Magazín

Články

Jak na street fotografii v době pandemie

Ondřej VachekAktualizováno: 15. 3. 2021 v 14:56 • Rubrika: Články

Jak na street fotografii v době pandemie

Street fotografie je pro spousty lidí jeden z nejoblíbenějších žánrů, bez kterého si nedovedou představit volný čas. V dnešní době máme času někdy až příliš, což se na první dojem může jevit ideálně, nicméně nám chybí jeden základní komponent street fotografie a tím jsou lidé. Díky aktuální situaci vídáme v ulicích mnohonásobně méně osob než obvykle. Nejen, že je tedy méně zajímavých objektů na focení, ale také se svým fotoaparátem více vyčníváte, jelikož se těžko schováte v davu, který nikde není. Jak tedy fotit street fotografii, když jsou ulice poloprázdné?

Obsah

Jedna z možností je zaměřit se na trochu jiný styl streetu, než je tradičně zvykem. Těžko se budou zachycovat výjevy zblízka, fotit emoce a akční scény, když se v dnešní době ve městech prakticky nic neděje. Styl o kterém mluvím je inspirovaný fotografy jako třeba Fan Ho a jím podobným, kteří ve své fotografii uplatňovali koncept takzvaného negativního prostoru. Není totiž třeba jít příliš blízko, nutně vyplnit celý rámeček zajímavým dějem nebo diváka zahltit informacemi. 

Jak na street fotografii v době pandemie | Megapixel"Negativní prostor", foto: Ondřej Vachek 

Někdy stačí vytvořit poutavě vypadající fotku i s pomocí jednoho zajímavého komponentu. Může jim být například jen procházející silueta či vzdálená postava a zbytek fotografie zůstane prázdný. Dáváte tak snímku prostor dýchat a nesypete na diváka hromady prvků okolo. Fotografie pak působí klidně, uvolněně a vy se nemusíte k nikomu zbytečně přibližovat.

Pokud však chcete zachytit městský život zblízka a ulice zejí prázdnotou, nemějte obavy. Stále lze najít vhodné subjekty pro svou fotografii. Každý se přeci musí nějak dostat do práce nebo například zajet na nákup. Díky tomu jsou místa jako tramvaj, autobus, vlak či jejich zastávky skvělou příležitostí a ideálním řešením pro zapálené street fotografy i v takto komplikované době.Jak na street fotografii v době pandemie | Megapixel"Veřejná doprava", foto: Ondřej Vachek

Noste svůj fotoaparát stále u sebe, ať už se chystáte kamkoliv. Pokud máte volno, tak si přivstaňte a jeďte se projet městskou hromadnou dopravou. Tam narazíte na spousty zajímavých lidí a mnoho inspirujících scén k zachycení. Není však nutností se soustředit jen na portréty a velkolepé kompozice. Street fotografie může být taková, jakou si ji uděláte.

Já osobně jsem se v poslední době zaměřil více na detaily a barvy. Při focení tak u mne aktuálně nefiguruje tolik konkrétní scéna, ale spíše abstraktní fotografie. Možností je však určitě více. Například v parcích se stále procházejí pejskaři či sportující nadšenci. Věnujte tak nějakou dobu procházkám městskou přírodou a zachycujte, jak lidé tráví volný čas během pandemie. 

Jak na street fotografii v době pandemie | MegapixelJak na street fotografii v době pandemie | Megapixel"Restaurace a parky", foto: Ondřej Vachek

Existuje ještě jeden způsob, jak fotografovat život v ulicích, ve kterých bychom neměli trávit moc času. Následující tip je však spíše pro fotografy hráče, kteří mají doma moderní počítač, či herní konzoli. 

Přišel jsem na to náhodou, když jsem se poflakoval ve virtuálním světě Red Dead Redemtion 2. Ve hře pro jednu osobu totiž vývojáři vytvořili foto mód, který vám umožní hru pozastavit a fotit vše, co se kolem vás odehrává. V tomto režimu máme možnost imaginárním fotoaparátem létat v blízkém okolí naší herní postavy, měnit ohniskovou vzdálenost, hloubku ostrosti a expozici. 

Toto bylo možné už ve hrách předešlých, ale žádná zatím nenabízela tak krásné a žijící prostředí jako například smyšlené místo Saint Denis inspirované městem New Orleans z počátku minulého století. Hra také nabízí naprosto úžasné světlo, spousty zajímavých postav a efektů plných poutavé atmosféry.

Jak na street fotografii v době pandemie | Megapixel"Virtuální fotografie", foto: Ondřej Vachek

Ano, je to možná až moc jednoduché, neboť je námi fotografovaný svět pozastavený a není skutečný. Nicméně i tak tuto možnost navrhuji jako skvělý způsob na procvičování kompozice, jelikož by vás takové množství variací v reálném světě nenapadlo.

Je však potřeba brát v potaz, že se stále jedná o počítačovou simulaci, která byla navržena na pozorování z určité vzdálenosti při hraní. Jakmile si nastavíte ultra širokoúhlý objektiv a posunete svou virtuální kameru na vaši perfektní kompozici, možná si všimnete, že detaily na tvářích postav či textuře novin nejsou zdaleka tak velké, jak se na první pohled zdá. 

Může se stát, že komponujete scénu z nízkého úhlu a stín postavy nedoléhá, jelikož onen herní model maličko levituje. Je potřeba si všech těchto detailů všímat a pracovat s nimi. Po vyfotografování lze pořízené snímky upravit v jakémkoliv programu dle vašeho uvážení. Výsledky pak mohou opravdu stát za to.

Jak na street fotografii v době pandemie | Megapixel"Virtuální fotografie", foto: Ondřej Vachek

Nezáleží na tom, jaký způsob fotografování si nakonec zvolíte. Důležité je, abyste se touto aktuální složitou situací nenechali odradit a zůstali věrní focení streetu za všech okolností.


Podívejte se také, jak jsme psali o street fotografii v předchozím článku "Jak na skvělou street fotografii"

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (5) | Dobrý den, za mě ano. Kolega píše o tom, že lze měnit perspektivu, ohnisko, expozioční hodnoty ale i do jisté míry pracovat se světlem. Děláte tedy vše jako skutečný fotograf, jen to co fotíte není skutečné. Může to být docela dobrý trénink protože děláte skoro vše jako v reálném světe.

6

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 23. 03. 2021 |Reagovat

Radka Máchová

Virtualní fotografie .... je to ale ještě fotografie ??

5

Radka Máchová, 22. 03. 2021 |Reagovat

Aleš Kozlík

Moc fajn článek. Velice oceňuji zmínku o Fan Hoovi, který je pro mě jakousi modlou street fotografie, co se týče precizní kompozice a zachycení světla a stínů. Na druhé fotografii z lešení je vidět, že zde autor opravdu čerpal inspiraci tohoto čínského umělce.

4

Aleš Kozlík, 19. 03. 2021 |Reagovat

vs

Inspirativní!!! Díky

3

václav sluka, 18. 03. 2021 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den, v to doufáme všichni :)

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 16. 03. 2021 |Reagovat

František Kolský

:) Děkuji za inspirující článek a dodání odvahy.

Také už mám nějakou svou techniku na Street a když si ji osvojím, tak nejsou turisti a moc ven nemohu :D Tak snad co nevidět v normálu.

1

František Kolský, 15. 03. 2021 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.