Jak fotit podzim Fotoporadna

Jak fotit podzim

Luděk BouškaAktualizováno: 2. 10. 2013 v 11:10 • Rubrika: Fotoporadna

Podzim patří k nejfotogeničtějším obdobím roku. Listy stromů se začínají zbarvovat a když do nich zasvítí nízké podvečerní sluníčko, je to prostě nádhera. Podobně krásně je ale i tehdy, kdy se mlha nezvedne celý den, takže vlastně ani není vidět na oblohu. Ať už se vydáte fotit za slunce, nebo když bude pod mrakem, v každém případě můžete vašim fotkám dost pomoci například používáním správných filtrů. Ale vezmeme to pěkně postupně.

Technika – jaký fotoaparát je vhodný na focení podzimní krajiny

Krajina se samozřejmě dá fotit jakýmkoliv přístrojem, třeba i mobilem. Záleží ale na tom, v jaké kvalitě chcete mít výsledné fotografie, nebo jak je chcete prezentovat. Důležité jsou samozřejmě i další parametry, tedy například to, kolik chcete do fotografické techniky investovat, nebo jak těžkou a velkou brašnu jste ochotni sebou nosit.

Důležitá měřítka pro výběr vhodného přístroje

 • Rozlišení a velikost snímače snímače – rozlišení je důležité tehdy, když chcete tisknout velké zvětšeniny a chcete je mít v dokonalé kvalitě. Každý megapixel je dobrý, dá se říci „čím více, tím lépe“. Ale všechno má své limity. Vysoké rozlišení je samozřejmě důležité pro co možná nejlepší zachycení těch nejjemnějších detailů. Hodně ale záleží na velikosti snímače, přesněji řečeno na velikosti jednotlivých pixelů.


  Pokud je na malém snímači nahuštěno extrémně vysoké množství obrazových bodů, jsou jednotlivé pixely velice malé a nemohou tedy pojmout tak velké množství světla, jako pixely větší, tedy pixely na větším snímači. Čím větší jsou jednotlivé pixely, tím lepší dokážou podat signál a tím kvalitnější tedy poskytují fotky. Jde především o šum při nastavení vysokých citlivostí. Tato vlastnost ale není při focení krajiny většinou nijak limitující, protože zpravidla budete používat jen základní, tedy nejnižší citlivost.

  Typickými zástupci přístrojů s velkým rozlišením a velkými snímači jsou například Nikon D800, Nikon D600, Canon EOS 6D, Canon EOS 5D Mark III. Nikon D7100, Sony A58 nebo Canon 70D mají o něco menší APS-C snímače, ale i tato velikost je dostatečná pro dosažení kvalitních fotek.

 • Dynamický rozsah snímače – poměrně důležitá vlastnost. Určuje nám to, jaký rozsah jasů dokáže ten který přístroj zaznamenat. Tedy jak náchylný bude k přepalům a slitým stínům, nebo naopak, jestli dokáže reprodukovat fotografovanou scénu tak, abychom ji na výsledné fotce viděli velmi podobně, jako vlastníma očima.

  Dynamický rozsah je parametr, který žádný z výrobců neuvádí, ale přesto je možné se k němu dostat - například na stránkách renomované nezávislé zkušební laboratoře DxO Mark. Opět platí čím větší, tím lepší. Momentálně nejvýkonnější přístroje dokážou zachytit rozsah jasů v rozmezí 14,4 EV (expozičních stupňů)

 • Možnost nasadit filtry na objektiv – poměrně jednoduché měřítko. Filtry mohou mít na výsledek daleko větší vliv, než se může zdát. I v dnešní době, kdy je možno v počítači vykouzlit prakticky cokoliv, se najdou filtry, jejichž efekt je jen stěží napodobitelný. O těch si něco řekneme za chvíli.

  Filtry je možné nasadit nejen na objektivy zrcadlovek, ale stejnou výhodu mají i objektivy k daleko menším a lehčím kompaktům s výměnnými objektivy. K těm nejvhodnějším patří například Olympus E-PL5, nebo vlajková loď Olympus E-M1. Sony NEX-6, Samsung NX300, nebo Nikon 1 J2 jakbysmet.

  Ale existují i velice výkonné „kapesní“ kompakty, které umožňují nasazení filtru. Přímo na objektiv můžete filtr nasadit třeba u FUJI FINEPIX X100s, ale u přístrojů, jako Nikon P7700, Sony RX100, Panasonic FZ200, nebo Canon G15 můžete připojit redukční kroužek, který nasazení filtru umožňuje.


  Canon PowerShot G1X má stejně velký snímač jako zrcadlovky. I když nemá výměnný objektiv, s použitím filtrů není problém.
 • Možnost připevnit přístroj na stativ – pro seriózní fotografování opět velice důležitá vlastnost. Naštěstí jsou stativovým závitem vybaveny všechny současné foťáky. Použití stativu si zaslouží samostatný článek, takže dnes toto téma nebudu nijak rozvádět.
 • Možnost ručního nastavení clony a korekce expozice – pokud chcete mít kontrolu nad hloubkou ostrosti, bude pro vás nastavení clony důležité. Korekce expozice se hodí pro dosažení správné expozice téměř vždy, pokud expoziční hodnoty nenastavujete přímo v manuálním režimu.

 

Jaké filtry jsou na podzimní focení nejvhodnější

Odpověď je poměrně jednoduchá, protože stejné filtry využijete i po zbytek roku. Ale je fakt, že právě barevný podzim dokážete díky některým filtrům zachytit skutečně kouzelně. Jedná se tedy především o následující typy filtrů:

 • Polarizační filtry
 • Přechodové filtry

Polarizační filtry

Kouzlo polarizačního filtru spočívá v tom, že jeho použitím odfiltrujete lesk ze všeho, co se alespoň trochu leskne a není to z kovu. Tedy například z vodní hladiny (pokud je voda čistá, vidíte – fotíte skrz ní, skoro jako by tam nebyla), ze spadaného mokrého listí, z trávy, prostě ze všeho. Dokáže také ztmavit modrou oblohu, takže na ní vyniknou bílá oblaka. Zároveň upraví celkový kontrast a zvýrazní barvy.


Oba záběry byly foceny hned po sobě, jediný rozdíl je v pootočení polarizačního (PL) filtru. Na spodním snímku je vidět maximální efekt.

Filtr je v praxi našroubovaný na objektivu a je vždy konstruován jako otočný. Požadovaný směr kmitání (tedy síla efektu) se řídí natočením filtru. Tím dochází k zachytávání polarizovaného světla. Polarizované světlo vzniká především odrazem od lesklého nekovového povrchu (voda, sklo apod.) nebo průchodem materiálem, který světlo polarizuje (např. opar), rozptylem a lomem světla nebo absorbcí.

Efekt polarizačního filtru se nejvíce projevuje tehdy, pokud je objektiv namířen kolmo ke slunci. Pokud je polarizační filtr ve směru rovnoběžném se slunečním světlem, efekt se neprojevuje téměř vůbec. Stejně tak se efekt neprojevuje při fotografování s pomocí blesku. Pokud chceme pomocí polarizačního filtru odstranit odlesky např. ze skla, bývá účinek největší, fotografujeme-li směrem, který svírá s lesknoucím se povrchem úhel zhruba 35°. Při použití polarizačního filtru dochází také k úbytku světla o cca 1,5 až 2 EV. S nasazeným polarizačním filtrem se tedy znatelně prodlužuje expoziční čas a to je další důvod, proč je dobré používat stativ.


Existují dva základní typy polarizačních filtrů

 • Lineární - po průchodem lineárním filtrem je světlo polarizované – nehodí se pro digitální fotoaparáty. Používal se v minulosti u přístrojů s manuálním ostřením.
 • Cirkulární - cirkulární filtr má pomocnou fólii, která po průchodu polarizačním filtrem světlo opět rozkmitá do všech směrů. Je vhodný pro všechny současné fotoaparáty vybavené autofokusem a vnitřním měřením expozice.

 

Přechodové, neboli šedé ND graduální filtry

Přechodové filtry můžete použít k vyvážení expozice v rámci scény – obvykle mezi jasnou oblohou a výrazně tmavší půdou, trávou, silnicí atd. Tedy vlastně ke zlepšení dynamického rozsahu scény.

Při snímání následujících ukázek byly použity šedé graduální filtry neutrální denzity a na snímcích je zachována atmosféra bez stop použití těchto filtrů.


Joe Cornish: Dunstanburgh Castle, Northumberland, England. 
LEE 0.45 ND Grad Hard + LEE 0.6 ND Grad Hard

Za pomoci těchto filtrů se vám podaří, aby foťák zaznamenal světelné poměry ve scéně stejně a nebo velmi podobně, jako to vidí lidské oko – v širokém tónovém rozsahu, který by nebylo možné bez použití filtru zachytit.

Přesné kreativní ovládání

V krajinářské fotografii lze použít přechodové neutrálně šedé filtry s jemným i s tvrdým přechodem. Který z těchto filtrů použít záleží pouze na rozhodnutí fotografa a na motivu, který bude fotografován. Stejně důležitá pro rozhodnutí který filtr použít, zda tvrdý nebo jemný, je i použitá ohnisková vzdálenost objektivu. Pro záběry se širokoúhlými objektivy jsou obecně lepší filtry s jemným přechodem, pro základní a teleobjektivy doporučuji použít filtry s tvrdým přechodem.

 • Obecně platí, že přechodové neutrální filtry s tvrdým přechodem je dobré použít pro krajinářské fotografie obsahující horizont nebo jakýkoliv tvrdý přechod mezi oblohou a popředím motivu. Platí to i pro nestejnorodé horizonty jako jsou například horské obzory. Expozici lze mnohem snadněji ovládat za pomoci filtrů s tvrdým přechodem.
 • Přechodové neutrální filtry s jemným gradientem vykazují nejlepší výsledky u snímků v lese, za mlhy nebo v interiérech. Dobře použitelné jsou kdekoli, kde není žádný definitivní přechod mezi nebem a popředím nebo mezi velmi jasnými a tmavými částmi motivu. Jemný přechod na filtru dobře vyváží expozici obrázku.


Jeremy Walker, Durdle Door, England   LEE 0.6 ND Grad Hard,  LEE 81C Standard

Vlastnosti ND půlených graduálních filtrů nejlépe poznáte, pokud srovnáte to, jak vypadal snímek bez filtrů a s použitím filtrů. Nemusí vždy jít o použití pouze šedých ND filtrů. Lze je vhodně kombinovat i s filtry barevnými nebo s filtry, které korigujícími celkovou barevnost zobrazovaného motivu. Nejlépe je vše vidět na následujících ukázkách:

Přechodové filtry se vyrábí ve dvou základních konstrukcích:

 • Kruhové přechodové filtry – jsou osazeny v podobné otočné obroučce jako polarizační filtry a šroubují se také přímo na objektiv.
  Jejich výhodou je snadná použitelnost a skladnost, ale nevýhodou je nemožnost posouvat přechod nahoru a dolů. Jdou pouze natáčet.
 • Čtvercové nebo obdélníkové filtry  – systémy obdélníkových filtrů (například LEE nebo Cokin) jsou daleko propracovanější, ale jsou náročnější na použití. Obsahují vždy nějaký držák, který se nasazuje na objektiv a až do držáku se umisťují jednotlivé filtry. Je to samozřejmě daleko variabilnější řešení, protože filtry můžete jak natáčet, tak vysouvat, takže máte plnou kontrolu nad umístěním přechodu v záběru. Filtry samozřejmě můžete kombinovat a používat jich několik na sobě.
  Výhodou je tedy daleko větší variabilita, nevýhodou vyšší cena a náročnější manipulace.

Nutno podotknout, že používání přechodových filtrů má jak své příznivce, tak zaryté odpůrce, kteří dávají přednost HDR fotografii (viz také kategorie v naší Galerii). Nechci se pouštět do soudů, který způsob je lepší a proč. Je dobré vědět o všech možnostech.

Každopádně o použití patrně nejkvalitnějšího systému filtrů LEE FILTERS si můžete přečíst sérii sedmi článků, které popisují jejich použití velmi dopodrobna.


Vyzkoušejte si interaktivní Ukázky účinku filtrůZobrazeny komentáře (12 - 1)

 • 12

  Bouška

  Reaguje na (9) | Dobrý den, kolmo ke slunci a proti slunci je rozdíl 90°, takže v tom není žádný problém. Kromě toho fotit přímo proti slunci také není žádný problém...

  Luděk Bouška - Megapixel, 11.10.2013 | Reagovat

 • 11

  Bouška

  Reaguje na (8) | Dobrý den, záleží na tom, jaký filtr máte na mysli. Například efekt polarizačního filtru nejde v počítači nasimulovat (tedy ne úplně).

  Luděk Bouška - Megapixel, 11.10.2013 | Reagovat

 • 10

  Avatar

  Rád jsem si přečetl všechny názory a rozumy. Osobně jsem si pořídil polarizák HAMA, tedy nejlevnější a byl jsem mile překvapen jeho výkonem. Tím nechci nijak bojovat proti dražším a tím i kvalitnějším výrobkům. V případě polarizáku taky bude platit to rčení o ručičkách.

  Jaroslav Svatoš, 10.10.2013 | Reagovat

 • 9

  Avatar

  Dobrý den Efekt polarizačního filtru je největší,když je fotoaparát nastaven kolmo ke slunci. V návodu k foťáku čtu,nenastavujte přímo proti slunci,hrozí poškození objektivu i těla fotoaparátu. Jak tomu mám teda rozumět ? Díky za odpověď. Motyčka

  Petr Motyčka, 09.10.2013 | Reagovat

 • 8

  Avatar

  Jaký je rozdíl, když fotím s filtrem a když bez něj, ale dokončuju ve Photoshopu?

  Jaja, 09.10.2013 | Reagovat

 • 7

  Avatar

  Ahoj všetci, Ako fotiť podzim ? Tak to bolo prvé čo ma zaujalo aby som si otvoril článok a začal ho čítať. Po krátkom prečítaní zisťujem že článok ma smeruje si kúpiť filter. Áno mám ho vo fotobaťohu tiež a tiež sa pochválim že som si kúpil LEE. Čo sa týka značky LEE tak je to fakt Mercedes na trhu s filtrami. Mal som tiež cokin ale ten som asi po 10.pokusu od zlosti zlomil :-) - proste vždy zmenili farbu krajiny pri dlhších časoch. LEE v tomto prípade farby zanechaval a vytvaral realitu. Teraz by som tiež ale chcel viac povedať že keď chcete fotiť podzim/jeseň a chcem vyfotiť nejakú panoramatickú fotku tak by som chcel vedieť ako mi takýto filter pomože ? Hmmm ? Prílklad brzo ste ráno vstávali na vysnené miesto, na miesto ste dorazili včak, nadobičko za x-tisíc vytiahli, teraz montujete na sklo filter a urobíte cvak, cvak a cvak. Vualaaa fotka je na svete a one shot v kapse. Čo teraz keď v krajine chcete fotiť panorama. Skúste s filtrom to isté ? Možte ale keď prídete domu, tak zistíte že váš prechodiví filter/polarizák zmenil farby a pri skládaní panorami máte problém. Chcel by som na tento článok reagovať že fotiť sa v takýchto prípadoch dá aj bez filtrov a to použítim expozičného braketingu. Čo to je, tak to sa každý dočítate v manuále svojho aparátu, prípadne google je toho plný. Ano predajcovi ide o to aby predal čo najviac a takýto článok láka obyčajných ľudí aby rýchlo bežali do obchodu a kúpili si filter ale ľudia. Skúste viac pracovať s fotoaparátom v tomto prípade skúste si vyfotiť nejaký exp.braketing doma ho zložiť v PC a potom sa hrnte si kúpiť filter LEE a podobné značky. V mojom prípade LEEčka ležia v baťohu :)

  Martin, 02.10.2013 | Reagovat

 • 6

  Avatar

  Reaguje na (4) | Pane Bouška, velice si Vás vážím jako odborníka, čtu příspěvky rád, ale větu: "Některé levné polarizáky skutečně nefungují moc dobře, to vím" musím trochu poopravit na: "Všechny levné polarizáky skutečně nefungují skoro vůbec" a důvod, proč tak činím za Vás je jasný, jako zaměstnanec musíte prodávat, za což jste placenej a to Vás omlouvá. Za loajálnost před skutečností. Co si budeme nalhávat, sortiment levnějších (!!!) filtrů (a nejen jich) je víc prodáván a důvod je pro amatéra, s problematikou filtrů špatně obeznámen jasnej, jenom cena, ne co si za ni kupuje. To že si pak někdo stěžuje, že polarizační filtr nic nedělá je jenom vedlejší odpadní produkt prodejců, takovej názor "jedna paní povídala". Takže lidi, na filtrech (všeobecně) a značce opravdu nešetřete, jak kvalitní další sklo dáte před objektiv, takovej bude výsledek. Bohužel u filtrů (opět všeobecně) doopravdy platí "za málo peněz...." Koupíte levnej, prosím, ale těch prasátek, menší odolnost, horší čištění, atd... Cena filtrů je dána od průměru, takže třeba na širokáč 77mm je polarizák Hoya za 4500,- , což je fakt moc korun, ale budete mít větší jistotu, že splňuje co má. ÚV jsou levnější, B+W 77mm 2700,-.... Jinak pěknej článek a dobré světlo všem a snad vítr nesfoukne všechno listí ze stromů, jako loni.

  Aleš, 02.10.2013 | Reagovat

 • 5

  Avatar

  Ono taky dost záleží a to tu nebylo zmíněno, na úhlu světla dopadajícího na scénu popř. objekt. Druhou věcí je že polarizák si laicky řečeno ukousne ze světelnosti, takže je dobré si sebou na krajinky mimo filtru přibalit i stativ. Ale rozhodně by neměl ve výbavě žádného krajinkáře chybět. Sám sem pořídil CPL Hoya v ceně pokud si vzpomínám dobře, kolem dvou tisíc. Je to dost peněz za kousek skla ale efekt se dostaví vždy :-)

  J.Fara, 01.10.2013 | Reagovat

 • 4

  Bouška

  Reaguje na (1) | Dobrý den, ty fotky, co v článku vidíte, to není žádný "fejk"... Jak vypadly z foťáku, tak jsem je dal na web - jen jsem je samozřejmě zmenšil. Mám ale zkušenosti s různými polarizáky a většinou platí, že cena odpovídá kvalitě. Některé levné polarizáky skutečně nefungují moc dobře, to vím.

  Luděk Bouška - Megapixel, 01.10.2013 | Reagovat

 • 3

  Avatar

  Dovolím si nesouhlasit. Polarizák funguje a to velice dobře. Jen je třeba vědět kdy, kde a jak ho použít. Druhá věc je že takového rozdílného efektu jako je na prospektech opravdu dosáhnout většinou nejde :-)

  David B., 01.10.2013 | Reagovat

 • 2

  Avatar

  Souhlas....

  Jo Sa, 01.10.2013 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  Vždycky žasnu, jak perfektně filtry na propagačních materiálech fungují. Já si pořídil polarizační, chtěl jsem mít taky tak nádherné fotky, a ať jsem jím kroutil jakkoliv a po všech směrech světla sám sebe otáčel, efekt se nedostavil; ato ani s použitím různých rad s namáčknutím spouště v RAWu... p.Neff kdysi ve své Tajné knize... napsal: "Žádný filtr- taky dobře..." a této první části "poučky" se držím a je mi blaze! Jen někdy, když vidím reklamní... :-)

  Drahoš, 01.10.2013 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Jak používat stativ

  Stativ je jedno z nejžádanějšího příslušenství k fotoaparátům a kamerám, jehož použití zpravidla velmi kladně ovlivňuje výslednou kvalitu záznamu.…

 • Jak fotit koncerty

  Fotografování koncertů se většinou vyznačuje tím, že se odehrává v obtížných světelných podmínkách. Na pódiu bývá mnoho různobarevných světelných…

 • Jak fotit makro

  Přestože počátky makrofotografie sahají hluboko do historie, skutečnou popularitu si tento žánr našel až dnes. Jedním z hlavních důvodů je především…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím