Jak pečovat o akumulátory

Akumulátory jsou nejrozšířenějším zdrojem elektrické energie pro digitální fotoaparáty. Právě vybitý akumulátor bývá častou příčinou vynuceného přerušení fotografování. S vyčerpaným zdrojem energie vám je i sebelepší fotoaparát k ničemu, a proto se vyplatí věnovat mu zaslouženou pozornost. Jak se o své akumulátory co nejlépe postarat vám napoví následující článek.

Základní typy akumulátorů

V případě digitálních fotoaparátů se používají dva systémy akumulátorů:

  1. dobíjecí akumulátory typu AA (tzv. tužkové)
  2. speciální Li-ion, nebo Li-Pol akumulátory

Každý z těchto systémů má pro použití v digitální fotografii své výhody i nevýhody, o nichž se více dozvíte například v článku Jak vybrat digitální fotoaparát.

Dobíjecí akumulátory typu AA lze dále rozdělit na:

  • akumulátory založené na starší technologii NiMH, případně NiCd
  • novější akumulátory typu Li-ion

Jak akumulátory dobíjet

V případě speciálních akumulátorů, které jsou dodávány k jednotlivým typům fotoaparátů, je situace poměrně snadná. Prodávány jsou většinou včetně nabíječky v základním balení fotoaparátu, případně se nabíjejí přímo ve fotoaparátu po jeho propojení napájecím kabelem k elektrické síti.

Oproti tomu akumulátory typu AA se většinou pořizují nezávisle na fotoaparátu a je potřeba k nim vybrat rovněž odpovídající nabíječku. Těch existuje veliké množství různých typů, lišících se zejména rychlostí nabíjení (v rozmezí od 20 hodin u nejjednodušších, až do řádově několika minut u nabíječek vyšší třídy) a typem akumulátorů, pro který jsou určeny. Ne všechny nabíječky totiž umožňují dobíjení jak akumulátorů NiMH/NiCd, tak Li-ion.

Při výběru je také dobré věnovat pozornost tomu, zda je nabíječka po dosažení plného nabití akumulátorů schopna nabíjecí proces sama přerušit a zamezit tak „přebíjení" akumulátorů (týká se zejména nabíječek řízených mikroprocesorem označovaných také jako „inteligentní"), nebo zda tato starost zůstane na vás.

Paměťový efekt

Pomyslným „strašákem", na který můžete narazit je tzv. paměťový efekt. Ten se týká pouze akumulátorů typu NiCd/NiMH a můžete se s ním setkat v situaci, kdy je akumulátor po velice dlouhou dobu používán ve stejném režimu, takže je vybíjen a nabíjen na stále stejnou kapacitu. Příkladem takového užívání je například situace, kdy je akumulátor každý den v provozu dvě hodiny, po kterých následuje jeho plné nabití. Většina lidí se však s takovýmito podmínkami prakticky nikdy nesetká a nemusí se tedy paměťovým efektem „trápit".

Jak akumulátory skladovat

V případě skladování akumulátorů po dobu kratší než zhruba jeden měsíc, není potřeba věnovat jim zvýšenou péči. Plánujete-li ovšem nechat své akumulátory „ležet" bez používání déle, může vám k prodloužení jejich životnosti pomoci dodržování následujících pravidel:

  • NiCd/NiMH akumulátory se doporučuje skladovat plně nabité a každého cca čtvrt roku je nechat úplně vybít a opětovně nabít
  • Li-ion akumulátory naproti tomu nemusí být při dlouhodobém skladování naplno nabité, ale neměly by být ani úplně vybité

Pro oba typy akumulátorů, ale i pro speciální akumulátory dodávané k jednotlivým digitálním fotoaparátům přitom platí, že by měly být uchovávány na suchém a chladném místě. Vhodným místem pro skladování tak může být třeba lednice či mraznička, kam akumulátory uložíte zabalené v mikrotenu, který zabrání přístupu vlhkosti.

Co akumulátorům nejvíce škodí

Obecně jsou všechny typy akumulátorů citlivé na extrémní teploty. Nesvědčí jim tedy veliký mráz ani vedro. Vyrážíte-li proto v zimě ven, je dobré mít akumulátory například v náprsní kapse blízko u těla, kde je pro ně teplota příznivější. Naopak v parném létě byste je neměli nechat delší dobu ležet na přímém slunci, kde by mohlo dojít k jejich přehřívání.
Nepříznivý vliv na stav akumulátorů má dlouhodobé ponechání akumulátorů v úplně vybitém stavu, a také již výše zmíněné přebíjení, to hrozí zejména u levnějších typů nabíječek, které postrádají schopnost rozpoznat ukončení nabíjecího cyklu.

Závěr

Životnost většiny akumulátorů se pohybuje v rozmezí jednoho až tří let. Do značné míry však závisí také na způsobu zacházení s nimi. Pokud se budete při péči o akumulátory řídit výše uvedenými radami, odvděčí se vám nejen svou delší životností, ale i spolehlivostí při „lovu" nových snímků.

 

Další informace na Megapixelu