Magazín

Fotoporadna

Jak na focení v zimě a nepříznivém počasí

Martin LukešAktualizováno: 13. 1. 2023 v 12:36 • Rubrika: Fotoporadna

Jak na focení v zimě a nepříznivém počasí

Jak je to s fotografováním v zimě, mrazech, během deště nebo sněžení a vlastně obecně s focením v ne zrovna příznivém počasí? Nebojte se o svou techniku a připravte se do náročnějších podmínek. V následujícím článku vám vysvětlíme, co si se svým fotoaparátem můžete dovolit a případně, jak ho spolehlivě chránit.

Obsah

Fotografování v mrazu


Může se digitální fotoaparát používat v podmínkách, kdy je teplota pod bodem mrazu? Pověry říkají, že by elektronické i mechanické části mohly zamrznout a kdo by si chtěl zničit svého miláčka. S tím poškozením to ale není tak „horké“.

Každý přístroj má nějakou garantovanou provozní teplotu. U většiny fotoaparátů je to okolo 0 °C až +40 °C. Není proto divu, že člověka napadne, že není vhodné fotit v prostředí, kde je teplota v mínusových hodnotách. Na druhou stranu je tu něco k zamyšlení. Výrobci mobilních telefonů uvádějí provozní teplotu kolem 0 °C až +35 °C. Napadlo by vás, že když jedete lyžovat na hory, kde jsou teploty hluboko pod nulou, nebo v létě u moře či v tropech, kde je teplota nad 40 °C, že byste si mohli mobilní telefon poškodit tím, že je teplota mimo doporučené hodnoty, které deklaruje výrobce?

Jak fotit v zimě | Tomáš Culka, Panoramatická fotografie | Megapixel
Foto: Tomáš CulkaNež vyšlo slunce

Předpokládám, že takto přemýšlí asi málokdo. A vlastně je to v pořádku. Telefon i fotoaparát během krátké doby, co ho použijete, nestačí vymrznout a ani se přehřát tak, že by došlo k jeho poškození. Sami jsme mnoho fotoaparátů recenzovali v zimním období a při testování v mrazech nenastal nikdy žádný problém.

Mnohem víc, než fotoaparát samotný, trpí v mrazu akumulátor. Zde platí jednoduché pravidlo - čím větší mráz, tím rychleji se akumulátor vybíjí. Proto není od věci náhradní baterie. Pokud chcete, aby vydržela opravu dlouho, noste ji v nějaké vnitřní kapse co nejblíže u těla. Pak je chráněna tělesnou teplotou a nestane se vám, že ji vyndáte z brašny a rozsvítí se poslední čárka, jako kdyby byla celý den v provozu.

Hlavní předpoklad ale je, že v nevlídných podmínkách nemáte fotoaparát celý den na krku! Ideální je nosit ho v nějaké brašně nebo batohu, kde je přece jen chráněn před nepříznivým počasím.

Při focení v chladu je důležité myslet i na sebe a ubránit se zkřehlým prstům při čekání na nejlepší záběr. Rukavice Vallerret Hatchet udrží teplo a zároveň díky praktickým odnímatelným krytkám umožní pohodlně ovládat techniku. 

Inspirujte se, jak nejlépe vyfotit sníh a mrazivé snímky

Zimní focení | Megapixel
Foto: Luboš Prchal / Sám v mlze
 

Brašny a batohy do nepříznivých podmínek

 

Výběr brašny a batohu je spíše věc vkusu a určité praktičnosti, což jsou poměrně subjektivní záležitosti. Osobně ale mohu doporučit například značku Tenba. Fototechniku díky nim ochráníte nejen v chladu, ale i za deště. Batohy a brašny jsou vyrobené z nepromokavého nylonu, exponované části jako například spodní a vrchní část batohů jsou z ještě odolnějšího syntetického materiálu. Navíc se ve výrobcích této značky snoubí elegantní a moderní design s praktičností, kterou najdete v každém jednotlivém detailu. Také batohy od značky Shimoda budou vyhovovat všem dobrodruhům. 

A pokud si potrpíte přeci jen na něco mnohem víc originálního ve stylu retro, hipsta nebo postapo, podívejte se na nabídku brašen a batohů značky Wotancraft. Za takovou brašnu nebo batoh, které vypadají na první pohled jako z klasického voskového plátna, ale ve skutečnosti jsou z materiálu zvaného cordura 500D zaručujícího odolnost proti opotřebení, by se nemusel stydět Šílený Max ani Frodo na své cestě do Mordoru. :)

Batohy a brašny na focení | Megapixel
Foto: Martin Šlapák 
 

 

Utěsněné fotoaparáty


Vyšší modelové řady digitálních zrcadlovek, bezzrcadlovek a profesionálních objektivů jsou utěsněné proti prachu, vlhkosti a cákající vodě. Veškeré otvory a ovládací prvky jsou u takových fotoaparátů opatřené gumovým těsněním. To chrání přístroj i při sněžení, dešti nebo v prašném prostředí. Zákazníci se často ptají, jak je to s tekoucí vodou a jak silný déšť tyto odolnější fotoaparáty vydrží. Vodní sloupec a jiné podobné parametry bohužel žádný výrobce neuvádí.

Například některé modely bezzrcadlovek Panasonic jsou kromě odolnosti proti prachu a mrazu do -10°C označené také výrazem SPLASH. Ten je vysvětlený ve smyslu, že jde o zvýšený stupeň odolnosti proti stříkajícící vodě. Jedná se například o Panasonic Lumix DC-G9

Fotoaparát značky Panasonic | Megapixel

Kdyby někdo sháněl levnější variantu, existují i kompaktní fotoaparáty, které jsou také odolné proti mrazu, prachu, tlaku, pádu z určité výšky a s některými se lze potápět až do hloubky 31 m. Zástupcem je například odolný kompakt Olympus TG-6.

Osobně bych si to vykládal tak, že nějaký běžný středoevropský deštík fotoaparát vydrží, ale celou noc bych ho asi na dešti nenechal. Stejně tak bych ho pravidelně nesprchoval. Focení svatby a párovek ale chvíli určitě zvládne. Pokud nechcete nic nechat náhodě, pořiďte si pro všechny případy speciální pláštěnku, která fotoaparát i s objektivem ochrání nejen proti vodě, ale i prachu či poškrábání a neomezí vás ve focení nebo natáčení.

Odolný fotoaparát | Megapixel

Voděodolné příslušenství pro fotoaparát

Pokud někdo potřebuje přece jen ještě vyšší úroveň odolnosti, existuje celá řada doplňků a příslušenství. Kromě výše zmíněné pláštěnky se můžete podívat také třeba na silikonové potahy a vodotěsná pouzdra určené k fotografování pod vodou. 

Focení v dešti | Megapixel
Foto: Michaela Firešová / Jarní přeháňka

Sluneční clony a filtry

Jak fotit v dešti a nezničit techniku nebo výsledný snímek, je občas oříškem. Při sněžení a zvláště při průtrži či mrholení není od věci chránit nejen fotoaparát, ale i samotný objektiv. Kapky na přední čočce už zkazily nejeden slibný záběr. Nejlepší jsou v těchto náročnějších podmínkách ochranné filtry s nejmodernější nanotechnologií, která zabraňuje ulpění vody, prachu a jiných drobných nečistot. Voda při dopadu na filtr okamžitě steče a problém je v podstatě vyřešen. Takové filtry ale patří obecně do vyšší cenové kategorie.

Pro ty, kteří nechtějí dát za filtry tisíce máme v nabídce velmi dobré filtry značky Haida. Ty jako primární ochrana určitě stačí a navíc vycházejí velmi dobře v poměru cena/výkon. Nepodceňujte také význam sluneční clony, která eliminuje parazitní světlo a samozřejmě částečně chrání přední část objektivu před deštěm a sněžením.

Ochranný filtr na objektiv | Megapixel

Tipy na závěr

Pokud se chystáte do extrémně náročných podmínek, kde budou stříkat gejzíry, sněhu, vody, písku nebo bláta, omotejte fotoaparát několika vrstvami klasické potravinářské fólie. Ta přilne k přístroji a k objektivu a je stoprocentně nepromokavá. Fotoaparát se sice hůře ovládá, ale je opravdu chráněný. Toto provizorní řešení jsem využil například při focení ploché dráhy, kdy bláto od kol motocyklů stříkalo na všechny strany. Pro snazší ovládání lze folii opatrně proříznout v místech, kde jsou nejdůležitější ovládací prvky.

Trochu jednodušším, ale už ne tak odolným řešením, může být jednorázová igelitová koupací čepice, kterou naleznete u mýdla a šampónku v koupelně každého slušnějšího hotelu. Asi neznám nikoho, kdo by ji využil k účelu, ke kterému byla původně vyrobena. Vždy mám ale pár krabiček těchto čepic v batohu. Když začne pršet, jednoduše ji přetáhnu přes foťák a ten je zase chráněný o něco víc. Navíc je přes igelit dobře vidět na displej, celkem obstojně lze přístroj ovládat a gumička po obvodu čepice krásně stahuje igelit kolem objektivu. Tak až zase budete příště někde na dovolené nebo na služební cestě na hotelu, vzpomeňte si na tento článek! :) 

Pláštěnka na foťák | Megapixel
Sofistikovaná pláštěnka Manfrotto E-702 Pro Light

A až si přivezete spoustu krásný fotek z dovolené, z výšlapů do hor nebo procházek v dešti, mrkněte na článek Jak zpracovat fotografie ze zimní dovolené.

titulní foto: František Dulík

Odebírejte fotozprávy a získejte ihned skvělé výhody. Třeba čištění čipu zdarma nebo až 30% slevu na služby.

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.

Váš e-mail nezneužijeme

Sdílet na


Komentáře k článku

PP

Co vydrží digitální foťák nevím, protože fotím na analog. Mám ale zkušenost s objektivem. Před časem jsem si koupil Sigmu 70-300mmD. Když napadl sníh, nasadil jsem ho na Nikon F90x a vyrazil do přírody udělat pár fotek. Po několika snímcích přestalo fungovat ostření. Když jsem pak ve značkovém servisu popsal jak došlo k závadě, opravář na mě vykulil oči, jak mě vůbec mohlo napadnout brát takový objektiv kde je "strašně jemná a citlivá elektronika a mechanika" do mrazu ! A že se pak nesmím divit že se porouchá a že tím automaticky přicházím o záruku. Oprava stála 2 třetiny ceny objektivu. Nyní už do mrazu beru jen cca 25let staré, kovové objektivy Nikon. Těm mráz, zdá se nevadí.

2

Petr Paclt, 27. 1. 2023 |Reagovat

L

Dobrý den, myslím, že nemáte pravdu větou "Zde platí jednoduché pravidlo - čím větší mráz, tím rychleji se akumulátor vybíjí". Vysvětlení je jiné. V mraze roste vnitřní odpor především akumulátoru. Právě zvýšený vnitřní odpor způsobí menší proud, který je z akumulátoru k dispozici a to se jeví jako slábnutí akumulátoru. Důkazem toho je, že po prohřátí akumulátoru v teplém prostředí se schopnost elektroniky pracovat zase vrátí. Mráz nezpůsobuje vybíjení, naopak, mráz zpomaluje(!) vybíjení. Mráz ale zvyšuje vnitřní odpor akumulátoru.
Jinak za článek a informace díky.

1

Ladislav, 25. 1. 2023 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.