Magazín

Fotoporadna

Jak se fotí Olympiáda? Šíleně rychle!

Luděk BouškaAktualizováno: 19. 2. 2014 v 15:58 • Rubrika: Fotoporadna

Jak se fotí Olympiáda? Šíleně rychle!

Náhodou jsem narazil na velice pěkný článek, ve kterém popisuje americký fotograf Jeff Cable to, jak se vlastně fotí na Olympiádě v Soči. Jsou to prostě fofry, na nic není dostatek času, fotky musí být zveřejněny prakticky ihned. Konec konců, přečtěte si jeho pohled...

Obsah

Bláznivě rychlé termíny a focení

Wow - jak se všechno změnilo během posledních několika let! Jak asi všichni tušíte, všichni olympijští fotografové mají krátké termíny. Když jsem poprvé fotil olympiádu, měl jsem podle smlouvy 12 hodin na to, abych prošel nafocené snímky a předal je týmu. Když jsem fotografoval letní olympijské hry v Londýně, byla tato lhůta zkrácena na 2 hodiny. To znamená, že jsem musel projít klidně přes tisíc fotografií, vybrat ty nejlepší, upravit je a předat týmu během několika hodin.

Nyní se stále rostoucí "rychlostí" internetového věku po mně chtějí, abych odeslal snímky při každé přestávce. Takže to znamená, že když zazní bzučák na konci první třetiny hokeje, mám 14 minut na stažení fotek (fotím do RAWu), projít je, upravit, změnit jejich velikost a odeslat týmu USA. A musím to všechno stihnout tak, abych byl připraven začít fotit znovu na začátku další třetiny. Žádný tlak!


Tohle je moje jednoduchá sestava pro editaci rovnou u ledu. Mám většinou jedno nebo dvě těla (jedno se 70-200/2,8 a druhé s rybím okem). Fotím se 70-200 a PocketWizard, který je vidět za sklem, slouží k dálkovému odpalování foťáku na vzdálenější straně hřiště.

Takže... jak to mám stíhat? Za prvé, používám nejrychlejší paměťové karty, nejrychlejší čtečky karet a nejrychlejší počítač, jaký se dá sehnat. Všechny tyto položky jsou naprosto zásadní pro mou práci. Používám nové karty Lexar Professional 1066x CompactFlash (odkaz vede na nejrychlejší u nás dostupnou kartu Lexar, pozn. red.) a zapisuji vždy na dvě zároveň v každém těle Canon 1DX (kvůli zálohování). Mám také novější čtečku Lexar Professional USB 3.0, takže mohu stáhnout fotky do mého notebooku tak rychle, jak je to jen možné. Můj notebook je Apple MacBook Pro Retina, který má SSD disk namísto tradičního pevného disku, což je daleko rychlejší. Pokud jde o software, používám Photo Mechanic (který tady na hrách používáme snad všichni), protože je ďábelsky rychlý a dovoluje mi rovnou odesílat fotky na FTP přímo z jednoho programu. 

Toto je nastavení v mém "hotelovém" pokoji. Tam používám hybridní tablet Wacom Cintiq Companion (odkaz vede na nejbližší u nás dostupný podobný model, pozn. red.) pro jemné doladění obrazu. Mám také externí disky Western Digital Passport Ultra pro zálohování na 3 různých místech. 

Takovýhle je můj obvyklý postup: 

  • Zazní bzučák, vysouvám paměťovou kartu Lexar a vkládám jí do USB 3.0 čtečky.
  • Photo Mechanic přijde s dotazem na název složky pro stahování a požádá o IPTC informace.
  • Předem jsem už vytvořil složku s odpovídajícím názvem (obvykle například "20140212_Hockey_USA_vs_Canada_Women").
  • Zadám data IPTC (něco jako "USA vs Kanada (ženy) hokej".
  • Začnu s prohlížením a tříděním fotek tak jak jsou stahovány a pokouším se najít ty nejlepší.
  • Vybrané fotky označuji pomocí barevných značek, podle kterých je pak mohu filtrovat.
  • Projdu všechny fotky z uplynulé třetiny a vyfiltruji ty nejlepší.
  • Ve Photoshopu rychle vyladím každou z nich (expozice, kontrast, ořez, ...) a uložím soubor předponou "Edit_".
  • Poté, co jsem tohle udělal s těmi nejlepšími záběry, musím je otitulkovat jmény sportovců. K tomu mám vytvořený dokument, ve kterém jsou k určitému kódu přiřazeny údaje o každém hráči v týmu. Když zadám například kód "/ 26 w /", Photo Mechanic vloží "USA Hockey Kendall Coyne (# 26)". 
  • Před odesláním fotek týmu nebo agentuře ještě všechny fotky zmenším a uložím všechny informace, to mám automaticky nastaveno v Photo Mechanic. Pak už jen stačí zmáčknout tlačítko a je hotovo.
  • Pak vysunu kartu ze čtečky, dám jí zpět do fotoaparátu a začínám fotit další třetinu.

Obvykle tou dobou, kdy je zápas u konce a já jsem se vším skončil, fotky už byly zveřejněny na USA Hockey Olympic page a na stránkách agenturyJo - a ještě někde mezi tím vším si sednu a píšu blog.

Nyní, po přečtení tohohle článku, kolik z vás si to chcete stále ještě zkusit? :)

 
Zdroj: jeffcable.blogspot.com, všechny snímky vyfotil Jeff Cable

Sdílet na


Komentáře k článku

JP

Musí mít kvalitní vercajk, dá se to. Já to dávala na web za hodinu po utkání. Nejdřív jsem dojela domů, stáhla z foťku do PC a sypala to na web. I tak jsem byla pochválena za rychlost. Akorát já to fotila do *.jpg, protože RAW byl pro tyto potřeby velký a nikdo by ho tady neocenil.

5

Jarmila Píchová, 27. 2. 2014 |Reagovat

z

aby sa nepo, eště mokré fotky sme kladli do mašin, rotaček )))))
ani sme to nesušili, filmy už vůbec, vypláchnout v lihu, hrk hrk - za tři minuty to valilo pod zvětšovák ))))))

4

zemekf, 25. 2. 2014 |Reagovat

TL

... ale každopádně klobouk dolů, že to psychicky dává... :)

3

Tomáš Lejsal, 24. 2. 2014 |Reagovat

TL

Myslím že jednu třetinu bych rozdýchával po celý zbytek dne :D

2

Tomáš Lejsal, 24. 2. 2014 |Reagovat

Pz

Můj sen, ale ještě to chce doladit vercajk. Borec, to je jiná liga. :)

1

Petr zatloukal, 22. 2. 2014 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.