Všechny naše prodejny jsou otevřeny! Těšíme se na vás v Praze, Brně i Ostravě!

Jak natočit dobrý vlog Fotoporadna

Jak natočit dobrý vlog

Filip BrožVydáno: 3. 12. 2019 v 14:39 • Rubrika: Fotoporadna

Kdo by se dnes nechtěl stát celebritou či hvězdou na sociálních sítích? S rozvojem techniky a potřebných aplikací to není nic těžkého. Zároveň pokud máte kolem sebe silnou sociální komunitu, můžete dát o sobě snadno vědět.

Mluvím o fenoménu vlogování, tedy natáčení krátkých videí, kde prezentujete sebe a svůj každodenní život. Jak takové vlogy natáčet? Jakou techniku a aplikace na postprodukci použít? Mám pro vás pár základních tipů/triků, které vás posunou vpřed.

Každý den natáčím krátké vlogy na svůj Instagram do Stories. Zároveň publikuji videa na svém YouTube kanále. Sám se stále snažím objevovat nové věci a techniky, které by moje videa vylepšily. Občas to není vůbec jednoduché. Tak či tak se snažím dodržovat pár základních pravidel, ačkoliv vlogování je hodně subjektivní záležitost a každému se líbí něco jiného.

Příběh a zase příběh

Ještě předtím než se pustíte do prvního natáčení, je potřeba dobře promyslet, o čem vlastně chcete točit. Věřte mi, že první nadšení rychle vyprchá a natočit jeden výlet na horách nebo zajímavý zážitek nestačí. Vymyslet něco originálního je ještě složitější, ale lze to. Proto doporučuji si sednout k počítači či vzít do ruky tužku a papír a detailně vymyslet, o čem by vaše vlogy měly být.

EZKg-Mtg

Zkuste u toho využít vaše přednosti, zkušenosti a znalosti. Točte videa o tom, v čem jste nejlepší a co vás baví. Klidně to může být zahradničení, vaření, programování, cestování nebo pořad o zvířatech. Důležitý je příběh a dlouhodobý plán. Velmi důležitá je i pravidelnost, tedy předem musíte vědět, zda vaše vlogy budou vycházet každý den, jednou týdně nebo měsíčně. Jakmile si na to lidé zvyknou, věřte mi, že je to jako droga a budou to od vás vyžadovat. Zaměřte se i na čas – budete vydávat vlogy ráno nebo večer? A jaký den? Tohle všechno musíte předem vědět.

Zkuste si vytvořit myšlenkovou mapu nebo pomyslný scénář. Uprostřed je téma vašeho vlogu a okolo toho si napište vše, co vás napadá. Rozplánujte si, jak vypadá váš běžný pracovní/osobní týden. Budete mít dostatek materiálu pro videa? Nebo jste akční jen o víkendu? Zaměřte se také na to, zda videa budou jen o vás, nebo budete sledovat život někoho jiného, například vašeho domácího mazlíčka nebo naopak firmy a nějakého produktu. Vše samozřejmě můžete libovolně střídat a kombinovat.

Doporučuji si i vypsat negativní stránky či nějaká úskalí a hrozby. Je dobré být na vše připraven. Promyslete v jakém prostředí chcete natáčet? Rozhodně nemusíte být jen venku či doma, ale klidně i v práci. Ze všeho nejvíce si pak promyslete nějaký cíl. Děláte to pro následnou monetizaci, tedy za účelem nějakého výdělku peněz? Nebo jen chcete oslovit nové lidi? Vlogovat můžete také za účelem zlepšení prezentačních a vyjadřovacích dovedností. Věřte mi, že s každým videem se budete zlepšovat.

Technika

Jakmile máte vyřešený příběh a téma, můžete přejít na další část – na co natáčet. Jako první volbu doporučuji chytrý telefon. Osobně rád natáčím na nový iPhone 11 Pro Max, ale bohatě vám postačí i jakýkoliv jiný telefon, který má nějakou slušnou optiku. V poslední době pak všechny záběry natáčím na akční kamery Go Pro HERO 8 a DJI Osmo Action a Pocket. Využít můžete i ruční stabilizátory, tedy vložit svůj iPhone či telefon s Androidem do nějakého držáku.

kamery

Natáčet lze i na kompakt nebo zrcadlovkou. Z počátku doporučuji použít techniku, kterou máte doma a teprve poté investovat do nové. Nikdy nevíte, jaký ohlas to bude mít a zda by se vám investované peníze nějak vrátily. Za sebe musím vřele doporučit zmíněné akční kamery Go Pro HERO 8 a DJI Osmo Action. Tyto kamery jsou vodotěsné, takže můžete natáčet klidně i v bazénu či u moře. Zároveň k nim můžete pořídit řadu příslušenství a rozšířit tak jejich funkce.

q7Z_6_Bw

Více než doporučuji také experimentovat s různými formáty, otočení na šířku/výšku či foto režimy. Velmi dobře působí časosběr nebo naopak zpomalené záběry. Vyzkoušejte si i natáčení ve 4K formátu, zvlášť pokud dáváte vlogy na YouTube, tak to vaši fanoušci ocení. Když ráno plánujete svůj den, zkuste vždy vymyslet takovou trasu či prostředí, kde uděláte nějaký materiál na prostřihy a vyplníte tak svůj vlog.

JBk9feUw

Rada nad zlato je chodit pěšky. Čím více toho nachodíte, tím více toho i uvidíte a poznáte. Snadno můžete někde odložit svoji kameru, pustit záznam či časosběr a vyřídit si pár emailů. Po pár minutách budete mít super materiál do vašeho vlogu. Samozřejmě ho musíte tématicky sladit, záleží na tom, o čem budete točit. Efektivně vypadá příroda, městský život, auta nebo různé akční záběry. Kombinujete také přední/zadní kameru.

Autentičnost

V každém videu buďte svoji, tedy na nic si nehrajte a snažte se být autentičtí. Lidé to poznají, když si na něco budete hrát. Nechte je nahlédnout do svého života v takové míře, kde je to bezpečné pro vás i pro diváky. Ptejte se lidí na zpětnou vazbu. Když vám někdo něco poradí nebo vytkne, rozhodně to berte na vědomí a snažte se z chyb poučit. Já osobně například stále válčím s kvalitní synchronizací zvuku písničky a svého komentáře. Zpětná vazba je velmi důležitá.

Postprodukce

Jakmile máte natočeno, musíte své záběry upravit. Lidem nemůžete pustit všechno. Vlogy by měly být akční, zábavné a zajímavé. Dle toho, jakou platformu propagace zvolíte, by měly mít optimální délku. Nikdo nebude sledovat hodinový vlog. Kvalitní video má na YouTube okolo 15 minut, což je doba, kdy lidé udrží pozornost.

Pro střih můžete využít spousty aplikací a služeb. Osobně všechna videa a vlogy stříhám přímo na iPhonu 11 Pro Max, případně na iPadu Pro 12.9” 3. generace, a to v aplikaci LumaFusion. V rámci Apple platformy pak můžete využít i aplikaci iMovie, která je zcela zdarma. Časem však zjistíte, že potřebujete něco více a LumaFusion je velmi dobrý nástroj. Můžete zde pracovat s několika stopami najednou, nechybí editace zvuku, obrazu a podpora pro mnoho formátů či praktické klíčování.

editace

V praxi jsem schopen stáhnout denní záběry z akčních kamer do Apple Fotek a v rámci LumaFusion aplikace jen vybírám vhodná videa a vše upravuji. K tomu přidávám nějakou podkresovou hudbu či písničku. Od profesionálního střihače mám také udělanou úvodní animaci a znělku, ale z počátku si rozhodně poradíte sami. Mrkněte na nějaká videa na YouTube. Velmi efektivní jsou i různé titulky a komentáře. Nebojte se kombinovat záběry toho, kam jdete s povídáním či nějakým tématem.

Zkoušet a zase zkoušet

Nikdy učený z nebe nespadl. Vlogování je hodně o kreativitě a inspiraci. Často jen tak sedím a napadne mě nějaký super záběr. Každý den si plánuji nějaké ústřední téma, které chci lidem sdělit. Mým hlavním posláním a cílem je předávat know-how o používání Apple zařízení v praktickém životě.

Doporučuji také koukat na konkurenci a učit se od nejlepších. Obecně se hodně mluví o tom, že nejlepším vlogerem je legendární Casey Neistat. Velmi hezké záběry můžete pořídit i pomocí dronu, což hodně využívá zmíněný Casey. Jak říká můj oblíbený spisovatel Austin Kleon – kraďte jako umělci. Když budete někoho kopírovat, rychle si vytvoříte svoji originální verzi a tím se odlišíte. Nebojte se požádat o pomoc. Důležité je, aby vás to bavilo. Nic se nemá dělat s odporem.

jWN55mLA

Platforma pro publikování

Svá videa a vlogy můžete publikovat prakticky kdekoliv. Využít můžete sociální sítě v čele s Facebookem, Instagramem, Twitter nebo TikTok. Nejčastěji pak lidé dávají vlogy na svůj YouTube kanál nebo Vimeo. Možností je opravdu hodně. Záleží na tom, jaké publikum chcete oslovit.

Závěrem bych vás rád znovu vyzval k tomu, abyste se nebáli a pokud máte nějaký nápad – zrealizujte ho. Nemáte co zkazit. Zkoušejte to a vytrvejte. Úspěch se patrně nedostaví hned, ale za nějaký čas rozhodně. Držím vám palce.Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

  • Denní doručení PPL 129 Kč
  • Kurýr Messenger od 249 Kč
  • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
  • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 500 Kč

Kontakt

Nahrát

Tento web používá pro analýzu návštěvnosti a personalizaci reklam soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace | Nastavení soukromí
Rozumím