Magazín

Fotoporadna

Jak na video z dronu

Jakub CahaAktualizováno: 23. 9. 2021 v 12:46 • Rubrika: Fotoporadna

Jak na video z dronu

Dron dokáže zachytit téměř všechno, od neuvěřitelných záběrů krajiny až po nejdramatičtější selfie videa. Sepsal jsem pro vás několik tipů na co si dát pozor, aby video vypadalo vždy co nejlépe.

Obsah

Lokace a legislativa

První věc, kterou dělám většinou i dříve, než vůbec někam vyrazím, je příprava na lokaci. Vždy se snažím o daném místě zjistit co nejvíce informací, často využívám mapy se satelitními snímky či Google Earth. V tomto směru se držím hesla „Být připraven a nebýt zaskočen!" Je dobré znát alespoň odhadem jak to v místě letu vypadá, kde jsou výrazné terénní prvky či prostory, kterým je třeba se vyhnout. 

Na to navazuje druhá část přípravy. Tou je samozřejmě kontrola, zda-li v dané lokalitě mohu vůbec létat či jsem nějak omezen. To se dá jednoduše zjistit na adrese www.dronview.rlp.cz, kde jsou zobrazené veškeré zóny, které jsou omezené či zakázané. Vyjímku však tvoří CHKO či národní parky, které zde nenajdete. Nestane se mi tak, že bych po příjezdu na místo čelil problémum ať už s legislativou či překvapením, co se tam nachází.


Foto: Vojtěch Peša

Počkejte na světlo

Světlo je důležitým prvkem ve fotografii, dvakrát tak to platí pro video. Natáčení ve „zlaté hodině“ (těsně před západem slunce) nebo při prvním světle (těsně po úsvitu) vám poskytne to nejlepší, co můžete chtít. Barvy bývají teplé a éterické, a to vytváří příjemně podmanivý pocit.

Najděte nejlepší perspektivu

Jedinečná perspektiva je to, co skutečně oddělí vaše video z dronu od něčeho, co byste mohli natočit telefonem. Hledejte příležitosti, kde se můžete vznášet, prolétat či postupně zvedat výšku v jednom souvislém záběru. Nezapomínejte na přechody. Pokud máte v plánu vaše video stříhat, je důležité na toto myslet už při natáčení záběrů.


Foto: Václav Kňap

Získejte filmový vzhled

Prvním nastavením, které je třeba upravit, je snímková frekvence. 25 snímků je to, na co jste zvyklí z televize a co nám přijde přirozené. Využijte nevyšší možné rozlišení, které zachytí ty nejmenší detaily a poskytne vám flexibilitu během úprav. U akčních snímků se nebojte použít 50 fps či dokonce 100 fps, abyste mohli později záběry zpomalit.

Nainstalujte filtr

Aby byl pohyb ve scéně co nejpřirozenější, nastavte rychlost závěrky na dvojnásobek snímkové frekvence. Pokud natáčíte rychlostí 25 snímků za sekundu, rychlost závěrky by měla být 1/50 sekundy. A tady nastává onen problém. Většinou zjistíte, že světla je až příliš. Neváhejte tak sáhnout po ND filtrech. U videa jsou totiž mnohem důležitější než u fotek. Neutrální filtr reguluje světlo a umožňuje dosáhnout delšího času závěrky.


Foto: Jiří Balada

Nechte dron létat

Většina nových dronů přichází s předprogramovanými inteligentními letovými režimy. Nebojte se je využít. Často nabídnou přesně ten záběr, který hledáte, s minimem práce. U dronů DJI jsou to následující:

Tripod / Cinematic mode - skvělý pro pomalé a plynulé záběry. Ovládání a dron zpomalí, vše je pak hezky plynulé.

Course Lock - jeden z mých oblíbených letových režimů. Aktivací Course lock se ovládací prvky nastaví tak, aby odpovídaly aktuální dráze vašeho letadla. Tato snadná navigace vám umožňuje létat nastaveným směrem a s dronem se otáčet různě kolem své osy a získat tak úchvatné záběry, například když letíte vedle pohybujících se objektů.

Point of interest - nastavte konkrétní budovu, objekt nebo místo jako „bod zájmu“ a dron kolem něj bude při nahrávání nepřetržitě kroužit.

Follow me / ActiveTrack - označte daný objekt a užijte si automatické „sledování subjektu“.

Novinkou je pak režim Mastershots, kdy je dron schopný natočit a sestříhat celé krátké video sám. 

Nezapomínejte na postprodukci

Stejně tak, jako správné nastavení dronu, kamery či kvalitní pilotáž je důležitá i postprodukce. Správně zvolený střih, hudba, či dobarvení záběrů, dodá vašemu videu ten správný impuls. Nebojte se tedy zkoušet a trénovat tak nejen létání, ale i zpracování záběrů.

Podívejte se na videa z naší Letecké školy, kde vás zasvětíme do základů létání s drony.  

Úvodní foto: Tomáš Kráčmar

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.