Magazín

Fotoporadna

Jak se fotí fotbalový pohár UEFA? Tentokrát SK Slavia Praha vs CF Vilarreal

Michal KřenekAktualizováno: 6. 12. 2017 v 18:28 • Rubrika: Fotoporadna

Jak se fotí fotbalový pohár UEFA? Tentokrát SK Slavia Praha vs CF Vilarreal

Před několika týdny se v Praze odehrál zápas poháru UEFA, kam postoupila Slavia Praha. Po slibné remíze ve Španělsku 2:2 se odveta odehrála na domácím hřišti v pražském Edenu. Fanoušci cítili příležitost postupu, a tak atmosféra gradovala a stadion Slavie se celý naplnil.

Obsah

Akreditace

Po zkušenosti s minulým derby, kdy jsem žádal na poslední chvíli, tak tentokrát žádám s velkým předstihem. Už jsem myslel, že se budu muset upomínkovat, ale akreditace přišla akorát včas. Takže jsem v klidu mohl vyrazit na zápas s předstihem.


Pozice je důležitá

Fotografování na poháru UEFA byla možná jen zpoza brankové čáry. Tedy od rohového praporku na úroveň branky. Bylo důležité si vybrat vhodnou pozici, abych mohl fotit nejen fotbalisty čelem, ale i před brankou. Zde vám pak v praxi nesmí překážet branka nebo objektivy ostatních fotografů. Takže podle ohniska, u mě 300mm, byl ideál někde v polovině, spíše blíže k rohovému praporku.


Technika aneb Jeden nebo dva foťáky

Rozhodně mohu doporučit dva přístroje. Já oproti minule vyrazil jen s jedním a nechci říkat, že to bylo znát, ale jsou momenty, kdy dva je prostě jistota.

Když vám jeden odejde

Když máte teleobjektiv a hráči jsou blíž než je max zaostřitelná vzdálenost

Když chcete jiné úhly, pohledu , obvykle širokáčem

Když chcete dát fotoaparát do brány

Samozřejmě, že se bez toho obejdete, ale mnohdy přijdete o pár záběrů než vyměníte sklo. Což je mrzuté a jako profík bych si to nedovolil. Potkal jsem tam pár fotografů ze Španělska a ti ke svému hlavnímu tělu (třeba Canon EOS 1D X) v klidu používali i starší modely, jako je například Canon EOS 60D.


Panning v praxi

Čím dál modernější a komunikovanější jsou i fotografie pořízené tzv. panningem. Tedy technikou, kdy na delší čas sledujete pohyb objektu. V tomto případě hráče. To, co sladíte, je pak ve výsledku ostré. Pokud používáte moderní teleobjektivy, tak ty mají na tuto techniku mód stabilizace, která funguje pouze ve vertikálním směru. Pár příkladů najdete i zde. 

Časy závěrky, které používám během panningu: 1/8s, 1/30s, 1/5s,1/3s

Moje technika - jen to nejnutnější

S technikou jsem si tentokrát nedělal žádné extra starosti. A vzal jsem pouze to nejnutnější.


Canon EOS 1D Mark IV

Canon EF 300mm f/2,8 IS L USM +lens protect coating

Canon EF 16-35mm f/4 IS L USM

CF karty Lexar professional 64GB

Brašna Lowepro Stealth Reporter


Plus teplé boty, bunda i kalhoty. Sice na stadionu není úplně zima, ale to se může rychle změnit. Pláštěnka je věc, kterou mějte také při sobě. Nedávno jsem vyzkoušel i Canon 1D X a moc pěkná paráda. Možná čas na upgrade.


Zpracování fotografií

Každý sportovní fotograf pracující pro média či pro agentury musí zpracovávat snímky již během samotného zápasu. Někteří odesílají první snímky do 15 minut od hvizdu, někdo o poločase. Je to bitva o pozici, prodej fotek. Prostě být první. Při velkých zápasech se pomocí internetových kabelů či Wi-Fi posílají fotky rovnou z fotoaparátu.


Jelikož nezávodím s ostatními, mohu si dovolit luxus nechat fotky odležet, a pak se k nim s nadhledem vrátit. Nečekejte však mnohahodinové úpravy či retušovaní. Fotky velmi rychle projdu. Mnohdy i na cestách metrem (jak to dělám popisuji níže). Ohodnotím, udělám druhé kolo hodnocení a následně upravuji. Nedělám velké úpravy ani velké výřezy, jak se mne již někdo mnohokrát ptal. Ořezávám většinou, když mi padá horizont, a to na fotbale poznáte velmi snadno. Zarovnaný trávník (i když není úplně rovný), a také zarovnané reklamní poutače jasně ukazují, o kolik jsem se “netrefil”. Pojďme k postupu zpracování.


 

Adobe Photoshop Lightroom v praxi

Pokud mám čas a mohu si dovolit luxus zpracování bez stresu pracuji v aplikaci Adobe Photoshop Lightroom.  Všechny fotky importuji, zazálohuji na externí disk a vytvořím si tzv. Smart previews. To mi umožní pracovat v terénu bez přístupu na externí disky. Stačí upravovat náhledy a po připojení tyto úpravy aplikovat na ostrá data při exportu do JPEG. Navíc mi velikost Smart Previews stačí k exportu pro webovou prezentaci.


Rychlé hodnocení pomocí hvězdiček (tzv. Rating). Používám klávesové zkratky (zde shift+číslovka 1-5) v kombinaci s funkcí AutoAdvance. Ta mě při přiřazení hodnocení automaticky posune na další snímek. Nemusím tak usilovně mačkat šipku vpravo na každou fotku.


První kolo je za mnou. Podívám se na počet snímků. Pokud potřebuji snížit a ještě vybrat zobrazím si pomocí filtru jen vybrané snímky a dávám o jeden stupeň vyšší hodnocení. Konečně jsem tam, kde potřebuji a mohu se vrhnout na úpravy.


Obecně platí, že dovoluji Lightroomu korekci pomocí profilu tělo-objektiv. Poté pracuji s korekcí expozice, teplotou bílého bodu, kontrastem či ostrostí. Zde v mnoha případech používám masku, kde se bude doostření aplikovat (při pohybu táhla držte klávesu alt). Pro jednotlivé scény pak kopíruji nastavení, následuje jemné doladění konkrétního snímku. Poté probíhá export pro web a případně pro tisk v maximálním rozlišení (pokud jsem připojen na externí disk s RAW daty).



Ptejte se, odpovím

Kdo se nezeptá, nic se nedoví. Chtěli byste vědět víc o sportovním focení nebo o zpracování fotek v aplikacích Adobe? Pište, sdílejte….když vás bude dost na přednášku, rád ji udělám.

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (3) | Děkujeme za zájem. Sledujte nabídku naší fotoškoly v roce 2018 a je dost možné, že se tam podobný workshop nebo přednáška objeví.

6

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 19. 12. 2017 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (4) | Dobrý den, v podstatě je to tak jak říkáte. Na některé sportovní akce se bez záštity redakce fotograf nedostane. Mnohdy ale platí příšloví o líných ústech. Pak mnohdy stačí nějaké portfolio.

5

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 13. 12. 2017 |Reagovat

Filip Žídek

Chtěl bych se dozvědět více o té akreditaci. Musím mít novinářský průkaz? Někde akreditaci pokud nedělám pro redakci ani neudělí, tak by mě zajimalo více :)

4

Filip Žídek, 12. 12. 2017 |Reagovat

A

Ano, jasně, chci se dozvědět o sportovním focení více :-) Takže kdy to bude možné? K tomu samozřejmě jak na zpracování, ideální (nebo rychlé) zpracování / workflow .-) Přednáška či rovnou workshop? Určitě se nějaká ta jedenáctka sportu chtivých fotografů dohromady dá :-)

3

Ann, 12. 12. 2017 |Reagovat

MK

Reaguje na (1) | Díky za reakci. Ja mám i fotku, kde toho balonu je víc, následuje i faul a rozhození rukou. Někdy není snadný si vybrat ten konkrétní snímek.  

UEFA Cup.. díky za info. Příště napravím...:) Třeba se tam potkáme..

2

Prodejce Megapixel.cz, Michal Křenek, 9. 12. 2017 |Reagovat

FPRTOZS

Fotky máš pěkné, škoda, že na fotce 146715.jpg není trochu víc balonu. Každopádně Pohár UEFA se jmenuje od roku 2009 Evropská liga UEFA.

1

Fotím Paneláky Rychlostí Tisíc Oken Za Sekundu, 8. 12. 2017 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.