Jak fotit děti: tipy a triky (nejen) na léto Fotoporadna

Jak fotit děti: tipy a triky (nejen) na léto

Martin HájekAktualizováno: 8. 6. 2017 v 16:48 • Rubrika: Fotoporadna

Léto je za dveřmi. Blíží se čas dovolených a prázdnin. Ale především dlouhé, teplé dny a spousta času pro focení. Téměř všichni již plánujeme, kam vyrazíme s našimi nejbližšími. Právě focení našich ratolestí bude velice častým tématem letních foto hrátek. Jak na to? Pojďme se na celou věc podívat trochu podrobněji.

Rodinná fotografie, potažmo focení dětí, je náročnější disciplínou, než se na první pohled může zdát. Jednak je to téma hodně komplexní a často i dost dynamické. Nakonec se nám ale vždy zúží do tří základních aspektů, což je: příprava, komunikace a rychlost. Chcete-li pořídit dobré fotografie dětí, musíte se na to připravit, musíte správně komunikovat a především je třeba pracovat / fotografovat velmi rychle.

Co budete potřebovat  

Vzhledem k tomu, že jde často o hodně dynamické záležitosti, k focení dětí je proto vhodný nějaký rychlý fotoaparát. Tím je v ideálním případě digitální zrcadlovka či bezzrcadlovka. Tyto dvě kategorie fotoaparátů navíc skýtají obrovskou výhodu díky možnosti použití defakto libovolného objektivu. Pro celky využijete lépe širokoúhlé objektivy (tedy krátké ohniskové vzdálenosti), na detaily se pak hodí skvěle delší ohniska - teleobjektivy.

Klíčová je zde dobrá světelnost objektivu. Díky ní můžete pohodlně fotografovat i v situacích, kde je velice málo světla. Na druhou stranu, kvalitní fotografii lze pořídit i základním kompaktem, nebo lepším fotomobilem. Právě dnešní fotomobily již nabízejí velmi slušnou obrazovou kvalitu, navíc často máte už i zde k dispozici množství manuálních režimů či kreativních filtrů. 

Nastavení fotoaparátu

Počítejte s tím, že budete potřebovat relativně krátké expoziční časy. Při portrétech je to alespoň 1/50s a kratší, při pohybu 1/250s a kratší. Světelný objektiv je zde velkou výhodou, neboť se s ním dostanete na hodnoty časů, kterých byste s běžnými objektivy nedosáhli. Slušná světelnost je f/2.8, výborná světelnost f/1.8 nebo f/1.4. Nebojte se ani vyšších ISO hodnot. Vysoké ISO sice umožňuje fotit i za hodně špatných světelných podmínek, zase však narůstá digitální šum. Dnešní fotoaparáty v pohodě zvládají ISO 800 nebo ISO 1600. V případě fotomobilů či základních levných kompaktů bude situace samozřejmě o poznání horší. Nicméně dnešní fotografické editory (Zoner Photo Studio, Adobe Lightroom, Adobe Photoshop) už si umí velice efektivně s šumem poradit.   

Ostření

Autofocus funguje velice dobře. Lze se na něj spolehnout, je rychlý a přesný. Výsledky jsou velice slušné, dodržíte-li pár základních pravidel.

 1. V první řadě, autofocus musí “vidět” a to doslova. Nefunguje, ostříte-li na jednolitou plochu nebo do tmy. Autofocus potřebuje pro správné zaostření nějaký kontrast (hrany) a světlo.
 2. Další věcí je výběr správného ostřícího bodu. V případě automatického výběru - kdy jsou všechny AF body aktivní - sice vždy zaostříte, ale nemáte kontrolu nad ostřením. Lepší je tedy vybrat jeden AF bod - ideálně středový. Na druhou stranu, fotoaparáty jsou čím dál častěji vybaveny funkcí detekcí tváře (face detection, face priority), což nám ostření velmi usnadňuje.
 3. Do třetice je to režim ostření. Pokročilé fotoaparáty mají 3 hlavní typy AP: Jednorázový AF (One shot, AF-S), kontinuální (Ai servo, AF-C) a prediktivní (Ai focus, AF-I). První režim je určen pro statické scény - kam řadíme i portrét. Druhý režim je vhodný pro dynamické fotografie, kdy je náš “cíl v pohybu”. Pro děti tedy často přijde vhod právě kontinuální AF.

Kompozice

Je vlastně tím nejdůležitějším a často rozhodne o tom, jestli bude fotografie dobrá či nikoli. Jde o součet mnoha faktorů, které výsledek výrazně ovlivní.

 • Musíte začít výběrem toho správného místa - bez ohledu na to, jste-li doma, venku nebo v ateliéru.
 • Hlídejte si pozadí, ať není příliš rušivé ale zase naopak nesmí vyloženě splývat s portrétovanou osobou.
 • Dále kontrolujte světlo - jeho intenzitu, kvalitu a směr. Čelní světlo potlačí plasticitu, boční světlo dodá portrétu kontrast a dojem prostoru, protisvětlo zdůrazní kontury. Každé světlo má své místo ale ne vždy je to či ono vhodné. Záleží na tom co chcete zdůraznit.
 • No a pak jde o to samozřejmě použít správné ohnisko, a dobře celý snímek “zarámovat”.  

 

Desatero pro focení dětí 

Úspěšně se ho držím už hezkých pár let:

 • Mít vztah k dětem / být zodpovědný rodič - základní předpoklad pro focení dětí.

 • Ženy jsou téměř vždy úspěšnější fotografky dětí než muži - milí pánové, je to tak, řekněme si to na rovinu.

 • Udělejte z focení hru - protože kdo se baví, nezlobí (a fotí / nechá se fotit)

 • Komunikace, mluvte jejich řečí - alfa-omega (nejen) focení dětí! Komunikujte!

 • Respektujte je, pozorujte a dejte jim oddech - děti nelze řídit! Můžete jim pouze vytvořit podmínky a zcela nenásilně je nasměrovat kam potřebujete.

 • Čas je proti nám - máte zhruba hodinku. Jakmile to děti přestane bavit, končíte!

 • Nenechte děti o samotě - zapojte kolektiv (sourozence, kamarády, prarodiče), může to sehrát zcela klíčovou roli.

 • Dělejte věci jinak, vyvarujte se trendům - zkuste být originální, jiní (přístupem, pojetím, stylizací, prostředím).  

 • Nejsou děti jako děti - každé je originál. Významnou roli zde sehrává i věk. Rozlišujte 5 základních kategorií: novorozenci, batolata, předškoláčci, školáci a puberťáci.

 • Kašlete na pravidla - kompozice, expozice. Odprostit se od toho všeho znamená svobodu. A pak vznikají ty nejlepší snímky.   

Závěrem

Téma focení dětí a rodinné fotografie je samozřejmě mnohem komplexnější a shrnout vše do jediného článku, je úkolem přetěžkým, neřku-li nemožným. Pokud chcete vědět k danému tématu více, dozvědět se konkrétní tipy a triky na reálné situace, přečtěte si články, zabývající se tímto fenoménem detailněji:  Zobrazeny komentáře (4 - 1)

 • 4

  Bouška

  Reaguje na (3) | Dobrý den, máte samozřejmě pravdu, přííště se polepšíme.

  Luděk Bouška - Megapixel, 15.06.2017 | Reagovat

 • 3

  Avatar

  Reaguje na (2) | Ale i náhodně vybrané fotografie mají autory. A bylo by slušné je uvádět. Nemyslíte?

  Olga Dvořáková, 15.06.2017 | Reagovat

 • 2

  Avatar

  Reaguje na (1) | Dobrý den, náhodně jsme vybrali několik fotek z naší galerie, které korespondují s tématem článku. Děkuji za pochopení

  Václav Křížek - Megapixel, Komunitní specialista, 13.06.2017 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Dobrý den pane Hájku, zajímalo by mě proč pod fotografiemi nejsou uvedeni jejich autoři. Děkuji.

  Olga Dvořáková, 13.06.2017 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech.
Dozvědět se víc
Rozumím