Jak používat stativ

Stativ je jedno z nejžádanějšího příslušenství k fotoaparátům, jeho použití zpravidla velmi kladně ovlivňuje výslednou kvalitu fotografií. Nabízíme vám několik dobrých rad a osvědčených tipů, jak stativ správně používat tak, aby vaše snímky byly co nejlepší.

V článku Jak vybrat stativ jste se mohli dozvědět, jaké jsou nejdůležitější parametry stativů a na co se při výběru stativu zaměřit. Nyní vám nabízíme několik dobrých rad a tipů, jak stativ správně používat, abyste při fotografování dosáhli co nejlepších výsledků.

Kdy stativ použít

Obecně řečeno, nejlépe vždy, kdy je to možné. Samozřejmě existují i podmínky, ve kterých se použití stativu nehodí. Patří mezi ně například fotografování pohybujícího se objektu v situaci, kdy chcete na snímku zachovat efekt pohybu („rozmáznuté" pozadí) a potřebujete tedy s fotoaparátem kopírovat pohyb fotografovaného objektu. Bez stativu se naopak většinou neobejdete při použití objektivů s „dlouhým ohniskem" a při fotografování ve zhoršených světelných podmínkách.

Umístění stativu

Důležité je vybrat pro umístění stativu co nejpevnější podloží. Jen tak docílíte toho, že bude váš stativ mít potřebnou stabilitu a bude dobře plnit svůj účel. Pokud jste nuceni umístit stativ například do měkkého terénu, je dobré, když je váš stativ vybaven bodci, které se přidělají na nohy stativu a zaryjí se do země.

Nastavení stativu do vhodné pozice

Vždy usilujte o to, aby byl stativ postaven tak, že středový sloupek je ve svislé poloze. Pokud je stativ šikmo, stává se méně stabilním a v krajním případě hrozí dokonce jeho pád i s fotoaparátem na zem.

Při nastavování stativu na vhodnou výšku se snažte pokud možno vyhnout výraznému vysunutí středového sloupku, který je nejslabším článkem stativu. S hodně vysunutým středovým sloupkem vystavujete váš fotoaparát mnohonásobně většímu nebezpečí vibrací.

Potřebujete-li dostat váš fotoaparát blíže k zemi, volte raději zatažení nejslabších segmentů teleskopických noh, než jejich roztažení do šířky. Při výrazném roztažení noh je stativ více náchylný na rozhýbání.

Zásady použití stativu

Při fotografování ze stativu byste vždy měli zvolit jiný typ spouště, než ruční. Při použití ruční spouště se totiž může stát, že při jejím stisku přenesete na soustavu stativu s fotoaparátem nežádoucí chvění. V úvahu tedy připadá:

  • Kabelová či drátěná spoušť, jejíž připojení je možné u většiny digitálních zrcadlovek, ale i některých kompaktních fotoaparátů z vyšší třídy.
  • Dálkové ovládání je druhou variantou, která se rovněž týká zejména digitálních zrcadlovek a dražších kompaktů.
  • Samospoušť je poslední možností a lze ji využít snad u všech digitálních fotoaparátů včetně těch nejlevnějších kompaktů. Nevýhodou tohoto řešení je však delší „reakční doba" samospouště, což může být v některých případech problém.

Fotografujete-li se stativem v silném větru, může vám pro jeho stabilizaci pomoci zavěšení přídavných závaží. Jako vhodná závaží vám přitom mohou posloužit i obyčejné igelitové tašky naplněné například kameny. Dejte však pozor, abyste přidáním závaží nepřekročili maximální nosnost stativu.

Pokud fotografujete s dlouhými a těžkými objektivy (týká se zejména teleobjektivů), tedy v situaci kdy je těžiště soustavy fotoaparát-objektiv posunuto hodně dopředu, volte pro připevnění ke stativu raději stativový kruh objektivu než závit na fotoaparátu. Těžiště soustavy se tak posune více nad střed stativu, čímž dosáhnete větší stability.

Údržba stativu

Většina dnes prodávaných stativů je takzvaně „bezúdržbová". Přesto existuje několik věcí, které vašemu stativu jedině prospějí. Rozhodně je dobré občas promazat šrouby a matky utahovacích mechanizmů teleskopických noh a středového sloupku. Měli byste také udržovat stativ v čistotě a suchu.

Závěr

Stativ je nepostradatelnou pomůckou všech, kteří to s fotografováním „myslí vážně". Mít dobrý stativ však nestačí. Je nutné umět ho také dobře používat. Doufáme, že po přečtení tohoto článku pro vás správné použití stativu nebude problém. 

 

Další informace na Megapixelu

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím