Magazín

Krátce

Jak probíhal Mega týden v Megapixelu

Nikola UlrichováVydáno: 7. 11. 2022 v 18:24 • Rubrika: Krátce

Jak probíhal Mega týden v Megapixelu

Předposlední říjnový týden byl v Megapixelu opravdu MEGA! Už po třetí se fotografové a videomakeři mohli zúčastnit přes 35 unikátních workshopů a besed, potkat přes 25 známých tváří fotografické scény a vyzkoušet techniku či získat unikátní slevy na 20 značek. Děkujeme všem za účast, nadšení a předávání inspirace. Podívejte se na krátkou reportáž, fotografie a přeneste se do tohoto Mega týdne s námi! A my se budeme těšit zase příště.

Obsah

Jak fotit portrét

Třetí Mega týden provázela změna v podobě zaměření workshopů a besed především na 3 oblíbená témata - portrét, krajina a video. Některé eventy proběhly na všech třech prodejnách jako například Svícení portrétů s LED světly v ateliéru s Janem Novákem a FOMEI, nebo Portrét s Tomášem Lébrem a Canonem. Také Sony se zaměřilo na fotografování s portrétními objektivy a účastníci si odnesli skvělé snímky modelky, kterou fotili v exteriéru pod vedením lektora a fotografa Honzy Tichého nebo Davida Kašpárka. Portrét, na kterém to každému sluší, si odnesli účastníci workshopu s Editou Bízovou a BenQ. 

Mega týden | Megapixel

Hned v pondělí zahájila portrétní část fotografka Mili Kosinová ve spolupráci se značkou Eizo a zasvětila ostatní fotografy do přípravy scény pro kreativní portrét a také do toho, jak takové snímky nasvítit a dotáhnout k dokonalosti. Fotograf Martin Faltejsek oproti tomu zvolil exteriér a snažil se vysvětlit, že každé počasí a prostor se dá využít ve fotografův prospěch!

Workshopy a kurzy | Megapixel

Také Daniel Konťul a Focus Nordic přivezli veškeré vybavení pro svícení portrétu a tvorbu světelných atmosfér a vysvětlili účastníkům během tří hodin základní principy. Jelikož má portrét mnoho podob, nesmělo chybět ani focení glamour fotek za pomocí umělých světel, ale všichni si mohli vyzkoušet vyfotit takové snímky také pouze s využitím přirozeného světla. Navíc bylo možné si zapůjčit objektivy značky Tamron a vyzkoušet je v praxi. 

Ateliér | Megapixel

Další portrétní workshop byl pod taktovkou Aleny Syslové, která účastníky učila během workshopu vnímat světlo a fotit modelky na přímém slunci a ve stínu. Každý si mohl vyzkoušet také různá ohniska objektivů od značky Sigma.

Focení portétu | Megapixel

Světlo bylo hlavním tématem také při workshopu Jakuba Stejskala, který vysvětlil důležitost používání odrazných desek při focení portrétů. Také k módní fotografii patří především focení skvělých portrétů a to nejen v Česku, ale také v zahraničí. K tomuto tématu přispěla svou besedou a následným workshopem Lucie Vysloužilová, která poradila účastníkům také ohledně techniky Nikon, kterou si mohli na workshop zapůjčit. 

Odrazná deska | Megapixel

Nemohli jsme vynechat ani focení párových portrétů. Fotograf Pavel Rybníček tak nejprve zahájil druhý den Mega týdne besedou o osobním rozvoji fotografa, kde zmínil důležitost vytváření vlastních projektů a focení toho, co člověka baví, a poté vzal účastníky do prostor v okolí pražské prodejny, kde skvělým a zábavným způsobem předal své know-how ohledně komunikace s párem, která zaručí přirozené fotky, při jejichž focení se zaručeně pobaví jak pár, tak fotograf. O úsměvy nebylo nouze ani na workshopu párového portrétu v Brně, kde nemohl chybět lektor a fotograf Lukáš Kenji Vrábel
V rámci tématu portrétu proběhlo také několik besed. Aneta Přibová se postarala o inspiraci plnou svatebních tipů a fotografií.

Naopak Jakub Fišer alias Kubajsz se s účastníky pobavil o úpravě fotografií na monitorech ViewSonic a následně o technice Sony, kterou pro focení využívá. Také praktický workshop retuše s Radovanem Bartkem přispěl ke zdokonalení se v úpravě portrétů pomocí grafických tabletů Wacom. Nově proběhl také workshop digitálního kreslení s ToyBox na grafických tabletech XPPEN.

Focení svateb | Megapixel

Jak fotit krajinu

Dalším tématem bylo focení krajiny, které odstartoval Marek Ondráček svou besedou v Praze. Vysvětlil, co je důležité při focení krajiny a také jaká technika OM System je pro tento žánr vhodná. Zajímavá přednáška na téma Hejkal s kamerou byla zaměřená také na krajinu a především zvířecí říši. Své úchvatné záběry promítl Lukáš Pich, který vyprávěl o své cestě k tomu, jak se stát kameramanem české přírody a proč natáčí s videotechnikou Panasonic. Také Michal Stehlík vzal téma krajina od A do Z a během přednášky se zmínil nejen o krajinářském focení, plánování a výbavě, ale také o nastavení fotoaparátu a následném postprocesu.

Dokument | Megapixel

V Ostravě Petr Pazdírek zasvětil přítomné fotografy do toho, co obnáší focení vodopádů a jak zachytit úchvatné snímky pohybu vody. Beseda se neobešla bez doporučení vhodné výbavy a techniky pro tuto ne zcela snadnou fotografickou disciplínu. A v Brně se účastníci potkali opět s Lucií Mojžíšovou, která se během svého vyprávění zaměřila na street foto na cestách. 

Mysleli jsme i na videomakery

Video začíná být čím dál tím důležitější a spousta tvůrců si uvědomuje především jeho oblíbenost a atraktivnost na sociálních sítích. Proto jsme tentokrát zařadili také praktické workshopy zaměřené na natáčení krátkých videí na sociální sítě, tzv. reels. Filip Barták se na workshopech věnoval vlogování a streamování s novým fotoaparátem Nikon Z30 a společně s účastníky se pustil do vytváření kreativních záběrů. Pro toho, kdo se věnuje klasickému natáčení, si Ondra Mašek připravil workshop zaměřený na natáčení se stabilizátory, kde si videomakeři vyzkoušeli také novinky od značky DJI.

Zachytit pohyb mohli fotografové také na sobotním kurzu s Jakubem Šindelářem a Tamronem, kde účastníci zjistili, že vyfotit skateboardistu není až taková hračka. Sportu a konkrétně natáčení reklamních videí pro sportovní značky se věnuje Ondřej Šimko, který vyprávěl svůj příběh o tom, jak udělat ze své vášně i svou práci.

Videomaker | Megapixel

Testování techniky 

Na prodejnách jste každý den mohli potkat produktové specialisty různých značek, zapůjčit si techniku na workshopy a vyzkoušet ji v praxi, otestovat novinky a poradit se o výběru. Pro všechny účastníky jsme také připravili unikátní slevy na produkty. 

Peak Design | Megapixel

Děkujeme všem, kteří do Megapixelu přišli, sdíleli své fotografie a videa a užili si eventy s námi. Také děkujeme lektorům, fotografům a značkám, které se do tohoto týdne zapojily: SonyNikonCanonFomeiEizo, BenQFujifilmOM SystemSigmaPanasonicFocus NordicTamronBenroTenbaShimodaPeak DesignManfrottoWacom a XPPEN. A těšíme se na příště!

Přečtěte si také další reportáže z předchozích Mega týdnů:

Mega reportáž: Focení skateboardingu aneb zachycení každého pohybu s Jakubem Šindelářem a Tamronem
Mega reportáž: Přirozený portrét s Mili Kosinovou a Sigmou
Mega reportáž: Denis Fueco a párový portrét s Nikonem

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den, adresu naleznete na stránce kontaktů, dole v patičce stránky.
https://www.megapixel.cz/kontakt
2

Prodejce Megapixel.cz, Martin, 20. 4. 2023 |Reagovat

JM

Je to velmi pěkné že jste se přestěhovali do nových prostor,ale adresa nové prodejny nikde není.

1

Josef Mička, 18. 4. 2023 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.