Magazín

Fotoporadna

Jak fotit u vody, na vodě a pod vodou

Bohuslav BrožAktualizováno: 21. 11. 2019 v 11:29 • Rubrika: Fotoporadna

Jak fotit u vody, na vodě a pod vodou

Standardně se nejvíce fotografií zhotovuje v letním období. Vedle klasické celoroční tvorby posouvá toto množství nahoru početná skupina sezónních letních fotografů a záběry z dovolených a prázdnin jsou velmi často spojovány s pobytem u vody. My se v následujících řádcích podíváme, jak na to, aby pořízené snímky nebyly ty poslední, které náš vytopený fotoaparát zhotovil, případně jak snímky udělat ještě zajímavější.

Obsah

Ať už sáhneme po fotoaparátu pouze v létě na dovolené, kde jej půjčujeme i dětem, nebo si házíme do batohu foťák na každý outdoorový výlet, případně se věnujeme adrenalinovým zážitkům, můžeme v takových případech používat digitální a odolné kompakty, které vedle určité rezistence proti nárazu zvládnou i kontakt s vodou a menší ponory. U těchto fotek můžeme mít jistotu, že je budeme moci sdílet, pohltí nás jejich atmosféra, zasypou nás vzpomínky a zážitky z cest, nicméně zde určitě nebudeme zkoumat technické detaily a pixlíky. Důležité je, že se fotoaparát i s námi vrátí v pořádku zpět domů.

Tip #1 perspektiva - podhled pro nevšední záběry

Snímat z naší perspektivy obličeje je všeobecně dobré pro focení například krajiny, kde není patrné, z jaké výšky jsme fotili. U portrétů nebo postav je to již horší, tady se doporučuje nebýt líný a trochu se předklonit. Pokud totiž nebudeme fotit alespoň z oblasti hrudníku, bude mít dotyčná postava na fotce větší hlavu v poměru vůči postavě, u dětí ani nemluvě (:. S perspektivou se dá tedy v kompozici velmi kreativně pracovat. Co je objektivu nejblíž, to je na výsledném snímku větší a dominantní
Pokud tedy trávíme léto sportovními aktivitami, přijde například vhod záběr z podhledu, kdy zdůrazníme kolo nebo stříkající vodu.

 

Jestli naší prioritou není odolnost, ale i přesto nám tu a tam hrozí intenzivní déšť nebo stříkající voda, můžeme použít různá pouzdra. Ty se dají vedle klasické ochrany vůči písku a vodě použít i na pobyt pod vodou, a to třeba až do 5 m. Hovoříme většinou o pouzdrech na šnorchlování. Ta se dělají v různých modifikacích - od kompaktů přes systémové kompakty až po zrcadlovky nebo tablety a telefony. Takové obaly jsou pružné a jsou kombinací gumy a čiré vysokogramážní folie.

Tip #2 záběr pod vodou

Focení pod vodní hladinou patří k velice zajímavým letním radovánkám. Jak ale docílit toho, aby vaše podvodní fotky vypadaly co možná nejlépe, o tom se dočtete v našem starším článku.

Tip #3 bez kapiček

Ať už při záběru v blízkosti stříkající vody, nebo po vynoření podvodního pouzdra na hladinu, v obou případech nás jistě nepotěší kapky vody, které zůstanou na předním členu (ať už jde o krycí sklo podvodního pouzdra nebo vodotěsného fotoaparátu). V důsledku ruší kapky celou kompozici. Řešení se nabízí ve speciálních prostředcích, které jsou určeny na odpuzování vody. V případě nejvyšší pohotovosti můžeme sáhnout klidně i po troše krému na opalování, který rozetřeme do mikrofilmu.

 

Některé fotoaparáty, kamery, ale i telefony mají různé stupně odolnosti vůči kontaktu s vodou - od vlhkosti přes stříkající vodu a déšť, nebo jsou dokonce testovány na pobyt ve vodě po určitou dobu a do určité hloubky. Problém je v garanci, takže výrobci zpravidla inzerují skromně nižší stupně odolnosti, než zařízení skutečně snesou.

Tip #4 údržba vodotěsných pouzder, fotoaparátů a kamer

Podvodní pouzdra, ať už ta dokoupená, nebo ta integrovaná přímo do těl fotoaparátů, dokáží techniku ochránit. Ale je potřeba se o ně trochu starat, už jen protože je vystavujeme kontroverznímu prostředí. Takové mokré pouzdro na sebe umí nalepit písek a prach a ty po uschnutí u těsnění rády zůstávají a při vyšším tlaku a všudypřítomném zákonu schválnosti pak tímto místem umí vniknout právě samotná voda.

Takže pokud foťák nebo kameru občas potápíme pod vodní hladinu, je dobré ochranné pouzdro vždy opláchnout po návratu z pláže pod tekoucí vodou, případně přímo u podvodního pouzdra sundat těsnění a po opláchnutí jej ošetřit přiloženým silikonem nebo vazelínou. Sebemenší vniknutí vody může být pro elektroniku fatální. To platí obzvlášť pro vodu slanou, která má vedle schopnosti způsobovat pomalé standardní koroze malých tištěných spojů ve fotoaparátu i velkého pomocníka v podobě agresivní soli.

 

Nejvyšším ochranným prostředkem v tomto ohledu jsou podvodní pouzdra na hloubkové potápění. Tato pouzdra jsou pevná a s několika ochrannými prvky každého zámku. Většinou se vyrábějí na konkrétní kamery a fotoaparáty, takže je jasné, že výrobce je zpravidla stejný jako u fotoaparátu. Tyto komerční skořepiny snesou většinou hloubku až kolem 40 m. Jsou zde samozřejmě výjimky, ale to už je řeč o speciálních nekomerčních pobytech pod vodou, jako jsou expedice atd.

Tip #5 záběr pod i nad vodou

Velmi zajímavé jsou záběry, které spojují záběr pod hladinou i nad ní, ale tyto dva světy se obrazově hůř slučují, protože předměty se nám zdají být větší pod vodou, než nad ní (například člověk v bazénu má neúměrně větší nohy proti tělu). Objekty pod vodou jsou opticky blíž. Pokud nám použitá technika umožní, základním předpokladem je vysoké clonové číslo (větší hloubka ostrosti). Dalším fajn pomocníkem pro klidný a ostrý přechod vodní hladiny jsou pouzdra s vypouklým předním sklem.

 

Zdroj foto: Bohuslav Brož a Shutterstock

Odebírejte fotozprávy a získejte ihned skvělé výhody. Třeba čištění čipu zdarma nebo až 30% slevu na služby.

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.

Váš e-mail nezneužijeme

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.