Magazín

Fotoporadna

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 3. díl - EXPOZIMETR

Martin LukešAktualizováno: 1. 4. 2022 v 9:37 • Rubrika: Fotoporadna

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 3. díl - EXPOZIMETR

Jednou ze základních pomůcek každého fotografa je kouzelná a mýty opředená pomůcka - expozimetr. V podstatě je celkem jedno, jestli vytáhnete fotoaparát jen ku příležitosti rodinných oslav, 2x do roka během dovolené, nebo jste ostřílený profesionál, který se fotografováním živí. Bez expozimetru to prostě nejde, a to bez jakékoliv nadsázky. Možná si teď říkáte, že žádný expozimetr nemáte, vlastně ani nevíte, jak taková věc vypadá, a přesto se vám daří dělat celkem dobré fotky. Nenechte se zmást, expozimetr máte všichni, tedy pokud vlastníte jakýkoliv digitální fotoaparát. Vestavěný expozimetr mají dokonce mobilní telefony i tablety s fotoaparátem, bez nich bychom totiž fotili jen těžko. Další díl našeho seriálu o tom, jak fotit digitální zrcadlovkou, bezzrcadlovkou nebo jiným pokročilým fotoaparátem proto věnujeme expozimetrům a řekneme si, jak nám pomáhají v jednotlivých fotografických režimech.

Obsah

Možná by stálo za to si hned v úvodu vysvětlit, proč je expozimetr tak důležitý. Aby fotografie vůbec vznikla, potřebuje snímač (dříve kinofilm) určité množství světla. To je dáno poměrem základních expozičních hodnot - tedy časem, clony a citlivosti ISO. Pokud nemá být snímek tmavý nebo přesvícený, musí být všechny tři hodnoty v určité rovnováze. A právě jejich poměr dokáže určit expozimetr, a to na základě velmi přesného změření světla.


Expozimetr v hledáčku digitální zrcadlovky

Expoziční čas

To je doba, po kterou dopadá světlo na snímač. Délka expozice je řízena závěrkou, kterou lze u pokročilejších fotoaparátů nastavit ručně. Hodnoty expozičních časů jsou standardizované a pohybují se obvykle v rozmezí 30 “ až 1/4000 s. Některé fotoaparáty mají nejdelší čas 60 “, případně režim BULB, kdy délka expozice v podstatě není omezena.

Clonové číslo F

Určuje, jaké množství světla prochází objektivem a následně pak dopadá na snímač. Tato hodnota se reguluje pomocí lamelového mechanismu, kterému říkáme clona. Tu lze podle potřeby otevřít, nebo naopak přivřít. Clona se nachází v objektivu a každý objektiv má jiný rozsah clony. Minimální clonové číslo se rovná světelnosti objektivu. Běžné objektivy mají obvykle minimální zaclonění v hodnotě F3,5 nebo F4, světelnější objektivy mohou clonu otevřít na hodnotu F2,8, nebo F2, ty nejlepší objektivy pak disponují světelností F1,8, F1,4, F1,2, nebo dokonce až F0.95. Čím má objektiv nižší clonové číslo, tím je světelnější. To zvyšuje jeho užitnou hodnotu, ale také cenu.
 


Expozimetr na hlavním displeji digitálních fotoaparátů

Celý obsah článku mohou zobrazit pouze přihlášení uživatelé, kteří jsou členy zákaznického programu.

Přihlaste se nebo se zdarma zaregistrujte. Díky registraci můžete čerpat skvělé výhody.

Výhody programů

 
Možnost výměny zboží i z offline transakcí 14 dní 30 dní
Doprava zdarma Standard PPL + zásilkovna zdarma
Osobní asistent NE ANO
Sleva na čištění čipu 30 % 1 × zdarma, dále 30 %
Sleva na fotokurzy 10 % 20 %
Sleva na tiskové služby 10 % 15 %
Bonus při výkupu zboží na protiúčet 5 % 10 %
Profil v Galerii Megapixel Mega Mega + 
Sleva na pronájem ateliéru 10 % 30 %
Parkování zdarma při nákupu ANO ANO
Sleva v kavárně 30 % 100 %
Historie nákupů/účtenek ANO ANO
   

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den,v podstatě máte pravdu. Celý seriál je ale jakýmsi úvodem do digitální fotografie určený naprostým začátečníkům a určitě nemá smysl je hned v prvnbích dílet zahltit informací kterou 99,9% nikdy nevyužije.

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 4. 11. 2019 |Reagovat

ČH

V článku mě chybí jedna podle mého názoru podstatná informace, a to rozdíl mezi interním a externím expozimetrem. Externí expozimetr umožňuje měřit množství světla dopadajícího na scénu, kdežto interní pouze světlo od scény odražené. Jenže právě podle světla dopadajícího na scénu je potřeba nastavovat expozici. Ve chvíli kdy se změní jas scény, bude expozimetr ve fotoaparátu dávat rozdílné hodnoty. Ve chvíli, kdy není možnost dělat zkušební fotografie a testovat nastavení, to může způsobovat problémy.

1

Čenda Holub, 31. 10. 2019 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.