Jak na černobílou fotografii - míchání kanálů podle Markuse Hartela Fotoporadna

Jak na černobílou fotografii - míchání kanálů podle Markuse Hartela

Martin LukešVydáno: 23. 3. 2017 v 9:00 • Rubrika: Fotoporadna

Existuje mnoho způsobů, jak převést barevnou fotografii do černobílá. Každý grafický editor má nějaký nástroj k odbarvení snímku, nebo přímo filtr, který fotografii převede. Mnohdy se ale při použití těchto základních nástrojů stane, že výsledek nestojí za nic. Prostá desaturace sice záběr odbarví, ale také ho často zbaví kontrastu a fotografii chybí jak černá, tak bíla. Vznikne zkrátka taková nemastná a neslaná "šedivka", která má velmi daleko do toho, jaký vzhled měly snímky pořízené na černobílý film. Existuje ale metoda, která výsledek posune o několik úrovní výše. Ano, řeč je o tzv. míchání kanálů.

Míchání kanálů

Všechny pokročilejší počítačové foto-editory, jako například Adobe Photoshop, nebo Zoner Photostudio, mají nástroj na tzv. MÍCHÁNÍ KANÁLŮ (Chanel Mixer). Díky němu lze na fotografii potlačit, nebo naopak zvýraznit tři základní barevné kanály R, G, B, tedy červený, zelený a modrý (red, green, blue). Zřejmě se ptáte, k čemu se zabývat barevnými kanály, když má být výsledkem černobílý obraz. Vysvětlení je prosté. Tento nástroj umí s kanály pracovat i v černobílém podání. Jen je nutné vybrat v nabídce jednotlivých kanálu "ODSTÍNY ŠEDI" (Monochrom).

Když se přepnete do monochromatické varianty fotografie, můžete upravovat jednotlivé odstíny šedé, podle toho, jaká byla jejich původní barva. Tímto způsobem tak lze vytvořit v podstatě tisíce různých variant toho, jak bude výsledná černobílá fotografie vypadat. Jak prosté, ale zároveň geniální.


Nástroj míchání kanálu v grafickém editoru Adobe Photoshop

Součet kanálů se rovná hodnotě 100

Přiznám se, že když jsme se poprvé zkusil namíchat černobílou fotografii přes jednotlivé kanály, byl jsem trochu zděšen. Každou ze tří barev můžete posunout o 200% do plusu i do mínusu.  Tahal jsem za jednotlivá "hejbátka" v editoru, ale solidní výsledek se pořád ne a ne dostavit. Později jsem zjistil,  že existuje jednoduché pravidlo, které říká, že součet jednotlivých kanálů by se měl rovnat hodnotě 100. A věřte, že to skutečně funguje.


Nástroj míchání kanálu v grafickém editoru Zoner Photostudio

Simulace černobílých kinofilmů podle Markuse Hartela

Fotit v dnešní době na analog je nejen neefektivní, ale také poměrně drahé. Z toho důvodu většina fotografické veřejnosti přešla na digitál. Ti co ale celý život fotili na černobílé negativy, nejsou zcela spokojeni s digitálním černobílým podání obrazu. Přeci jenom dříve měl každý film svou duši, jednotlivé materiály se lišily gradací, hustotou i tvrdostí zrna atd. Mnoho fotografů si proto lámalo hlavu a hledalo klíč, v jakém poměru namíchat jednotlivé kanály tak, aby připomínaly konkrétní filmový materiál určité značky. Jednim z nich byl i newyorský street fotograf Markus Hartel, kterému se to nakonec podařilo.

Na svém webu zveřejnil tabulku s poměrem jednotlivých kanálů, která odkazuje na konkrétní značky a typy kinofilmu. V tabulce jsou uvedeny nejpoužívanější filmové mteriály a tento "recept" dnes používají tisíce fotografů po celém světě.


Převedení do černobíla podle algoritmu Kodak Tri-X 400 + lehce zvýšený kontrast

Tabulka s poměry kanálu Markuse Hartela

Typ filmu R G B Typ filmu R G B
AGFA 200X 18 41 41 Ilford Pan F 33 36 31
Agfapan 25 25 39 36 Ilford SFX 36 31 33
Agfapan 100 21 40 39 Ilford XP2 Super 21 42 37
Agfapan 400 20 41 39 Kodak T-Max 100 24 37 39
Ilford Delta 100 21 42 37 Kodak T-Max 100 27 36 37
Ilford Delta 400 22 42 36 Kodak Tri-X 400 25 35 40
Ilford Delta 3200 31 36 33 Normální kontrast 43 33 30
Ilford FP4 28 41 31 Vysoký kontrast 40 34 60
Ilford HP5 23 37 40 Obecná černobílá 24 68 8

Je samozřejmě nutné brát v potaz, že poměr kanálů je jen určitý základ. Fotografii tím nepřidáte kinofilmové zrno a mnohdy je potřeba ještě trošku zvýšit kontrast, aby snímek dostal tu správnou "šťávu". Od toho už jsou ale v grafických editorech jiné nástroj.

Pokud by někomu přišlo míchání kanálů jako alchymie, zvláště v době chytrých aplikací a rychlých filtrů, může použít sofistikovanější způsoby. Například unikátní program Silver Efex Pro. Ten je již několik měsíců ke stažení zcela zdarma, psal jsem o něm v jednom z předchozích článků naší fotoporadny.

Na druhou stranu mnoho pokročilých fotografů stále používá právě techniku míchání kanálů, protože si tak mohou vytvořit unikátní a především vlastní převod do černobíla, který se často stává součástí jejich rukopisu.


Převedení do černobíla podle algoritmu Ilford Delta 3200 + dodatečné přidání filmového zrnaVložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím