Magazín

Fotoporadna

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 1. díl  - FORMÁT FOTOGRAFIE

Martin LukešAktualizováno: 2. 2. 2021 v 13:34 • Rubrika: Fotoporadna

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 1. díl - FORMÁT FOTOGRAFIE

Pořídit si kvalitní fotoaparát je sice dobrým startem na cestě za dobrou fotografií, ale to obvykle nestačí. Aby byl fotograf skutečně spokojen se svým dílem, měl by perfektně ovládat svůj nástroj. Pro mnohé je ale velmi těžké nějak začít. Každý druhý kamarád je profesionální fotograf, ale každý radí úplně něco jiného. Z návodu člověk většinou také moc moudrý není a knížek je na trhu tolik, že se jen velmi obtížně trefíte do té správné. Připravili jsme si proto pro vás malý seriál o tom, jak co nejrychleji pochopit klíčové funkce fotoaparátu a tím ho také co nejefektivněji využít ve vaší fotografické praxi. V prvním díle si povíme něco o parametrech, které bývají velmi často nastaveny špatně a to paradoxně přímo z továrny od výrobce. Řeč bude o rozlišení fotografie, kompresi, obrazovém formátu a poměru stran.

Na jaké rozlišení fotit

Pravidlo číslo jedna zní, fotografujte vždy na nejvyšší možné rozlišení! Někdo možná namítne, ale k čemu mi budou fotografie s rozlišením 24 Mpx, nebo více? Vždyť akorát zbytečně zabírají místo na kartě a nemohu je ani poslat mailem. Ano, to je pravda. Snímky ve vysokém rozlišení mají velký objem dat, ale na druhou stranu, pokud si koupíte kvalitní fotoaparát, abyste pořizovali kvalitní fotografie, určitě se vyplatí investovat pár stokorun do nějaké karty s větší kapacitou.

Maximální rozlišení má hned několik výhod. Nikdy totiž nevíte předem, jak zajímavý záběr pořídíte, a může se stát, že si ho následně budete chtít vytisknout na nějaký větší formát, nebo si ho třeba zarámovat a pověsit na zeď jako fotoobraz. To ale nejde, pokud nemá snímek dostatečné rozlišení a pro velké tisky platí, čím více megapixelů, tím lépe.

Tabulka s rozlišením fotografie pro konkrétní tiskovou velikost

Rozlišení snímače v obrazových bodech Rozlišení v Megapixelech Velikost tisku Tiskové rozlišení
1772 x 1181 2,1 Mpx 15 x 10 cm 300 dpi
2362 x 1574 3,7 Mpx 20 x 13 cm 300 dpi
3543 x 2361 8,3 Mpx 30 x 20 cm 300 dpi
4724 x 3148 14,8 Mpx 40 x 26 cm 300 dpi
7087 x 4723 33,4 Mpx 60 x 40 cm 300 dpi
9449 x 6297 59,5 Mpx 80 x 53 cm 300 dpi
11 811 x 7871 92,9 Mpx 100 x 66 cm 300 dpi
7087 x 4723 33,4 Mpx 100 x 66 cm 180 dpi


Dalším důvodem jsou výřezy a kompoziční ořezy. Občas se stane, že si až doma v počítači všimnete, že vám do záběru leze něco, co tam nepatří, nebo najdete na snímku nějaký detail, který byste si rádi vyřízli a nazvětšovali ho. V obou případech se hodí maximální rozlišení. Když budete ořezávat malou fotografii, pak z ní po ořezu moc nezbude.

Čím větší rozlišení k dispozici máte, tím větší fotografii můžete vytisknout a tím detailnější výřez dodatečně uděláte. Pokud máte problém s tím, že se vám fotografie nevejde do mailu, nebo nejde nahrát na web, protože je moc velká, není nic snazšího, než ji dodatečně zmenšit v počítači.


Ukázka detailního výřezu z fotografie s velkým / malým rozlišením

Co je to komprese fotografie

Kromě fyzického rozlišení fotografie lze u většiny fotoaparátů nastavit také velikost datového objemu. Pak rozlišení fotografie zůstává stejné, ale snímek je menší co se Megabyte týče. Předtím ale musí obraz projít tzv. kompresí. Procesor před uložením na kartu sloučí některé barvy, některé přechody světla a stínů a dále například vzory v texturách. Na první pohled to není ani poznat, ale pokud fotografii vytisknete, nebo si ji na monitoru trochu zvětšíte, mohou se po kompresi na fotografii objevit nehezké mapy a rastry. I v tomto případě tedy platí, že nemá smysl šetřit místo na kartě nebo harddisku a nejlepší je nastavit minimální kompresi. 

Úrovně se značí různě. U Canonu je to hladký oblouček kruhové výseče, nebo kostičkovaný oblouček. Nikon používá označení BASIC, NORMAL, FINE, případně ZÁKLADNÍ, NORMÁLNÍ a JEMNÝ. Někteří další výrobci používají symbol teček, například tři vedle sebe, šest, nebo devět v šachovnici. Zde platí čím více teček, tím menší komprese.


Snímky s minimální a silnou kompresí

Obrazové formáty digitální fotografie

JPG

Nejrozšířenějším obrazovým formátem nejen v oblasti digitální fotografie je JPEG. Tento typ souboru je univerzální a umí ho zobrazit většina běžných zařízení, jako jsou počítače, televizory, mobilní telefony, tablety, chytré hodinky, ale i DVD a Blue Ray přehrávače, navigace, nebo kapesní MP3 přehrávače. Výrobci digitálních fotoaparátů proto hned zpočátku vsadili na tento formát a čas ukázal, že úspěšně. Pokud tedy fotíte do JPEG formátu, jste v podstatě bez starostí. Světlo, které zachytí senzor a převede na data, procesor následně zkomprimuje, lehce doladí jas, kontrast, barvy a uloží do tohoto formátu. S tím následně můžete pracovat v každém běžném editoru, nebo jej přímo vytisknout, aniž by potřeboval jakýkoliv další zásah. To je hlavní výhodou JPEGu.

Pokročilejší fotografové ale nechtějí spoléhat na procesor fotoaparátu a rádi by si „vyvolání“ fotografie udělali sami. A právě pro ně je určen obrazový formát RAW.


Nastavení formátu obrazu u různých značek fotoaparátů

RAW

Jak již samotný název formátu napovídá (raw = surový, nezpracovaný), jde o soubor neupravený a na kartu jsou ukládána čistě surová data. Tím že není fotografie nijak komprimovaná, ji lze následně mnohem lépe a mnohem precizněji zpracovávat v počítači. Soubory RAW mají nejen větší bitovou hloubku než JPEG, ale také podstatně větší objem dat. Jde většinou o dvoj až čtyřnásobek datového objemu JPEGu. Tím, že má soubor mnohem více obrazových informací, obsahuje také mnohem více detailů nejen v barevných přechodech, ale také ve světlech a stínech. Jednoduše řečeno pokud se snímek úplně nepovede, a máte na něm někde přepal, nebo černé podexponované místo, tak s ním v JPEGu už nic neuděláte. V RAWu je ale ještě šance, že jsou v nejsvětlejších i v nejtmavších místech skryty nějaké obrazové informace a při vyvolávání se k nim dá dostat.

To je samozřejmě úžasné, ale není to zadarmo. K vyvolání RAWů potřebujete příslušný počítačový editor (nejrozšířenějšími jsou Adobe Lightroom, Capture One a Zoner). Kromě editoru je ale třeba také poměrně výkonný počítač, který zvládne zpracovat velký objem dat. V neposlední řadě musíte mít nějaké zkušenosti s tím, jak RAW nejlépe vyvolat. RAW tedy není pro někoho, kdo nechce fotografie následně zpracovávat. Pokud vyfotíte snímek do RAWu a nevyvoláte jej, bude v podstatě horší než JPEG a všechny výhody tohoto unikátního fotografického formátu jsou k ničemu.Rozdíl mezi formáty JPG a RAW po vyvolání

RAW má ale také své nevýhody. Nejde o sjednocený formát a každý fotoaparát má vlastní unikátní RAW. Ten si proto nepřehrajete v televizi, v mobilu a vlastně ani v počítači, pokud do něj nenahrajete příslušný program. RAW vám tedy většinou ani nikde nevytisknou. Další nevýhodou je již zmiňovaný velký objem dat, takže je nutná nejen velkokapacitní paměťová karta, ale také počítačové harddisky s velkou kapacitou. Ukládání RAWu na kartu je pomalejší, což vás může brzdit při sekvenčním focení a v neposlední řadě počítejte s určitou časovou náročností, kterou s sebou nese zpracovávání RAWů. Zda fotit do tohoto formátu je tedy na vás. Určitě z fotky dostanete víc, ale jak již bylo řečeno, je to něco za něco. Pokročilejší fotografové a profesionálové na RAW samozřejmě nedají dopustit. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že do RAWu nefotím běžné rodinné momentky, ale převážně zakázky, nebo fotografie, na kterých mi hodně záleží.

Současné zrcadlovky a bezzrcadlovky navíc umožňují ukládat fotografie do obou formátu současně. Na kartě pak najdete stejný snímek v RAWu i v JPEGu a můžete tak následně pracovat podle potřeby s tím souborem, který vám aktuálně vyhovuje lépe. O to víc místa ale oba soubory zabírají.


Rozdíl objemu dat mezi formáty JPG a RAW

Poměr stran snímače a fotografie

Poslední možností, která ovlivňuje samotný formát fotografie, je nastavení poměru stran snímku. Zrcadlovky a většina bezzrcadlovek mají poměr stran snímače 3:2 a ve stejném poměru jsou i výsledné fotografie. U kompaktů a fotoaparátů se snímačem micro 4/3 je poměr stran 4:3. U většiny přístrojů jde poměr stran fotografie změnit. Přenastavením na jiný formát (16:9, 1:1) dojde k ořezu fotografie. Tím částečně ztrácíte rozlišení. U běžných zrcadlovek a bezzrcadlovek proto doporučuji používat standardní poměr stran 3:2, který se i dobře tiskne na běžné rozměry (10 x 15, 30 x 20, A3, A4). Jestli vlastníte přístroj s jiným poměrem stran než 3:2 a často tisknete fotografie do běžných formátů, není špatné nastavit si poměr stran 3:2 přímo ve fotoaparátu. Další možností je ořezávat snímky do tohoto poměru dodatečně. To ale rozbije původní kompozici fotografie a může se stát, že na snímku budete muset někomu oříznout nohy, hlavu, nebo jinou důležitou část, která je nakomponována těsně ke kraji fotografie.


Nejčastěji používané poměry stran fotografie

Priorita velikosti vs. priorita kvality

Drobný tip na závěr pro majitele některých modelů zrcadlovek a bezzrcadlovek Nikon. V menu fotoaparátu možná naleznete tak trochu tajemnou položku, kde si můžete vybrat prioritu kvality, nebo prioritu velikosti. Tato funkce neovlivňuje ani rozlišení, ani formát, ani poměr stran a jednoduše řečeno dělá buď fotografie kvalitnější a větší na objem dat, nebo o něco horší, ale objemově menší. Přiznám se, že je pro mě tato funkce tak trochu záhadou. Rozum mi napovídá, že půjde jen o další úroveň zpočátku zmiňované komprese. Pro jistotu tedy mám na svém fotoaparátu nastavenou prioritu kvality i za cenu toho, že se mi vejde méně dat na kartu.


Další díly seriálu - Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou:

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (4) | Dobrý den, myslím, že je to slovíčkaření. Pokud je snímací prvek fotoaparátu označován jako "Image sensor", tedy obrazový senzor, ze své podstaty zaznamenává "obraz", a také nemluvíme o to, že jde o data i když to v podstatě data jsou. Podle Vaší teorie by se dal i JPG, TIFF a další digitální soubory daly považovat za datové, protože jde o shluk jedniček a nul.

5

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 04. 03. 2020 |Reagovat

JJH

Asi bych protestoval proti zařazení RAW jako obrazového formátu - RAW je čistě datový formát, nelze ho jako takový zobrazit a nelze do něho žádný obrazový formát převést. Použiju-li analogii tak hotový obrázek (tedy obrazový formát) je upečený lívanec a raw (tedy datový formát) jsou suroviny k přípravě tohoto lívance nutné (mouka, vejce atd.) Proto nelze, (stejně jako nejde z hotového lívance udělat původní suroviny) z hotového obrázku udělat zpětně raw. Pokud si dám "zobrazit" raw, dívám se buď na vložený jpeg náhled nebo na obrázek "vyvolaný" z raw programem. V prvním případě vidím, jak obrázek vytvořil z raw dat procesor fotoaparátu (podle jeho nastavení) a v druhém případě jak ho vytvořil program podle nastavení které si zvolil uživatel, proto se tyto dva náhledy mohou lišit, ale pokud nastavím parametry programu pro "vyvolání" raw stejně jako byly nastaveny ve fotoaparátu dostanu také identický obrázek (ten z toho raw totiž vznikl).

4

Jaroslav Jay Hampl, 04. 03. 2020 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (2) | Díky, jsem rád, že se článek líbí.

3

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 30. 10. 2019 |Reagovat

JV

Děkuji za stručný a informacemi nabitý článek, jehož problematika bývá velmi často opomíjena.

2

Jan Vizner, 30. 10. 2019 |Reagovat

KE

Dobře napsáno.

1

Karel Endler, 11. 04. 2019 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.