Magazín

Fotoporadna

Jak natočit kvalitní video z cest

Miroslav JursaAktualizováno: 30. 8. 2022 v 16:21 • Rubrika: Fotoporadna

Jak natočit kvalitní video z cest

V dnešní době už lze natočit video velmi snadno. Vezmeme si kompakt, menší bezzrcadlovku nebo mobil a začneme natáčet. Postupně se nám všechny záběry ukládají na paměť a kdykoliv a kdekoliv se na ně můžeme podívat. Přemýšleli jste ale někdy o tom, že si sestříháte nějaké kvalitní a propracovanější video či vlog přímo z cesty a budete tak mít všechny zážitky pohromadě? Je to vcelku snadné a všechny potřebné věci, které na to potřebujete, naleznete v tomto článku.

Obsah

Co je potřeba?

V první řadě je dobré vědět, co od videa očekáváte a udělat si nějakou představu, kam chcete s videm směřovat. Možností, jak zpracovat video z cesty, je hned několik, ale my se zaměříme na základní dvě možnosti. Těmi jsou cestovní vlog a cinematic video. 

V případě, že jedeme na dovolenou, kde si chceme odpočinout a občas natočit nějaké video, tak nám pravděpodobně postačí lepší mobil nebo kompakt. Ale když plánujeme cestu a už předem víme, že z ní chceme natočit nějaké lepší video, tak nám jenom chytrý mobil plně nevystačí. Na cestu budeme potřebovat vybrat vhodnou techniku. Dobré je vědět, kam pojedete, hlavně případě, že se bude jednat o místo, které je náročnější na vnější podmínky. Například větší vlhkost, zima či časté deště vyžadují přizpůsobení nejen z hlediska oblečení, ale také právě výběru vhodné techniky.

Vhodná technika

Žádná univerzální úplně neexistuje, protože každému vyhovuje něco jiného. V dnešní době, když vybíráte novou techniku na video, tak mé doporučení je se podívat na bezzrcadlovky, které jsou skvělé hybridy a zvládají pěkné fotky i videa. Máme na výběr z několika značek a také rozsáhlé cenové nabídky. První parametr, který bych si dál do hledáčku je displej, určitě doporučuji hledat plně výklopný, který vám velmi pomůže při natáčení sám sebe u vlogu. Vhodné je mít ve fotoaparátu spolehlivý snímač, který zvládá i horší světelné podmínky. Další věc, na kterou je dobré se spolehnout, je skvělý pomocník v podobě funkčního automatického ostření. To zvládne udržovat obraz pořád zaostřený. Ideálně je najít fotoaparát, která zvládá ostřit na obličej nebo přímo na oko. 

Vhodnou volbou může být například Sony Alpha ZV-E10. Jedná se o kompaktní bezzrcadlovku s APS-C snímačem, která je zaměřená na vlogování a má zmiňované vychytávky. Výhodou tohoto modelu je zabudovaný mikrofon, který je směrový. Další varianta a aktuální novinka je Nikon Z30. Jedná se o přímou alternativu k ZV-E10 a má velmi přesné, funkční ostření či nabízí interní mikrofon. Více si můžete přečíst v recenzi na samotnou Nikon Z30.

U pokročilejších fotoaparátů už můžeme také najít stabilizaci na snímači IBIS, která nám velmi pomáhá při natáčení a umožňuje natáčet plynulejší záběry z ruky. Vyšší řady umožňuji natáčet v lepší formátech, které vám dokáží zajistit lepší výsledky v postprodukci. Jedná se například o větší rozlišení, datový tok nebo barevnou hloubkou.

V případě, že by jste měli zájem o lepší práci v postprodukci, doporučuju se dívat na fotoaparáty, které zvládají natáčet interně 10-bit. Určitě také doporučuji podívat se na baterii, převážně na výdrž a jestli je možné baterii nabíjet přes USB konektor. Na cestě se vám tato možnost bude hodit. Vhodným kandidátem může být Canon EOS R7Jedná se o APS-C novinku od Canonu, která splňuje obtížnější specifikace pro náročnější uživatele. Výhodou je také větší odolnost proti vnějším vlivům a nejste tak omezeni prostředím ani počasím.

Z jiného pohledu

Není potřeba se držet jenom při zemi. Bavíme se o dronu, se kterým dokážete vytvořit zajímavější záběry z výšky. Firma DJI patří mezi jednoho z největších výrobců dronů na světe a nabízí velkou škálu produktů. Momentálně mají v nabídce povedenou novinku DJI Mini 3 Pro, která je stvořená na cesty i do zahraničí. Váha samotného dronu je 249 g, takže se zapisuje ve většině zemí do kategorie C0. Přečtěte si další podrobnosti o natáčení a focení s drony. Než ho ale vezmete na cestu sebou, tak si určitě zkontrolujete, jestli je na daném místě vůbec možné s dronem létat.

Jaké zařízení si vybrat na postprodukci

Postprodukce je další důležitý krok při tvorbě videa. Aktuální doba nám nabízí několik možností, jak samotné video zpracovat. Záleží na vás, jak náročnou techniku si vyberete, ale je nutné také vybrat dostatečné zařízení na postprodukci. Každý si přeje ideálně kompaktní zařízení s největším výkonem, což Apple s příchodem M1 procesoru zvládnul bravurně. Dokázal vyvinout procesor, který je velmi výkony a dostat ho do kompaktního zařízení. Aktuálně M1 a M2 procesory můžete najít v MacBooku, ale také i v iPadu. Například MacBook Air M2 je skvělým parťákem na cestách, který vám nabídne mnoho výkonu na postprodukci. Skvělá varianta je také iPad Pro nebo Air v kombinaci s aplikaci Lumafusion, kdy zpracujete skvělé video rovnou i na cestách. Více se dozvíte v článku "Tipy na mobilní aplikace pro střih videa".

Jak se připravit?

Když už víte, kam pojedete a techniku máte vybranou, tak doporučuju si ještě připravit a zkontrolovat důležité příslušenství. Například jestli máte dostatečný počet baterii nebo jestli je budete moct někde dobíjet. V případě, že jedete na cestu, kde nebudete mít možnost napájení ze sítě, doporučuji se podívat na powerbanky, případně větší variantu nabíjecích stanic například od EcoFlow. Více o těchto kompaktních nabíjecích stanicích se dozvíte v článku "Energie kdekoliv s nabíjecími stanicemi EcoFlow". 

Důležité je nezapomenout na paměťově karty a typ zálohy. Vzít si dostatečnou kapacitu je základ a je dobré používat minimálně 2 karty. Kdyby se náhodou jedna poškodila, tak ať máte náhradu. Když jsme u poškození dat, tak je fajn si dělat zálohy, například na externí disky. Ideální volbou je SSD, které vám umožní rychlé kopírování dat. Ideální variantou je SanDisk SSD Portable 1 TB, ale v nabídce je mnoho dalších typů, které se liší velikostí nebo rychlostí. 

Kontrola techniky je pro mě velmi důležitá a provádím ji před každým natáčením. Vždycky je dobré si projít základní funkce a přednastavit si fotoaparát, tak ať je všechno připravené. 

Co natáčet?

Nejdůležitější a nejzákladnější otázka, co natáčet? Předpokládám, že si tuhle otázku už aspoň jednou někdo položil, ale když se podíváme okolo sebe, tak uvidíme vždycky něco, co je možné natočit. Zvlášť na cestách, kde objevujeme zajímavá místa, historické památky nebo lidi, kteří mají různé emoce. Když se vydáme na nějaké zajímavé místo, je dobré si o něm také něco zjistit. Možná objevíte nové informace o daném místě, která vám pomůžou například natočit hezčí záběr z lepšího úhlu. 

Skvělým pomocníkem jsou mapy. Například ty od Seznamu mají různé tipy na zajímavá místa. Sociální sítě jsou také velkým zdrojem a plánovačem, které místo si vybrat. Doporučuju se podívat i na počasí a čas, kdy dané místo vypadá nejlépe. K tomu poslouží propracovaná a placená aplikace PhotoPills, která vám pomůže například naplánovat západ slunce.

Příběh je u videa velmi důležitý a nestačí doufat, že něco natočíte a potom to nějak v postprodukci poskládáte. Ve zkratce je nutné vymyslet něco originálního. V dnešní době je to náročné, ale pořád to jde. Určitě vám pomůže si vytvořit tzv. storytelling, neboli vyprávění příběhu. Připravte si dokument a začněte psát příběh o místě, na které se chystáte. Rovnou si přidávejte poznámky o místě, co přesně chcete natočit. Vznikne vám tak scénář, který vám pak velmi pomůže při natáčení a postprodukci, postupné dílky skládačky se vám budou snadno napojovat, protože budete mít všechno připravené a natočené.

Každá země má jinou kulturu, která vám nabídne mnoho možnosti, co natočit. Můžou to být i maličkosti, které jsou pro nás běžné, ale vypadají trochu jinak. Čím víc víte o místě, na které jedete, tím víc se budete soustředit na věci co natáčet. Když budete natáčet vlog z cesty a občas vložíte váš komentář s nějakou zajímavou informací o místě, na kterém se nacházíte, tak se hned video stane zajímavější pro diváky.

Postprodukce videa

Střih je pro někoho oblíbená, pro někoho neoblíbená činnost. Vždy člověka ale zaplaví dobrý pocit, když záběry pěkně pasují a sledujete vývoj vašeho videa. Základní je si vybrat, na čem a kdy budete chtít video stříhat. Možností je několik a každý si najde určitě svoji variantu. Máte možnost stříhat video už na cestě a nebo v pohodlí vašeho domova. Osobně preferuji střih videa doma, protože mám klid na práci a ve většině případů používám dva monitory, které jsou pro mě při práci důležité. V případě, že vám nevadí pracovat na menších zařízení, nemusíte brát na místo ohled. 

Ještě je také dobré zvolit si program, ve kterém budete chtít střihat. Opět je několik možností od lehčích až po pokročilé programy. Váš výběr také ovlivní to, jaké zařízení budete pro střih potřebovat.

Mé doporučení:

Před tím, než začnete stříhat, tak je fajn udělat zálohu dat. Ideálně dělat hned po natáčení. Až budete mít záběry připravené, tak je můžete nahrát do programu, kde doporučuji si záběry roztřídit do natáčecích dnů a vytvořit takový adresář složek. Záběry včetně různých hudebních a zvukových podkresů budete mít pěkně rozdělené.

Je čas na výběr použitelných záběrů. Veškerá videa si hodím na timeline a začnu vybírat záběry, které jsou v pořádku. V případě, že máte hotovo, tak nezbývá nic jiného, než stříhat. Základem je vybrat hudbu, na kterou se vám bude dobře stříhat a bude vhodná pro samotné video. Existuje několik audioknihoven,  například Artlist. Jedná se ale o placenou databázi. Poté se držte příběhu, který jste si vypsali před cestou a provádějte minimální úpravy v příběhu. Tím si práci stoprocentně ulehčíte.

Pokud stále váháte nad technikou, stavte se u nás na prodejnách nebo napište na online chat a my vám rádi poradíme to nejlepší do různých podmínek, aby technika i vše ostatní splňovalo svůj účel.

Věříme, že se vám podaří natočit skvělé výstupy a určitě se nám v takovém případě neváhejte pochlubit!

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.