Magazín

Fotoporadna

Jak natočit kvalitní video z cest

Miroslav JursaVydáno: 24. 7. 2023 v 12:28 • Rubrika: Fotoporadna

Jak natočit kvalitní video z cest

V dnešní době už lze natočit video velmi snadno. Vezmeme si kompakt, menší bezzrcadlovku nebo mobil a začneme natáčet. Postupně se nám všechny záběry ukládají na paměť a kdykoliv a kdekoliv se na ně můžeme podívat. Přemýšleli jste ale někdy o tom, že si sestříháte nějaké kvalitní a propracovanější video či vlog přímo z cesty a budete tak mít všechny zážitky pohromadě? Je to vcelku snadné a všechny potřebné věci, které na to potřebujete, naleznete v tomto článku.

Obsah

Co je potřeba?

Je důležité mít představu o tom, co od videa očekáváte, a zamyslet se nad tím, jakým směrem chcete s videem jít. Existuje několik možností, jak zpracovat video z cesty, ale budeme se zaměřovat na základní dvě možnosti: cestovní vlog a cinematic video.

Je pravda, že není nutné mít roky zkušeností ani filmařské vzdělání, abyste mohli začít tvořit skvělá cestovatelská videa. S postupem času a metodou pokusů a omylů můžete najít pracovní postup, který vám bude perfektně vyhovovat, a budete schopni rychle vytvářet zajímavý obsah. Pokud teprve začínáte, můžete se při tvorbě svého prvního cestovatelského videa řídit následujícími tipy. I když se videa mohou lišit, od vlogů, kde jenom procházíte a vyprávíte až po pokročilejší cinematic videa, proces tvorby videa se zpravidla skládá ze čtyř kroků:

  • Vytvoření příběhu
  • Natočení dostatečného množství záběrů
  • Sestříhání videa
  • Zveřejnění cestovního videa

Vytvoření příběhu

Proces vytváření cestovního videa začíná před samotným natáčením. Než začnete nahrávat, je důležité mít jasný příběh v hlavě. Lidské mozky jsou přirozeně přitahovány k příběhům a fascinovaně je sledují až do konce. Tato videa dokáží vyvolat emoce a umožňují divákům pocítit, jako by byli svědky těchto scén svýma vlastníma očima. Proto je tvorba příběhu za vaším videem nejpodstatnější částí celého procesu.

Jaký příběh můžete vyprávět? Může se týkat vaší cesty nebo místa samotného, například místního jídla, lidí, tradic a podobně. Snažte se najít společný motiv vašich záběrů, který by mohl být propojený do jednoho celku. Příběh může začínat východem slunce a končit západem nebo se může vyprávět v opačném chronologickém pořadí.

Inspiraci pro cestovní videa můžete získat tím, že sledujete obsah od jiných tvůrců. Zaměřte se na formát videa, styl, přechody mezi klipy, osvětlení a zkuste experimentovat. Skvělými platformami pro začátek jsou YouTube a Instagram Reels, které nabízejí tisíce inspirativních cestovatelských videí od nejlepších tvůrců z celého světa.

Druhým krokem je identifikovat účel vašeho videa. Jakou zprávu chcete předat a jaký formát vám umožní toho dosáhnout nejefektivněji? Pro koho je vaše video určeno a jakým způsobem chcete, aby ho diváci na konci pociťovali? Od okamžiku, kdy začnete plánovat záběry až po samotné zveřejnění videa, je klíčové mít na paměti konečný cíl a na jeho základě se rozhodovat. Je také důležité přemýšlet o tom, proč vlastně natáčíte videa o cestování a jakým směrem by se váš kanál měl vyvíjet.

Například byste mohli mít za cíl inspirovat lidi k cestování do konkrétní země tím, že ukážete nádherné scenérie a přenesete atmosféru daného místa. Můžete také vytvořit vysoce informativní video, které lidem ukáže, jak si krok za krokem naplánovat svou vlastní cestu. Chápání účelu vám pomůže udržet si soustředěnost a pracovat efektivně.  

Teď, když jste si stanovili svůj cíl, je čas se zamyslet nad plánem záběrů. Vytvořte si seznam všech prvků, které chcete zachytit: jaké památky, zvuky a zážitky nejlépe představují vaši myšlenku? Uvažujte o různých úhlech záběrů, typu kompozice a dalších faktorech. Také si promyslete společný prvek, který propojí všechny záběry a zajistí plynulé přechody mezi nimi. Může to být například stejné místo, úhel záběru, zvukový motiv, objekt apod.

Častou chybou je natáčení náhodných záběrů bez řádného plánování. Následné stříhání videa z takového materiálu je často náročné, protože je třeba z množství nesourodých záběrů vytvořit soudržný příběh. Abyste tomu předešli, snažte se najít inspiraci pro cestovní video předem a pečlivě naplánujte, co chcete natočit. Můžete si dokonce vytvořit inspirační nástěnku na Pinterestu, abyste si vizualizovali nápady a předem zmapovali příběh. To vám umožní vědět, co natáčet, až budete na místě.

Natočení záběru

Teď je vhodný čas realizovat svůj plán a pořídit potřebné snímky. Dodržujte naše osvědčené postupy, abyste mohli natáčet efektivně.

Vhodná technika

Žádná univerzální úplně neexistuje, protože každému vyhovuje něco jiného. V dnešní době, když vybíráte novou techniku na video, mé doporučení je se podívat na bezzrcadlovky, které jsou skvělými hybridy a zvládají pěkné fotky i videa. Máme na výběr z několika značek a také rozsáhlé cenové nabídky. První parametr, který bych si dal do hledáčku je displej, určitě doporučuji hledat plně výklopný, který vám velmi pomůže při natáčení sám sebe u vlogu. Vhodné je mít ve fotoaparátu spolehlivý snímač, který zvládá i horší světelné podmínky. Další věc, na kterou je dobré se spolehnout, je skvělý pomocník v podobě funkčního automatického ostření. To zvládne udržovat obraz pořád zaostřený. Ideálně je najít fotoaparát, která zvládá ostřit na obličej. Dobrým nápadem jsou také GoPro, protože zabírají málo místa a lze je použít kdekoli.

Vhodnou volbou může být například Canon PowerShot V10. Jedná se o kompaktní kameru s 1“ snímačem, který je zaměřen na vlogování a má zmiňované vychytávky. Výhodou tohoto modelu je zabudovaný mikrofon, který je směrový. Další varianta a aktuální novinka je Sony ZV-1 II. Jde o druhou generaci uspěného modelu ZV-1. Má velmi přesné, funkční ostření či nabízí interní mikrofon. Více si můžete přečíst v recenzi na samotnou ZV-1 II.

U pokročilejších fotoaparátů už můžeme také najít stabilizaci na snímači IBIS, která nám velmi pomáhá při natáčení a umožňuje zachytit plynulejší záběry z ruky. Vyšší řady umožňuji natáčet v lepší formátech, které vám dokážou zajistit lepší výsledky v postprodukci. Jedná se například o větší rozlišení, datový tok nebo barevnou hloubkou.



V případě, že byste měli zájem o lepší práci v postprodukci, doporučuju dívat se na fotoaparáty, které zvládají natáčet interně 10-bit. Určitě také doporučuji podívat se na baterii, převážně na výdrž a jestli je možné baterii nabíjet přes USB konektor. Na cestě se vám tato možnost bude hodit. Vhodným kandidátem může být Fujifilm X-S20Jedná se o APS-C novinku od Fujifilmu, která splňuje obtížnější specifikace pro náročnější uživatele.

Pokud se rozhodnete natáčet pomocí mobilního telefonu, doporučuji vám určitě zvážit použití stabilizátoru, který vám pomůže při natáčení a zajistí stabilní videa i při pohybu. Mým doporučením je DJI Osmo Mobile 6, který má skvělou aplikaci s mnoha užitečnými funkcemi, například sledování tváře. Jedná se o kompaktní zařízení, které snadno schováte do kapsy. Díky magnetickému držáku můžete rychle odstranit telefon z gimbalu a začít natáčet přímo ze své ruky.

Jednoznačně bych také doporučil gimbal pro fotoaparát. I když nejde o tak kompaktní zařízení jako gimbal pro mobilní zařízení, stále je možné gimbal snadno přenášet. Jako osvědčený model bych zmínil DJI RS 3 Mini s výdrží baterie 10 hodin a možností nabíjení přes USB-C konektor. S tímto gimbal můžete natáčet mnoho záběrů. Tento malý zázrak si poradí i s bezzrcadlovkou, jako je například Sony A7IV. Jako další alternativa a čerstvá novinka je Zhiyun Weebill 3S, který nabízí ještě delší výdrž baterie téměř 12 hodin a také například boční světlo.

Z jiného pohledu

Není potřeba se držet jenom při zemi. Bavíme se o dronu, se kterým dokážete vytvořit zajímavější záběry z výšky. Firma DJI patří mezi jednoho z největších výrobců dronů na světe a nabízí velkou škálu produktů. Momentálně mají v nabídce povedenou novinku DJI Mini 3, která je stvořená na cesty i do zahraničí. Váha samotného dronu je 249 g, takže se zapisuje ve většině zemí do kategorie C0. Přečtěte si další podrobnosti o natáčení a focení s drony. Než ho ale vezmete na cestu sebou, tak si určitě zkontrolujete, jestli je na daném místě vůbec možné s dronem létat.

Můžeme také zvolit jiný přístup a použít akční kamery, které nabízejí širší záběr nebo dokonce možnost 360stupňového videa s různými efekty. Pro akční záběry bych doporučil DJI Osmo Action 3, která poskytuje krásně stabilizované záběry ve formátu až 4K při 120 snímcích za sekundu. Rychlý systém uchycení vám umožní rychle přizpůsobit kameru různým držákům. Pokud si přejete pestřejší záběry, můžete se podívat na 360stupňové kamery, jako je například Insta360 X3. Tato kamera, kterou můžete nosit v kapse, nabízí mnoho různých záběrů a umožňuje experimentovat se záběry a divákovi nabídnout nový pohled.

Co natáčet?

Nejdůležitější a nejzákladnější otázka, co natáčet? Předpokládám, že si tuhle otázku už alespoň jednou někdo položil, ale když se podíváme okolo sebe, tak uvidíme vždycky něco, co je možné natočit. Zvlášť na cestách, kde objevujeme zajímavá místa, historické památky nebo lidi, kteří mají různé emoce. Když se vydáme na nějaké zajímavé místo, je dobré si o něm také něco zjistit. Možná objevíte nové informace o daném místě, které vám pomůžou například natočit hezčí záběr z lepšího úhlu. 

Při plánování záběrů je klíčové vzít v úvahu denní dobu, neboť světlo může významně ovlivnit vzhled a atmosféru videa. Pro natáčení venku jsou úsvit a soumrak ideálními časy, jelikož poskytují měkké světlo, které není tak intenzivní jako během dne. Tato doba je také optimální pro zachycení krásy východu či západu slunce pomocí časosběrného záběru. Během dne lze také natáčet v interiérech, protože uvnitř budov je dostatek světla. K tomu poslouží propracovaná a placená aplikace PhotoPills, která vám pomůže například naplánovat západ slunce. Skvělým pomocníkem jsou mapy. Například ty od Seznamu mají různé tipy na zajímavá místa. Sociální sítě jsou také velkým zdrojem a plánovačem, které místo si vybrat. Podobně jako monotónní strava rychle ztrácí své kouzlo, stejně tak opakující se záběry nedokážou dlouhodobě zaujmout diváky. Kombinace různých typů záběrů je nezbytná pro udržení napětí a klíčová pro tvorbu cestovních videí.

Příběh je u videa velmi důležitý a nestačí doufat, že něco natočíte a potom to nějak v postprodukci poskládáte. Ve zkratce je nutné vymyslet něco originálního. V dnešní době je to náročné, ale pořád to jde. Určitě vám pomůže si vytvořit tzv. storytelling, neboli vyprávění příběhu. Připravte si dokument a začněte psát příběh o místě, na které se chystáte. Rovnou si přidávejte poznámky, co přesně chcete natočit. Vznikne vám tak scénář, který vám pak velmi pomůže při natáčení a postprodukci, postupné dílky skládačky se vám budou snadno napojovat, protože budete mít všechno připravené a natočené.

Každá země má jinou kulturu, která vám nabídne mnoho možností, co natočit. Můžou to být i maličkosti, které jsou pro nás běžné, ale vypadají trochu jinak. Čím víc víte o místě, na které jedete, tím víc se budete soustředit na věci co natáčet. Když budete natáčet vlog z cesty a občas vložíte váš komentář s nějakou zajímavou informací o místě, na kterém se nacházíte, tak se hned video stane zajímavější pro diváky.

 

Jak se připravit?

Pokud již znáte cíl vaší cesty a máte vybrané technické vybavení, doporučuji vám také připravit a zkontrolovat důležité příslušenství. Měli byste například zkontrolovat, zda máte dostatek baterií nebo zda budete mít možnost je někde dobít. Pokud se chystáte na cestu, kde nebudete mít přístup k elektrické síti, je vhodné se podívat na nabíjecí powerbanky nebo na větší varianty nabíjecích stanic, například od společnosti EcoFlow. Více informací o těchto kompaktních nabíjecích stanicích najdete v článku Vyberte si správně nabíjecí stanici a cestujte s elektřinou

Důležité je nezapomenout na paměťově karty a typ zálohy. Vzít si dostatečnou kapacitu je základ a je dobré používat minimálně 2 karty. Kdyby se náhodou jedna poškodila, ať máte náhradu. Když jsme u poškození dat, je fajn si dělat zálohy, například na externí disky. Skvělou volbou je SSD, které vám umožní rychlé kopírování dat. Ideální variantou je SanDisk SSD Portable 1 TB, ale v nabídce je mnoho dalších typů, které se liší velikostí nebo rychlostí. 

Kontrola techniky je pro mě velmi důležitá a provádím ji před každým natáčením. Vždycky je dobré si projít základní funkce a přednastavit si fotoaparát tak, ať je všechno připravené. 

Postprodukce videa

Střih je pro někoho oblíbená, pro někoho neoblíbená činnost. Vždy člověka ale zaplaví dobrý pocit, když záběry pěkně pasují a sledujete vývoj vašeho videa. Základní je si vybrat, na čem a kdy budete chtít video stříhat. Možností je několik a každý si najde určitě svoji variantu. Máte možnost stříhat video už na cestě nebo v pohodlí vašeho domova. Osobně preferuji střih videa doma, protože mám klid na práci a ve většině případů používám dva monitory, které jsou pro mě při práci důležité. V případě, že vám nevadí pracovat na menších zařízení, nemusíte brát na místo ohled.

Jaké zařízení si vybrat na postprodukci

Postprodukce je další důležitý krok při tvorbě videa. Aktuální doba nám nabízí několik možností, jak samotné video zpracovat. Záleží na vás, jak náročnou techniku si vyberete, ale je nutné také vybrat dostatečné zařízení na postprodukci. Každý si přeje ideálně kompaktní zařízení s největším výkonem, což Apple s příchodem M1 procesoru zvládnul bravurně. Dokázal vyvinout procesor, který je velmi výkonný, a dostat ho do kompaktního zařízení. Aktuálně M1 a M2 procesory můžete najít v MacBooku, ale také i v iPadu. Například MacBook Air M2 je skvělým parťákem na cestách, který vám nabídne mnoho výkonu na postprodukci. Skvělá varianta je také iPad Pro nebo Air v kombinaci s aplikaci Lumafusion, kdy zpracujete skvělé video rovnou i na cestách. Více se dozvíte v článku Tipy na mobilní aplikace pro střih videa.

Ještě je také dobré zvolit si program, ve kterém budete chtít stříhat. Opět je několik možností od lehčích až po pokročilé programy. Váš výběr také ovlivní to, jaké zařízení budete pro střih potřebovat.

Mé doporučení:

Před tím, než začnete stříhat, je fajn udělat zálohu dat. Ideálně hned po natáčení. Až budete mít záběry připravené, můžete je nahrát do programu, kde doporučuji si záběry roztřídit do natáčecích dnů a vytvořit takový adresář složek. Záběry včetně různých hudebních a zvukových podkresů budete mít pěkně rozdělené.


  
Je čas na výběr použitelných záběrů. Veškerá videa si hodím na timeline a začnu vybírat záběry, které jsou v pořádku. V případě, že máte hotovo, tak nezbývá nic jiného, než stříhat. Základem je vybrat hudbu, na kterou se vám bude dobře stříhat a bude vhodná pro samotné video. Existuje několik audioknihoven, například Artlist. Jedná se ale o placenou databázi. Poté se držte příběhu, který jste si vypsali před cestou, a provádějte minimální úpravy v příběhu. Tím si práci stoprocentně ulehčíte.

Zveřejnění videa

Když se dostanete ke konci posprodukce a máte hotové video, je dobré se zaměřit na nastavení exportu. Každá platforma má doporučený formát, a proto je vhodné se seznámit s požadavky pro konkrétní platformu. Pokud plánujete nahrát video na YouTube, je ideální ho exportovat v co nejvyšší kvalitě, aby byla komprese videa co nejméně patrná. Pro Reels na Instagramu nebo na TikToku je poměr stran 9:16, což znamená, že je vhodné natáčet vertikální záběry. Avšak tento problém není neřešitelný. Stačí přetočit video na výšku a na začátku přidat animaci, která diváka informuje, že je video původně natáčeno horizontálně a je nutné mobilní zařízení přetočit na šířku.

Mějte na paměti, že uživatelé sociálních sítí preferují rychlý obsah. Je nezbytné vytvářet rychlejší a poutavější obsah při sdílení na sociálních médiích. Doporučuji také používat hudbu, která je aktuálně trendy. Pro delší videa bych preferoval platformy YouTube a Vimeo.

 

Pokud stále váháte nad technikou, stavte se u nás na prodejnách nebo napište na online chat a my vám rádi poradíme to nejlepší do různých podmínek, aby technika i vše ostatní splňovalo svůj účel.

Věříme, že se vám podaří natočit skvělé výstupy a určitě se nám v takovém případě neváhejte pochlubit!

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.