Magazín

Fotoporadna

Jak natočit rozhovor

Tomáš KivaderAktualizováno: 2. 2. 2024 v 15:00 • Rubrika: Fotoporadna

Jak natočit rozhovor

Rozhovor je skvělý způsob, jak se dozvědět více o nějakém tématu nebo osobě. Může být použit v různých formátech, například jako zpravodajská reportáž, dokument nebo třeba dnes velmi populární formát podcastu. Aby byl rozhovor kvalitní, je potřeba se na něj dobře připravit a mít potřebné vybavení. V první řadě si samozřejmě musíte vybrat téma a respondenta. Předtím, než začnete natáčet, je dobré se respondentovi představit a vysvětlit mu, o čem bude rozhovor. Respondent by měl vědět, co od něj očekáváte, a měl by mít možnost se na rozhovor připravit.

Obsah

Bez přípravy se neobejdete

Důležitou součástí přípravy je mimo jiné i příprava otázek. Otázky by měly být v ideálním případě otevřené, aby respondent mohl vypovědět co nejvíce informací. Vyhnout byste se naopak měli otázkám uzavřeným, na které lze jednoduše odpovědět pouze ano nebo ne.

Pokud máte možnost, je dobré si rozhovor předem alepoň rámcově přehrát. To vám pomůže odhalit případné nedostatky, kontinuitu nebo upravit otázky či natáčení.

Jaká technika je nezbytná

Mikrofon

Ačkoliv je možná na první pohled nejdůležitějším vybavením pro natáčení rozhovoru kamera, každý kdo nějaký ten rozhovor již natočil ví, že kvalita zvuku je mnohem významnější. V první řadě je tedy potřeba vybavit se vhodným mikrofonem. Rovnou zapomeňte na používání integrovaných mikrofonů v kamerách nebo fotoaparátech, neboť ty jsou z většiny vpodstatě nepoužitelné.

Připravte si tedy externí mikrofon. Na výběr máte hned z několika variant, závislých na vašich požadavcích, prostředí, kde budete natáčet, nebo i pohotovosti během nahrávání.

Nejsnazší variantou je použití směrového mikrofonu umístěného na kameře. Ten vám umožní pohotově zaměřovat mikrofon spolu s kamerou na zpovídanou osobu, což se obzvláště hodí v exteriérech nebo když se s dotyčným pohybujete. To však může být zároveň i nevýhoda, protože mikrofon snadno zachytí i okolní ruchy a může tak dojít k přehlušení vašeho rozhovoru.

Proto je lepší použít klopové mikrofony, které umístíte přímo na oděv osob na videu. Pokud jste ve studiu nebo staticky na místě, není problém tyto mikrofony navést ke kameře kabelovým spojením. Pokud jste naopak venku či v pohybu, je dobré spojit klopové mikrofony se systémem bezdrátového přenosu zvuku, jako je např. RODE bezdrátový set Wireless PRO nebo DJI Mic 2. Bezdrátový přenost vám poskytne volnost, díky níž můžete nahrávat i záběry, v nichž mluvící lidé přímo nejsou vidět.

RODE bezdrátový set Wireless PRO | Megapixel

Kamera

Další významnou položkou, bez které se samozřejmě neobejdete je již zmíněná kamera, fotoaparát nebo jiné zařízení pro nahrávání obrazu. Může se klidně jednat o chytrý telefon, nebo třeba akční kameru (jako jsou DJI Osmo Action 4 Standard Combo, DJI Osmo Pocket 3 nebo GoPro HERO12 Black).

Pokud máte k dispozici profesionální kameru nebo moderní bezzrcadlovku vybavenou nejpokročilejšími technologiemi, je to samozřejmě nejlepší, neboť můžete naplno využít všech systémů stabilizace, natáčet ve vysokém rozlišení nebo používat rychlé a přesné zaostřování.

Kameru je při natáčení vhodné postavit na stativ, aby byly vaše záběry konzistentní a stabilní. Případně pokud budete natáčet venku, může se vám hodit i stabilizátor, abyste mohli lidi v záběru plynule sledovat.

Zároveň můžete použít i více kamer, na které budete nahrávat současně, díky čemuž můžete následně při střihu střídat různé pohledy a video tím ozvláštnit.

Světla

Světlo je důležité pro kvalitní obraz. Pokud budete natáčet v interiéru, je potřeba mít na paměti, že s klasickými stropními svítidly toho moc nezmůžete a záběry nebudou vypadat moc hezky. Jednak je potřeba mít dostatečné osvětlení, navíc pokud si přinese světla vlastní, můžete si přesně určit odkud, jakou silou a kam všude budou svítit, případně i jakou barevnou teplotou nebo dokonce barvou.

V základu při natáčení v připravených prostorách je vhodné využít takzvaného tříbodového nasvícení, tedy požívat tři různá světla, díky nimž osoba na videu krásně vynikne. Více osvícení ve videu se doštete např ve článku Základy videa: Svícení ve videu.

Fomei LED Roll 62/62 interview kit | Megapixel

Jak vybrat prostor pro natáčení

Prvním aspektem výběru vhodného místa na nahrání rozhovoru je to, zdali budete natáčet v interiéru nebo exteriéru. Pokud víte, že budete natáčet delší dobu, zvláště pokud budete zpovídat vícero lidí, je ideální zvolit pro nahrávání vnitřní prostory, které si můžete sami nasvítit a nemusíte se tak spoléhat na venkovní přirozené světlo a rychle se hnát kvůli jeho změnám.

Zároveň je dobré myslet i na akustiku, pokud budete natáčet v prázdné garáži, akustika nejspíš nebude nic moc a v audiu uslyšíte silnou ozvěnu. Proto je lepší se těmto prostorám vyhnout, nemáte-li však na výběr, pokuste se velké holé zdi zakrýt, ať už nábytkem nebo třeba akustickými dekami, díky čemuž snížíte množství odráženého zvuku.

V neposlední řadě zohledněte i estetickou stránku daného místa, vyberte si například stranu, která vám půjde lépe nasvítit nebo vám umožní zajímavější kompozici scény.

Jak na samotné natáčení

Nejprve je potřeba nastavit si kameru, například podle návodu v článku Začněte natáčet! Úvod do videa pro fotografy.

Připněte nebo umístěte mikrofon, na vhodné místo blízko respondenta, aby dokázal zaznamenat co nejlepší kvalitu zvuku (a pokud to vyžaduje, nezapomeňte ho zapnout, ideální je mít připojená i sluchátka pro odposlech a zvuk během nahrávání kontrolovat, abyste nakonec nepřišli s desítkami minut němých záznamů).

Jakmile máte vše nastavené, můžete začít natáčet. Při natáčení se snažte být klidní a koncentrovaní, pokud vedete rozhovor. Dělejte krátké pauzy mezi jednotlivými otázkami, aby respondent mohl odpovědět.

Po natáčení si nezapomeňte prohlédnout záznam a zkontrolujte, že máte nahráno vše co je potřeba. Případně můžete dotočit ještě i B-roll, tedy ilustrační záběry, kterým rozhovor doplníte.

Jak pracovat v postprocesu

Nejprve si všechny souboru nahrajte do vámi preferovaného editačního programu. Následně můžete začít stříhat. Pokud máte záběry natočené souběžně z více kamer, můžete se je snadno automaticky sesynchronizovat podle audia, čímž si usnadníte práci s napojováním. Totéž platí i pokud jste audio nahrávali separátně na audiorekordér.

Závěr

Ať už se rozhodnete natáčet rozhovor s kýmkoliv a o čemkoliv rozhodně nepodceňte adekvátní přípravu. Nastudujte si téma, o kterém se budete bavit a ideálně si i předem připravte otázky, na něž se budete ptát. Nemusejí být na sto procent shodné s těmi, které nakonec použijte, můžete je podle potřeby operativně změnit. Pokud byste si nevěděli rady s výběrem vhodného vybavení pro takovéto natáčení, neváhejte nás kontaktovat ať již osobně na našich prodejnách, nebo e-mailem či telefonicky.  

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.