Jak fotit zvířata

Fotografie zvířat jsou velmi populární témata, ať už se jedná o snímky volně žijící zvěře, zvířat v zoo nebo našich domácích mazlíčků. Pokud se tomuto žánru chcete věnovat, je potřeba znát jejich chování, zvyky, povahu i rozmary. To platí bez ohledu na to, jaké zvířátko chcete fotit. U tohoto žánru se také vyplatí obrnit se notnou dávkou trpělivosti, protože na nás většina zvířat obvykle nepočká, takže si na ten nejlepší záběr mnohdy musíme počkat naopak my.


foto: Martin Šlais

Wildlife, focení zvířat ve volné přírodě

Fotografování divokých zvířat ve volné přírodě patří k nejobtížnějším fotografickým disciplínám. Samo o sobě je náročné na divokou zvěř ve volné přírodě vůbec narazit, pokud nejste zrovna někde na safari, natož je pak ještě stihnout vyfotografovat. Zvířata většinou vycházejí z úkrytů velmi brzy ráno nebo naopak večer, takže nás hodně omezuje nedostatek světla. A protože jsou zvířata ve volné přírodě velmi plachá a je těžké se k nim přiblížit, musíte využívat jednak dlouhých teleobjektivů (s ohniskem alespoň 300-400 mm a více), ale také maskování a úkryty, ze kterých lze faunu bezpečně pozorovat. Pro tyto účely lze využít například mysliveckých posedů nebo si například můžete postavit maskovací stan, případně jiný improvizovaný úkryt. Nejdůležitější je splynout s daným prostředím a nevydávat žádné zvukové ani pachové signály. I sebemenší zašustění látky dokáže zvěř vyplašit. Naprostá bezhlučnost je ale nutná také u techniky.

Focení wildlife | Jiří Lička, Zvířata | Megapixel
foto: Jiří Lička

Focení zvířat v Zoo

V zoologických zahradách je příležitostí k fotografování samozřejmě daleko víc než ve volné přírodě. Velkou výhodou je, že jsou zvířata zvyklá na přítomnost lidí, takže nejsou nijak plachá. Jistě také potěší, že jsou k vidění i během dne, proto většinou fotograf nemusí řešit tak velké problémy se světlem. Fotografie zvířat ze zoo samozřejmě nejsou odbornou veřejností ceněny tak, jako ty z volné přírody. Na druhou stranu pokud si fotíte jen tak pro radost, tak se podobnými věcmi nemusíte nijak trápit.

Focení zvířat v zoo | Ondřej Chvátal, Zvířata | Megapixel
foto: Ondřej Chvátal

Co naopak focení omezuje jsou mříže, sklo a často také nevhodné pozadí. To lze řešit pouze dvěma způsoby. Jednak velmi pečlivě vybírat místo odkud budete fotografovat a následně komponovat tak, abyste rušivé pozadí dostali mimo záběr. A druhá možnost je pracovat s minimální hloubkou ostrosti, ve které se rušivé prvky ztratí. Pak můžete docílit toho, že ani nebude poznat, zda byl snímek pořízen v zoo a ne ve volné přírodě.

Podobným způsobem si lze poradit i s mřížemi, sítí a pletivem. Když použijete dostatečně dlouhý teleobjektiv a umístíte ho k mřížím (nebo pletivu) co možná nejblíže, budou tyto překážky mimo hloubku ostrosti a na fotografiích nebudou vůbec vidět. Pokud vás tento žánr zajímá, přečtěte si také například rozhovor s Ondřejem Chvátalem, který má s focením v zoo bohaté zkušenosti.

jak fotit zvířata | Ondřej Chvátal, Zvířata | Megapixel
foto: Ondřej Chvátal

Fotografická technika vhodná pro focení zvířat

Na focení zvířat není až tak důležitá značka ani konkrétní model fotoaparátu a při dobrém světle lze dosáhnout velmi dobrých výsledků i s kompaktním fotoaparátem s dostatečně dlouhým objektivem. Tyto přístroje jsou označovány jako ultrazoom.

Jak již ale bylo řečeno, dobrého světla bohužel při focení zvířat většinou moc není. Daleko vhodnější jsou proto digitální zrcadlovky a bezzrcadlovky. Ty mají větší snímač a umožňují pracovat s vyšší citlivostí ISO navíc s mnohem lepším odstupem od šumu. Tím pádem poskytují při špatném světle daleko lepší obrazový výstup.


foto: Josef Ducháč

Pro uvedený žánr jsou naprostou nutností teleobjektivy s co nejdelším ohniskem. Ty umožňují fotografovat z velké dálky čímž snižujete riziko, že svou fotokořist vyplašíte. Navíc je tu druhý aspekt, a to, že v případě těch nebezpečnějších zvířat a zvláště pak šelem, jste tak daleko, že eliminujete nebezpečí přímého útoku. Nedovedu si představit fotit například medvěda nebo lva širokáčem. 


Teleobjektiv vhodný na focení zvířat: Sigma 150-600 mm f/5,0-6,3 DG OS HSM

Při výběru objektivu nezapomeňte kromě ohniska také na další důležitý parametr, kterým je světelnost. U běžných objektivů se zoomem klesá schopnost propouštět světlo a to se musí kompenzovat citlivostí. Ty nejlepší teleobjektivy mají světelnost mezi f/2,8 až f/4 a tato hodnota je konstantní bez ohledu na použité ohnisko.

Použití dlouhých teleobjektivů jde často ruku v ruce s pevným stativem. Ten umožňuje používat delší expoziční časy, které bychom jinak neudržely a fotografie by byla rozmazaná. Navíc také dost ulehčí našim rukám, protože světelné objektivy často váží mnohonásobně víc než samotný fotoaparát.


foto: Robert Adamec

Jak fotit při špatném světle

Fotografování zvířat ve volné přírodě je neustálý boj o světlo. Toho je většinou málo a ještě si ho uberete krátkým časem expozice. Ten je potřeba k tomu aby nebyla fotografie rozmazaná pokud fotografujete z ruky a také k případnému zmrazení pohybu zvířat. Jak již bylo řečeno, tak jedinými zbraněmi v tomto boji je světelnost objektivu a vyšší citlivost ISO. Oba prostředky mohou být v určitých případech kontraproduktivní. Otevřená clona sebou přináší velmi malou hloubku ostrosti při vyšší citlivosti roste hladina šumu. Proto je velmi důležité zvážit, které variantě dáte přednost a v jakém poměru použijete kombinaci obou nástrojů.


foto: Luděk Slavík

Zaostřování při fotografování zvířat

Většina digitálních fotoaparátů je vybavena automatickým výběrem zaostřovacího bodu. Tato funkce je ale pro naprostou většinu žánrů nevhodná, a to včetně fotografování zvířat. Fotoaparát si totiž sám vybere na jakou oblast zaostří, což často není ve shodě s vaší představou. Na fotografii je pak často zaostřeno úplně něco jiného, než jste původně chtěli.


foto: Josef Šálek

Volba ostřícího bodu

Z tohoto důvodu proto vybíráme vždy jednobodové ostření, s tím že AF bod umístíme na konkrétní objekt zájmu. Pokud je jím fotoaparát vybaven, lze také využít pokročilé systémy ostření s automatickou detekcí očí ptáka i ostatních zvířat.


foto: Milan Zygmunt

Režimy ostření při focení zvířat

Co se týče režimu ostření, fotografování zvířat se nijak neliší od většiny ostatních žánrů. Při fotografování statických záběrů, kdy zvíře nevykazuje žádný pohyb, je ideální jednosnímkové ostření AF-S (S-AF, ONE SHOT). Naopak pokud fotografujeme zvířata v pohybu, pak doporučuji průběžné, tedy kontinuální ostření AF-C (C-AF, AF-F, AI SERVO).


foto: Zuzana Schinková

Díky němu fotoaparát sleduje fotografovaný objekt, i když se v průběhu fotografování mění jeho zaostřovací vzdálenost. V žádném případě nepoužívejte režim AF-A (A-AF, AI FOCUS), který je v tomto směru nejméně spolehlivý.

O pokročilejších postupech při fotografování zvířat se dočtete v článku:

https://www.megapixel.cz/data/gallery/w1024h1024/1/552291.jpg | Eliška Beránková, Zvířata | MegapixelJak vyfotit psa, kočku nebo jiného domácího mazlíčka

Kurzy a workshopy na fotografování zvířat


foto: Ondřej Chvátal

Rozhovory s profesionály, kteří se zabývají fotografováním zvířat

Další články z fotoporadny Megapixel na téma focení zvířat:


foto: Jiří Hřebíček

Fotografické postupy vhodné (nejen) při fotografování zvířat:


Články související s fotografováním pohybu:

 


foto: Milan Zygmunt

Články související s nastavením clonového čísla


foto: Marcel Rebro

Články související s manuálním režimem a AUTO-ISO


foto: Zdeněk Sleha

Články související s fotografováním portrétů lidí i zvířat


foto: Monika Hodáňová

Komunita Zvířata

Komunita Zvířata | Megapixel