Jak jsem potkal lovce fotoaparátů Blog

Jak jsem potkal lovce fotoaparátů

Kryštof KorčVydáno: 16. 3. 2015 v 10:07 • Rubrika: Blog

Jak jsem minule předesílal, tak se dnes k mému velkému nadšení stalo. Podařilo se mi posadit se na krátký rozhovor s člověkem, který je na světovém fotografickém trhu vpravdě unikátní. Už jsem zmiňoval v předešlém textu, momentálně prodlévám v Tokyu, a bylo by ode mě velmi nehezké nepodělit se s vámi krom svých fotografických dojmů i o to, jak to tady chodí na trhu s fotoaparáty. Tím je Tokyo přeci jen proslulé.

Bydlím na Shinjuku, jen pár kroků od MapCamera a Yodobashi Camera, dvou zásadních prodejců. Ten první je výhradně bazarový a druhý přesně naopak, z obou mi ale spadla čelist, ve špatném i dobrém slova smyslu. MapCamera je maličký obchod v přízemí, celkem 20 menších vitrín, čtyři prodejci, 30 metrů čtverečních a na nich víc Leicy, Hasselbladu, středoformátových Fuji a různých jiných rarit, než jsem za svoji kariéru viděl na internetu. :)

Byl jsem u vytržení, na rychlo jsem pořídil pár panoramat nejinteresantnějších polic a rychle zmizel. Totální nadšení totiž vystřídalo zděšení z cenovek a pohled čtyř prodavačů v obleku. Ano, byl jsem tam sám a zjevně ze mě nekoukaly peníze ani na polovinu nějaké z cen, což byla pravda. Rozhovor s prodavači nemožný. Buďto jako pravidelně neuměli anglicky, nebo z předešle popsaného důvodu umět nechtěli.

Hned přes ulici je Yodobashi Camera. A přes další ulici taky, přes tu další taky a pak taky jeden blok napravo. Yodobashi má osm budov o třech až pěti patrech. Fotoaparáty a příslušenství jsou "jen" ve třech. V ostatních si můžete koupit pračku, obal na mobil, nebo přenosnou tiskárnu na účtenky, prostě když je to na baterky nebo do zásuvky, najdete to tam. Celý obchod připomíná tržiště a je taky tak koncipovaný, odevšad hraje jiná hudba, reklamy, prodejci jsou placení jednotlivými výrobci a znají jen své značky, nenajdete nikoho, kdo by vám srovnal techniku nestranně, což mě trochu zamrzelo a z úsměvem jsem si vzpoměl na naše prodejny v Praze, Brně a Ostravě, kde je to přesně opačně.

Strávil jsem tam půl dne, ale opravdových lahůdek jsem našel málo, zkrátka ten trh má svoje hranice, kvantita je působivá, ale vlastně jsem neviděl nic, co by mi vyloženě chybělo u nás. Velmi mě ale zaujaly sady na přeleštění poškozených čoček. Kompletní vercajk na vymontování a vyhlazení předního členu. Rád bych potkal někoho, kdo to zkusil, vážně. :)

A teď zpět k události roku, alespoň tedy pro mě. Proti těmto dvěma výjimečným obchodům s obrovskýmí kapacitami a rozpočty, žije jeden člověk, který je ještě zajímavější, než ty dva molochy dohromady. Živí se lovem, samozřejmě fotoaparátů, jmenuje se příznačně Bellamy Hunter (nedělám si srandu) a spravuje stránky www.japancamerahunter.com.

Bellamyho rukama prochází ty nejzajímavější kusy s nejexotičtějšími sériovými čísly, původní nerozbalené historické přístroje, speciální edice a všemožné jiné nesehnatelné věci které v této oblasti loví pro své klienty. Samozřejmě je to taky blázen do techniky a tak jsme měli o čem mluvit. Za klávesnicí sedící pisatel mu dokonce několikrát přispěl do rubriky "Co máte v brašně" a tak se teď spolu s vámi mohu zase podívat, jak vypadá taková chorobná záliba v technice v praxi a v čase. :) 

A měli jsme čas i na krátký rozhovor, než jej zpracuji, tady je ochutnávka:

Kryštof: Už dlouho sleduji tvé stránky a vždycky mě bavilo kromě vší té zajímavé techniky koukat i na fotky brašen, s čím lidi ze všech koutů světa fotografují. Tak se prostě musím zeptat. Co máš v brašně ty?

Bellamy: To je různé, nemám jen jeden oblíbený foťák, asi nejčastěji fotím s Leicou M-P, komapkty od Contaxu, různé Nikony, všechno filmové.

Kryštof: S filmem to začíná být nahnuté už i tady, oproti starým fotkám mají v Yodobashi tak poloviční zásobu.

Bellamy: To je pravda, mnoho tradičních značek končí s výrobou, ono je asi těžké ze zaběhnuté továrny vytvořit poloviční provoz. Fuji, Kodak, uvidíme kdo další ukončí výrobu. To v HongKongu je to jiné, tam je pořád k dostání hodně materiálu, i toho Evropského. který se sem moc nedováží.

Kryštof: Jaké nejzajímavější fotoaparáty jsi zatím držel v ruce?

Bellamy: Tak toho je opravdu hodně, co je ale momentálně dost zajímavé, je zakázkově upravená Leica kterou mám momentálně k dispozici.

Kryštof: Tak to je pecka, tohle by ani v Leica a la carte programu nesvedli.

Bylo fajn potkat někoho, kdo je stejný blázen do techniky jako já, celý rozhovor pečlivě přepíši a objeví se zde v jednom z dalších příspěvků v nezkrácené podobě, takže se určitě ještě máte na co těšit.

Zdravím z Tokya, teď už vím, že fotoobchody jim závidět nemusíme, jen to šílené množství na jednom místě ano.Zobrazeny komentáře (1)

  • 1

    Avatar

    Ďakujeme Kryštof !

    fotenie je náš život a naše poslanie, 16.03.2015 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 10 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Souhlasím