Magazín

Fotoporadna

Jak na akční video s produkty DJI

Martin ČiháčekVydáno: 20. 12. 2021 v 17:14 • Rubrika: Fotoporadna

Jak na akční video s produkty DJI

Připravil jsem si pro vás článek, ve kterém se podíváme na pár jednotlivých produktů společnosti DJI a přiblížíme si výhody a užitečné funkce, které vám pomohou při tvorbě akčních videí. A nezáleží na tom, zda natáčíte mobilním telefonem, kamerou nebo dronem. Tyto rady jsou určené naprosto všem. 

Obsah

DJI OM 5 - pro nenáročné filmaře

První kategorií jsou uživatelé, kteří nechtějí pro svou tvorbu využívat velké a těžké fotoaparáty a kamery. Spoléhají na kvalitní chytrý telefon. Díky stabilizátoru DJI OM 5 náš chytrý telefon může být ještě chytřejší. Při natáčení na smartphone je pro nás největším omezením roztřesený záběr, většina telefonů nedokáže stabilizovat obraz a dále s ním pracovat. Prvním klíčem k úspěchu a lepším záběrům je určitě stabilizace obrazu. Kromě té se nám pak otevírá široká nabídka funkcí a možností. Postupně se na ně podíváme. 

DJI OM 5 | Megapixel

Pokud chceme plně využít stabilizátor OM 5, budeme potřebovat aplikaci DJI Mimo, která je dostupná pro Android i iOS. Byla by škoda nevyužít všechny zajímavé režimy a funkce, které nám OM 5 nabízí. Navíc díky aplikaci lze ovládat "Record" tlačítko přímo na rukojeti a není tak nutné dotýkat se displeje. 

Panorama režimy

První chytrou funkcí je určitě režim panorama. Ten pro video nemá tak velké možnosti, ale i přesto nám dokáže pomoci. Díky účinnosti stabilizačních motorků lze vytvářet úchvatné panoramatické záběry, a to buď pohybem po horizontrální ose, nebo také s plynulým digitálním zoomem, kdy záběr připomíná spíše průlet dronem. Působí pak mnohem lépe, než klasický statický záběr. 

Panorama DJI OM 5 | Megapixel

Velmi atraktivní je pak varianta "CloneMe", kdy můžeme být napříkald v jedné místnosti hned několikrát. Věřím, že tato funkce přinese spoustu zábavy a také originální výsledky. 

Story Mode

Pro začátečníky, nebo nenáročné uživatele, kteří ze začátku nemají tolik nápadů je zde výborná funkce "Story Mode", která nabízí několik přednastavených šablon, pro daná videa. Můžete si pak zvolit délku trvání videa a vytvářet krátké a zajímavé klipy, které jsou vhodné například pro sociální sítě. Do začátku určitě perfektní řešení. 

Natáčení videa telefonem | Megapixel

Dynamic Zoom

Tento reim ocení všichni tvůrci - funkce dynamického zoomu, a to po všech směrech. Záběry vypadají vždy mnohem lépe, pokud je v nich alespoň malý pohyb. Statika u videa tak dobře nevypadá. Stačí si na displeji tažením označit bod nebo zónu, která má být hlavní a následně jen vybrat, zda budeme chtít zoom dopředu, nebo naopak spíše oddalovat. 

Timelapse

Klasický timelapse, neboli časosběr, zajisté všichni známe. Díky účinné stabilizaci OM 5 v kombinaci s režimem Timelapse se dá docílit dynamického časosběru, kdy můžeme ujít několik stovek metrů a výsledek pak bude unikátně plynulý a dechberoucí. 

SpinShot

Poslední dobou je velmi populární a stává se takovým trendem dnešních videií. Docílit takových záběrů lze na dva způsoby. První možností je manuálně, kdy ve většině případů bývá obraz neplynule roztřesený. Druhým rešením je pak právě tento režim "SpinShot", který nám pomůže udržet správnou vzdálenost a také plynulou rotaci. 

Akční video | Megapixel

DJI Action 2 - malá ale výkonná

Druhým a velmi atraktivním produktem je bez pochyby DJI Action 2. Je nástupcem prvního Osmo Action. Oproti první verzi se ale změnilo v podstatě naprosto vše. Tím nejdůležitejším je změna upevnění příslušenství. Zde byl přidaný naprosto nový a inovativní magnetický systém a bez námahy tak měnit příslušenství! Tento typ kamery také vyniká samozřejmě odolností a je tak ideální variantou pro ty nejnáročnější uživatele, cestovatele a sportovce.

S DJI Action 2 se můžeme potápět až do hloubky 10 metrů a při použití speciálního pouzdra pak až do 60 metrů. Pro připomenutí klíčových vlastností umí kamera natáčet až do 4K 120 fps, nabízí 155° Super-Wide FOV a nechybí podpora HorizonSteady. Třeba jízda na motorce tak bude kvalitně zachycená díky eliminaci chvění a rotace kamery reálném čase. Důležité je také zmínit, že kamerku s rozměry 39×39×22,3 mm a váhou pouhých 56 g na sobě skoro ani necítíte. 

Technika pro akční video | Megapixel

TimeLapse funkce

S DJI Action 2 lze docílit skvělých časosběrů. Právě díky unikátní stabilizaci obrazu nabídne dokonalé a plynulé záběry, a to i při delším úseku trasy. Díky možnosti nahrávat až 4K 120 fps lze úseky jednotlivě zrychlovat i zpomalovat a docílit tak zajímavých "speedramps", přechodů a efektů ve videu. 

8x Slow Motion

S kamerkou lze docílit až 8x zpomalení záznamu. Můžete proto vytvářet zajímavé slow motion záběry. Díky této funkci lze natáčet bez nutnosti další posprodukce. 

Digital Zoom 

Jednou z dalších zajímavých funkcí je určitě možnost digitálního zoomu, a to až 4x. Díky tomu se můžeme při akci zaměřit na konkrétní detail nebo vytvářet plynulé "dolly zoom" záběry. Tato kamera je prostě ideální společníkem pro všechna vaše dobrodružství. 

Tipy na využití DJI Action 2

DJI Action 2 | Megapixel

Cestování a zážitky

V první řadě je Action 2 jako stvořená pro cestování. Díky svým unikátně kompaktním rozměrům nám nezabírá v podstatě žádné místo. Pokud pro nás hraje roli každý gram navíc a nemáme místo na těžký fotoaparát, bude právě tato kamerka tím nejlepším řešením. V kombinaci s originální selfie tyčí tak dostaneme naprosto ideální setup na cesty. Využijete případně i připnutí na hrudní část těla, které je díky megnetickému systému hračka. Navíc není třeba se obávat pádu či ztráty. Magnetický systém je navržený tak, aby zvládl i ty nejtěžší podmínky v přírodě.

Kamera na cestování | Megapixel

Lze tak bezstarostně zaznamenávat momenty našich cest, zážitků atd. s tím, že máte možnost mít volné ruce. Tento prvek mi přijde naprosto geniální. V kombinaci s funkcemi, které Action 2 nabízí se dají vytvářet úžasná cestovní videa a vlogy. Navíc není potřeba mít mikrofon, kamera disponuje výborným interním. Čtyřmikrofonní Matrix Stereo nahrává zvuk s realistickými detaily pro autentičtější zážitek. Jakmile použijete zoom během videa, mění se i zvuk a vytváří dynamický a soustředěný poslech. Pro ještě lepší vlogování doporučujeme pořídit si variantu modulu s dotykovým displejem.

Kamera pro akční video | Megapixel

Akční sporty a dobrodružství

To, v čem DJI Action 2 dominuje nejvíce jsou právě akční a extrémní sporty. Ať už jezdíte na kole, motorce, snowboardu nebo se rádi potápíte, tak právě pro vás je tato kamerka určená. Nejen, že je kamera odolná proti prachu a vlhkosti a lze se s ní potápět, ale také vydrží ty nejextrémnější otřesy a nárazy při pohybu. Navíc díky účinné stabilizaci a možnosti zpomalení videa dostanete excelentně plynulé záběry. Lze navíc použít například čelenku, plovoucí držák nebo kameru umístit přímo na helmu a mnohem více. 

Připevnění kamery na helmu | Megapixel

Natáčení akčních záběrů | Megapixel

Díky kombinaci příslušenství lze kameru umístit v podstatě kamkoliv a můžete tak vytvářet zcela unikátní záběry z míst, kam byste se jinak nedostali. DJI Action 2 však není pouze pro motorky či kola. Kamerku můžeme použít pro jakýkoliv sport či aktivitu. Stačí ji jen správně umístit a připravit si ničím neomezený scénář. U těchto akčních záběrů skvěle vypadají SlowMotion záběry, které vždy podtrhnou konkrétní situaci. Nebo naopak zkombinujte timelapse záběry s těmi zpomalenými a vytvářejte "speedramp" videa. 

Kamera pod vodu | Megapixel

Ponoříme se také rovnou do vody. Jak již bylo zmíněno, Action 2 je odolná do 10 metrů samostatně a do 60 metrů s použitím odolného pouzdra. I pod vodou dokáže kamera perfektně pracovat a zobrazit nám každý detail. Ať už jen plavete, pořizujete záběry z dovolené nebo skáčete z útesů a potápíte se. 

Pohled první osoby

Zajímavou možností využití DJI Action 2 je určitě tzv. "First Person View" (pohled první osoby). Díky magnetickému uchycení a širokému úhlu záběru tak můžete kreativně natáčet tyto záběry, které člověka doslova vtáhnou do děje. Na diváka takové snímky působí atraktivně a udržují ho v napětí. Doporučuji využít například u bojových sportů nebo akčních scén, kreativitě se zde ale meze nekladou.

Natáčejte z pohledu první osoby | Megapixel

Natáčení sportu | Megapixel

DJI Mavic Air 2S - Pro nenáročné filmaře

V posledních letech jsou drony rozhodně jedním z největších lákadel, které na poli fotografie a videotvorby máme. Po nižším modelu DJI Mini 2 tak máme pro pokročilou a poloprofesionální práci právě Mavic Air 2S, který vychází z předchozího modelu Mavic Air 2. Co tento dron může nabídnout a jak vaši tvorbu posune dopředu?  Důležité je, že nabízí 1" CMOS snímač s rozlišením 20 Megapixelů, dále pak možnost natáčet až do 5,4K 30p a 4K 60p. Dokáže zaznamenávat v 10-bitovém DLog-Mprofilu a umí fotit do formátu RAW. 

DJI Mavic Air 2S | Megapixel

Funkce Hyperlapse

DJI Mavic Air 2S disponuje dokonalou funkcí Hyperlapse (dynamického časosběr). Vytvářejte unikátní záběry s možností zapnutí časosběrného snímání a manuálního vytváření pohybu. Na dronu lze nastavit konkrétní body rotace a pohybu, stejně tak můžete navolit délku snímání. Tímto způsobem se vyhnete statickému časosběru, který ve většině případů tak zajímavý nebývá. 

Funkce Panorama

U Panorama režimu máte na výběr hned možnosti: širokoúhlý (Wide-Angle), 180° a sférický (Sphere). Jedná se spíše o fotografickou záležitost, nicméně rozhodně stojí za zmínění. 

Wide-Angle Panorama

Focení s dronem | Megapixel

180° Panorama

180° panorama | Megapixel

Sphere Panorama

Sphere Panorama | Megapixel

Funkce MasterShots

Jedná se o upravenou a zdokonalenou verzi již známé funkce QuikShots. Dronu dáme příkaz, označíme si na displeji bod, který bude dominantní a dron si pak sám vybere a vytvoří deset různých manévrů. Vznikne nám tak perfektní krátké video, které vypadá efektivně a může skvěle sloužit například pro sociální sítě. 

 

FocusTrack režimy

Pro ještě lepší a zajímavější záběry pak máme režimy, které dokážou sledovat objekt, ať už v pohybu nebo statický a vytvářet tak přelety a manévry. 

Spotlight 2.0: kamera udržuje subjekt ve středu záběru během letu do spirály, či při záběru zblízka. Zoom také umožňuje záběry z bezpečné vzdálenosti.

ActiveTrack 4.0: dron snadno sleduje subjekt, zatímco se bez problémů vyhýbá všem překážkám. I během ztráty subjektu je schopný pokračovat ve sledování.

Point Of Interest 3.0: tvoří videa létáním v perfektním kruhu zatímco drží subjek ve středu záběru.

DJI Mavic 3 - maximální výkon, pro nejnáročnější

Tím aktuálně nejlepším, pro ty nejnáročnější filmaře, je bez pochyby DJI Mavic 3. Nabízí hned dvě kamery najednou. Jedna kamera Hasselblad je osazená 4/3" CMOS snímačem s rozlišením 20 Mpx, ekvivalentní ohniskovou vzdáleností 24 mm a nastavitelnou clonou f/2,8 - f/11, zatímco druhá, vybavená 1/2" snímačem, poskytuje 28x zoom a fixní clonu f/4,4.  A to nejdůležitější, Mavic 3 nabízí natáčení v 5,1K 50p, 4K 60p nebo třeba FHD 200p a 46minutovou dobu letu. Podporuje kodek H.264/H.265 a vysokou přenosovou rychlost 200 Mb/s. 10-bitový D-Log profil umožňuje zachytit až jednu miliardu barev a pokročilou flexibilitu v úpravě a color gradingu.

Verze Mavic 3 Cine navíc podporuje Apple ProRes 422 HQ s maximální přenosovou rychlostí 3,772 Mbps, disponuje zabudovaným 1TB SSD a 10Gbps super rychlým kabelem na spolehlivý přenos dat pro profesionální tvorbu.

DJI Mavic 3 | Megapixel

Sledování objektů s dronem

Sledujte objekty a vyhýbejte se překážkám díky technologii ActiveTrack. Funkce umožňuje sledovaný objekt držet stále ve středu záběru, i v případě, že se pohybuje například za stromem. 

DJI Mavic 3 | Megapixel

Funkce MasterShots

I Mavic 3 nabízí bezpilotní funkci MasterShots, při které vyberete dominantní bod, následně dron sám vybere deset možností přeletů a záběrů a vznikne tak unikátní a dynamické video, vhodné například pro sociální sítě. 

DJI Mavic 3 | Megapixel

Hasselblad Natural Colour Solution

Mavic 3 podporuje známý systém Hasselblad Natural Colour Solution (HNCS), který zaručuje ohromnou hloubku, detaily a dokonalé barvy i jas tonálních přechodů pro realistickou kvalitu obrazu, a to i v tmavých stínech a jasných oblastech.

Dron DJI Mavic 3 | Megapixel

Dron tip na závěr

Osobně dron využívám nejvíce při cestování, případně při natáčení jako doplněk. Letecké záběry můžeme kombinovat s klasickou kamerou a vytvořit tak neokoukaný obsah. Navíc díky možnosti natáčení do LOG profilů není složité v postprodukci synchronizovat záběry. Takový letecký záběr může například skvěle vypadat jako intro videa a udrží tak divákovu pozornost. 

Natáčení s dronem | Megapixel

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.