Magazín

Fotoporadna

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 2. díl - OSTŘENÍ

Martin LukešAktualizováno: 1. 4. 2022 v 9:37 • Rubrika: Fotoporadna

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 2. díl - OSTŘENÍ

Neostrá fotografie je jednou z nejčastějších chyb, které se dopouští mnoho začínajících fotografů. Abyste se této chyby vyvarovali, je nutné pochopit, co je její příčinou. Neostrost by se dala rozdělit na dvě základní kategorie. Tou první je tzv. pohybová neostrost, tedy když je nějaký objekt na fotografii případně celá scéna rozmáznutá. Tu způsobuje pohyb fotografovaného objektu, případně pohyb fotoaparátu během samotné expozice. Druhým důvodem neostrosti je špatné zaostření. A o tom si budeme povídat v druhém díle seriálu JAK FOTIT ZRCADLOVKOU A BEZZRCADLOVKOU.

Obsah

Je lepší manuální ostření (MF/manual focus), nebo automatické (AF/auto focus)?

Obecně by se dalo říci, že pro většinu běžných scén je lepší využívat systém automatického zaostřování. Ten je u současných fotoaparátů velmi rychlý a zároveň velmi přesný. Jeho vlastnosti se odvíjejí od kvality fotoaparátů, ale také od samotného objektivu. Ten v sobě totiž velmi často skrývá pohon automatického ostření. Během své praxe jsem se setkal s několika fotografy, kteří dávali přednost ručnímu ostření. Mám-li být upřímný, tak se s tímto postojem neztotožňuji a hned vám vysvětlím proč. Ruční ostření je poměrně pomalé a vyžaduje klid. U statické scény to zas takový problém není, ale v případě, že fotíte pohyb, sport, děti nebo zvířata, čas na to hrát si s ručním zaostřením zkrátka není. Dalším důvodem, proč nemusí být manual focus úplně přesný, je velikost hledáčků. Ten, kdo fotil na kinofilm nebo střední formát si možná pamatuje, jak velké byly hledáčky analogových fotoaparátů. V nich navíc byla poměrně dobře vidět hloubka ostrosti a tedy i samotná rovina zaostření. Mnohé dokonce měly klínový obrazec, který ukazoval přesné zaostření. U digitálních fotoaparátů je to v tomto směru trochu horší. Hledáčky, ať už optické u zrcadlovek (DSLR), nebo elektronické (EVF) u bezzrcadlovek jsou podstatně menší a náhled hloubky ostrosti nefunguje tak, jak by měl. Takže zaostřit ručně na větší vzdálenost není vůbec snadné, protože nevidíte detail.


foto: Martin Lukeš / snímek pořízený v režimu manuálního ostření

V tomto směru je tedy automatické ostření nepřekonatelné. Na druhou stranu netvrdím, že nikdy nepoužívám manuální zaostřování pomocí ostřícího prstence na objektivu. Ba naopak. Ručně ostřím poměrně často, ale pouze v určitých případech. Musí jít o statickou scénu, kdy je fotoaparát umístěn na stativu a k manuálnímu ostření používám výhradně živý náhled, režim Live View. V něm jde fotografovaná scéna nazvětšovat a díky přiblíženému detailu mohu zaostřit velmi přesně, doslova na vlas a dokonce mnohem přesněji, než s automatickým ostřením. Tento systém se hodí skvěle například na fotografování produktové fotografie, makra a zátiší. Na vše máte čas, scéna se nehýbe a je tu možnost si v klidu zaostřit. Mně osobně se tento způsob ostření osvědčil při fotografování jídla, kterému se věnuji komerčně. Pokročilé zrcadlovky a bezzrcadlovky mají pro manuální ostření přes LCD ještě jednu skvělou vychytávku a tou je režim Focus Peaking. Je to v podstatě asistent ostření, který barevně zvýrazní zaostřené hrany přímo na displeji a vy tak máte jistotu, že ostříte přesně na místo, které potřebujete mít v hloubce ostrosti.


Prstenec manuálního ostření - Sigma 50 mm f/1,4 DG HSM Art

 

 

Celý obsah článku mohou zobrazit pouze přihlášení uživatelé, kteří jsou členy zákaznického programu.

Přihlaste se nebo se zdarma zaregistrujte. Díky registraci můžete čerpat skvělé výhody.

Výhody programů

 
Možnost výměny zboží i z offline transakcí 14 dní 30 dní
Doprava zdarma Standard PPL + zásilkovna zdarma
Osobní asistent NE ANO
Sleva na čištění čipu 30 % 1 × zdarma, dále 30 %
Sleva na fotokurzy 10 % 20 %
Sleva na tiskové služby 10 % 15 %
Bonus při výkupu zboží na protiúčet 5 % 10 %
Profil v Galerii Megapixel Mega Mega + 
Sleva na pronájem ateliéru 10 % 30 %
Parkování zdarma při nákupu ANO ANO
Sleva v kavárně 30 % 100 %
Historie nákupů/účtenek ANO ANO
   

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den, můžete to zkusit, ale AF-C je spíše na nějaký standardní pohyb, než na nějaké ucuknutí. Hodně záleží jaký máte fotoparát, některé jsou vybaveny režimem ostření s automatickou detekcí obličeje, nebo ostřením na oko, což by asi fungovalo lépe, než AF-C.

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 26. 3. 2021 |Reagovat

Hedvika Cimbálníková

Dobrý den, portréty malých neposedných dětí (batolat), fotit na AF-C? Mám na mysli situace, kdy třeba sedí, ale ne moc klidně. :)
Děkuji

1

Hedvika Cimbálníková, 26. 3. 2021 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.