Magazín

Fotoporadna

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 33. díl - HLEDÁČEK FOTOAPARÁTU

Martin LukešAktualizováno: 28. 11. 2023 v 11:03 • Rubrika: Fotoporadna

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 33. díl - HLEDÁČEK FOTOAPARÁTU

Za posledních 200 let, kdy je lidstvo provázeno a dokumentováno díky vynálezu fotografie, se mění pohled nejen na fotografické postupy a procesy, ale také pohled do fotoaparátu, přesněji řečeno skrze něj. V podstatě každá éra fotografie přinesla nějaký převratný typ přístroje a zároveň také novou a vylepšenou verzi hledáčku. A přesně o tom bude řeč v dalším díle našeho seriálu Jak fotit digitální zrcadlovkou a bezzrcadlovkou.

Obsah

Jednotlivé typy hledáčků

Prvním všeobecně známým omylem je to, že existují pouze dva typy hledáčků. Tedy ten elektronický, který mají bezzrcátkové fotoaparáty a optický s pentaprismatickým hranolem. V druhém případě jde o hledáček, kterým jsou vybavené zrcadlovky, a to jak kinofilmové, tak i digitální. V některých případech je uvedený hranol nahrazený soustavou zrcátek. To snižuje váhu, ale především cenu celého přístroje.

Existuje ale mnohem více velmi zajímavých druhů hledáčku ve fotoaparátech a je dost možné, že o některých jste nikdy ani neslyšeli.


Optický přídavný hledáček | Megapixel
Přídavný elektronický hledáček Canon

Optický průhledový

Vrátíme-li se o nějakých 90 let zpět do historie fotografické techniky, narazíme na první dálkoměrné fotoaparáty, které byly vybavené optickým průhledovým hledáčkem. Nešlo ale o klasické dálkoměry, tak jak je známe v současnosti. V té době ještě nebyl dálkoměr propojený s hledáčkem. Fotograf tedy musel nejdříve pomocí jednoho kukátka zaostřit a následně teprve přesunout oko k hledáčku, kde mohl zakomponovat.

Optické hledáčky dálkoměrných fotoaparátů a kompaktů ale nepřenáší světlo, respektive obraz, který projde skrze objektiv. Jde v podstatě o kukátko, které je umístěné v horní části fotoaparátu.

Jeho největší nevýhodou je především to, že osa hledáčku není shodná s osou objektivu. Jednoduše řečeno, obraz na fotografii je trochu posunutý proti tomu, co je vidět v hledáčku. Tomuto posunu se říká paralaxa. To je poměrně nepraktické zvláště při fotografování makra, architektury nebo dalších technických žánrů, které vyžadují velmi precizní kompozici.

Schéma optického hledáčku | Megapixel
Schéma optického průhledového hledáčku bez hranolu (kompakt)
Posun osy hledáčku a osy objektivu vytváří tzv. paralaxu

Ještě větší problém nastává u objektivů se zoomem, nebo s možností výměny objektivu. Výrobci se s tímto nešvarem průhledových hledáčků snaží vypořádat od pradávna. U některých modelů je to řešené například nejrůznějšími distančními rámečky, které jsou přímo v hledáčku. Díky nim se lze částečně orientovat při kompozici pomocí hledáčku.

Celý obsah článku mohou zobrazit pouze přihlášení uživatelé, kteří jsou členy zákaznického programu.

Přihlaste se nebo se zdarma zaregistrujte. Díky registraci můžete čerpat skvělé výhody.

Výhody programů

 
Možnost výměny zboží i z offline transakcí 14 dní 30 dní
Doprava zdarma Standard PPL + zásilkovna zdarma
Osobní asistent NE ANO
Sleva na čištění čipu 30 % 1 × zdarma, dále 30 %
Sleva na fotokurzy 10 % 20 %
Sleva na tiskové služby 10 % 15 %
Bonus při výkupu zboží na protiúčet 5 % 10 %
Profil v Galerii Megapixel Mega Mega + 
Sleva na pronájem ateliéru 10 % 30 %
Parkování zdarma při nákupu ANO ANO
Sleva v kavárně 30 % 100 %
Historie nákupů/účtenek ANO ANO
   

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den, já děkuji. Moc mě těší že se články líbí.

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 30. 1. 2024 |Reagovat

D

Perfektní články! Autor si zaslouží za jeho práci poděkovat! Děkuju!!!

1

Drahosch, 29. 1. 2024 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.