Magazín

Fotoporadna

Jak fotit doma o Vánocích

Tom KalousAktualizováno: 6. 12. 2021 v 17:17 • Rubrika: Fotoporadna

Jak fotit doma o Vánocích

Asi si každý dokáže aspoň trochu představit, jak to vypadá ve většině domácnostech o Vánocích. Rádi byste neopakovatelné momenty z tohoto období zaznamenali? Podívejte se s námi na problematiku focení nejen vánočních tradic. Zejména na to, jak se vypořádat s nedostatkem světla, abyste mohli všechny okamžiky kvalitně zachytit.

Obsah

Pokud už jste o Vánocích zkoušeli něco vyfotit, tak víte, že to není žádná sranda. Světla v místnosti osvětlené běžnými domácími svítidly mnoho není. Díky tomu musíme používat delší čas a vyšší citlivost ISO. Za pomoci expozimetru jsme zkoušeli, jaké hodnoty bychom museli nastavit, aby byla fotografie dostatečně světlá.

Expozice vyšla přibližně 1/60s, clona f/4, a to při citlivosti ISO 3200. Delší čas zapříčiní pohybové rozmazání, citlivost zvýší hladinu šumu a fotky pak nejsou ostré a pouze s minimálním množstvím detailu. Vhodný čas, kterým zabráníte pohybovému rozmazání je 1/125s, ideální pak 1/250s. To je ovšem těžko proveditelné, pokud nemáte světelný objektiv nebo nechcete nastavovat ještě vyšší hodnotu ISO. Jak tedy na to?

Vánoce | Megapixel
Foto: Eva Š.

S čím fotit při nedostatku světla?

Světelný objektiv nebo bleskKombinace obojího je sázka na jistotu, ale není to nutností. Světelné objektivy mají své výhody i nevýhody. Výhodou je především množství světla, které díky otevřené cloně dopadne na snímač. Co se týče nastavených hodnot fotoaparátu, při použití clony f/2,0 při stejné hodnotě ISO můžete nastavit čas 1/250s a fotografie bude dostatečně světlá. Při takto otevřené cloně se hodně projeví malá hloubka ostrosti. Ta se hodí, pokud chcete vypíchnout fotografovaný objekt od pozadí. 

Jak fotit o Vánocích | Megapixel
Pomocí světelného objektivu dosáhnete zajímavě rozostřeného pozadí, ale hloubka ostrosti je minimální. Ohnisko 35mm, f/1,8, čas 1/125, ISO 2000.

Jak při focení použít blesk?

Vyšší clonové číslo také není na škodu, zde totiž dostává svoji šanci právě blesk. Ten je tak silný, že dostatečně nasvítí scénu a vy tak můžete nastavit kratší čas, vyšší clonové číslo a hlavně snížit hodnotu ISO! Fotografie je pak ostrá, s dostatečnou hloubkou ostrosti a zároveň se také zachová veškerý detail.

Způsobů, jak použít blesk je spousta. Ten nejběžnější, aby nebylo poznat, že byl blesk použitý, je odraz o strop. Světlo se odrazí a rozptýlí tak, že nezpůsobí ostré přepaly v obličeji ani stíny za fotografovaným subjektem. Při tomto způsobu se nemusíte obávat použít clonu klidně f/5,6. Nebudete mít problém s hloubkou ostrosti a dále budete používat nižší citlivost ISO někde kolem ISO 400 - 800. Díky nízké hodnotě citlivosti nebudou fotografie tolik „měkké“ a sníží se i množství šumu.

Focení se světýlky | Megapixel
Foto: Jiří Zapletal. Ohnisko 85 mm, clona 1,8, ISO 1600, čas 1/320

Vezměte si na pomoc stativ

Se stativem budete mít vždycky jistotu, že na fotkách bude ostré vše, co se nepohne. Stativ využijete tedy hlavně na statické záběry, na kterých by měla být zachovaná neopakovatelná světelná atmosféra hořících svíček a rozsvíceného stromečku. Jeho použití je ideální hlavně pro fotky bez hýbajících se lidí. Na fotky s lidmi je asi nejlepší použít blesk, jak jsme popsali o pár řádků výše.

Pokud chcete krásně zachytit právě tu jedinečnou světelnou atmosféru a budete na to mít chvilku času, můžete si dovolit hned několik změn v nastavení. Můžete víc zaclonit kvůli větší hloubce ostrosti (ideálně tak f/8 až f/11), nebo můžete nastavit ISO 100, aby byla fotka naprosto bez šumu, s bohatými barvami a maximálním rozsahem jasů. Díky těmto změnám bude potřeba samozřejmě výrazně prodloužit expoziční čas. Podle světla to může být i na několik vteřin! Pokud se chystáte vyfotit také třeba novoroční ohňostroj, přečtěte si pár tipů, jak na to

Ohňostroj | Megapixel
Díky stativu si můžete dovolit nastavení delšího času při nejnižší citlivosti ISO. Ohnisko 35mm, f/14, čas 5s, ISO 100.

Focení u vánočního stromečku

Na fotky při svíčkách a s rozsvíceným stromečkem bych doporučil určitě zhasnout všechno ostatní světla. Fotka bude pak skutečně kouzelná. Rozbalování dárků je už zase jiná disciplína, kdy je dobré použít sekvenční snímání! Inspirujte se třeba v článku Jak s foťákem na Ježíška.

Při použití stativu musím upozornit ještě na pár drobností. Jednak je potřeba vypnout stabilizátor obrazu na objektivu (nebo na fotoaparátu - podle toho, jaký máte), protože jinak by výsledný snímek postrádal ostrost. Stabilizátor prostě fotky rozmaže, když připevníte foťák na stativ. Správně funguje jen při focení z ruky.


Foto: Stanislav Judas. Ohnisko 35 mm, clona 1,8, ISO 640, čas 1/60s

Další dobrou radou, pro dosažení těch nejlepších fotek ze stativu, je použití dálkové spouště. I když vám připadá, že se foťák na stativu ani nepohne, není to tak úplně pravda. Jakmile se foťáku dotknete, nepatrně s ním pohnete a na ostrosti záběru se to samozřejmě negativně projeví. S dálkovou spouští takové nebezpečí nehrozí.

Jakou další techniku si pořídit pro krásné fotky? Přečtě si další z článků v našem Magazínu - Jak fotit Vánoce.

Napište Ježíškovi

Vánoce jsou také o splněných přáních, proto přicházíme i letos s Dopisem Ježíškovi. Vyberte si dárek z naší megavánoční nabídky, nebo kterýkoliv produkt z našeho e-shopu, přejděte do nákupního košíku, klikněte na tlačítko „Napsat Ježíškovi“, vyplňte jméno „Ježíška“, napište vzkaz a uvidíte, že pod stromečkem naleznete vysněné dárky nejen z Megapixelu!

Zobrazit celou nabídku

Zdroj fotografií: Galerie Megapixel

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (3) | Dobrý den, preventivně doporučuji vypnout stabilizátro vždy, když fotíte ze stativu.

4

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 5. 11. 2018 |Reagovat

TK

Dobrý den, kde zjistíme, na kterém objektivu nebo těle je třeba vypnout stabilizátor? Já osobně nejčastěji používám sony a77ii a kratší objektiv sigma 18-35mm nebo tamron sp 70-300mm.

3

Tomáš Kučera, 3. 11. 2018 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na (1) | Dobrý den, je to tím, že Váš objektiv dokáže detekovat použití stativu a sám stabilizátor vypne. ;) Většina objektivů to ale bohužel neumí.

2

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 10. 12. 2013 |Reagovat

RP

Již léta fotím ze stativu objektivem Canon 500 mm, F4 a stabilizátor nikdy nevypínám, snímky jsou brilantně ostré.

1

Rudolf Pokorný, 9. 12. 2013 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.