Jak fotit makro - pár základních tipů Fotoporadna

Jak fotit makro - pár základních tipů

Martin LukešVydáno: 27. 6. 2014 v 9:00 • Rubrika: Fotoporadna

Napsat všeobecný článek o tom jak fotografovat makro, je v podstatě nemožné. Tento zajímavý žánr totiž může zahrnovat fotografování mnoha různých scén a objektů, takže v podstatě neexistuje nějaký všeobecný postup, kterého by se měl fotograf držet. V tomto článku se tedy pokusím shrnout alespoň nějaká všeobecná pravidla, kterých by se měl makrofotograf držet.


Ilona Rosenkrancová - letím pryč, už tu s vámi nebudu

Makro je v poslední době velmi populární žánr. Divákovi jsou prostřednictvím makrofotografií otevřeny brány do světa, který je lidskému oku jinak neviditelný. Na popularitě mu jistě přidává i to, že není nijak zvlášť náročný na produkci. U ostatních žánrů musíte cestovat, abyste vyfotili nějakou zajímavou krajinu, pracovat s lidmi, pokud fotografujete portréty, stát se součástí nějaké zajímavé situace nebo prostředí, když chcete zachytit zajímavou reportáž nebo dokument. U makra je to ale jinak. Můžete nafotit spoustu zajímavých snímků, bez toho aniž byste opustili pokoj. Krása makro světa se dá zachytit v podstatě všude kolem nás a v podstatě jedinou hranicí je fotografova fantazie.


Sršeň - Josef Gabrhel

Nejčastějšími náměty makrofotografií jsou samozřejmě brouci, hmyz a rostliny. Kromě přírodních motivů se ale dají fotografovat také nejrůznější struktury, technické detaily, nebo abstrakce. K zajímavému zachycení detailu můžete využít v podstatě všechny výrazové prostředky, které fotografie nabízí. Těmi jsou například barvy, hloubka ostrosti, kompozice, perspektiva, jas, stíny, rytmus - opakování motivu, pohybová neostrost, kontrast atd.


Helena Konečná - Mattoni....ještě je

U technických žánrů, mezi které makro jistě patří, by měl být kladen důraz také na obrazovou kvalitu. Ještě důležitější je ale samotné světlo. Makro se dá fotografovat jak při světle přirozeném, tedy denním světle, tak samozřejmě při světle umělém, ať už jsou to zářivky, žárovky, led svítilny, nebo blesk. V každém případě by mělo být světlo v určitě harmonii s fotografovanou scénou, na což bohužel mnoho fotografů zapomíná a to nejen při focení makra.


Katka Lipowská - Vážka obecná

Technickou kvalitu může fotografovi zajistit příslušná technika, tedy fotoaparát a samozřejmě další pomůcky, mezi které patří makroobjektivy, předsádkové čočky, mezikroužky, reverzní adaptéry, makroblesky a stativ. Obrazovou kvalitu je nutné korigovat správnou expozici. Tedy dostatečně krátkým časem, aby nedošlo k pohybu fotoaparátu vůči fotografované scéně, nebo obráceně. Makro bohužel nezáměrnou pohybovou neostrost neodpouští a v detailech je rozmazání vidět dvojnásob. S clonou musí fotograf pracovat tak, aby dostatečně proostřil důležitou část scény, nebo hlavní motiv a zároveň by clona neměla být tak velká, aby zůstalo rozostřené pozadí případně popředí. V některých případech je výsledná fotografie přesto tak malá, že se musí fotografie skládat z několika snímků s různou rovinou zaostření. O tomto postupu psal před časem v našem Magazínu Josef Gabrhel ve článku Jak na skládanou fotografii.


Robert Janda - Déšť za oknem...

S citlivostí by mělo být u makra pracováno velmi opatrně, protože při vyšších hodnotách ISO roste hladina šumu a to se v detailech projeví mnohem výrazněji, než při jiných žánrech. Zvláště u fotoaparátů s menším snímačem by mělo být ISO nastavováno velmi opatrně a měli byste se držet na nejnižších možných hodnotách. Toto pravidlo ale platí všeobecně při fotografování čehokoliv.


Jana Kubíčková - Ranní probuzení

Pokud to jde, tak je samozřejmě dobré použít stativ, který vám dává téměř neomezené expoziční možnosti. Dá se pracovat s minimální citlivostí, s dlouhým časem a zároveň si můžete dovolit zaclonit. Samozřejmě byste neměli zapomenout na několik základních pravidel pro focení ze stativu:

 • Nikdy nemačkat spoušť standardním způsobem – optimální je dálkové ovládání, ať už bezdrátové, nebo kabelové. Kdo jím nedisponuje, může použít samospoušť. Ideálně pak na 10 vteřin aby se fotoaparát po zmáčknutí spouště skutečně uklidnil a přestal se chvět. Nedodržení těchto postupů může vést k pohybové neostrosti a k rozmazané fotografii.
 • U zrcadlovek využít funkci předsklopení zrcátka, která také eliminuje rozechvění přístroje těsně před expozicí.
 • Při delších expozičních časech je lepší vypnout stabilizátor a to jak v objektivu, tak i na snímači. Ten může vykazovat při expozici neklid, který se také projeví jako pohybová neostrost.Lukáš Balta - Námraza

V některých případech, třeba při focení těsně u země nelze použít klasický stativ. V takových případech může být užitečnou pomůckou některý ze stativů řady Joby GorillaPOD. Celá řada fotografů používá také starou osvědčenou pomůcku, kterou je látkový pytlík, nebo silonová punčocha naplněna rýží, nebo hrachem. Fotoaparát se do ní usadí a výplň se vytvaruje tak, že drží tvar a do jisté míry lze i nastavit náklon fotoaparátu.


Zdeněk Papeš - Olej a voda

Dalším problémem při focení makra může být přesné zaostření. Ostřící pole může být větší, než místo, na které ostříme a tím pádem se zaostření nepovede, jak byste chtěli.  V takových případech je lepší zaostřit ručně, pokud ručním ostřením fotoaparát disponuje. Některé přístroje včetně zrcadlovek umožňují na displeji zvětšit náhled fotografované scény a ručně pak lze zostřit s přesností na desetiny milimetru.


Jaroslava Melicharová - Vločka

V případě, že není světlo úplně optimální a potřebujete si část scény lehce přisvítit, lze použít celou řadu praktických doplňků. K těm sofistikovanějším patří makroblesky, ale ty nemusí být pro každého cenově dostupné. Levnější variantou jsou makro světla na bázi led diod. Stejně dobře ale může posloužit klasická turistická čelová svítilna, nebo led svítilna mobilního telefonu. Fantazie fotografa by tedy měla pracovat nejen při focení samotném, ale také při produkci a přípravě scény.


Charly poète maudit - Lovers

Těchto několik základních rad z vás určitě neudělá dobrého fotografa, ale může vás posunout kousek dál. Nejdůležitější je samozřejmě praxe, kterou získáte jedině tak, že vezmete do ruky fotoaparát a budete fotit, fotit a zase fotit. Nezapomeňte ale na to, že ty nejlepší fotografie nevznikají ve fotoaparátu, ale v hlavě fotografa a to u tohoto žánru platí dvojnásob.


Jiří Krátký - Křís

úvodní fotografie: Petr Peti - Zvědavá vážka

Uzávěrka naší foto soutěže Kouzelný svět makrofotografie která probíhá v rámci projektu ROK S MEGAPIXELEM končí 30. 6. 2014. Do té doby můžete vkládat do Galerie soutěžní snímky a vyhrát jednu ze zajímavých cen.Zobrazeny komentáře (19 - 1)

 • 19

  Avatar

  Reaguje na (17) | Zaostrit spravne si vyzaduje iba trosku cviku. Ani s kvalitnym makro objektivom sa ale neda dosiahnut dostatocna hlbka ostrosti, preto je nutne vyslednu fotku poskladat z X zaberov. Pre nazornost fotenie vo vzdialenosti 0,2m s pouzitim makro objektivu 90mm, clone f8 bude hlbka ostrosti 0,001m.

  Jozef, 02.12.2017 | Reagovat

 • 18

  Lukeš

  Reaguje na (17) | Dobrý den, je potřeba si uvědomit, že zde v podstatě mluvíte o velice specifické, až laboratorní práci. A ta ze své podstaty jen těžko najít řešení, které bude jednoduché a navíc levné. Nevím zda je snímek rozmazaný protože špatně zaostříte. To se mi zdá divné. Spíš se obávám, že používáte delší čas expozice a ten pak neudržíte v ruce. Nevím v jaké kvalitě potřebujete výsledné fotografie a zda Vám stačí uvedený fotoaparát, jehož možnosti jsou omezeny. Pokud nepotřebujete profesionální výstup, zaměřil bych se na získání zkušeností v oblasti nastavení expozice a ostření. Co ale budete určitě potřebovat je stativ a nějaký světelný zdroj. Vzhledem k velikosti stačí nějaký základní led panel. Například JJC makro světlo.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 29.11.2017 | Reagovat

 • 17

  Avatar

  Dobrý den, potřebuju poradit s focením procesorů a jiných čipů. Chci mít možnost fotit kdykoliv, ne se jen spoléhat na denní světlo při slunečném počasí. Hlavně nechci fotit jeden procesor x-krát, než se povede fotka. Také bych se potřeboval vyvarovat zkreslení hran procesoru (oblouky) při velkém přiblížení objektivu. Když fotím z větší vzdálenosti a zoomuju, tak ta fotka nevypadá dobře, většinou je rozmazaná, protože foťák nedokáže pořádně zaostřit. Potřeboval bych vymyslet nějaké jednoduché, komplexní a co nejlevnější řešení. Prostě položit na podložku procesor a napoprvé vyfotit (bez rozmazání a při dobrém osvětlení). Může mi někdo poradit? Mám na focení Canon SX40HS. Děkuji moc

  Michal T., 23.11.2017 | Reagovat

 • 16

  Bouška

  Reaguje na (15) | Dobrý den, pokud jde o rozdíl v kvalitě fotek mezi Nikonem D50 a D7100, tak bude patrně chyba v nastavení kvality a rozlišení, protože minimálně v rozlišení, tedy v zachycení detailů jsou tyto přístroje neporovnatelné, D7100 je mnohokrát výkonnější. A pokud jde o to, jak fotit popsané situace, nedá se to popsat pár větami. Doporučuji navštívit kurz Jak ovládat digitální zrcadlovku, tam se dozvíte jak na to.

  Luděk Bouška - Megapixel, 26.10.2015 | Reagovat

 • 15

  Avatar

  dobry den, upgradovala jsem z nikonu D50 na D 7100. musim rici ze ohledne kvality fotografii me prijdou stejne, rozdil v tolika MPX vůbec nejde videt :(.... i když mam ISO100 prijde mi to zrnite když je třeba malinko stin nechapu proc. další otázku mam jak fotit makro na umelem svetle tzn. třeba snidani v hotelu kde je nic moc svetlo a jak fotit třeba pokoj v hotelu, aby sel videt vnitrek i vnějšek? da se to nejak?tzn proti svetlu. (jsem zacatecnik) diky.

  evka, 25.10.2015 | Reagovat

 • 14

  Bouška

  Reaguje na (13) | Dobrý den, záleží na tom, jaké makro chcete fotit. Jestli hmyz, bude se Vám hodit spíš nějaký s delší ohniskovou vzdáleností, ale na květiny klidně stačí i kratší ohniska. Vynikající je například Nikon 105/2,8 VR, nebo Sigma 105/2,8 OS.

  Luděk Bouška - Megapixel, 04.05.2015 | Reagovat

 • 13

  Avatar

  Prosím o radu, jaký makroobjektiv by jste mi doporučil k nikonu 3100. Jsem začátečník, ale nechci si pořizovat makroobjektiv jen abych něco měla, ale abych opravdu byla spokojená při focení makro fotek i do budoucna, kdy se dostanu dál do tajů makrofotek.Děkuji Břenková

  Žaneta Břenková, 02.05.2015 | Reagovat

 • 12

  Bouška

  Reaguje na (11) | Dobrý den, určitě bych doporučil verzi "L". Je lepší ve všech ohledech. A znatelně. Stabilizátor se u makrofotografie velice hodí v případě, že budete fotit bez stativu. Při focení z ruky na krátké vzdálenosti se jakékoliv drobné záchvěvy výrazně projeví ve zhoršení ostrosti fotky.

  Luděk Bouška - Megapixel, 09.02.2015 | Reagovat

 • 11

  Zálicha

  Reaguje na (10) | Dobrý den.Ještě jeden dotaz.Když nebudu koukat na peníze ,doporučil by jste ten totožný akorát v Lku.Jde mi o tu stabilizaci a celkove provedení.Je v tom až takový problém u makra s tou stabilizací??

  Ladislav Zálicha, 08.02.2015 | Reagovat

 • 10

  Bouška

  Reaguje na (9) | Dobrý den, určitě ano, je to vynikající objektiv.

  Luděk Bouška - Megapixel, 02.02.2015 | Reagovat

 • 9

  Zálicha

  Dobrý den.Mám v úmyslu zakoupit na Makro tento objektiv Canon EF 100mm f/2,8 Macro USM.Chci se zeptat jestli by jste tuto variantu doporučil?? Do tajů makra chci teprve proniknout a ani nejsem žádný profesional.Jako tělo používám EOS 600D Dekuji

  Ladislav Zálicha, 31.01.2015 | Reagovat

 • 8

  Bouška

  Reaguje na (7) | Dobrý den, zmíněný objektiv není na makro zrovna ideální, je to spíš nouzové řešení. Já bych doporučil například Tamron SP 90mm f/2,8 Di Macro VC USD.

  Luděk Bouška - Megapixel, 21.10.2014 | Reagovat

 • 7

  Avatar

  Dobrý den chci kupovat. SetCanon EOS 700D + 18-55 mm IS STM + 55-250 mm IS STM + 16GB karta + brašna + filtr UV 58mm! A k tomu makro objektiv. Uvažuji o Sigma 70-300mm f/4,0-5,6 DG MACRO pro Canon můžete mi doporučit tento objektiv. Nebo jinou variantu? Mám na nákup celkového vybavení cca 35-40000 děkuji za odpověď

  petr brablc, 21.10.2014 | Reagovat

 • 6

  Bouška

  Reaguje na (5) | Dobrý den, na to se nedá tak jednoduše odpovědět. Potřebuju vědět alespoň na jaký fotoaparát a co s ním chcete fotit?

  Luděk Bouška - Megapixel, 01.07.2014 | Reagovat

 • 5

  Klail

  Dobry den. Jaky objektiv doporucujete. Ten nejlepsi.Dik.

  Milan Klail, 30.06.2014 | Reagovat

 • 4

  Avatar

  Chtěl jsem odpovědět na konkrétní příspěvek, došlo však asi k promazání a tak jen tolik, že ostřicí bracketing na makro má nový Olympus Tough TG-3. Snad si to přečte ten správný pisatel.

  Petřík, 30.06.2014 | Reagovat

 • 3

  1

  Reaguje na (2) | Fakt to tam je napsané. Jsem zvyklí často používat jednu z metod rychločtení. Samozřejmě vím že při čtení smluv, ale koukám zřejmě i tohoto magazínu, je lepší se tomu vyhnout. :-)) Nevím co mě mate, zda to jsou ty obrázky často vložené mezi text, nebo co.. Díky za upozornění, není to poprvé co se mi to tu stalo, že jsem něco podstatného přeskočil. Budu si na to muset opravdu začít dávat větší pozor! Autorovi se tímto omlouvám.

  Švesi 1, 29.06.2014 | Reagovat

 • 2

  Avatar

  Reaguje na (1) | ano, jak praví již autor článku: "Samozřejmě byste neměli zapomenout na několik základních pravidel pro focení ze stativu:.... U zrcadlovek využít funkci předsklopení zrcátka, která také eliminuje rozechvění přístroje těsně před expozicí."

  littlewell, 29.06.2014 | Reagovat

 • 1

  1

  Jen bych doplnil že je možné fotit i bez stativu, podmínkou je dostatečně krátký čas závěrky, mnoho zmáčknutí spouště, nebo rychlejší sériové snímání a je třeba počítat s velkým odpadem. Fotograf se při fotografování z ruky trochu kolíbá dopředu dozadu a při velkém přiblížení k objektu to samozřejmě vadí a není vždy zaostřené to co chceme. Stejná věc je možná použít třeba když fouká vítr a stativ máte. V tomto případě se houpe naopak objekt a nastává obdobný problém. A ještě jedna poznámka pokud fotíte ze stativu je dobré využívat mimo samotného ustálení fotoaparátu a dálkové spouště také možnost předsklopení zrcátka, tedy v případě pokud to Vaše zrcadlovka umožňuje, fotoaparátů bez zrcátka se to samozřejmě netýká. Důležité je to především pokud chcete využít maximální rozlišení Vašeho přístroje. Tento postup eliminuje rozechvění fotoaparátu vznikající sklopením zrcátka, těsně před expozicí. Důležité je to především u fotoaparátu s vysokým rozlišením, tady záleží skutečně na každém detailu, pokud chcete využít jeho plný potenciál..

  Švesi 1, 27.06.2014 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

 • Jak fotit makro

  Přestože počátky makrofotografie sahají hluboko do historie, skutečnou popularitu si tento žánr našel až dnes. Jedním z hlavních důvodů je především…

 • Výtvarná makrofotografie

  Makro bylo v loňské soutěži jedním z nejoblíbenějších měsíčních témat, čemuž napovídal i počet soutěžních fotografií, které jsme do Galerie vložili.…

 • Svět pod lupou

  Makro fotografie patří bezesporu k jednomu z nejvýtvarnějších a zároveň nejkreativnějším žánrům vůbec. Dá se říci, že jedinou hranicí makra je lidská…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc
Rozumím