Magazín

Fotoporadna

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 31. díl - FOTOGRAFICKÉ FILTRY (2/2)

Martin LukešVydáno: 10. 9. 2021 v 12:07 • Rubrika: Fotoporadna

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 31. díl - FOTOGRAFICKÉ FILTRY (2/2)

V minulém díle našeho seriálu byla řeč o jednotlivých typech filtrů a o rozdělení podle technických parametrů a způsobu uchycení. V druhém závěrečném díle si povíme něco o tom, proč je důležitý UV filtr, k čemu slouží polarizační a přechodový a jaký je rozdíl mezí standardním ND filtrem a tím variabilním. Věnovat se budeme také barevným a infračerveným filtrům. Nakonec se dozvíte, podle čeho filtry vybírat, ale také na co si dát pozor při jejich použití.

Obsah článku:

UV filtr (Ultra Violet)

Velmi rozšířeným filtrem je také tzv. ÚVéčko. Úkolem tohoto filtru je eliminovat ultrafialové záření, což je neviditelné spektrum světla, které vyvolává nežádoucí chemické reakce se světlocitlivou vrstvou kinofilmu a dalšími médii, které se používají v analogové fotografii. Snímače digitálních fotoaparátů jsou pro tento účel chráněny speciální vrstvou, takže UV filtry s nástupem digitální techniky trochu ztrácejí na významu. Přesto se ale používají v hojné míře dál, a to jako primární ochrana objektivu. Zastávají tedy převážně funkci ochranného filtru.


UV filtr jako primární ochrana objektivu

Polarizační filtr – cirkulární (C-PL)

Filtrem, který je rozšířený především mezi krajináři, ale také mezi milovníky fotografie architektury, interiérů i technické a produktové fotografie, je tzv. polarizák. S ním lze docílit hned dvou efektů. Polarizační filtr dokáže vytáhnout kontrast v obloze a nebe i mraky působí mnohem zajímavěji. Druhým neméně důležitým úkolem je eliminace odlesků na nekovových objektech. Mezi ty patří například sklo, odlesky na pleti, vodní hladina, podlahy, stěny a všeobecně lesklé plochy. Polarizační filtr ale také oživuje a otepluje barvy a tlumí atmosférický opar.

Zvýraznění kontrastu oblohy se využívá především při fotografování krajin a architektury. Potlačení odlesků pak najde uplatnění při fotografování vodních ploch, scén skrze sklo nebo při produktové fotografii, ve které dominují lesklé plochy.


Zvýšení kontrastu v obloze polarizačním filtrem
foto: Martin Lukeš

V digitální fotografii se používá výhradně cirkulární polarizační filtr. Pro dosažení daného efektu je třeba s ním otáčet a najít jeho optimální polohu v závislosti na tom, odkud jde na scénu světlo.

Celý obsah článku mohou zobrazit pouze přihlášení uživatelé, kteří jsou členy zákaznického programu.

Přihlaste se nebo se zdarma zaregistrujte. Díky registraci můžete čerpat skvělé výhody.

Výhody programů

 
Možnost výměny zboží i z offline transakcí 14 dní 30 dní
Doprava zdarma Standard PPL + zásilkovna zdarma
Osobní asistent NE ANO
Čištění čipu zdarma 1 × 2 ×
Sleva na fotokurzy 10 % 20 %
Sleva na tiskové služby 10 % 15 %
Bonus při výkupu zboží na protiúčet 5 % 10 %
Profil v Galerii Megapixel Nadšenec Profesionál 
Sleva na pronájem ateliéru 10 % 30 %
Parkování zdarma při nákupu ANO ANO
Sleva v kavárně 30 % 100 %
Historie nákupů/účtenek ANO ANO
   

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.