Magazín

Blog

Laboratorní test ostření: Canon 70D vs Sony A77

Luděk BouškaAktualizováno: 18. 9. 2013 v 14:19 • Rubrika: Blog

Laboratorní test ostření: Canon 70D vs Sony A77

Renomovaný server DxOMark zabývající se laboratorním testováním fotoaparátů, se rozhodl porovnat zaostřovací systémy nového Canonu EOS 70D s velmi osvědčeným přístrojem Sony A77. Oba přístroje používají pro zaostřování při videu princip fázové detekce, ale zatímco Sony má specializovaný AF senzor, u Canonu jsou díky nové technologii Dual CMOS AF zaostřovací body integrovány přímo do obrazového snímače. Podívejte se, jak dopadlo porovnání obou systémů.

Obsah

Canon EOS 70D je unikátní v tom, že obrazové body na snímači jsou schopny poskytnout zároveň informace o zaostření, takže AF může fungovat průběžně i v režimu živého náhledu a při natáčení videa. Tento systém je poměrně revoluční i když na první pohled může připomínat princip, který k zaostřování používaly předchozí modely EOS 650D nebo EOS 100D.

Vědci z laboratoře DxO Mark byli zvědaví na to, jak tento nový systém automatického ostření obstojí v porovnání s "klasickým" AF čidlem používajícím také princip fázové detekce i při natáčení videa. Právě v zaostřování při videu byly doposud nejlepší SLT přístroje Sony, z nichž nejvýkonnější je právě Sony A77.

Při testech byly připevněny oba fotoaparáty na studiovém stativu těsně vedle sebe a pracovaly souběžně, aby byly zajištěny naprosto stejné podmínky. Byly použity objektivy Canon EF 40mm f/2.8 STM a Sony DT 16-50 mm f/2.8 SSM OSS, které zajišťují plnou funkčnost AF při natáčení videa.

Výsledné záznamy jsou zobrazeny sestříhané vedle sebe (na levé straně je Canon EOS 70D, na pravé straně Sony SLT-A77) pro přímé porovnání.

 

Přesnost ostření


Dobré světelné podmínky


Zhoršené světelné podmínky (wolfram 20 Lux)


Přesnost sledování pohybu

Dobré světelné podmínky

 

Zhoršené světelné podmínky (wolfram 20 Lux)

 

Hodnocení

Canon EOS 70D je dobrou volbou jak pro fotografy, tak pro uživatele videa. Nový Dual CMOS AF chytře řeší problém zaostřování při videu u přístrojů se standardním AF čidlem umístěným pod hlavním zrcadlem a zároveň se tím elegantně vyhýbá patentovanému řešení s polopropustným zrcadlem, které využívá Sony. 

Dual CMOS AF snímač s celkem 40 miliony pixelů použitých pro zachycení obrazu ukazuje malý, ale zřetelný nárůst výkonu AF při nedostatečných světelných podmínkách a vyšší úrovně ostrosti, než u předchozích APS-C fotoaparátů stejného výrobce.

Pro milovníky videa je v současné době tento fotoaparát jedna z nejlepších dostupných možností na trhu. Zároveň je také skvělou alternativou pro SLT přístroje Sony, které doposud nabízely nejlepší výkon AF při natáčení videa.

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Richta

Reaguje na (5) | Taky si myslím, že není objektiv, jako objektiv. A pokud o mají být "laboratorní" testy, měli použít stejný objektiv. No v tomto případě ale nějakou sigmu či tamron, aby měli stejný model s potřebnými bajonety.

7

martin richta, 6. 12. 2013 |Reagovat

Luděk Bouška

Reaguje na (5) | Dobrý den všem, všimli jste si, že z každého přístroje je tam jen půlka obrazu???  Jen z jednoho levá a z druhého pravá. Takže pokrytí plochy papíru AF body bylo v obou případech stejné. pokud jde o použité objektivy, mají stejnou světelnost a oba mají motory podporující ostření při videu - ty nejlepší, které pro vide oba výrobci nabízejí. Takže objektivy srovnatelné jsou.


Nikdo také nezpochybňuje, že Sony zaostřuje rychleji, při focení je to jednoznačně důležitá vlastnost. Při videu je ale daleko důležitější plynulost a jistota, s jakou AF systém správně zaostří na požadovan místo.

6

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 25. 9. 2013 |Reagovat

P

Bohužel na mě také způsob provedení testu působí tak, že canon musí vyhrát i kdyby na chleba nebylo. No a stejně mě to i při tom, že při testu pohybu šel asistent zleva z drobným písmem a ještě u sony nezakryl celou testovanou plochu a s pár písmeny, přišlo, že sony ostřil podstatně rychleji a přesněji. Nevím proč před sony byl jen téměř prázdný papír s hlavičku firmy a před canonem byl text pokrývající téměř celou stránku. No a hodnocení je takové, že canon canon canon dual ostření paráda. O druhé značce ani slovo. Navíc proč byl u sony použit zoom objektiv a u canonu pevné ohnisko? To přeci nejsou srovnatelné podmínky!!!

5

Petr, 24. 9. 2013 |Reagovat

R

Laboratorní test? Možná, ale lajdácky provedený. Text na papíru byl nesmyslně naležato a podmínky při pohybu pro oba aparáty nebyly stejné.

4

Roman, 24. 9. 2013 |Reagovat

H

No v přesnosti sledování pohybu Canon vede. Což bych řekl, že je důležitější faktor, než přesnost ostření v prvních dvou videích :)

3

Honza, 18. 9. 2013 |Reagovat

Michal Kroužel

Reaguje na (1) | Taky mě to napadlo, ale pak jsem si uvědomil, že obraz je zpoloviny oříznut a původně byl list papíru zhruba uprostřed záběru obou fotoaparátů. Ale i tak nebyly podmínky pro oba fotoaparáty stejné, asistent skutečně běhá zleva, drží papír zleva a stíní a tak... a ještě poslední věta článku - nechápu, proč je použit výraz "doposud nabízely", nezdá se mi, že by to Canon překonal.

2

Michal Kroužel, 18. 9. 2013 |Reagovat

AF

nevim, ja testy nedelam, ale podle me by ten list papiru mel bejt tedy stejne / zrcadlove napr./ popsanej, a nee ze vlevo kde je sony, neni temer zadnej text, kdyz s tim asistent beha spis doleva navic... :/

1

Aleš Funke, 18. 9. 2013 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.