Magazín

Fotoporadna

Jak na skládanou makrofotografii

Josef GabrhelAktualizováno: 29. 5. 2023 v 11:26 • Rubrika: Fotoporadna

Jak na skládanou makrofotografii

Josef Gabrhel je členem naší Galerie a zabývá se především focením makra. Používá ale ne úplně obvyklý postup při zpracování a vlastně už při fotografování svých záběrů. V komentářích u jedné fotky se zmínil o tom, že o používaném postupu napíše článek na svůj blog. Oslovili jsme ho tedy s nabídkou zveřejnění článku i v našem Magazínu, aby se dostal k většímu počtu čtenářů. Tato nabídka ale platí pro všechny, máte-li napsaný zajímavý článek, rádi jej zveřejníme i vám.

Obsah


Nikon D3100 + Nikon 40mm f/2,8 AF-S G DX Micro  (čas: 1/100s - clona: f/8- ISO: 100)

Poslední dobou se mně stává, že se mě čím dál tím více lidí táže, co myslím tím: fotografie je složena z X snímků. Rozhodl jsem se tedy napsat o tzv. skládané makrofotografii dohromady s návodem, jak postupovat a vysvětlit tím, jak myslím onu větu: výsledná fotografie je složenina z X snímků.


Nikon D3100 + Nikon 40mm f/2,8 AF-S G DX Micro
(čas: 1/60s- clona: f/8- ISO: 100)

Proč vlastně v praxi používat zmíněnou metodu? Díky této metodě odstraníte zásadní nevýhodu, kterou je velmi malá hloubka ostrosti, která pro dostatečné zachycení detailů nestačí. Sice se této zásadní nevýhody zbavíte i při zvýšení clonového čísla, ale při vyšších clonových číslech nastane difrakce světla a tím i celkové rozostření fotografovaného detailu. Navíc zvýšením clony se vám prodlužuje čas expozice. A co si budeme nalhávat, udržet čas 1/30s z ruky při makrofotografii není tak jednoduché, jak se zdá. Zároveň přicházíte o část světla, které je velice důležité, hlavně v makrofotografii.

Další otázkou je: jakou techniku na skládanou makrofotografii použít?  V základu se jedná o klasickou makrofotografii a výsledné snímky, které mají zvětšení od 1:1 až 30:1. Abyste vytvořili několik snímků o zvětšení  1:1 potřebujete ideálně makro objektiv. Já osobně používám makro objektiv Nikon 40mm f/2,8 AF-S G DX Micro, tělo Nikon D3100 + blesk Yongnuo YN-565 EX s difuzérem. V dnešní době je velkou výhodou, že pro makrofotografii nepotřebujete výhradně digitální zrcadlovku a makro objektiv, jelikož makrosnímky zvládají i některé digitální kompakty.

Nikon 40mm f/2,8 AF-S G DX Micro
Nyní přejdeme k zásadní věci a to k získání zdrojových snímků. Zásadní krok k úspěchu je: budíček před svítáním! Ano čtete dobře, zásadní krok k úspěchu je, brzo ráno si přivstat. Já osobně pro ty nejlepší snímky oroseného hmyzu v ranní rose, chodím ještě před východem slunce nebo nejpozději zároveň s východem slunce. Plyne z toho hned několik výhod. Tou hlavní výhodou je, že hmyz je po chladném večeru ztuhlý a dovolí vám se přiblížit co nejblíže. A jako bonus je orosen ranní rosou, která působí na výsledném snímku jako drobné perly. Při samotném fotografování zdrojových snímků postupuji tak, že při každém záběru ostřím na jinou část objektu např. kusadla, oko, atd. Tímto postupem daný objekt doslova naskenuji.

Na fotoaparátu používám manuální režim a nastavení většinou kolem času 1/30 – 200s – clony F8 – ISO 100-200. Blesk nechávám na režimu TTL se zoomem hlavy – 35mm s nasazeným difuzérem a hlavou sklopenou na 90°. Zmíněné nastavení používám z důvodu, že se mně nejvíce osvědčiloů. Dále, pokud mně to situace dovolí, používám jako oporu složený tripod, abych zamezil i minimálnímu rozmazání obrazu mým vlastním pohybem.

 
Nikon D3100 + Nikon 40mm f/2,8 AF-S G DX Micro (čas: 1/60s - clona: f/8- ISO: 100)

Složení ve fotografickém editoru

Po vyfotografování zdrojových snímků a nahrání do počítače, následuje práce ve fotografickém editoru. Cílem je všechny snímky zarovnat, aby se dokonale překrývaly a bylo je možné následně složit. Snímky z RAW necháme v nevyvolané podobě pouze je všechny v Adobe Bridge označíme a nahrajeme do vrstev v Photoshopu (Nástroje, Photoshop, Načíst Soubory do vrstev Photoshopu).

Další postup následuje už ve Photoshopu, kdy si všechny vrstvy označíme ( Alt+Ctrl+A) a zarovnáme, aby se přesně překrývaly (úpravy, automatické zarovnání vrstev, automaticky). Nyní jsou všechny vrstvy zobrazeny v panelu vrstev s mírným posunem a i celkový obraz působ jako neforemně složené karty přes sebe. Pokud se vše zobrazuje, jak je popsáno, zarovnání vrstev se vám podařilo.

Vrstvy máme tedy zarovnány. Teď potřebujeme docílit složení všech vrstev pouze z ostrých částí snímku. Tento krok provedeme následně: úpravy, automatické překrytí vrstev, překrytí.  Po aplikování automatického překrytí vrstev se nám snímek zobrazí složen jen z ostrých částí.

 Dalším krokem je složení všech vrstev do jedné (Ctrl + Shift +E). Po složení snímku je ještě, co vylepšovat a teď vlastně nastává ta nejtěžší práce na celém snímku a to je až hodinová práce s klonovacím razítkem pro doladění detailů, odstranění vad snímku, následné upravení křivek, ořez a celkové doostřeni. Všechny tyto úpravy doporučuji dělat na kopiích vrstvy (Ctr+J).

Po závěrečných úpravách máte hotovo a váš snímek je připraven pro publikaci na některých z mnoha webových galerií nebo té tady na Megapixelu. Na závěr vám přeji dobré světlo, pevné nervy a mnoho úspěšných makrosnímků složených z desítek fotografií!


Nikon D3100 + Nikon 40mm f/2,8 AF-S G DX Micro
(čas: 1/200s - clona: f/8- ISO: 100)

Prohlédněte si i ostatní snímky Josefa Gabrhela v jeho Galerii

Další související články s makrofotografií

https://cdn.megapixel.cz/images/article-w1040h585-cover/0/387550.jpg?v=1684836393 | Megapixel

 

Komunita Makro
https://cdn.megapixel.cz/images/community-w1340h450/9/253719.jpg?v=1588145937 | Megapixel

Sdílet na


Komentáře k článku

Josef Gabrhel

Reaguje na (29) | Dobrý den k programu Helicon focus musíte vlastnit také Helicon remote plugin, který je součástí Pro package a Premium Package. Pokud nemáte jednu s těchto licencí není Vám umožněno fotografovat přímo přes program. Pokud máte jednu z těchto verzí doporučuji pořídit automatizované makro kolejničky a propojit je se zmiňovaným pluginem. Omlouvám se, že odepisuji, až teď ale článek mně nijak nehlásí, zda komentář přibil nebo ne.

31

Josef Gabrhel, 31. 8. 2016 |Reagovat

Luděk Bouška

Dobrý den, s tímto programem bohužel nemáme žádné zkušenosti.

30

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 10. 8. 2016 |Reagovat

MB

Dobrý den, jelikož bych chtěl také pořizovat lepší fotografie v režimu makro, pořídil jsem si program Helicon Focus a chtěl jsem se zeptat, jestli s tímto programem půjde nějak spojit i můj fotoaparát Canon G6. Myslím tím, jestli program sám spustí fotoaparát k pořízení složených snímků, slyšel jsem, že to jde, ale jak? Mě se zatím nepodařilo fotoaparát v pragramu najít a otevírá složky pro upravení fotek, ale mě by hodně vyhovovalo to přímé propojení i pořízením fotek přes program.
Děkuji za odpověď

29

Michal Berka, 7. 8. 2016 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na (27) | Dobrý den, právě že toho docílíte snáze, než změnou zaostření objektivu, kdy dochází i ke změně poměru zvětšení. Když pohybujete celým přístrojem, je poměr zvětšení stále stejný a mění se jen rovina ostrosti, takže následné spojení snímku v PC je daleko snažší.

28

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 4. 1. 2016 |Reagovat

PB

Reaguje na (26) | Když chci tedy fotit ty fotografie na skládání a budu pohybovat s celým fotoaparátem tak jak nastavím to stejné přiblížení, nebo jak docílím toho, aby ty dílčí fotografie neměli různou velikost? Děkuji

27

Petr Bačůvka, 29. 12. 2015 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na (25) | Dobrý den, ano, je to stejné.

26

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 28. 12. 2015 |Reagovat

PB

Reaguje na (20) | Dobrý den, jak jste zodpovídal dotaz právě ohledně toho zvětšení při přeostřování u macroobjektivu tak jste psal, že necháte pevné zvětšení 1:1. Já ovšem fotím se setovým objektivem (popřípadě objektivem nikkor 55-200mm) s použitým mezikroužkem (pro nasazení objektivu naopak) a tak se chci zeptat jak se to řeší u toho, jestli stačí taky pohybovat s celým fotoaparátem nebo to jde taky nějak nastavit. Děkuji

25

Petr Bačůvka, 24. 12. 2015 |Reagovat

j

Dajú sa podobným spôsobom upraviť aj fotky v programe gimp? Ak áno môže mi niekto kto má s ním skúsenosť poradiť postup?
ďakujem

24

jan, 31. 3. 2015 |Reagovat

Josef Gabrhel

Reaguje na (22) | Adobe Photoshop CS 6

23

Josef Gabrhel, 1. 3. 2015 |Reagovat

FC

Dobrý den,
prosím, jakou verzi Photoshopu používáte?
Děkuji a zdravím.

22

František Chudarek, 12. 1. 2015 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.