Jak jsme šli fotit panorama Blog

Jak jsme šli fotit panorama

David MichalíkAktualizováno: 27. 4. 2015 v 5:46 • Rubrika: Blog

První fotodílna na téma Panorama dopadla dle účastníků i mého názoru velice dobře. Sešli jsme se po otevření holešovické prodejny v kavárně, kde jsem si u kávy začal s účastníky povídat o focení panoramatických snímků. Příjemně mně překvapilo, že každý z účastníků byl vybaven stativem. Objevila se i jedna panoramatická hlava, byť jsme ji nakonec plně nevyužili. Řekli jsme si však o jejich výhodách a nutnosti v případě, že chcete dělat profesionální panoramatické snímky.

Vždy mě zajímají zkušenosti účastníků, a ani v tomto případě tomu nebylo jinak. V každém kurzu se najdou účastníci různých zkušeností, proto považuji za velmi příhodné zkušenosti sdílet. Na monitoru jsem promítl několik mých fotografií panoramy s krátkým komentářem jako inspiraci před focením.


autor Ondřej Milka

Fotodíla je především o praxi

Fotodílna, to je především praxe a tak jsme se po přibližně 45 minutách v kavárně vydali do terénu. Mám vyzkoušeno, že hezká panorama lze fotit z Vyšehradu a právě tam se ubírala naše cesta. Cestou metrem se naše devítičlenná skupinka rozpadla na menší tematické skupinky, kde se probíralo noční panorama, panorama pohyblivých snímků, portréty a další fotografické žánry. Zabrousili jsme také na téma prodeje fotek fotobankám. 

Na Vyšehradě jsme na prvním místě rozložili stativy. Řekli jsme si co budeme fotit, jakým způsobem a pak jsem již procházel od jednoho účastníka k druhému a debatovali jsme o právě pořizované panoramě.

Hurá na focení Nuseláku

Na Vyšehradě jsme zůstali, jen jsem se přesunuli o kus dál, odkud jsme mohli velice dobře fotit Nuselský most z jedné strany na druhou včetně kongresového centra. 


autor Miroslav Chudoba

Ve skupince se začaly objevovat hlasy, že by to chtělo nějaké posilnění a tak jsme při přesunu na další lokaci udělali přibližně 50 minutovou pauzu na oběd. Byla klobáska nebo grilovaný hermelín. U oběda se opět probíralo focení ze všech stran. 

Nikomu se z Vyšehradu nechtělo, možná i proto, že se pod námi běžel zrovna maraton, a tak byl naší další zastávkou pohled na železniční most u Palackého náměstí a na Pražský hrad. Opět jsme si rozvrhli odkud budeme přibližně fotit, kolik snímků uděláme. Někdo jich udělal na stejném místě 10, někdo jen 4. Každý z účastníků použil na focení jiné ohnisko, proto byly rozdíly v počtu pořízených snímků tak velké. 

Předposlední naši destinací byl chrám sv. Petra a Pavla, který lze jen velmi obtížně vyfotit tak, aby vám výsledná stavba nepadala dozadu nebo se nenakláněla. Linie sbíhavé i rozbíhavé se nakonec ukázaly být tvrdý oříšek pro software v kterých jsme panoramy již každý sám doma skládali. Problémem je malý odstup od chrámu a absence Tilt Shift objektivu, kterým bychom mohli linie srovnat. Poslední naši zastávkou byl pohled na Podolí, kde jsme opět pořizovali panoramatické snímky. 


autorka Andrea Fojtíková

Vyhodnocení po emailu

Příjemně strávené dopoledne a část odpoledne se chýlila ke svému konci. Skupinku fotografů jsem dovedl zpět k metru, kde jsme fotodílnu oficiálně ukončili s tím, že rozbor snímků provedeme až po emailech.

I tato část, tedy vyhodnocení snímků, je velmi důležitá. Každý účastník kurzu zaslal své fotografie a navzájem jsme hodnotili a sdělovali si své postřehy, názory a hodnocení. Emaily jsme si vyměňovali ještě týden po skončení kurzu a tato část přinesla každému účastníku mnoho cenných zkušeností.

Cíl fotodílny naučit uživatele pořizovat dobré panoramatické snímky byl splněn a já se již těším na další účastníky naši fotodílny. Můžete se přidat. Další termín je již 9. 5. 2015.

Úvodní snímek: Ondřej MilkaZobrazeny komentáře (1)

  • 1

    Avatar

    To musel být půlmaraton.

    Jan Kocián, 27.04.2015 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

  • Jak fotit panorama

    Touha zachytit snímek s co nejširším úhlem záběru je téměř stejně stará jako vynález fotografie samotný. První dochované patenty na panoramatické…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím