Jak fotit blesky při bouřce Fotoporadna

Jak fotit blesky při bouřce

Luděk BouškaVydáno: 22. 6. 2016 v 13:29 • Rubrika: Fotoporadna

Teprve před pár desítkami hodin začalo léto a to je kromě času dovolených také časem bouřek a blesků. Focení blesků zajímá evidentně spoustu fotografů, na fotkách to mnohdy vypadá hezky a ještě k tomu je to tak trochu výzva. Na kurzech se mě spousta lidí ptá, jak se dá takový blesk vyfotit a odpověď je většinou stejná: není to nic těžkého.

Co k tomu budete potřebovat

 • Foťák s možností manuálního nastavení času a clony
 • Širokoúhlý objektiv
 • Stativ a dálkovou spoušť
 • Ochranu před deštěm a bezpečný úkryt
 • Zajímavé místo s dobrým výhledem
 • Notnou dávku trpělivosti a také štěstí
 • Přicházející bouřku


Fotografie „Blesky nad městem“, foto Michal Zila

Foťák

Není ani důležité, jestli to bude zrcadlovka, nebo kompakt s výměnnými objektivy, nebo dokonce výkonný kompakt. Pokud váš přístroj umožňuje manuálně ovládat nastavení clony a především času, dokážete blesk zachytit.

Je ale také fakt, že nejhezčí fotky budou z takového přístroje, který dokáže dobře fotit za velmi špatného světla, v čemž vynikají především zrcadlovky, ale také kompakty s výměnnými objektivy.

Širokoúhlý objektiv

Je důležitý z prostého důvodu: dopředu nevíte, kam blesk udeří. Takže potřebujete zabrat velkou část oblohy a modlit se, aby se blesk objevil aspoň přibližně v tom místě, kde ho chcete mít. Ale úspěšní můžete být i s teleobjektivem, pokud jste například na kopci a fotíte vzdálené místo, ke kterému se blíží bouřka a zabíráte velkou část obzoru.


Fotografie „Tři trpaslíci _)“, foto Zdeněk Odstrčilík

Stativ a dálková spoušť

Vzhledem k tomu, že budete používat dlouhé expoziční časy, bez stativu to nepůjde v žádném případě. Dálková spoušť vám pak velice usnadní práci a zároveň pomůže k lepší ostrosti fotek, protože se fotoaparátu nebudete vůbec dotýkat a nehrozí tedy ani minimální pohybová neostrost.

Ochrana před deštěm a bezpečný úkryt

I když budete fotit teprve přicházející bouřku, nikdy nevíte, kdy se z nebe spustí liják. Počasí se mnohdy změní během pár vteřin, což může odnést nejen vaše technika, ale v horším případě i vy…

S ochranou techniky není problém, stačí si pořídit vhodnou pláštěnku a může být po problému. Ale když se nacházíte na kopci a máte pláštěnku jak na sobě, tak na foťáku, před bleskem vás to neuchrání. Pokud je to možné, je nejbezpečnější fotografovat z okna budovy, ale pak se zase okrádáte o výběr zajímavého místa. Překvapivě bezpečné je fotit z okna auta, protože to vám poskytuje perfektní ochranu jak před deštěm, tak před blesky (Faradayova klec – učili jsme se o tom v hodinách fyziky na základní škole). Auto vám zároveň poskytuje komfort ve výběru místa, odkud budete fotit.


Fotografie „Nespoutaná energie“, foto Marcel Špeta

Zajímavé místo s dobrým výhledem

Myslete na to, že zachytit blesk na obloze není samo o sobě zase tak zajímavé, takže taková fotka bude nejspíš nudná. Ale pokud se vám poštěstí blesk zakomponovat do zajímavé krajiny, nebo městské scenérie, může se vám podařit perfektní záběr.

Vždycky radím, že fotka by měla být hezká i bez toho blesku. Blesk by měl být pouze tou třešničkou na dortu, která vaše dílo dovede k dokonalosti. Je jasné, že to není vůbec jednoduché, ale o to větší radost pak budete mít z výsledku.

Přicházející bouřka, trpělivost a štěstí

Jestliže máte vše výše popsané vyřešeno, nezbývá, než aby se začalo někde v dohledu blýskat a hřmít. Blížící se bouři poznáte poměrně snadno podle typických mraků, ale hodně vám mohou pomoci také aplikace do mobilu (osobně používám skvělou aplikaci Meteor), nebo stránky hydrometeorologického ústavu (www.chmi.cz), kde najdete jak radarové odrazy srážek, tak detekci blesků.

Připravte se na to, že i když máte bouřku na dohled, nemusí blesky vždycky vypadat hezky, mnohdy se blýská jen v oblacích, což na fotkách většinou nevypadá nijak pěkně (čest výjimkám). Nejhezčí jsou klikaté blesky…


Fotografie „Těsně před bouří“, foto Martin Urbánek

Jak na to

Předpokládám, že už máte všechno nachystáno, bouřka se blíží, foťák na stativu, dálková spoušť připojena a vy se právě chystáte vyfotit blesk. Pokud se už blýská, zamiřte objektiv tam, kde je blesků nejvíc a myslete také na to, že se bouřka pohybuje. To proto, aby vám za chvilku nezmizela ze záběru. Výše zmíněný širokoúhlý objektiv je v tomto ohledu skutečně k nezaplacení.


Fotografie "Kulový blesk", foto Martin Kotas

Samotný záblesk trvá jen zlomek vteřiny a není tedy možné, abyste stiskli spoušť přesně v okamžik, kdy se zablýskne. Snadno to ale můžete obejít nastavením dlouhého expozičního času, řádově  v sekundách až desítkách sekund. Čím delší čas, tím více blesků v jednom záběru se vám podaří zachytit. Je tedy jasné, že nejsnáze to půjde večer a v noci, kdy byste krátkým časem stejně nevyfotili nic. Jestli ale chcete fotit blesky ve dne, kdy je na použití dlouhého času moc světla, stačí na objektiv nasadit šedý filtr, který umožní použití dlouhých časů i za dobrého světla.

Nastavení času tedy máme. A co clona a citlivost? Doporučuji použít nízkou citlivost ISO (třeba ISO 100), aby byly fotky bez šumu. A clonu podle toho, kolik světla máte k dispozici a jak dlouhým časem vlastně fotíte.

Tip z praxe

Použijte režim priority času, nastavte čas například 20s a citlivost ISO 100 a pořiďte jednu zkušební fotku – blesk na ní nejspíš nebude. Pomocí korekce expozice upravte jas snímku tak, aby to odpovídalo vašemu záměru a zkoušku opakujte. Clonové číslo by mělo vycházet cca na střední hodnoty (zhruba f/8, f/11). Pokud tomu tak není, pozměňte buď čas, nebo citlivost. Když jste s výsledkem spokojeni, ale jen ten blesk tomu chybí, máte v podstatě hotovo.

Doporučuji výsledné expoziční hodnoty nastavit všechny ručně v manuálním režimu a výslednou expozici v případě potřeby ladit změnou času, clony, nebo citlivosti. Také je vhodné vypnout redukci šumu dlouhých expozic, protože jinak bude foťák zpracovávat každý snímek stejně dlouho, jaký byl použit expoziční čas. Spousta blesků by vám tak zbytečně utekla.


Fotografie „Noc blesků“, foto Lubomír Sklenár

Pak už jen foťte jednu fotku za druhou a modlete se, aby se vám aspoň na jedné podařilo zachytit blesk tak, jak chcete. Fotky raději neprohlížejte, je zákonem schválnosti, že zrovna tehdy, když si budete prohlížet nepovedený snímek, se objeví ten nejkrásnější blesk z celé bouřky… Přeji mnoho štěstí a trpělivosti.


Minulý týden jsem fotil bouřku jen tak z okna bytu (tedy žádné umění a žádné přípravy a už vůbec ne výběr vhodného místa) a z cca padesáti půlminutových expozic jsem měl klikatý blesk jen na jediném záběru.

Nikon D810, čas 30s, clona f/16, citlivost ISO 32, ohnisko 18mm, foto Luděk BouškaZobrazeny komentáře (12 - 1)

 • 12

  Hanáčik

  Reaguje na (11) | Dobrý den, jedná se o dva roky starou diszkuzi. Prosím napište na technickedotazy@megapixel.cz, kde popište stávající techniku, kde a jakým způsobem chcete blesky fotografovat. Techniku na focení blesků jistě máme. 

  Richard Hanáčik - Megapixel, Vedoucí prodejny, 27.06.2018 | Reagovat

 • 11

  Avatar

  Reaguje na (10) | Dobrý den, doufám, že se to k vám dostane. Píšete že jste musel odstranit asi značku přístroje, že je to konkurence. Dnes jsem byl v megapixelu ale vy nic na fotografování blesků neprodáváte. Můžete tedy poradit co použít? děkuji

  pavel šedý, 25.06.2018 | Reagovat

 • 10

  Bouška

  Dobrý den, pane Poláku. Váš dotaz jsem bohužel musel smazat, protože obsahoval odkaz na konkurenční obchod, díky za pochopení. Nicméně uvedený přístroj je pro Vaše potřeby vhodný.

  Luděk Bouška - Megapixel, 07.07.2016 | Reagovat

 • 9

  Avatar

  Tiez mam rada jednu svoju fotu blesku, ktora sa podari.a casom 1/125s pri dennom svetlo okolo 20 hod. V lete, ta burka odchadzala a blyskalo sa prakticky takmer na jednom mieste dost pravidelne, tak som sa trafila do momentu blesku. Bol dvojity velni vyrazny a navyse sa premietal do blizkosti vysokeho cukrovarskeho komina v RS, ktory medzicasom zburali. Vtedy sa mi podarilo takto aj mensi blesk s duhou, boli vsak nevyrazne a tak mi zostal len nepublikovany v archive ako dokument, ze da sa aj takymi kratkymi casmi, ked sa odhadne dobre frekvencia s trochou stastia. Ale prave take su potom nezabudnutelne, lebo ste doslova ulovili moment ..

  Daniela Rapava, 05.07.2016 | Reagovat

 • 7

  Bouška

  Dobrý den, na stránkách výrobce jsem bohužel našel pouze obecnou informaci, že závěrka kombinuje oba typy, tedy jak elektronickou, tak mechanickou.

  Luděk Bouška - Megapixel, 30.06.2016 | Reagovat

 • 6

  Avatar

  Mám Casio Exilim EX-ZR200 a ten má (jako dneska asi už řada foťáků) ukládání (až 30ti) snímků do bufferu když je namáčknutá spoušť a po stisku spoušti snímky v bufferu uloží (případně se dá nastavit, kolik snímků před stistkem spoušti uloží a kolik ještě udělá následně, třeba 25+5). Ovšem na focení blesků mě to zklamalo. Nevím, jak funguje závěrka v tomhle režimu (3 až 30 snímků za vteřinu), ale vypadá to, že tam putuje zhora dolů nějaká clona. Rychlé děje pak nemusí být zachycené celé. Například jsem tohle focení zkoušel v naprosté tmě a odpálil jsem blesk jiného foťáku. Na snímku, který okamžik odpálení blesku zachytil byla vidět jen část místnosti, prostě vodorovný pruh pokrývající asi 1/3 obrazu. No a přírodní blesky dopadnou podobně, obraz je rozdělený na pruhy s různým jasem, protože blesk se během zlomku vteřiny rozsvítí nebo pohasne, i když dráhu zachovává. Jen když se podaří zachytit moment, kdy se jas blesku na "chvíli" nemění ( cca 1/30s), tak se povede hezká fotka. Nevíte někdo, jak ta závěrka pracuje a jaký foťák by uměl tuhle funkci, ale přitom exponoval celý obraz naráz?

  Jirka, 28.06.2016 | Reagovat

 • 5

  Avatar

  Reaguje na (4) | "Mám tu fotku rád právě pro tu náhodu během dne." ........................... Fotografům se líbí jejich vlastní fotky, které vznikly za náhodných a ztížených situací, ale pokud tohle není z té které fotky na první pohled patrné, diváci samotný fakt extrémně náročných podmínek během focení nedocení a fotku budou posuzovat jen jako průměrnou. Což je dobře.

  Jan Kocián, 28.06.2016 | Reagovat

 • 4

  Avatar

  Fotit blesky jsem zkoušel už jako kluk na analogovou zrcadlovku a na diapozitiv, a z celého kinofilmu jsem měl tak 1 snímek kde blesk byl, ale nehezký. Vyhodil jsem vlastně film. Dnes je to s digitálem lepší. Mám jednu kuriozitu kdy jsem v Ulcinj fotil za dne město a ve stejný okamžik expozice udeřil blesk nad mořem. Není to taková krása jako u "vychytaných"blesků v noci, ale mám tu fotku rád právě pro tu náhodu během dne.

  Petr Žádník, 28.06.2016 | Reagovat

 • 3

  Fusková

  Díky za velice zajímavý článek, blesky jsou skutečně moc hezké, zkusím a článek si ukládám

  Tamara Fusková, 28.06.2016 | Reagovat

 • 2

  Avatar

  Reaguje na (1) | Dostat ránu od blesku je vždy riziko, avšak je jedno jestli to praští do Favorita či do Mercedesu. Způsob ochrany alias faradayova klec funguje vždy na stejném principu. Tudíž sedět v trabantu při ráně bleskem je větší riziko než v jiném plechovém zázraku. Jednu ránu bleskem do autobusu jsem zažil. Odnesla to řídící jednotka ASR jinak v pohodě. Až na tu mrdu co mě málem vyhodila že sedačky.

  David Baštář, 26.06.2016 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Dnešní auto již není tak dobrou ochranou, jako dříve. Máme zde kovové výztuhy ráfků, i vnitřek volantu je kovový. Úder blesku do karoserie auta může již mít i smrtelné následky (trabanty jsou na to mrelativně dobře:).

  makofoto, 24.06.2016 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím