Jak fotit zvířata

Krásné fotografie zvířat jsou vždy velmi oblíbené, ať už se jedná o snímky volně žijící zvěře, zvířat v ZOO a nebo například o fotky domácích mazlíčků. V každém případě je potřeba znát chování zvířete, které chceme vyfotit a nevyplašit ho. To platí bez výjimky. Vždy se také vyplatí obrnit se notnou dávkou trpělivosti, protože na nás žádné zvíře nepočká, takže si na tu nejlepší fotku mnohdy musíme počkat my.

Tipy Jak fotit zvířata

Tipy Jak fotit zvířata

Obsah

Jak na to

Divoce žijící zvířata

Fotografování divokých zvířat patří k nejobtížnějším disciplínám, není vůbec lehké na zvířata ve volné přírodě vůbec narazit – pokud nejsme zrovna někde na safari.

Zvířata většinou vycházejí z úkrytů velmi brzy ráno a nebo naopak večer, takže nás bude hodně omezovat nedostatek světla.  A protože jsou zvířata ve volné přírodě velmi plachá, musíme využívat jednak dlouhých teleobjektivů (alespoň 300-400mm), ale také maskování.  Můžeme využít buď mysliveckých posedů a nebo si postavit například maskovací stan. Důležité je, aby naše oblečení splývalo s okolím a nevydávalo žádné zvuky. I sebemenší zašustění látky dokáže zvěř vyplašit. Naprostá bezhlučnost je ale nutná také u techniky.

Zvířata v ZOO

V ZOO máme příležitostí k fotografování samozřejmě daleko víc, než ve volné přírodě. Velkou výhodou je, že jsou zvířata zvyklá na přítomnost lidí, takže nejsou nijak plachá. Jistě také potěší, že jsou k vidění i během dne, takže většinou nemáme takový problém se světlem.

Ve focení nás ale omezují mříže a sklo a většinou také nevhodné pozadí. S pozadím nemůžeme udělat nic jiného, než pečlivě vybírat místo fotografování, abychom rušivé pozadí dostali mimo záběr. Pokud zvolíme dostatečně detailní  záběr, ani nemusí být poznat, že jsme nefotili ve volné přírodě.

Poradit si můžeme i s mřížemi. Pokud použijeme dostatečně dlouhý teleobjektiv a umístíme ho k mřížím (nebo pletivu) co možná nejblíže, budou tyto překážky mimo hloubku ostrosti a na fotografiích nebudou vůbec vidět.

Technika

Na focení zvířat není ani tak důležitý typ fotoaparátu, při dobrém světle dosáhneme skvělých výsledků i s kompaktním fotoaparátem s dostatečně dlouhým objektivem. Ale toho dobrého světla bohužel při focení zvířat většinou moc není. Daleko vhodnější jsou digitální zrcadlovky nebo kompakty s výměnnými objektivy, protože při špatném světle poskytují daleko lepší výsledky.

Určitě využijeme teleobjektivy s co nejdelším ohniskem, protože nám zvířata většinou nedovolí přiblížit se k nim moc blízko. Velkou výhodou je samozřejmě co nejlepší světelnost.

Při použití dlouhých teleobjektivů nám přijde také velmi vhod pevný stativ. Jednak nám umožní používat delší expoziční časy a také dost ulehčí našim rukám. Teleobjektivy bývají dost těžké.

Expozice

Jak při špatném světle

Při focení zvířat zpravidla potřebujeme používat vysoké citlivosti ISO, protože velmi často fotíme za špatných světelných podmínek. Vysoké ISO nám umožní používat kratší expoziční časy. Jestliže je světla málo, musíme v první řadě nastavit co možná nejmenší clonové číslo, aby objektivem procházelo co možná nejvíce světla. Pokud to ale nestačí pro nastavení požadovaného času, nezbývá nic jiného, než zvýšit citlivost ISO. To nám sice umožní nastavit krátký čas, ale zároveň se díky zvýšené citlivosti ve snímcích objeví šum.

Zaostřování

Volba ostřícího bodu

I když všechny zrcadlovky (samozřejmě i ostatní přístroje) nabízejí tzv. automatickou volbu ostřícího bodu, v naprosté většině případů to není vhodný režim pro fotografování zvěře. Většinou potřebujeme zaostřit na konkrétní místo a to můžeme udělat pouze tehdy, když vybereme pouze jeden ostřící bod, kterým na objekt našeho zájmu zamíříme. Autofokus tak zaostří přesně na to místo, na které míříme.


Režimy ostření

Na výběr máme většinou ze dvou základních režimů zaostřování: ostření na statický objekt (ONE SHOT, AF-S, SAF) a ostření na pohybující se objekt  - průběžné zaostřování (Ai SERVO, AF-C, CAF).  Pokud se fotografované zvíře pohybuje směrem k nám a nebo od nás, je vhodné nastavit průběžné zaostřování. Při namáčknuté spoušti je autofokus stále aktivní a průběžně zaostřuje na místo, kam míříme ostřícím bodem a to i tehdy, když je daný objekt v pohybu.

Nejlepší fotky z galerie

Kurzy a workshopy 4

Radíme s výběrem

Užitečné nástroje

Poraďte se s experty

Poraďte se s experty

Krásné fotografie zvířat jsou vždy velmi oblíbené, ať už se jedná o snímky volně žijící zvěře, zvířat v ZOO a nebo například o fotky domácích mazlíčků. V každém případě je potřeba znát chování zvířete, které chceme vyfotit a nevyplašit ho. To platí bez výjimky. Vždy se také vyplatí obrnit se notnou dávkou trpělivosti, protože na nás žádné zvíře nepočká, takže si na tu nejlepší fotku mnohdy musíme počkat my.

Zeptejte se našich expertů v poradně

V pracovní dny odpovíme do několika hodin

Položit dotaz

Volejte
775 229 973

Jsme tady pro vás v po–pá 9–18 hod.

Zavolat

Něco vás pálí?
Poradíme vám hned

Jsme tady pro vás v po–pá 9–18 hod.

Spustit live chat

Náš expert je tady pro vás

Komentáře

LT

Děkuji za přínosný článek. Pokud by měl někdo zájem a chtěl si vyzkoušet svůj um, narazila jsem na zajímavou fotosoutěž od Canonu, kde výherce získá účast na odborně vedeném workshopu v zahraničí. Nechci spamovat, jen mi to přišlo jako dobrá zkušenost :) Pro případné zájemce házím odkaz http://www.hledejnovadobrodruzstvi.cz

9

Lucie Tomanová, 05. 07. 2015 |Reagovat

J

Reaguje na (5) | Pokud budete fotit rychle se pohybující malá zvířata (třeba ptáky) a budete mít opravdu dlouhé sklo, je velmi obtížné dostat foceného tvora do záběru. V takovém případě se může dobře využít přídavný reflexní hledáček (kolimátor). Tuším že ten od Olympusu na megapixelu najdete - je univerzální, vhodný i k foťákům ostatních značek.

8

Jan, 05. 06. 2015 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (6) | Dobrý den, jde o to na jakou vzdálenost budete zvířata fotit a v jakých světelných podmínkách. V poměru cena výkon vychází docela dobře Tamron 70-300mm. http://www.megapixel.cz/tamron-sp-af-70-300mm-f4-56-di-vc-usd-pro-nikon

7

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 27. 02. 2015 |Reagovat

MARTIN VAINER

Dobrý den,
Mohli byste mi prosím doporučit šikovný objektiv na žánr zvířata pro D3200 za rozumný peníz. Optiku za desítky či dokonce stovky tisíc si rozhodně dovolit nemůžu. Děkuji.

6

MARTIN VAINER, 12. 02. 2015 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (4) | Dobrý den, na zvířata doporučuji jednozančeně hledáček. Ostření přes displej je přeci jenom trochu pomalejší. Pokud jsou zvířata v pohybu volil bych jednobodvé continuální ostření (AI SERVO) a pokud jsou v klidu tak jednosnímkové ostření (ONE SHOT)

5

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 07. 11. 2013 |Reagovat

J

Dobrý den.Je vhodnější při focení zvířat ze stativu použít hledáček nebo display?Jaký režim ostření případně s displayem a živým náhledem použít u Canon 6D?
Děkuji.

4

Jitka, 23. 10. 2013 |Reagovat

Tomáš Adamec

Souhlasím, že v zoo je daleko více příležitostí, ale také je mnohem častěji potřeba se vypořádat s mřížemi, pletivy, skly a nízkou hladinou světla v pavilonech. Hodně proto pomáhají kvalitní světelná skla, fotoaparáty s opravdu nízkým šumem i při vyšším iso, které neznehodnotí jemnou srst zvířat ani při iso1600 a pečlivá volba stanoviště. Fotím pro Zoo Praha a stále se mám co učit :-)
http://www.facebook.com/TomasAdamecCom

3

Tomáš Adamec, 14. 09. 2013 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den, pokud chcete mít jistotu, že fotografie výjde podle vašich představ, je potřeba si skutečně expoziční hodnoty manuálně. Režim zvířata nedokáže poznat o jaké zvíře jde, jak rychle se pohybuje a na jakou vzdálenost zvířáto fotografujete.

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 01. 05. 2013 |Reagovat

p

Dobry den kdyz mam digitalni zrcadlovku s teleobektivem a ve snimacim rezimu mam nastaveno foceni zvirat muzu tento rezim pouzit aniz bych musel nastavovat rucne vse ? Dekuji

1

patrik, 17. 04. 2013 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.