Magazín

Fotoporadna

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 28. díl - STABILIZÁTOR OBRAZU

Martin LukešAktualizováno: 1. 4. 2022 v 9:26 • Rubrika: Fotoporadna

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 28. díl - STABILIZÁTOR OBRAZU

Stabilizátor obrazu. Termín, který se v posledních dvaceti letech stal jakousi mantrou digitální fotografie a zároveň přinesl výrobcům fotoaparátů a objektivů ohromné zisky. Na druhou stranu buďme fér, protože to bylo oprávněné. Stabilizátory jsou něčím, co posouvá technické možnosti většiny fotografů o několik řádů výš. Proto ho všichni nutně chtějí, proto jsme ochotni si za ně připlatit, ale na rovinu, málokterý začínající fotograf ví, na jakém principu stabilizace funguje a v čem spočívá její tajemství.

Obsah

Když jsem téměř před dvaceti lety slyšel o stabilizátorech obrazu poprvé, chápal jsem, v čem jsou užitečné, jak mohou fotografovi pomoci, ale vlastně jsem si neuměl dost dobře představit na jakém principu fungují. Samozřejmě jsem znal z příruček, že jde o nějaký systém optických plovoucích členů, gyroskopů, které detekují chvění s mechanickým posunem optického členu nebo snímače, ale stále šlo o dost abstraktní pojmy. Jasno mi v tom udělalo až jedno školení, které pro odborné prodejce připravila společnost Minolta.

Šlo o jednoho z prvních výrobců, který implementovat stabilizátor přímo na snímač fotoaparátu (Minolta DiMAGE A1 - 2003). A na zmiňovaném školení nám ukázali, jak vypadá stabilizovaný snímač ve fotoaparátu. K názorné demonstraci měli k dispozici fotoaparát, který měl odstraněné některé části těla, takže bylo vidět do jeho útrob, a i samotný snímač byl odhalen. A tehdy jsem pochopil jak jednoduchý, ale zároveň geniální je princip stabilizátorů.

Snímek bez stabiliace a s aktivní stabilizací

Stabilizovaný snímač není v těle ukotven napevno, ale je usazen do malých ráhen, nebo ramínek chcete-li, která jsou pohyblivá v několika směrech. Druhým prvkem stabilizátoru je systém gyroskopů a senzorů, které vyhodnocují mikrochvění, a to ve velmi vysoké frekvenci, řádově až několik set krát za sekundu. Tyto senzory předávají informaci o tom, jakým směrem a k jak silnému otřesu (posunu) fotoaparátu dochází. Signály následně přebírá pohon stabilizátoru, který posouvá snímač o stejnou hodnotu do protisměru.

Celý obsah článku mohou zobrazit pouze přihlášení uživatelé, kteří jsou členy zákaznického programu.

Přihlaste se nebo se zdarma zaregistrujte. Díky registraci můžete čerpat skvělé výhody.

Výhody programů

 
Možnost výměny zboží i z offline transakcí 14 dní 30 dní
Doprava zdarma Standard PPL + zásilkovna zdarma
Osobní asistent NE ANO
Sleva na čištění čipu 30 % 1 × zdarma, dále 30 %
Sleva na fotokurzy 10 % 20 %
Sleva na tiskové služby 10 % 15 %
Bonus při výkupu zboží na protiúčet 5 % 10 %
Profil v Galerii Megapixel Mega Mega + 
Sleva na pronájem ateliéru 10 % 30 %
Parkování zdarma při nákupu ANO ANO
Sleva v kavárně 30 % 100 %
Historie nákupů/účtenek ANO ANO
   

Sdílet na


Komentáře k článku

Jakub Mitáš

Reaguje na (6) | Dobrý večer,

Tomu naprosto rozumím a moc děkuji za odpověď.

7

Jakub Mitáš, 10. 3. 2021 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (5) | Dobrý den, ano je běžné, že je stabilizace slyšet. Do jaké míry je to ve vašem případě standardní bohužel na dálku nedokážeme posoudit.

6

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 10. 3. 2021 |Reagovat

Jakub Mitáš

Reaguje na (4) | Takže onen zvuk vycházející z deaktivace stabilizace je u Z systému běžný?

5

Jakub Mitáš, 10. 3. 2021 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (3) | Dobrý den, nemám to sice nějak potrzené, ale opravdu myslím, že to bude tak jak píšete a při listování v menu detekuje fotoaparát to, že se nefotí a jednoduše stabilizátor deaktivuje. Někteří výrobci dokonce uvádí, že je stabilizátor schopný poznat, že je fotopaparát na stativu a následně se sám vypne, ale s tím nemám dobrou zkušenost a moc bych na to nespoléhal.

4

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 8. 3. 2021 |Reagovat

Jakub Mitáš

Krásný článek, moc hezky napsané.

Měl bych ale jeden dotaz:

Po pořízení Nikonu Z6 a zapnuté stabilizaci jsem si všimnul, že např. při přechodu během focení do MENU nebo náhledu fotek je stabilizace "hlučná"(vydá zvuk) v momentě přepnutí. Po vypnutí stabilizace už tento zvuk slyšet není. Jedná se o běžný jev, kdy dochází k automatickému vypnutí stabilizace, jelikož v MENU stabilizaci zkrátka nepotřebujeme?

Moc děkuji za vaši radu, hezký den.

3

Jakub Mitáš, 5. 3. 2021 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den, děkuji moc. Jsem rád, že se vám tento seriál líbí a že rozšířil Vaše fotografické obory.

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 1. 3. 2021 |Reagovat

Ján Horváth

Vďaka Vám za sériu týchto poučných článkov o fotografovaní. V každom som našiel niečo, čo mi pomohlo posunúť sa v mojej amatérčine kúsok ďalej. Všetko dobré želám autorovi, aj celému kolektívu MPx.

1

Ján Horváth, 27. 2. 2021 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.