Magazín

Fotoporadna

Jak fotit pohyb

Luděk BouškaAktualizováno: 5. 5. 2021 v 12:59 • Rubrika: Fotoporadna

Jak fotit pohyb

Focení pohybu je velice oblíbené téma, na které se nás velice často dotazujete na fotografických kurzech. Rozhodli jsme se tedy, že se mu budeme několik následujících týdnů věnovat podrobněji, než bývá obvyklé. Kromě několika článků, které na toto téma vyjdou, se můžete těšit třeba také na soutěž v naší Galerii, ale také na praktické kurzy a workshop, který jsme pro vás připravili ve spolupráci s vynikajícím sportovním fotografem Danem Vojtěchem.

Obsah

Jak na focení pohybu obecně

Pro dostažení požadovaného efektu je naprosto zásadní expoziční čas. Pokud chcete pohybující se objekt zachytit ostře, je potřeba používat krátké expoziční časy, jen tak dokážete zmrazit i velice rychlou akci. Ale pohyb se dá fotit i pomocí dlouhých časů, pak ale vyjde rozmazaný. To určitě nemusí být chyba, protože pohybová neostrost dodává snímkům potřebnou dynamiku, dojem rychlosti, nebo například plynutí času.


I tohle je pohybová fotografie. Šlo o zachycení pohybu hvězd na jasné noční obloze. Expoziční čas byl v tomto případě 25 minut.


Speciálně jedoucí auta vypadají daleko lépe, jsou-li zachycena relativně delším časem. Rozmazaná kola a pohybově rozostřené pozadí budí dojem ještě vyšší rychlosti. Zde byl použit čas 1/80s.

Technika pro fotografování pohybu

Fotoaparáty

Často slýchám názor, že technika není pro dobrou fotografii ani zdaleka to nejdůležitější. Do značné míry s ním samozřejmě souhlasím, ale u fotografování sportu a nebo pohybu obecně, hraje technika dost podstatnou roli. Určuje totiž hranice toho, co vlastně budete schopni vyfotit, případně jakým způsobem. Na technice tedy záleží to, jestli se vám podaří vyfotit přesně takový záběr, jako si představujete.

Na focení rychlých akcí potřebujete rychlou techniku a to jak tělo přístroje, tak i objektiv. Nejvhodnější konstrukcí fotoaparátů jsou jednoznačně zrcadlovky. Jejich výhodou je velice kvalitní systém automatického ostření. Například Nikon D7100 nabízí za velmi rozumnou cenu ostřící systém, který je použit i v profesionálních přístrojích. Podobně dobře je na tom i nový Canon EOS 70D (prodávat se začně v průběhu srpna), který má AF systém s 19 ostřícími body a navíc dokáže fotit rychlostí až 7 sn/s.


V této kategorii je ale momentálně králem Sony A77 (v naší zvýhodněné nabídce set s vynikajícím světelným objektivem Tamron 24-70 USD), který zvládá až 12 sn/s. S takovou frekvencí vám skutečně nic neuteče.

Ovšem pokud nechcete zrcadlovku pro její rozměry a hmotnost, nemusíte zoufat. Velmi dobře použitelné jsou i kompakty s výměnnými objektivy. Chcete-li spojit malé rozměry a rychlost, je vynikající volbou Nikon 1 V1, který dokáže v plné kvalitě vyfotit až neuvěřitelných 60 sn/s - skutečně to není překlep. Pro náročnější je vhodný buď Olympus OM-D E-M5 a nebo Panasonic GH3, které se pyšní velice rychlým a spolehlivým ostřením, ale také velice odolnou konstrukcí a utěsněním proti vnikání prachu a vlhkosti.

Objektivy

Neméně důležité jsou ale i už zmíněné objektivy, u kterých jsou důležité dva parametry: rychlost ostření a světelnost. Pro rychlé zaostřování je důležitá jednak samotná konstrukce objektivu (vnitřní zaostřování), ale především zaostřovací motorek. Nejrychlejší jsou ultrazvukové motorky prstencového typu používané i v profesionálních objektivech.


Ultrasonický prstencový motor. Je nesrovnatelně rychlejší, tišší a nepotřebuje žádná ozubená kolečka.

Světelnost je důležitá kvůli možnosti použití krátkých expozičních časů. Ne vždy je totiž dostatek světla na to, abyste mohli použít extrémně krátké expoziční časy jako například 1/4000s.

Nevýhodou světelných objektivů s rychlým ostřením ale bývá jejich cena. Například objektivy Nikon 24-70mm f/2,8 AF-S G EDNikon 70-200mm f/2,8 G AF-S NIKKOR ED VR II patří na absolutní špičku stejně, jako Canon EF 24-70mm f/2,8 L USM II Canon EF 70-200mm f/2,8 L IS II USM. Je ale fakt, že za své peníze dostanete to úplně nějlepší a nejrychlejší, co si můžete přát.

Pokud hledáte nějakou levnější variantu s podobnými vlastnostmi, můžete se podívat po objektivech dalších výrobců. Velice dobré zkušenosti mám s objektivy Tamron AF SP 24-70mm f/2,8 Di VC USD a Tamron SP 70-200mm f/2,8 Di VC USD a jsou k dostání pro Canon, Nikon i Sony.


Sigma 70-200mm f/2,8 APO EX DG OS HSM  je dalším příkladem toho, že kvalitní teleobjektiv s dobrou světelností a rychlým ostřením nemusí stát ani 30 000 Kč.

Při používání světelných teleobjektivů se velice hodí mít u sebe také nějaký monopod (velmi dobrý je například Manfrotto 682B, který dokáže focení s poměrně těžkým teleobjektivem dost zpříjemnit.

Těšit se můžete na několikadílné pokračování, kde se budeme věnovat daleko víc do hloubky tématům nakousnutým v tomto úvodním článku.

Zúčastněte se fotografické soutěže

Léto je čas prázdnin, dovolených, dobrodružství, sportu, her a samozřejmě zábavy. Vše jmenované spojují bezesporu dvě slova - POHYB a EMOCE. A přesné takové je i téma naší letní fotografické soutěže, do které se může zapojit každý. Nejlepší fotografie odmění porota zajímavými cenami.

Fotografická soutěž probíhá v období 1. - 21. 8. 2013. 

A o co se soutěží?

1.místo -  Fotografický kurz z nabídky Megapixelu dle vlastního výběru

2. místo -  Rychlá karta SanDisk 32GB SDHC Extreme Pro 95MB/s

3. místo -  Fotobatoh Vanguard Kinray 43PR

 

Více informací o fotografické soutěži.

 

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.