Magazín

Fotoporadna

Jak na výběr fotomobilu? Pozor na pixelovou past

Martin MüllerAktualizováno: 18. 1. 2019 v 12:00 • Rubrika: Fotoporadna

Jak na výběr fotomobilu? Pozor na pixelovou past

Za první mobilní fotografii se považuje snímek Philippa Kahna z roku 1997. Od té doby ušly objektivy a snímače na smartphonech pořádný kus cesty a dnes úspěšně vytlačují z trhu ještě donedávna tak oblíbené kompakty. Zajímá vás, jak neskočit na špek nejrůznějším marketérům a vybrat si ten pravý fotomobil právě pro vás? Pak neváhejte a čtěte dále.

Obsah

Mobile Photography Awards, iPhone Photography Awards… s cenami za fotky pořízené na mobil se v posledních letech roztrhl pytel. Aby taky ne, když se do našich malých kapesních telefonů montují stále výkonnější snímače, preciznější čočky a pokročilejší stabilizátory.

Focení na smartphony je trend, který pomalu, ale jistě nabírá na rychlosti a výrobci se předhání v tom, kdo do svého nového vlajkového modelu vměstná foťák s více megapixely (Mpx). Když si pak vybíráte v prodejně nebo na e-shopu, skáčou na vás výčty Mpx jako v učebnici matematiky pro základní školy.

Pozor, je to past.

Co je to vlastně megapixel?

Megapixel je – kromě názvu naší společnosti – milion pixelů.

Pixely jsou jednou z nejběžnějších jednotek, se kterými se ve světě digitální fotografie můžete setkat. Jsou to malinké prvky digitálního obrazu, které zachycují světlo a převádí ho v data, ze kterých se výsledný obraz skládá. Pixely si pro zjednodušení rozdělíme na hodné a zlé.

  • Hodné pixely přenášejí kvalitní data a sluší každé fotce.
  • Zlé pixely přenášejí šum a ničí fotky stejně jako kazy napadají zuby.

Kolik špatných a dobrých pixelů váš foťák po zmáčknutí spouště vyrobí, to záleží na mnoha faktorech. Jedním z klíčových je velikost snímače, protože ta určuje, jak velké budou pixely daného foťáku. Zde platí, že čím větší, tím lepší.

Představte si dva mobily se stejně velkým snímačem, jeden bude mít 8 Mpx a druhý 12 Mpx.

Aby se ty 4 Mpx navíc do snímače druhého foťáku vešly, budou se muset zmenšit. A čím menší pixely, tím snadněji z nich vznikají pixely zlé, protože na ně nedopadne tolik světla jako na větší pixely. Pixel je jako nádoba s vodou. Čím menší, tím méně vody do ní zachytíte.

Tento fakt si uvědomují i výrobci. Například Samsung Galaxy S5 a S6 měly 16Mpx snímač, kdežto pozdější modely jen 12Mpx. Dělají novější modely horší fotky, protože mají méně pixelů? Kdepak.

Pokud budete pixely utlačovat v malých snímačích, docílíte jediného: Více Mpx bude znamenat větší soubory, které vám zaberou zbytečně mnoho místa v paměti a nahrát je na web nebo sociální sítě potrvá celé věky.

Kolik megapixelů reálně potřebujete?

Každý má s fotkami ze svého mobilu jiné plány. Někdo je chce sdílet s přáteli, někdo tisknout a vkládat do fotorámečků, ale najdou se i tací, kteří by si z nich rádi vytiskli plakát na stěnu nebo si je prohlíželi na své 4K televizi. Tahle užitečná tabulka vám prozradí, kolik Mpx si žádá každý formát, aby výsledek vypadal dobře a obraz se nerozpadal na shluky barevných kostiček.

Nezapomínejte, že s vyšším počtem Mpx budete potřebovat i větší snímač. Výrobci většinou takové „podružnosti“ na billboardech nebo promo materiálech neuvádějí, proto budete muset zapátrat. Abyste měli nějaké základní srovnání, jak jsou na tom nejprodávanější modely současnosti, máme pro vás ještě jedno srovnání a pak už budeme pokračovat v článku.

Pro pořádek dodáváme, že velikost pixelů se měří v mikrometrech (µm). Např. pixely v širokoúhlých foťácích Galaxy Note8 a S9 měří 1,4 µm. Tajnůstkářský Apple tyto informace nezveřejňuje, odhaduje se však, že pixely u iPhone X mají od 1,22 µm do 1,4 µm.

Z toho plyne jednoduchý závěr: čím vyšší počet Mpx, tím větší musí být snímač. Ptejte se a zjišťujte si informace, abyste pak nebyli překvapení rozmazanými fotografiemi z 24Mpx fotoaparátu. A výsledný telefon si vždy vybírejte podle toho, na co chcete jeho foťák využít.

Světelnost objektivu

Hodnoty světelnosti jsou udávány tzv. clonovým číslem f/x. Čím je tato hodnota menší, je clona otevřenější (např.: f/1,4). Vyšší čísla znamenají pro změnu uzavřenější clony (např.: f/3,5). Otevřená clona pak propouští do přístroje nejvíce světla a maximálně zatažená clona naopak minimum. Obecně lze říct, že čím je objektiv světelnější, tím více světla propustí na snímač a lze s ním fotit i v horších světelných podmínkách.  

Hodnota clonového čísla ovlivňuje ještě další důležitou věc a tou je hloubka ostrosti. Zjednodušeně řečeno pozadí za rovinou, na kterou zaostříte. Menší clonové číslo znamená rozostřené pozadí, tedy menší hloubku ostrosti a používá se například na portréty nebo na makro. Vyšší clonové číslo naopak vytvoří velkou hloubku ostrosti. S tím pracují například fotografové architektury nebo krajináři.

Pro srovnání uvádíme maximální otevřenost clony (světelnost objektivu) u několika známých modelů:

Dva jsou lepší než jeden?

Možná se při pohledu na běžné konfigurace fotomobilů ptáte, k čemu mají tolik foťáků? Odpověď je jednoduchá: každý se hodí na jiný typ záběru. Jinými slovy, můžete být při focení flexibilnější.

Typickou konfigurací je mít vzadu jednu širokoúhlou čočku a jeden teleobjektiv. První se hodí na zachycení krajin a podobně, zatímco druhá vám umožní přiblížit focený objekt bez nutnosti používat digitální zoom, který by fotku připravil o kus její kvality.

Více zadních kamer také může pomáhat při vytváření hloubky ostrosti, takže s nimi zachytíte lepší portrétní fotky. Třetí zadní kamera u Huawei P20 Pro zase slouží k zachycení většího množství detailů a světla a dává tak fotkám vyšší dynamický rozsah.

Některé fotomobily jdou cestou softwarového řešení a vystačí si i s jedním zadním foťákem. Standardem na trhu je však zatím stále kombinace několika různých čoček s různými účely. Pak už záleží jen na vás, jaké typy záběrů chcete pořizovat.

Vychytávky, nebo nachytávky?

Výše uvedené je základ, který ale můžete doplnit o spoustu vychytávek.

Většina lepších fotomobilů už dnes umí zachycovat HDR snímky, které se skládají ze stejných záběrů, pořízených za jiných expozičních hodnot. Výsledkem je větší množství detailů, které by se jinak utápěly ve tmavých koutech fotografie. Mnoho mobilů má jednoduše nastavitelný HDR mód, který udělá většinu práce za vás. Například 40Mpx snímače u Huawei telefonů mohou fotit jednak ve 40Mpx režimu s obrovským množstvím detailů (navíc jsou ty snímače dvakrát větší, než běžné mobilní snímače), nebo také v 10Mpx režimu, kdy foťák vyfotí čtyři snímky po 10 Mpx a složí je do jednoho, což je takové "automatické HDR".

Samsung má zase jako jediný na světě u svých telefonů (Galaxy S9, S9+ a Note9) proměnlivou clonu a může se tak lépe přizpůsobit světelným podmínkám. V režimu Pro si dokonce můžete manuálně nastavit clonu, expoziční čas, ISO, vyvážení bílé apod.

Optická stabilizace je na trhu už od 90. let, ale až s příchodem smartphonů byla skutečně doceněna. Oproti klasickým foťákům jsou totiž mobilní snímače o dost menší a zachytávají méně světla, čímž se zvyšuje riziko rozmazání snímku. Za pomoci vnitřních nástrojů, jako je např. zabudovaný gyroskop, sleduje optický stabilizátor pohyb foťáku a snaží se ho kontrovat pohybem čočky.

Pokud ale chcete opravdu stabilní snímky, pořiďte si raději stativ nebo stabilizátor. Na trhu existuje dost modelů určených přímo pro mobily. Populární je třeba GorillaPod s flexibilními rameny a možností připojení blesku nebo dalších doplňků. Typickým zástupcem mobilních stabilizátorů je pak DJI Osmo Mobile 2, který dodá plynulost pohyblivým záběrům.

Narazit můžete i na technologie jako Back Illuminated Sensor, který pomáhá zachycovat světlo v hůře osvětlených scénách, nebo True Tone Flash, který dodává bleskem osvětleným fotografiím přirozenější barvu. Ty vašim fotografiím jistě neuškodí, ale pamatujte si, že základem je snímač, clona a velikost pixelů.

A samozřejmě také vaše schopnost fotit. Ale to by bylo zase na jiný článek.

Pár tipů na závěr

Huawei P20 Pro

Vlny už nějakou dobu dělá Huawei P20 Pro se třemi zadními foťáky (40 + 20 + 8 Mpx) a nejvyšší clonou f/1,6. K hlavním výhodám patří velký optický zoom, který nesnižuje kvalitu fotografie jako ten digitální, a také schopnost fotit při slabém světle.

iPhone XR nebo XS

Appláci nemůžou sáhnout po ničem jiném, než po iPhone XR nebo XS. Oproti dřívějším modelům se zapracovalo na foťáku, který má nyní clonu f/1,8 a 12 Mpx, přičemž modely XS a XS Max mají vzadu foťáky hned dva. Optická stabilizace v kombinaci se Smart HDR módem a kontrolou hloubky záběru posouvá focení na mobil do úplně jiné dimenze.

Samsung Galaxy S9+

Pokud jsme u značky Samsung, sáhnout můžete i po modelu Galaxy S9+. Tento telefon nabízí 12 megapixelový fotoaparát. K tomu je vybaven i optickou stabilizací obrazu a vůbec poprvé variabilní clonou s hodnotou f/1.5 a f/2.4. Vyfocení kvalitních snímků tak pro vás bude s tímto telefonem hračka. Kromě toho je fotoaparát doplněn o druhý s teleobjektivem a dvounásobným přiblížením.

Další tipy

Dobře fotí také Samsung Galaxy S9 (uvidíme, co přinese letošní model S10), Galaxy Note9 nebo starší iPhone 8 a iPhone X. Na internetu se dá najít množství vzorových fotografií každého z uvedených modelů, takže trochu zapátrejte, prohlédněte si cenovky a parametry, a pak už se jen správně rozhodněte.

Zdroj foto: archiv značek

Sdílet na


Komentáře k článku

Jindřich Klíma

Dobrý den, moc zajímavý článek. Těším se na aktualizaci až přibude očekávaný iPhone 11, Samsung S10, Huawei P30 pro a třeba i další.

1

Jindřich Klíma, 3. 9. 2019 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.