nebo fungovat trochu jinak.

Kouzlo dokonalé kompozice

Začneme jedním zlatým pravidlem, které vaše fotky okamžitě posune o úroveň výš. Říká se mu Pravidlo třetin a používá se už přes 200 let. Pro jeho naplnění stačí dodržet dva principy:

  1. Umístit objekty zájmu do blízkosti jedné z linií a opticky tak obraz rozdělit na třetiny.

  2. Posunout je tak, aby byly co nejblíže průsečíkům třetinových linií.

Zní to trochu komplikovaně, ale s iPhonem je to hračka. Stačí vlézt do nastavení telefonu, zvolit oddíl s foťákem a kamerou a zapnout mřížku (Grid). Na displeji se vám při focení bude odteď zobrazovat navigační mřížka, která obraz rozdělí na třetiny. Teď už jen stačí zaujmout správný úhel tak, aby se výrazné objekty nacházely právě na průsečících linií.

Mřížka má ale od verze iOS 11 ještě jednu funkci, která je neocenitelná třeba při pořizování stylových fotek jídla nebo ilustračních snímků. Jmenuje se Leveling Tool a znázorňují ji dva malé křížky uprostřed obrazu. Pokud vás štvalo, jak jsou všechny ty designové fotky na food blozích vždy perfektně souměrné, už nemusí.

Funguje to jednoduše. Když fotíte něco z výšky směrem dolů (např. naaranžovaný pokrm na stole) nebo naopak zezdola nahoru (např. malbu na stropě) křížky vám přesně určí, jestli máte snímek přesně vyrovnán a neutíká vám do stran. Stačí je na sebe zarovnat tak, aby se vzájemně překrývaly. Jakmile toho docílíte, máte snímek perfektně vyrovnaný a můžete ho vyfotit.

Budiž světlo, budiž ostrost

Zapomeňte na zdlouhavé nastavování ostrosti a světelnosti. Stačí jednoduše prstem klepnout na tu část obrazu, kterou chcete mít ostrou, a software udělá všechno za vás. Můžete tak zaostřit na objekty v popředí a pozadí za nimi krásně rozmazat, nebo naopak rozostřit popředí pro umělecký efekt (např. když fotíte přes mříže nebo část záběru zakrývá jiný objekt).

Stejně jednoduše se nastavuje i expozice. Po zaostření se vám na displeji objeví malý posuvník ve tvaru slunce, který prstem chytíte a posouváte nahoru nebo dolů podle toho, jak moc světlý nebo tmavý chcete snímek mít.

Pokud tedy třeba fotíte postavu v tmavé místnosti proti oknu, foťák by z ní automaticky udělal černou siluetu. Stačí na ni ovšem klepnout, vytáhnout posuvník nahoru a náhle ze tmy místo siluety vykoukne nasvícená postava se všemi detaily. Nutno dodat, že okolní prostor by v takovém případě byl světelně zcela přepálený.

Někdy ale můžete chtít ostrost takzvaně zamknout, aby se vám neustále sama neměnila. To se hodí zejména při focení v exteriérech, kdy vám do pečlivě naaranžovaného záběru může vejít člověk, zvíře, nebo se vám před objektivem zhoupnout větev s listem, a foťák na ně automaticky přeostří. Užitečné je to také proto, že iPhone jinak po pořízení snímku okamžitě sám přejde do režimu autoostření a automatického nastavování expozice. Obzvláště užitečné je zamčení při natáčení videa.

A jak na to? Je to opět otázka vteřinky. Stačí místo klepnutí prst na displeji podržet a počkat, než se objeví hláška, oznamující zamčení (AE/AF Lock). Nastavení expozice se zámkem je stejné jako bez něj, opět stačí použít posuvník. Když nyní něco vyfotíte, telefon se nepřepne do automatického režimu, ale nechá vaše nastavení stejné i pro další záběry. Zámek pak zrušíte klepnutím kamkoli na displej.

Kladivo na mazanice

iPhone má sice vestavěný stabilizátor, nicméně pro lepší stabilitu fotek doporučujeme umístit telefon na stativ, opřít ruce o pevný objekt (zeď, zábradlí), případně si alespoň přitáhnout lokty blízko k tělu. Pokud musíte fotit z ruky a obraz se vám roztřese vždy, když při mačkání spouště kliknete na displej, zkuste dva jednoduché triky.

  1. Možná jste nevěděli, že záběr můžete pořídit i zmáčknutím hardwarového tlačítka k ovládání hlasitosti – a to dokonce i tehdy, je-li na připojených sluchátkách. Pokud budete fotit tímto způsobem, třas se nebude přenášet na samotný telefon a fotky budou stabilnější.
  2. Druhou variantou je fotit s pomocí samospouště. Nastavte ji třeba na dvě sekundy, zmáčkněte spoušť a počkejte. Třas se na mobil přenese při mačkání, ale při focení už bude stabilní. Zní to jako maličkost, ale obzvláště při focení pohybu nebo v horších světelných podmínkách tento trik oceníte.

Jakou kadenci má iPhone?

Takovou, jakou mu určíte. Většina lidí vyfotí jednu fotku a je spokojená, pokud se ale snažíte zachytit pohybující se objekty (např. když zaznamenáváte sportovní události nebo partu kamarádů vyskakujících do vzduchu), je užitečné vyfotit sérii fotek v rychlém sledu za sebou a pak vybrat ty, které vyšly nejlépe.

Nemusíte nikde nic nastavovat nebo zapínat, jenom při focení podržte prst na spoušti a iPhone bude dělat jednu fotku za druhou tak dlouho, dokud prst nesundáte. Při následném výběru se vás pak sám zeptá, jestli chcete ponechat všechny zachycené snímky, nebo si jen vybrat pár nejlepších a ostatní automaticky smazat.

Portrét jako z galerie

Pro dokonalý portrét musíte sladit několik věcí. Nejprve najít skvělý úhel, který váš objekt zobrazí originálním a výrazným způsobem. Poté vybrat pozadí, před kterým se nebude ztrácet. Dále najít to nejlepší světlo a nastavit expozici podle toho, jestli chcete dosáhnout realistického efektu, vysokého kontrastu apod.

A nakonec? Použít portrétní mód. Tahle super vychytávka sama rozostří pozadí za foceným člověkem a nechá ho tak opravdu vyniknout. Mód funguje jen tehdy, když je focená osoba vzdálena od objektivu alespoň 61 cm a nanejvýš 244 cm. Pokud z tohoto rámce vypadnete, mobil vás na to sám upozorní.

Míru rozmazání pozadí můžete upravovat dodatečně přímo v aplikaci telefonu. Stačí přejít do galerie fotek, vybrat portrét pořízený portrétním módem, a posuvníkem přidat nebo ubrat rozostření, podobně jako při nastavování expozice během focení.

Pár dobře míněných rad

  1. Máte k iPhonu i Apple Watch? Připravte se na pořizování fotek z neskutečných úhlů. Na svých hodinkách si totiž můžete nechat zobrazit to, na co právě míří objektiv vašeho telefonu. Pokud tedy potřebujete vyfotit záběr z takového úhlu, že při tom nemůžete sledovat displej, jednoduše přepněte na externí displej na svém zápěstí a foťte podle něj.
  2. Fotit panoramata iPhone umí také, tuto funkci ale nemusíte nutně používat jen pro pořizování velkých širých lánů krajiny. Pokud se vám nedaří vměstnat to, co chcete vyfotit, do jednoho záběru, přepněte se do panoramatického režimu a jednoduše si ho prodlužte. Směr panoramatu pak změníte poklepáním na navigační šipku. Když iPhone držíte na výšku, můžete dělat panoramata výškových budov nebo jakýchkoliv jiných vysokých objektů.
  3. Fotografování je často o rychlosti a příležitost pořídit dokonalou momentku může trvat jen pár sekund. Abyste se k foťáku nemuseli proklikávat přes obrazovku s aplikacemi, stačí na zamykací obrazovce přejet prstem zprava doleva a dostat se tak rovnou do foťáku.
  4. Nezapomínejte na HDR režim. Tato funkce kombinuje několik verzí jedné fotky s různými úrovněmi expozice tak, aby vynikly jak tmavé, tak světlé detaily. Dříve se tohoto efektu dosahovalo složitě v postprodukci, iPhone vám ho vyčaruje okamžitě.
  5. Pokud možno nepoužívejte digitální zoom. Ve skutečnosti nejde o zoom jako takový, jen o zvětšení obrazu a tím pádem redukci jeho kvality. A vyhněte se i blesku, máte-li tu možnost. Přední blesk obraz zploští a v záplavě světla se ztratí všechny drobné nuance a detaily, které odlišují skvělou fotku od obyčejné momentky.

A co film?

Většina výše popsaného se vám bude hodit i při natáčení videa. V této části tedy jen shrneme pár vychytávek pro filmaře, které se do předchozí nevešly. Mimochodem, věděli jste, že filmy točené na iPhone, mají svůj vlastní festival?

Mějte to pod kontrolou

Pokud chcete dosáhnout filmového vzhledu, nenechávejte nic náhodě a používejte manuální nastavení. K tomu slouží několik aplikací, mezi ty nejoblíbenější patří Filmic Pro. Díky ní můžete sami nastavit rychlost závěrky, vyvážení bílé, saturaci, ostrost a cokoli dalšího, co byste našli na běžné kameře. Většinu těchto nastavení zvládne i základní aplikace v iPhonu, jen za cenu menšího pohodlí při natáčení.

Nejnovější iPhony už umožňují pořizovat záznam ve 4K. Toho můžete využít i tehdy, pokud pro tak velké rozlišení nemáte využití, třeba při stabilizaci obrazu. Stačí v postprodukci oříznout okraje a získáte stabilnější záznam i tehdy, když natáčíte bez stativu. Kvalita vašeho záznamu přitom zůstane použitelná, protože ořezáváte ze 4K a ne třeba z Full HD, kdy byste klesali někam k HD, což je v dnešní době rozlišení už téměř nepoužitelné.

Přiblížit se filmovému vzhledu vám pomůže nastavení fps na hodnotu 24 a oříznutí záběru na 2.35:1, což odpovídá ořezu na plátně kina. iPhone také umí natáčet zpomalené (až do 240 fps) nebo zrychlené záběry. Důležité je vybírat si takový typ akce, který bude v daném módu vypadat efektivně.

Pokud natáčíte vysoce detailní video ve 4K s 60 fps, mějte na paměti, že potřebujete co nejvíce světla. V opačném případě nebudou vaše záběry plynulé nebo je překryje digitální šum. Ve špatně osvětlených situacích přepněte radši na 30 fps.

iOscar na obzoru?

První iPhone spatřil světlo světa v roce 2007 a od té doby dramaticky změnil způsob, jakým spolu komunikujeme, jak se bavíme a jak pořizujeme fotky nebo video. Z filmařského hlediska zažil tento zázrak konzumní techniky průlom v roce 2015, kdy se na prestižní festival Sundance dostal snímek Tangerine, natočený sestavou tří iPhonů 5.

Peníze ušetřené za nákladnou filmovou techniku použili tvůrci na platy pro herce a pronájem lokací. K ovládání telefonů měli aplikaci Filmic Pro, dále už jim stačil jen anamorfický adaptér pro zachycení širokých záběrů a stabilizátor. Od té doby vzniklo s pomocí iPhonu několik dalších filmů a pro jeden ze svých posledních snímků ho použil i slavný režisér Steven Soderbergh, jehož filmy v minulosti vyhrály sedm Oscarů.

Co z toho vyplývá? Nebojte se o iPhonu přemýšlet jako o top nástroji pro focení nebo natáčení filmů. Profesionálové na celém světě mu věří už dnes. 

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den, děkujeme. Jsme moc rádi, že se článek líbil.

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 25. 4. 2022 |Reagovat

VSK

Skvělý článek. Žadná nekonkrétní omáčka, jen jeden tip za druhým. Cítím se obohacena a děkuji?

1

Věra Svoboda Kučerová, 22. 4. 2022 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.