Jak fotit drobné ptáky: Rady a tipy z praxe Fotoporadna

Jak fotit drobné ptáky: Rady a tipy z praxe

Kateřina PodhorováAktualizováno: 21. 11. 2019 v 10:39 • Rubrika: Fotoporadna

Vyfotit povedenou fotku ptáka, obzvláště pak těch menších, může být výzvou. Tento žánr je totiž náročný nejen na fototechniku, ale také na znalosti a hlavně čas. Ten „pravý snímek“ si totiž fotograf často musí vysedět i několik hodin. O tom, jak se na focení ptactva připravit, si popovídáme v následujících řádcích.

Jak začít 

Každá dobrá fotografie ptactva je výsledkem řádné přípravy. V první řadě je důležité se seznámit s druhy ptáků, které se na našem území vyskytují. S tímto velice dobře pomůže kapesní atlas, který pak můžete nosit s sebou a identifikovat tak ptáky přímo v terénu. V atlase se také dočtete, kde se jaký druh vyskytuje, čím se živí a další poznatky, které v praxi využijete

Chování ptáčků se liší v závislosti na ročním období nebo během období páření. Pokud budete vyzbrojeni dostatkem informací o fotografovaném druhu, bude pro vás mnohem snazší předpovědět jeho další počínání a zvýšit tak šanci na zachycení toho pravého okamžiku.

2

Foto: Kateřina Podhorová

Jakou techniku zvolit

Vhodných fotoaparátů a objektivů je na trhu spousta. Podstatné je mít tělo s rychlým a přesným autofokusem a objektiv, s co možná nejlepší světelností a dostatečně dlouhým ohniskem - ideálně 300 mm a více. U ohniska objektivu v tomto případě platí čím delší, tím lepší. Já si pro svou práci nejvíce oblíbila kombinaci Nikon D500 + Nikon 200-500 mm f/5,6 E ED VR. Výbornou zkušenost mám i s objektivem 150-600 mm f/5,0-6,3 Di VC USD G2 od Tamronu. Pokud do objektivu nechcete příliš investovat, vhodnou variantou může být například Tamron SP AF 70-300 mm f/4,0-5,6 Di VC USD

Do terénu se vám určitě bude hodit i kvalitní batoh, kam svou fototechniku umístíte. Nejlépe nějaký z kvalitního, odolného materiálu, který je vhodný i do extrémnějších podmínek. Mně nejvíce vyhovuje Tenba Axis Tactical 24L, který pojme velký teleobjektiv i pár dalších objektivů. Batoh disponuje dostatkem kapes a přihrádek pro osobní věci.

Pro lepší orientaci v přírodě doporučuji přibalit si s sebou dalekohled. Na pozorování ptactva je vhodnější binokulární dalekohled, který má dva okuláry a sleduje tak objekt oběma očima najednou. Každý dalekohled je označen dvěma čísly, např. 10x21, 8x40, 10x50 atd. První z čísel označuje zvětšení. To vyjadřuje číselný poměr mezi velikostí sledovaného objektu a jeho zvětšenými rozměry, které získáme díky použité technice. Druhé číslo znamená průměr objektivu, respektive průměr vnější čočky vyjádření v milimetrech. Čím je tato hodnota vyšší, tím více světla prochází do optické soustavy dalekohledu, což oceníme při pozorování za horších světelných podmínek. Osobně ráda používám Olympus 10x50 DPS-I.

3

Foto: Kateřina Podhorová

K samotnému focení

Expozice

Ty nejlepší snímky vznikají při východu a západu slunce a focení ptactva tomu není výjimkou. Obecně je to z důvodu nejlepšího světla, které je krásně rozptýlené a nevytváří ostré stíny. U tohoto žánru je to ale hlavně z důvodu aktivity ptáků. Ta je nejvyšší právě brzy ráno, jelikož si hledají potravu. Nicméně častým problémem je nedostatek světla, který musíme kompenzovat expozicí.

Šanci zachytit ostrý snímek zvyšuje použití krátkých expozičních časů. Většinou je potřeba nastavit čas 1/800s a kratší, avšak zde spíše záleží, jak moc hbitý ptáček je. Z tohoto důvodu je zpravidla nutné použít vyšší ISO hodnoty, to ale zvyšuje množství nežádoucího šumu na fotografiích. Proto vždy používejte co možná nejmenší clonové číslo, tím potřebu vysokých ISO hodnot snížíte.

4

Foto: Kateřina Podhorová

Ostření

V dnešní době vysoce vyspělé fototechniky se můžeme spolehnout na autofokus a není třeba ostřit manuálně. Nejpřesnějších výsledků dosáhneme při použití jednoho ostřícího bodu (AF-S, One shot), který můžeme podle potřeby měnit. Budeme tak mít jistotu, že fotoaparát zaostří přesně tam, kam chceme.

Jelikož jsou ptáci neustále v pohybu, volíme kontinuální ostření. Při jeho aktivaci fotoaparát neustále ostří na fotografovaný objekt i pokud je onen objekt v pohybu. Takto je neustálé přeostřování aktivní po celou dobu zmáčknutí ostřícího tlačítka. Tak jako při focení portrétu, i u ptáčků ostříme na nejbližší oko.

Back Button Focus

Mít ostření a spoušť na jednom tlačítku není v případě tohoto žánru ideální, proto většina wildlife fotografů používá tzv. Back Button Focus. Tato praktika spočívá v oddělení (přenastavení) si ostření z tlačítka spouště na zadní tlačítko fotoaparátu (AF-ON) a ovládat tak ostření palcem. Nespornou výhodou tohoto ostření je možnost neustále ostřit na fotografovaný objekt – stačí mít palcem stisknuté tlačítko a v případě potřeby exponovat tlačítkem spouště.

Tento způsob ostření oceníte i v situaci, kdy zaostříte na objekt a budete potřebovat překomponovat. Po zaostření a následné změně kompozice totiž můžete vyfotit snímek zmáčknutím spouště, aniž by došlo k přeostření.

5
Foto: Kateřina Podhorová

Pár rad a tipů

Kompozice bez rušivých prvků je základem každé dobré fotografie. Proto si dopředu vytipujte „fotogenické místo“ se zajímavým pozadím, které bude ideálně co nejdál od fotografovaného objektu. Tím docílíte rozostřeného pozadí. Důležité je hlídat si, zda vám do záběru nezasahují rušivé větve či listí, které by zbytečně stahovaly pozornost.

Využívejte vysokofrekvenční snímání. Díky tomu zvýšíte šanci, že při pohybu ptáka zachytíte ten pravý okamžik. Z toho důvodu se vyplatí zainvestovat do paměťové karty s dostatečně rychlým zápisem.

Ne nadarmo se říká, že trpělivost růže přináší. Buďte trpěliví a vyčkejte, než si pták „zvykne“ na vaši přítomnost a začne se chovat přirozeně. Výsledná fotografie pak bude vypadat autentičtěji.

6

Foto: Kateřina Podhorová

Ptáci jsou velice plaší tvorové a většinou vás k sobě nepustí blízko. V tomto případě doporučuji použít omezovač ostřící vzdálenosti, pokud to váš objektiv umožňuje. Objektiv tak bude ostřit např. až od vzdálenosti 5 m, což výrazně zrychlí autofokus, jelikož nebude „chytat“ nechtěné prvky v popředí.

Snažte se ptactvo fotografovat v úrovni očí. Taková fotografie totiž působí přirozeněji a pomáhá stáhnout pozornost přímo na fotografovaného ptáka. Při fotografování ptactva sedícího na zemi nebo na vodní hladině se navíc pozadí vzdálí od objektu a tím dojde k jeho rozostření.

Buďte v obraze!

a my vás budeme informovat o fotografických novinkách a výhodných akcích.

Váš e-mail nezneužijeme.Zobrazeny komentáře (14 - 1)

 • 14

  Avatar

  Reaguje na (11) | Milý pane kolego (fotografe), jsem ve věku 65+, počítat umím, senilním se necítím být. Fotovýbavu mám, odhaduji za 200000+ Kč, když to sečtu. Peníze nemám ve slamníku, ale v bance. Vydělané prací. A umím banku přes internet :-) Nikdy mne nenapadlo, že když fotku převedu do čb (na které jsem vyrostl), tak ji prodám :-) Přeji dobré světlo.

  Alexander Štorek, 06.02.2020 | Reagovat

 • 13

  Avatar

  Super článek, ptáci u nás jsou krásní a já je maluji pro radost a teď je začnu i fotit, A.

  Jana Nováková, 07.01.2020 | Reagovat

 • 12

  Lukeš

  Reaguje na (11) | Dobrý den, ono je to asi stejné jako kdybychom napsali článek o tom, jak skvělý je Nikon D3500 a 35/1,8 a někdo se by se začal rozčilovat, že je to set k ničemu protože on fotí ptáky ve volné přírodě :)) Myslím, že podobné polemiky jsou zcela irelevantní a každý si vybírá takové články, které jsou mu blízké a stejně je to i s technikou.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 08.11.2019 | Reagovat

 • 11

  Hašek

  Reaguje na (10) | Dobrý den. V tuto chvíli už asi nemá vůbec smysl reagovat, ale přesto mi to nedá. Ne každý fotí ptáky. Ale to neřeším koneckonců už jste mi párkrát řekl jinde, že Vaše příspěvky jsou cílené na určitou skupinu zákazníků, takže předpokládám, že ani ten s ptáky nebyl pro každého. Podle všeho byl cílen na senilní důchodce nad 65 let, kteří mají ve slamníku 100.000,- a mohli by je utratit za nějakou fotovýbavu, aby byly schopní nafotit ptáky u krmítka za oknem. Jenomže ten věk u článku není uveden, takže ho čtou i lidé kteří ještě umí počítat. Prvotní záminka článku, byla focení ptáků pro radost, proto jsem já navrhl focení streetu a rodiny pro radost, ale tak za 15% ceny toho vybavení na ptáky. Nikomu neříkám, že za focení streetu nebo rodiny něco dostane, ale při investici 15.000,- je to asi i jedno a každopádně mu zůstanou vzpomínkové fotky na svou rodinu. A co si budem nalhávat S D3500 a nikkorem 35/1.8 jdou v černobílém módu udělat i prodejné fotky, v galerii se jich najde celkem dost.

  Martin Hašek, 07.11.2019 | Reagovat

 • 10

  Lukeš

  Reaguje na (9) | Dobrý den, určitě nikomu nic neutíme, ale ne každý fotí rodinu, nebo street, což jsou mimochodem také žánry, za které dostane zaplacen jen málo kdo. A co se týče srovnání D500 a D7500, je to stejné jako kdybyste někomu oponoval proč si kupuje drahé autor když na nákup, co práce nebo na chalupu ho odveze i levné z bazaru. Přeci jen jde o určitý komfort a přidanou hodnotu.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 07.11.2019 | Reagovat

 • 9

  Hašek

  Reaguje na (8) | Absolutní souhlas. Ale tady byla ta nadsázka ještě o patro výš. Tady nešlo o focení pro radost, ale o reklamu. Snaha vnutit někomu D500 za 42.000,- přitom D7500 za polovic by udělala stejnou práci, objektiv 200- 500 za 32.000,- kvalitní fotobatoh, dalekohled. Zkrátka nakup v Megapixelu za 100.000,- a jdi fotit ptáky za které ti nikdo nic nedá. Prostě absolutní utopie. Jak říkám, já taky fotím pro radost, ale když se mi z focení nějaká kačka vrátí je má radost dvojnásobná. Kdyby ta reklama byla kup si D3500 za 9.500,- k němu Nikkor 35/1.8 za 4.000,- a jdi fotit rodinu, nebo street, tak neřeknu ani popel.

  Martin Hašek, 06.11.2019 | Reagovat

 • 8

  Mašek

  Reaguje na (7) | Reaguje na (3) | Pro 7 - mých 64 let je už dost na to, abychom si mohli začít vykat, i na to, abych pochopil nadsázku a ironii... Jak píše Martin, focení je o radosti, ať fotím ptáky, dívky nebo něco jiného. Ať mi přijde téma fotek mého souseda sebepodivnější (tohle se rozhodně netýká těch zmiňovaných děvčat - to byl jen příklad), je to jeho volba a pokud z toho má radost přestože z toho žádný hmatatelný prospěch nemá, je to tak dobře a jak říká klasik "o tom to je..." A vám Jane přeji více úspěchů při "čtení mezi řádky" a hodně dobrých fotek ;-)

  Miroslav Mašek, 31.10.2019 | Reagovat

 • 7

  Klail

  Reaguje na (2) | Kolik je ti roků ?

  Jan Kos, 31.10.2019 | Reagovat

 • 6

  Avatar

  Pouze reklama na Nikon ať ukáže na na jiných fotoaparátu,

  Karel Návrat, 30.10.2019 | Reagovat

 • 5

  Hašek

  P.S. Nekoukám na televizi a do kina chodím jen se svou 4letou dcerou. :-D

  Martin Hašek, 25.10.2019 | Reagovat

 • 4

  Hašek

  Reaguje na (3) | Zdravím Martine. Ono v podstatě každé focení které není za peníze je pro radost. Já fotím pro radost skoro všechno. Dokonce jsem si pro radost vydal i svou vlastní fotoknihu o Portugalském Bullfightingu 30x30cm 100 stran v limitované sérii 10ks všechny jsou očíslované a podepsané mnou autorem. Jenom vytištění té knihy stojí 2700,- přední strana je hluboká pasparta. Cena je 5000,- a když jich prodám všech 10, tak vydělám zhruba na ten víkend v Portugalsku kde jsem to byl fotit. Takže je to pro radost. Nikomu nevyčítám, že fotí ptáky nebo motýly. Jenom vznáším otázku proč, když může fotit něco užitečnějšího, co má potenciál časem vydělat na novej objektiv, třeba lidi. Petr Bambousek je můj velký idol ve fotografování zvířat a ten by ptáky fotil jakkoli jinak jen aby mu z toho nevylezla atlasovka. Takže kdybych fotil ptáky pro radost šel bych se to nejdřív naučit k Petrovi Bambouskovi protože i focení pro radost může mít úroveň a nemusí být sériovou tuctovkou.

  Martin Hašek, 25.10.2019 | Reagovat

 • 3

  Lukeš

  Reaguje na (1) | Reaguje na (2) | Dobrý den, existuje ještě jedna možnost, že to někdo dělá pro radost. Je to stejné, jako někomu vyčítat, že rád hraje fotbal, když nikdy nebude tak dobrý aby kopal za Barcelonu, nebo že si někdo vyfotí Eiffelovku, když přitom sám bydlí v paneláku. Proč se díváme na televizi, chodíme do kina, nebo čteme knížky o vymyšlených životech druhých, když každý máme svůj život? Každý si přece může fotit co chce, když tím neporušuje zákon, dobré mravy, nebo tím nikomu neubližuje ;)

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 23.10.2019 | Reagovat

 • 2

  Mašek

  Reaguje na (1) | Přesně tak. Já například nechápu, proč všichni tak rádi fotí děvčata. Většina z nás má doma vlastní manželku či přítelkyni a nemá co čučet na cizí ;-)

  Miroslav Mašek, 23.10.2019 | Reagovat

 • 1

  Hašek

  Otázkou spíše zůstává, proč fotit ptáky. Ne každý potřebuje mít doma sbírku ptáků a ještě méně je těch, co mají ambice vydat atlas ptáků. Pravděpodobnost, že prodáte fotku ptáka je také celkem malá, ale znám slečny, co mají na megapixelu v galerii celé sbírky motýlů, což je ten samý případ. Asi na to balí kluky. Kdybych já potřeboval vyfotit ptáka, nemusel bych kvůli tomu sedět hodiny v přírodě, já v přírodě bydlím, takže bych vytvořil nějaké přírodní fotogenické krmítko, něco bych tam pravidelně sypal a až by se na to naučili, tak bych otevřel okno a fotil.

  Martin Hašek, 22.10.2019 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím