Magazín

Fotoporadna

Jak na vlog ze zimní dovolené

Tomáš KivaderAktualizováno: 6. 2. 2023 v 18:57 • Rubrika: Fotoporadna

Jak na vlog ze zimní dovolené

Sice je u nás letos zima poměrně mírná, i tak si ji ale můžete zaznamenat a uchovat pomocí vlogu nebo podobného videa. Navíc, jestli se chystáte ještě i na zimní dovolenou na hory nebo i jinam do zahraničí, můžete zažít i bílou zimu. Pokud jste zvyklí podobná videa natáčet, nebude to pro vás nejspíše velká potíž, přesto vám však dokážeme poradit s výběrem techniky a vhodného příslušenství.

Obsah

Jakou vybrat techniku

Výběr správné techniky do zimy může být mírně komplikovanější. Začněme jednoduchým požadavkem, kterým je utěsnění a celková odolnost proti povětrnostním podmínkám. V dnešní době se naštěstí dají vybrat i v dostupnější fototechnice slušně utěsněné produkty. Ať už se jedná o těla fotoaparátů, pevné i zoomové objektivy, a to i v případě, že je změna ohniska u objektivů externí, je dnes zatěsněnost již velmi rozšířená vlastnost.

Možná si teď ale říkáte, co dělat s vybavením, které utěsněné není, to ho máte jít hned vyměnit nebo nechat doma? Jistěže to není potřeba. Stačí se vybavit vhodným příslušenstvím. Ideálním řešením jsou pláštěnky. Tato poměrně levná varianta ochrany vám umožní fotit nejen v zimě ve sněhu, hodit se vám může i po zbytek roku, trávíte-li spoustu času venku. Žádná menší ani větší přeháňka už vás tak nezastaví v pořizování působivých záběrů. I přesto jsou však odolnější objektivy a těla moudřejší volbou, plánujete-li se v nepříznivých podmínkách pohybovat častěji.

Na hory s akční kamerou

Poslední kategorií techniky, o které bychom se chtěli zmínit, jsou akční kamery. Pro mnoho lidí, jsou tato zařízení první a jasnou volbou pro zaznamenání zimní dovolené, zvláště pokud se jedná o adrenalinovější situace, jako je natáčení na lyžích či na snowboardu. Ovšem ne každého fotografa napadne ve spojení s kvalitními záběry akční kamera. Je si potřeba uvědomit, že nejlepší fotoaparát je ten, který máte zrovna u sebe, a tato malá zařízení umožňují nejen snadné přenášení, ale i upevnění na téměř každé myslitelné místo. Speciálním případem akčních kamer jsou kamery s 360 stupňovým úhlem záběru, u kterých vás již ani nemusí trápit, jestli míří přesně na váš objekt zájmu. Neskutečnou výhodou těchto kamer je, že si můžete kompozici v podstatě libovolně upravit v postprocesu.

Akční kamery jsou dnes často již samotné voděodolné. Navíc si můžete na spoustu z nich pořídit odolná pouzdra, se kterými lze často až desítky metrů pod vodu a jsou tak skvělou ochranou i proti sněhu.

Příslušenství k akčním kamerám | Megapixel

Jak natočit nejlepší záběry

Pokud jste se tedy již vybavili vhodným záznamovým zařízením, je třeba se podívat na další vhodné příslušenství. Kromě již zmíněných pláštěnek a ochranných pouzder si s sebou můžete na hory vzít stabilizátor. Stabilizátory, neboli gimbaly, se dají použít jak pro fotoaparáty s výměnnými objektivy, tak i pro kompakty, akční kamery nebo telefony. Ve všech případech vám usnadní pořizování dynamických záběrů, v nichž lze zachytit zimní kratochvíle.

Stabilizátor na mobilní telefon | Megapixel

Nemáte-li již pro gimbal ve svém dovolenkovém zavazadle prostor, sáhněte alespoň po objektivu se stabilizací a ideálně po bezzrcadlovce se stabilizovaným snímačem.

Jakmile máte možnost natáčet, neváhejte a zachyťte jedinečnou zimní atmosféru. Samotnému nastavení fotoaparátu na natáčení se zde nechceme rozsáhle věnovat, je však jedna zásadní drobnost, kterou bychom vám rádi doporučili. Jde o velmi jednoduché, ale přesně zásadní, vyvážení bílé barvy ve vašich záběrech. Není nic horšího, než když se snažíte upravit špatně zbarvený sníh!

Dále pamatujte na to, že ze samotných akčních záběrů video zpravidla celé nesložíte. Natočte si proto i prostředí, ve němž se pohybujete, případně spoluúčastníky vaší dovolené.

Fotografie zimní krajiny | Megapixel
foto: Petr Fiala

Jak na postproces

Ať už strávíte zimní dovolenou turistikou nebo lyžováním, jistě se tu a tam ocitnete v klidu v teple. To je ideální situace pro zálohu pořízených dat. V dnešní době spolehlivých paměťových karet se to může zdát zbytečné, je ale potřeba pamatovat na to, že o drahocenná data můžete přijít i kvůli ztrátě či rozbití techniky. Nepodceňujte tedy možnost si záběry zkopírovat alespoň do mobilního zařízení, případně na malý přenosný SSD disk. Na telefonu nebo tabletu případně můžete, díky nesčetnému množství aplikací, rovnou začít s tříděním a editací vašich zimních videí.

 

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.