Magazín

Fotoporadna

Jak fotografovat makro - technika, příslušenství a postupy

Martin LukešAktualizováno: 29. 5. 2023 v 11:29 • Rubrika: Fotoporadna

Jak fotografovat makro - technika, příslušenství a postupy

Pod pojmem makrofotografie si asi většina z nás představí záběr nějakého detailu, ať už se jedná o motiv přírodní, nebo technický. To je ale trochu zavádějící, protože makro ve fotografii musí splňovat určité záležitosti. Tedy ne, že by na tom záleželo, protože důležité je zda jste s výslednou fotografií spokojení, ale na druhou stranu pokud se chcete tomuto žánru věnovat, měli byste o něm vědět alespoň ty základní informaci. Především pak co je to skutečné makro, jaké pomůcky i příslušenství budete na jeho tvorbu potřebovat a také jaký zvolit režim fotoaparátu nebo jak správně zaostřit. Přesně těmito základy vás provede následující článek.

Obsah

Makro představuje bohatý a inspirující „mikro vesmír" plný barev, nálad, emocí i zajímavých obrazců a dějů, který určitě nabízí mnoho příležitostí vytvořit spoustu fascinujících záběrů. Navíc má tento žánr neskutečnou výhodu. Pro nádherné snímky nemusíte vždy cestovat desítky nebo stovky kilometrů. Lze ho objevovat všude kolem nás. Ve sklepě, na půdě, na zahradě před domem, na louce za humny, nebo v kterémkoliv lese.. Nutné ale je se přepnout do makro módu a začít svět okolo nás vnímat jinak a z trochu jiné perspektivy. Když se vám to povede, otevře vám své brány říše, jejíž jedinou hranicí je vaše fantazie. Objevovat krásy makro fotografie je navíc velmi uklidňující, protože v tomhle světě plyne čas tak nějak pomaleji a vše je mnohem klidnější oproti běžnému každodennímu shonu.


Nikon Z7 II + Nikon Z 105 mm f/2,8 VR S MC

Jednoznačně jde tedy o žánr veskrze výtvarný. Na druhou stranu ale nese také prvky žánru technického, a to hned z několika důvodů. Pokud nejde vyloženě o nějaké abstraktní motivy, taky by měl mít odpovídající technickou kvalitu. Pak je to disciplína, která vyžaduje odpovídající techniku. Pojďme si tedy říci jak na to a co všechno k focení makra budete potřebovat.


foto: Miroslav Winter

Co je to makrofotografie

Jak už zaznělo v anotaci článku, tak slovem makro je dnes označovaná téměř každá fotografie zachycující nějaký detail. Skutečné makro ale musí splňovat určité parametry. Tím hlavním je, že by se mělo jednat o záběr, který zprostředkovává obraz s poměrem zvětšení minimálně 1:1. To znamená, že scéna nebo motiv, který vyfotíte musí mít na fotografii stejné rozměry jako je jeho reálná velikost. Pak se bavíme právě o poměru 1:1. V jiných oborech je tento poměr hovorově označovaný jako životní velikost. Makrofotografie ale mohou mít i nadživotní velikost a pak je poměr zvětšení vyjádřený například hodnotami 2:1, 3:1 nebo 5:1. Objekty, které jsou na fotografii menší než ve skutečnosti nesplňují parametry makra a mají koeficient zvětšení například 1:2, 1:4, 1:7 atd. Někdy je tento poměr značený také 0,5×, 0,25×, 0,14× atd. O poměru zvětšení se dozvíte víc v dalším článku naší fotoporadny.


Porovnání skutečné velikosti fotografovaného objektu a velikosti snímače (poměr zvětšení)

Detaily zvětšené do měřítka 1:1 nebo ještě větší, například 3× nebo 5× oproti tomu jak je vidí lidské oko, bohužel nelze zachytit běžnou optikou. K tomuto žánru se proto používají objektivy označené jako Macro, nebo Micro, případně speciálně upravená optika, rozšířená o příslušenství, které násobí poměr zvětšení. Při výběru objektivu na makro si ale dávejte pozor na marketingové tríčky
 některých výrobců. Slovo "Makro" bohužel není žádná norma. Může se tedy stát, že si vyberete nějaký objektiv, který splňuje vaše požadavky a jak na jeho tubusu, tak na krabici září na všechny strany výrazný nápis MAKRO, ale někde za ním je uvedeno drobným písmem 1:4 nebo dokonce 1:6. Obraz pořízený takovým objektivem bude ve finále 4× nebo 6× menší než je realita a ve skutečnosti se tedy o žádný makroobjektiv nejedná. Jak jistě tušíte důležitý je poměr zvětšení a ten je u skutečných makroobjektivů 1:1 a větší.


foto: Robert Adamec


Dalším poznávacím znamením makroobjektivů je, že jde o optiku s pevným ohniskem, nikoliv zoomy a navíc disponují dobrou světelností, většinou mezi hodnotami f/1,8 až f/3,5. A kdybychom šli ještě hlouběji v technické specifikaci, tak makroobjektivy mají proti těm standardním kratší zaostřovací vzdálenost. V praxi to znamená, že s běžným objektivem už s tak krátké vzdálenosti jednoduše nezaostříte, ale makro objektiv vás pustí ještě o něco blíž. Například tam, kde běžným objektivem můžete zaostřit nejblíže na 40 cm vás to stejné ohnisko v makro verzi pustí na 16 cm. A z toho není těžké odvodit, že čím blíže fotografované scéně jste, tím bude na fotografii větší.


Označení poměru zvětšení na makro objektivu

Jaká výbava a příslušenství jsou potřeba k makrofotografii

Jak již jsem naznačil, tak je makro náročnější téma i vzhledem k potřebné technice. Pokud chcete tvořit skutečné makro fotografie, patrně se to neobejde bez pořádného fotoaparátu. Základem jsou ty s výměnným objektivem, tedy zrcadlovky a bezzrcadlovky. K nim budete potřebovat buď patřičný makroobjektiv s dostatečným poměrem zvětšení nebo se to dá obejít pomůckami v podobě mezikroužků, makro předsádek nebo reverzních kroužků. Kromě toho se můžete dostat do nevyhovujících světelných podmínek. To řeší externí marko blesky, nejrůznější lampy a led svítidla, případně odrazné desky a rozptylné desky patřičné velikosti. U statických scén, jako jsou nejrůznější povrchy, struktury, ale i květiny a další prvky fauny se navíc určitě bude hodit nějaký vhodný stativ.


foto: Martin Kulhavý

Výběr fotoaparátu pro makro fotografii

Makro jako takové se dá fotografovat i technikou pro běžné rodinné potřeby, tedy kompaktními fotoaparáty a mobilními telefony. Mnoho z nich má ve své nabídce nějaký automatický režim pro makro, ve kterém lze zaostřit na velmi krátkou vzdálenost. Tím dosáhnete poměrně zajímavého poměru zvětšení. Značnou nevýhodou je ovšem to, že tyto režimy velmi často fungují pouze v kombinaci s nejširším úhlem objektivu a tak často na výsledné fotografii dochází ke zkreslení perspektivy. Navíc jde o fotoaparáty, které jsou vybaveny velmi malým snímačem a tak i vykreslení detailů není nijak oslnivé. V neposlední řadě tyto kapesní modely obvykle nemají manuální nastavení času a clony a tak jste odkázaní výhradně na automatiku. O žádném serióznějším nebo dokonce kreativním fotografování se tedy mluvit nedá.


Bezzrcadlovka s makro objektivem Olympus M.ZUIKO ED 60 mm f/2,8 macro

Lépe jsou na tom digitální zrcadlovky a bezzrcadlovky. Ty mají podstatě větší snímač než většina kompaktů a tak i výsledná kvalita fotografií je o několik tříd výše. Navíc je tu možnost měnit objektivy a vy si tak můžete vybrat takový, který je pro danou scénu nejvhodnější. Samozřejmostí je plně manuální ovládání expozice včetně preference času a clony. Podstatně nižší je také hladina šumu, v případě že jste nuceni pracovat s vyší hodnotou citlivosti ISO. Další předností při makrofotografii pokročilejší technikou je možnost manuálního ostření pomocí prstence na objektivu. To je v tomto měřítku mnohem přesnější a mnohdy nezbytné, pokud chcete zaostřit opravdu na desetiny milimetru. To mnohdy autofokus nezvládne. No a v neposlední řadě existuje celá řada doplňků a příslušenství, díky kterým můžete pozvednout výslednou makrofotografii o level výš. Všechny tyto fotoaparáty mají navíc možnost ukládat snímky do nekomprimovaného formátu RAW nebo TIFF, které jsou mnohem vhodnější pro další počítačové zpracování. Pokud se zeptáte, která zrcadlovka je pro focení makra nejvhodnější, pak na to v podstatě neexistuje jednoznačná seriózní odpověď. Makro se dá fotit v podstatě každým fotoaparátem z této třídy.


foto: Jana Švagrovská

Snad jediné, co mě napadá, tak v tomto žánru mají do jisté míry výhodu fotoaparáty s větším rozlišením, například 36 Mpx, 42 Mpx a více. To nabízí jednak možnost velkoformátových tisků a navíc i výřezy, které svým způsobem ještě násobí poměr zvětšení objektivu. Samozřejmě musí být dělány s rozumem a navíc by měly odpovídat výsledné velikosti, ve které chcete fotografie prezentovat ať už jde o tisk, nebo pouze on-line výstup.


Bezzrcadlovka s makro objektivem Canon RF 100 mm f/2,8 L Macro IS USM

Makroobjektivy

Mnohem důležitější než samotné tělo fotoaparátu je v makrofotografii volba toho správného objektivu. Jak již bylo řečeno, tak by měl takový objektiv splňovat ten optimální poměr zvětšení, dále je třeba zvolit takové ohnisko, abyste mohli pracovat se správnou perspektivou a přiblížením scény a v neposlední řadě nezapomeňte, že důležitá je i světelnost a maximální zaclonění objektivu. To vám dává možnost pracovat v určitých světelných podmínkách a stejně tak díky ní máte pod kontrolou také hloubku ostrosti, která je v tomto žánru poměrně zásadní.


foto: Kamil Brychta

Stejně důležitým parametrem u skutečných makroobjektivů je minimální zaostřovacích vzdálenost. Tu najdete nejen v základních technických parametrech každého objektivu, ale také je vždy uvedená přímo na jeho tubusu a obvykle jak v metrické soustavě tedy v centimetrech nebo metrech, tak i v angloamerických stopách. Minimální zaostřovací vzdálenost označovanou jako MFD (Minimal Focus Distance) si většinou vybírat nelze a je daná konkrétním typem objektivu a samozřejmě se váže k dané ohniskové vzdálenosti. Tu už ale volit lze.


Super makro objektiv Canon MP-E 65mm f/2,8 1-5 Macro Photo

Ohnisko objektivu doporučuji vybírat podle toho, jak velký odstup od fotografované scény chcete mít. Na kratší vzdálenost se hodí ohnisko mezi 24-50 mm. Těmi se obvykle fotografují struktury, technické detaily a jiné nehybné scény. Objektivy s ohniskem 60 - 105 mm se používají tam, kde potřebujete větší odstup nebo pokud chcete dosáhnout ještě menší hloubky ostrosti. Hodí se proto například pro fotografování fauny, ale i při focení hmyzu. Ohnisko mezi 150 - 200 mm pak najde využití například při focení vzdálenějších objektů, ale také při zvířat a hmyzu jako jsou motýly a vážky, které byste z menší vzdálenosti mohli vyplašit.


foto: Milan Lov / makro fotografie pořízená objektivem Canon MP-E 65mm f/2,8 1-5 Macro Photo

Nejrozšířenější ohniskové vzdálenosti makro objektivů

  • 20 mm
  • 24 mm
  • 30 mm
  • 40 mm
  • 50 mm
  • 70 mm
  • 60 mm
  • 85 mm
  • 100 mm
  • 105 mm
  • 150 mm
  • 200 mm


Zrcadlovka s makro objektivem Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5× Ultra-Macro

Nejpopulárnější makro objektivy pro digitální zrcadlovky


foto: Pavol Čepel

Nejpopulárnější makro objektivy pro digitální bezzrcadlovky

Při výběru ohniskové vzdálenosti makroobjektivu nezapomeňte zohlednit také případný crop-faktor, který násobí ohniskovou vzdálenost na základě poměru velikosti snímače v porovnání s kinofilmem. U nejvyšší třídy fotoaparátů, které jsou označovány jako full-frame, se ohnisko nepřepočítává, ale fotoaparáty se snímačem APS-C ho násobí 1,5× nebo 1,6×. Bezzrcadlovky formátu Micro 4/3 pak mají přepočet 2×. V praxi to znamená, že pokud si vyberete například objektiv 100 mm. Po nasazení na fotoaparát s neplnoformátovým snímačem to bude 150 mm, 160 mm nebo dokonce 200 mm. Samozřejmostí už dnes je, že kvalitní makroobjektivy vyrábějí také výrobci třetích stran, takže je nutné dbát při výběru i na to, abyste koupili optiku se správným bajonetem, který je kompatibilní s vaším fotoaparátem.


foto: Pavol Čepel

Makroobjektivy mají obecně brilantní ostrost a velmi dobré mechanické zpracování. Velmi často se proto používají i mimo svůj primární obor a našli oblibu také v reklamní a produktové fotografii a stejně tak mezi portrétními fotografy. Obecně totiž platí pravidlo, že portrétním objektivem makro nevyfotíte, ale makroobjektivem portrét ano.


foto: Petra Tomaštíková

Celý obsah článku mohou zobrazit pouze přihlášení uživatelé, kteří jsou členy zákaznického programu.

Přihlaste se nebo se zdarma zaregistrujte. Díky registraci můžete čerpat skvělé výhody.

Výhody programů

 
Možnost výměny zboží i z offline transakcí 14 dní 30 dní
Doprava zdarma Standard PPL + zásilkovna zdarma
Osobní asistent NE ANO
Sleva na čištění čipu 30 % 1 × zdarma, dále 30 %
Sleva na fotokurzy 10 % 20 %
Sleva na tiskové služby 10 % 15 %
Bonus při výkupu zboží na protiúčet 5 % 10 %
Profil v Galerii Megapixel Mega Mega + 
Sleva na pronájem ateliéru 10 % 30 %
Parkování zdarma při nákupu ANO ANO
Sleva v kavárně 30 % 100 %
Historie nákupů/účtenek ANO ANO
   

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.