Magazín

Fotoporadna

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 34. díl - ROZDÍL MEZI OPTICKÝM A ELEKTRONICKÝM HLEDÁČKEM

Martin LukešAktualizováno: 1. 4. 2022 v 9:22 • Rubrika: Fotoporadna

Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 34. díl - ROZDÍL MEZI OPTICKÝM A ELEKTRONICKÝM HLEDÁČKEM

Jisté je, že v posledních letech pomalu, ale jistě přebírají otěže ve světě digitální fotografie bezzrcadlovky. S nástupem této kategorie fotoaparátů se oprášil systém elektronického hledáčku, který fungoval už v dobách, kdy skutečná digitální zrcadlovka byla doménou výhradně profesionálních fotografů. Rozdíl mezi tím optickým hledáčkem u DSLR a elektronickým u bezzrcadlovek je poměrně zásadní. Nejeden fotograf tak stál před problémem, který z těchto dvou systémů hledáčku je lepší nebo minimálně vhodnější pro jeho tvorbu. A přesně to bylo tím správným podnebím, které dalo vyklíčit spoustě mýtů, legend, polopravd a nesprávných interpretací. Pojďme si je tedy nyní všechny objasnit.

Obsah

Výhody a nevýhody optických (OVF) a elektronických hledáčků (EVF)

V nálsedujícím srovnání se vám pokusím přiblížit hlavní rozdíly mezi oběma typy hledáčků a také vysvětlit jejich přednosti, ale i zápory. Jde ale o srovnání obecné a berte v potaz, že seriózně lze srovnávat pouze vždy jen konkrétní modely. Dále je nutné mít na paměti, že elektonické hledáčky se díky novým technologiím neustále vyvíjí, zlepšují a mají stále lepší parametry, takže za 2-3 roky bude pravděpodobně už zase všechno trochu jinak.

Elektronický a optický hledáček | Megapixel
Optický a elektronický hledáček u profesionálních fotoaparátů

Optický hledáček - výhody

Žádné zpoždění - skrze optický hledáček, přes zrcátko a objektiv vidíte reálný obraz stejně tak, jako kdybyste se dívali například skrze skleněné okno. Optický hledáček tedy nemá žádné zpoždění a při fotografování sportu, zvířat, dětí a pohybu obecně se dá lépe načasovat zaznamenání klíčových okamžiků.

Reálné zobrazení scény - kromě nulového zpoždění vidíte fotografovanou scénu také zcela reálně, co se týče světel, stínů, barev atd. Na druhou stranu to neznamená, že tak budou vypadat i na fotografii, protože hledáček nezohledňuje expoziční hodnoty nastavené v danou chvíli a v podstatě ani žádné další parametry (měření expozice, vyvážení bílé, korekci EV atd).

Možnost měnit matnici- u profesionálnějších fotoaparátu si fotograf může vybrat matnici, které mu vyhovuje a skrze kterou se mu do hledáčku dívá nejlépe.

Dioptrické korekce - kromě standardní korekce pro srovnání oční vady pomocí dioptrické korekce, lze dokoupit očnice s větším posunem.

AF body v hledáčku zrcadlovky | Megapixel
Rozložení zaostřovacích bodů v optickém hledáčku

Optický hledáček  - nevýhody

Špatná viditelnost při horším světle - optický hledáček je postavený na principu, že v něm okem vidíte obraz přenesený světlem. Pokud je světla málo, nebo není téměř žádné, vidíte v hledáčku tmu, byť jde o reálnou tmu, která je shodná s tou kolem vás.

Celý obsah článku mohou zobrazit pouze přihlášení uživatelé, kteří jsou členy zákaznického programu.

Přihlaste se nebo se zdarma zaregistrujte. Díky registraci můžete čerpat skvělé výhody.

Výhody programů

 
Možnost výměny zboží i z offline transakcí 14 dní 30 dní
Doprava zdarma Standard PPL + zásilkovna zdarma
Osobní asistent NE ANO
Sleva na čištění čipu 30 % 1 × zdarma, dále 30 %
Sleva na fotokurzy 10 % 20 %
Sleva na tiskové služby 10 % 15 %
Bonus při výkupu zboží na protiúčet 5 % 10 %
Profil v Galerii Megapixel Mega Mega + 
Sleva na pronájem ateliéru 10 % 30 %
Parkování zdarma při nákupu ANO ANO
Sleva v kavárně 30 % 100 %
Historie nákupů/účtenek ANO ANO
   

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (5) | Dobrý den, děkuji jsem moc rád, že se články líbí.

6

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 31. 1. 2024 |Reagovat

D

Dobrý den autorovi seriálu "Jak fotit ..." dnes jsem dočetl tyto poučné díly, byl to rekax a musím poděkovat za krásné "počteníčko!" které mi dalo mnohé informace! Děkuji a přeji vše dobré včetně zdravíčka!!!

5

Drahosch, 30. 1. 2024 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den, zatím bylo napsáno 36. dílů. Všechny najdete v našem Magazínu a jejich seznam je uveden na konci většiny jednotlivých dílů. Pokud máte raději papírové publikace, mohu vám doporučit knihu FOTOGRAFUJEME DIGITÁLNÍ ZRCADLOVKOU, kterou jsem před časem napsal a kde je vše popsáno hodně podobnou formou.

4

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 3. 10. 2023 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (2) | Dobrý den, zatím bylo napsáno 36. dílů. Všechny najdete v našem Magazínu a jejich seznam je uveden na konci většiny jednotlivých dílů. Pokud máte raději papírové publikace, mohu vám doporučit knihu FOTOGRAFUJEME DIGITÁLNÍ ZRCADLOVKOU, kterou jsem před časem napsal a kde je vše popsáno hodně podobnou formou.

3

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 3. 10. 2023 |Reagovat

R

Dobrý den, kolik dílů: Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou, vlastně bylo uvedeno (napsáno) a kd e to najdu?

2

Radomil, 2. 10. 2023 |Reagovat

R

Dobrý den, kolik dílů: Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou, vlastně bylo uvedeno (napsáno) a kd e to

1

Radomil, 2. 10. 2023 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.