Magazín

Fotoporadna

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 30. díl - MODRÁ HODINKA

Martin LukešAktualizováno: 31. 8. 2023 v 13:25 • Rubrika: Fotoporadna

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 30. díl - MODRÁ HODINKA

Ač je fotografování krajin, interiéru a architektury na první pohled dost odlišné téma, tak je tu pár určitých prvků, které je spojuje více, než by se mohlo zdát. Většinou se používá širokoúhlý objektiv, obvykle se fotografuje ze stativu, u všech se pracuje s větší hloubkou ostrosti a všem velmi sluší podvečerní namodralá atmosféra. Ta vytváří královský kontrast studeného světla v obloze s teplým osvětlením oken a pouličních lamp či teplé barvy červánků. Denní doba, během které se dají pořídit tyto úchvatné záběry si dokonce vysloužila své vlastní pojmenování a obecně je známá jako MODRÁ HODINKA.

Obsah

Co je modrá hodinka

Hned z úvodu bych uvedl na pravou míru samotné pojmenování tohoto časového úseku. Tak jako velká říjnová socialistická revoluce neproběhla ve skutečnosti v říjnu, ale v listopadu a stejně jako se ve školství bavíme o vyučovací hodině, i když jde vlastně pouze o 45 minut, tak ani naše fotografická modrá hodinka netrvá celou hodinu. A vlastně se mi líbí i naše české pojmenování.

Myslím, že je na rozdíl od toho anglického, tedy Blue hour, záměrně použita zdrobnělina a slovem hodinka je tak krásně naznačeno, že zdaleka nejde o celou hodinu.

Jak fotit s DSLR a bezzrcadlovkou: 30. díl - MODRÁ HODINKA | Megapixel
Modrá hodinka s architektonickou dominantou - Koloseum / Řím
foto: Martin Lukeš

A kolik času tedy máte na to zachytit to nádherně temně modré světlo v obloze? Sám jsem to mnohokrát měřil a obecně jsem došel k závěru, že jde o časové okno v délce zhruba 15 – 30 minut. Zmiňovanou sytě modrou barvu tvoří zbytkové světlo v obloze, vycházející z poza horizontu. To lze pozorovat těsně po západu slunce. Díky jeho nízké poloze má světlo jinou vlnovou délku, což způsobuje namodralou barvu. Tento jev je ve fyzice popsán jako Rayleighův rozptyl světla.

Jak fotit s DSLR a bezzrcadlovkou: 30. díl - MODRÁ HODINKA | Megapixel
Přírodní dominanta v kulise modré hodinky
foto: Jakub Škyta / Spád do hlubin Země

Ačkoliv má většina fotografů modrou hodinku spojenou spíše s večerním fotografováním, dá se zachytit i ráno, těsně před východem slunce. To je ale trochu těžší vychytat, protože z logiky věci je snazší sledovat a kontrolovat něco mizejícího, než něco objevujícího se. No, a navíc je tu ještě jeden pragmatický důvod. Přes den je obvykle člověk vzhůru, takže není těžké dorazit včas na lokaci, tam si připravit vercajk a na modrou hodinku si v klidu počkat s kafíčkem v ruce.

Oproti tomu ten, kdo by se chtěl vydat ulovit modré světlo vycházejícího slunce, musí vstát hodně dlouho před rozbřeskem a s takovým předstihem, aby byl na lokaci zhruba hodinu předtím, než začne vycházet slunce. A ruku na srdce, vstávat tak brzy není většinou nic příjemného.

Co je určitě dobré vědět dříve, než se vydáte lovit záběry během modré hodinky je, že namodralé světlo, ať už večerní či ranní, lze pozorovat pouze za optimálních podmínek. Pokud je například hustá oblačnost nebo silná inverze a smog, pak den přejde v noc a naopak bez toho, aniž by se nějaké modré světlo, kde objevilo.

Jak fotit s DSLR a bezzrcadlovkou: 30. díl - MODRÁ HODINKA | Megapixel
Modrá hodinka je častým motivem obrazů Josefa Lady

Pro jaké žánry se hodí modrá hodinka nejvíce?

Jak již bylo řečeno v úvodu článku, tak modrá hodinka vynikne nejlépe v nějakém kontrastu. Nejčastějšími motivy fotografovanými během této denní doby jsou tedy krajina, architektura a interiér. Fotit se dá ale třeba i portrét nebo další žánry. Předpoklad ale je, že se vám podaří vytvořit nějaký světelný a především pak barevný kontrast k potemnělé modré obloze.

Celý obsah článku mohou zobrazit pouze přihlášení uživatelé, kteří jsou členy zákaznického programu.

Přihlaste se nebo se zdarma zaregistrujte. Díky registraci můžete čerpat skvělé výhody.

Výhody programů

 
Možnost výměny zboží i z offline transakcí 14 dní 30 dní
Doprava zdarma Standard PPL + zásilkovna zdarma
Osobní asistent NE ANO
Sleva na čištění čipu 30 % 1 × zdarma, dále 30 %
Sleva na fotokurzy 10 % 20 %
Sleva na tiskové služby 10 % 15 %
Bonus při výkupu zboží na protiúčet 5 % 10 %
Profil v Galerii Megapixel Mega Mega + 
Sleva na pronájem ateliéru 10 % 30 %
Parkování zdarma při nákupu ANO ANO
Sleva v kavárně 30 % 100 %
Historie nákupů/účtenek ANO ANO
   

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (2) | Dobrý den, díky, jsme moc rádi, že se článek líbil.

3

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 21. 4. 2021 |Reagovat

JOT

Toto je typický článek, který posunuje majitele foťáků o kus dál. Žádná zbytečná omáčka, je tam přesně to, co tam má být. Včetně opravdu pěkných ukázek. Moc dobrý článek.

2

Jaroslav Orlík Taffey, 21. 4. 2021 |Reagovat

Petr Fiala

Pěkně napsáno, jen bych poznamenal, že "modrá" hodinka může být v létě při dlouhých večerech i více jak hodinu, pokud je to pak spojeno i s NLC mraky, tak máte vyhráno.
Z vlastní zkušenosti používám apku pro mobil SUN SURVEYOR, kde je vše potřebné.

1

Petr Fiala, 19. 4. 2021 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.