Jak na portrét se systémovými blesky Fotoporadna

Jak na portrét se systémovými blesky

David MichalíkAktualizováno: 25. 4. 2019 v 12:39 • Rubrika: Fotoporadna

Koupili jste si systémový blesk, ale vaše snímky stále nejsou dle vašich představ? V našem článku vám dáme několik rad, které povedou k lepším portrétovým snímkům. Stačí dodržet několik základních pravidel.

Největší problém při fotografování se systémovými blesky je modelování a směřování světla, které z portrétovaného vytvoří jen plochou „placku“ bez výrazu, anebo je naopak příliš přiznané a stíny jsou tak velmi tvrdé. Portrétovaný tak na výsledné fotografii nebude působit příliš dobře. A přitom stačí jen několik úkonů k tomu, aby byl portrét pořízený s těmito malými blesky vypadal lépe.

Změkčete světlo

Systémové blesky mají dost silný záblesk z malé plochy (tvrdé světlo), který odpálený do obličeje fotografované osoby nepůsobí příliš dobře. I když použijete plastový difusér, který často najdete v balení blesku, není změkčení světla úplně ono. Proto, pokud jste v místnosti se stropem okolo 2,5 až 3 metrů namiřte hlavu blesku na strop a záblesk „rozbijte“ o strop, docílíte tak změkčeného světla a vaše fotografie bude vypadat zase o kus lépe. Dejte si jen pozor na to, aby barva stropu byla bílá. V jiném případě by světlo přebralo barvu stropu a nehezky by se zabarvilo a tím i váš snímek. K dalšímu rozbití světla odrazem můžete využít i odrazovou destičku blesku.

foto

Druhým a nejlepším způsobem, jak světlo rozptýlit je softbox. Softbox je v podstatě látka nebo plast, kterou použijete před bleskem. Světlo se o tuto látku hezky změkčí a na fotografovaného dopadne příjemné změkčené světlo podobné tomu, které získáte, když portrétovaného fotíte u okna. Důležitý je přitom výběr takového softboxu. Čím větší jeho plocha bude, tím bude světlo měkčí a příjemnější. Dokonce máme nově v nabídce i set pro kreativní osvětlení. Ten se pokusíme rozebrat podrobněji.

 

Portrétní set pro systémové blesky

 systém blesky

Portrétní set zjednodušeně simuluje příslušenství používané v ateliérech.
Pomocí Portrétního setu pro systémové blesky dokážete velice snadno modulovat světlo externího blesku. Můžete tedy lehce měnit kvalitu a charakter světla, které pro focení portrétu chcete použít. K dosažení měkkého, rozptýleného světla slouží softbox o rozměrech cca 20x30 cm, anebo rozptylka (difuzér), zatímco ostrého tvrdého světla dosáhnete s voštinovým nástavcem. Použít můžete i komínek (opět s možností nasazení voštinového filtru)

Portrétní set pro systémové blesky jde použít s jakýmkoliv externím bleskem, který má výklopnou hlavu. Součástí setu jsou držáky příslušenství pro větší a menší hlavu blesku.

 

Podívejte se na několik ukázek použití (pro větší názornost je modelka umístěná v bezprostřední blízkosti pozadí):

blesk napřímo

Blesk napřímo. Světlo je poměrně tvrdé a osvítí kromě obličeje i okolí.

použití softboxu napřímo
Stejná situace, tentokrát s použitím softboxu. Světlo je daleko měkčí a nedělá tak ostré stíny.

3
Podobný účinek jako u softboxu, světlo je ale o něco tvrdší.

4
S voštinou je světlo tvrdé a směrované. Svítí jen tam, kam ho namíříte, ne na okolí. 

5
S komínkem dosáhnete také tvrdého a velmi přesně směrovaného světla. Používá se spíše na prosvětlení vlasů jako protisvětlo.


Umístěte blesk mimo fotoaparát

Dalším vylepšením vašeho snímku bude to, pokud systémový blesk sundáte ze sáněk vašeho fotoaparátu a umístíte jej třeba na stativ přibližně v úhlu 45 stupňů od fotografovaného. Blesk umístěte nad úroveň hlavy portrétované osoby. V tu chvíli v podstatě nahradí slunce a výsledek, zvlášť pokud již budete mít na hlavě blesku softbox bude dokonalý. Problémem tak zůstává, jak odpálit blesk na dálku. Naštěstí má tento problém několik snadných řešení.

 6

Zdroj Galerie Megapixel Vojtěch Florian "Mighty Girl- Sarah Blackwood"


Využijte interní blesk

Některé fotoaparáty umožňují ve spolupráci s bleskem odpálit systémový blesk bleskem vestavěným. Výhoda je v tom, že nemusíte kupovat další zařízení. Zpravidla nastavení tohoto režimu najdete v nastavení blesku, kdy je třeba nastavit režim interního blesku do režimu „Command“ Systémový blesk pak nastavíte jako Slave nebo jako Remote. Podrobné nastavení této funkce naleznete v dokumentaci vašeho blesku a fotoaparátu. Velkou nevýhodou tohoto systému je, že systémový blesk musíte mít stále natočen infračerveným čidlem ve směru interního blesku, jinak nedojde k odpálení. Další nevýhodou je, že pokud fotíte za silného slunečního světla nemusí být záblesk pro čidlo viditelný a opět nedojde k odpálení. Tato metoda je tedy spíše nouzová. Mnohem lepší, je využít dálkových odpalovačů.

 7


Pomocí interního blesku můžete bezdrátově odpalovat i několik blesků. Ty musí být ale poměrně blízko a měly by "vidět" interní blesk fotoaparátu.


Dálkové odpalovače – jistota a volnost

Právě dálkový odpalovač vám umožní nerušenou práci s bleskem, aniž byste si museli hlídat, zda máte správně natočen blesk. Dálkových odpalovačů existuje několik druhů a v podstatě se dělí na dvě kategorie

  • Bez přenosu TTL informací - Když máte systémový blesk nasazen v sáňkách blesku, komunikuje fotoaparát s bleskem a předává mu hodnoty o naměřené expozici, použitém ohnisku, cloně, ISO a upravuje dle těchto parametrů intenzitu záblesku. To vše se nazývá zkratkou TTL. Pokud použijete odpalovač, který nemá podporu TTL bude nutné systémový blesk přepnout do manuálního režimu a volit si intenzitu záblesku manuálně. Celkem dobře použitelné, pokud máte jeden blesk a můžete si tak snadno přijít a fyzicky hodnoty na blesku nastavit. Mezi oblíbené značky dálkových odpalovačů patří výrobky značky Aputure např TrigMaster II, který pracuje na frekvenci 2,4 GHz a v otevřeném prostoru má dosah až 120 metrů. Dražší, ale kvalitnější alternativou jsou výrobky značky PocketWizard.
  • S přenosem TTL informací - Dražší variantou dálkového odpalovače jsou ty, které podporují přenos TTL informací. Můžete tak nechat blesk nastavený na TTL režim a systém automaticky přenese informace stejně, jako by byl blesk umístěn na fotoaparátu. Tento systém je užitečný ve chvíli, kdy si třeba z časových důvodů nemůžete dovolit běhat neustále k blesku a potřebujete, aby vše fungovalo skvěle již na první pokus. Výhodou jsou také vysoké synchronizační časy, vzdálenosti odpálení až 500 metrů, možnost dělit blesky do několika skupin a nastavovat jejich výkon odděleně a podobně. K takové práci využijete odpalovače značky PocketWizard, která je v této oblasti špičkou na trhu a světovou jedničkou v novinkách dálkového odpalování blesků.

 

361144

Zdroj Galerie Megapixel - Václav Tršo "Edita"

Když už tedy máte na systémovém blesku softbox a blesk umístěn mimo fotoaparát, můžete si s nastavením úhlu záblesku hrát až do té doby, dokud nedocílíte přirozeného a jemného světla v obličeji portrétované osoby. K tomu vám dáme v našem článku opět několik rad, které vám jednoduchým způsobem pomohou docílit lepších snímků:

  • Když fotíte na přímém slunci - Když fotíte venku na přímém slunci je nutné potlačit silné intenzivní světlo slunečních paprsků. Můžete tak portrétovanou osobu postavit do protisvětla a scénu dosvítit bleskem. Portrétovaný nebude mhouřit oči skrz slunce a vy získáte hezké světlo. Dalším pomocníkem může být odrazná deska, kterou odrazíte světlo slunečních paprsků do obličeje portrétované osoby. Odrazných desek je několik různých typů a liší se zejména tvarem a velikostí.
  • Raději do stínu - Když máte tu možnost a venku svítí silné slunce, zkuste najít stín třeba stromů. Tam si jen dejte pozor na světlo, které prosvítá přes listy, může způsobit nehezký efekt na pleti portrétované osoby. Stín nemusí být nějak hluboký, ale vám to přináší mnohem lepší práci se systémovým bleskem, neboť nemusíte řešit přepaly, které způsobují sluneční paprsky. Portrétovaná osoba tak bude vypadat mnohem lépe.
  • Zkombinujte přirozené denní světlo a záblesk - Umění je zkombinovat přirozené denní světlo a záblesk tak, aby to na snímku nebylo znát. Denní světlo, zvlášť pokud je zataženo nebo pod mrakem dodá hezky rozptýlené a změkčené světlo na pleť portrétovaného a vy už bleskem pouze dodáte jiskřičky do očí portrétované osoby. Špatně bude, pokud záblesk způsobí přepaly na čele nebo nosu. Snižte intenzitu záblesku a zkuste to znova do té doby až váš snímek bude vypadat opravdu dobře.
  • Ostatní příslušenství - V našem krátkém článku jsem vyjmenoval jen základní příslušenství, které můžete pro práci použít. Vynechal jsem například průsvitné a odrazové deštníkysvětelné stativy a další příslušenství, které je pro focení portrétů občas potřeba. Pokud jste kreativní jistě vás potěší různé barevné gelové filtry, které mohou měnit atmosféru snímku (zde nezapomínejte na to, že čím silnější záblesk tím menší efekt filtru). Voštiny a komínky, které usměrňují světlo jsou jako stvořené pro práci s více blesky, kdy použijete systém nasvícení dvou až tří blesků, ale o takovém svícení přineseme třeba časem samostatný článek. Cílem tohoto článku bylo seznámit vás se základy svícení portrétu s jedním systémovým bleskem.

 


 

Chcete se naučit využívat váš externí blesk na 100 %? Naučíme vás to v našem kurzu.

                         Práce s externím bleskem 

 161718

Správné použití blesku je takové, kdy se použití blesku na snímku nijak neprozradí. Kurz "Práce s externím bleskem" je proto určen všem, kteří chtějí zdokonalit své fotografie v situaci, kdy je použití blesku nezbytné či vhodné. Jsou to zejména fotografie v interiérech, ale také noční fotografie či snímky v exteriérech při silném slunečním světle apod. Blesk je možné použít jako efektivní nástroj jak u aranžovaných fotografií, tak v reportáži či dokumentu, dokonce pomocí něj postavit i malé studio.

Úvodní snímek: zdroj Galerie Megapixel - Hanna Wimmer "Mexická smrtka"

 Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím