Jak používat stativ

Stativ je jedno z nejžádanějšího příslušenství k fotoaparátům a kamerám, jehož použití zpravidla velmi kladně ovlivňuje výslednou kvalitu záznamu. Nabízíme vám několik dobrých rad a osvědčených tipů, jak stativ správně používat tak, aby vaše záběry byly co nejlepší.

V článku Jak vybrat stativ jste se mohli dozvědět, jaké jsou nejdůležitější parametry stativů a na co se při výběru stativu zaměřit. Nyní vám nabízíme několik dobrých rad a tipů, jak stativ správně používat, abyste při fotografování dosáhli co nejlepších výsledků.

Kdy stativ použít

Obecně řečeno, nejlépe vždy, kdy je to možné. Samozřejmě existují i podmínky, ve kterých se použití stativu nehodí. Patří mezi ně například fotografování pohybujícího se objektu v situaci, kdy chcete na snímku zachovat efekt pohybu („rozmáznuté" pozadí) a potřebujete tedy s fotoaparátem kopírovat pohyb fotografovaného objektu. Bez stativu se naopak většinou neobejdete při použití objektivů s „dlouhým ohniskem" a při fotografování ve zhoršených světelných podmínkách. Anebo prostě jen proto, že máme při natáčení celou řadu příslušenství a periferií, u kterých není v lidských silách fixovat je po dobu několika desítek minut.

Umístění stativu

Důležité je vybrat pro umístění stativu co nejpevnější podloží. Jen tak docílíte toho, že bude váš stativ mít potřebnou stabilitu a bude dobře plnit svůj účel. Pokud jste nuceni umístit stativ například do měkkého terénu, je dobré, když je váš stativ vybaven bodci, které se přidělají na nohy stativu a zaryjí se do země. V případě hlubokých a měkkých povrchů, jako je sypký písek nebo čerstvý sníh použijeme naopak talíře, které zamezí boření se do větší hloubky.

Nastavení stativu do vhodné pozice

Vždy usilujte o to, aby byl stativ postaven tak, že je středový sloupek ve svislé poloze. Pokud je stativ šikmo, stává se méně stabilním a v krajním případě hrozí dokonce jeho pád i se zařízením na zem.

Při nastavování stativu na vhodnou výšku se tedy vždy snažte vyhnout se výraznému vysunutí středového sloupku, který je nejslabším článkem stativu. S hodně vysunutým středovým sloupkem vystavujete váš fotoaparát nebo kameru mnohonásobně většímu nebezpečí vychýlení.

Potřebujete-li dostat vaše zařízení blíže k zemi, volte raději zatažení nejslabších segmentů teleskopických noh, než jejich roztažení do šířky. Při výrazném roztažení noh je stativ více náchylný na rozhýbání.

Zásady použití stativu

Při snímání ze stativu byste vždy měli zvolit jiný typ spouště než ruční. Při použití ruční spouště se totiž může stát, že při jejím stisku přenesete na soustavu stativu s technikou nežádoucí chvění. V úvahu tedy připadá:

  • Kabelová či drátěná spoušť, jejíž připojení je možné u většiny digitálních záznamových zařízení.
  • Dálkové ovládání je druhou variantou, která se rovněž týká většiny techniky. Dálkové ovládání je dostupné v různých provedeních od remote kontroly až po mobilní telefony.
  • Samospoušť je poslední možností a lze ji využít snad u všech digitálních fotoaparátů včetně těch nejlevnějších kompaktů. Nevýhodou tohoto řešení je však delší „reakční doba" samospouště, což může být v některých případech problém.

Snímáte-li se stativem v silném větru, může vám pro jeho stabilizaci pomoci zavěšení přídavných závaží. Jako vhodná závaží vám při tom mohou posloužit i obyčejné igelitové tašky naplněné například kameny. Dejte však pozor, abyste přidáním závaží nepřekročili maximální nosnost stativu.

Pokud fotografujete s dlouhými a těžkými objektivy (týká se zejména teleobjektivů), tedy v situaci, kdy je těžiště soustavy fotoaparát-objektiv posunuto hodně dopředu, volte pro připevnění ke stativu raději stativový kruh objektivu než závit na fotoaparátu. Těžiště soustavy se tak posune více nad střed stativu, čímž dosáhnete větší stability.

Stativ se dá využít i kreativně, autor: Tomáš Kamín

Údržba stativu

Většina dnes prodávaných stativů je takzvaně „bezúdržbová". Přesto existuje několik věcí, které vašemu stativu jedině prospějí. Rozhodně je dobré občas promazat šrouby a matky utahovacích mechanizmů teleskopických noh a středového sloupku. Měli byste také udržovat stativ v čistotě a suchu. Údržba by měla být automatická po použití v písku, slané vodě nebo silně prašném prostředí. 

Závěr

Stativ je nepostradatelnou pomůckou všech, kteří to s fotografováním a natáčením „myslí vážně". Mít dobrý stativ však nestačí. Je nutné umět ho také dobře používat. Doufáme, že po přečtení tohoto článku pro vás již správné použití stativu nebude problém. 

 

Další informace na Megapixelu