Magazín

Fotoporadna

Jak si vybavit ateliér a na co nezapomenout

Lucie VořechováAktualizováno: 7. 3. 2023 v 12:01 • Rubrika: Fotoporadna

Jak si vybavit ateliér a na co nezapomenout

To, že v našem sortimentu najdete rozsáhlou nabídku kvalitního ateliérového vybavení, není snad potřeba zmiňovat. Jak si ale vybrat to správné a vhodné pro žánr, který fotíte? Není to žádná věda. Pojďme se podívat, jakou techniku a výbavu využijete pro jednotlivé fotografické žánry, a na co byste neměli zapomenout.

Obsah

Ateliér a jeho důležitost

Možná si pokládáte otázku, k čemu vlastně potřebujete vlastní ateliér? Spousta fotografů se postupem času začne věnovat převážně fotožánru, který ho nejvíce baví. Jakmile si konkretizuje svůj cíl a záměr, přichází otázka výbavy. Zjistíte totiž, že už jen fotoaparát nestačí a je zapotřebí sáhnout i po další fototechnice, která posune váš výstup na úroveň profesionála. A kde jinde lze nejlépe experimentovat a zdokonalovat se, než ve vlastním ateliéru? Věřte, že jakmile jednou vyzkoušíte focení s vlastním příslušenstvím a výbavou, ještě rádi se rozloučíte s nepříznivým počasím, nedostatečným světlem a chladem v zimních měsících. Čím ale začít?

Vyznat se v ateliérovém vybavení není tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Pokud se chystáte na sestavení svého prvního, zamyslete se, pro jaký fotografický žánr ho budete používat a čím vším je nutné jej vybavit, abyste dosáhli co nejlepšího výsledku. Tento článek vám dobře poslouží jako inspirace i návod. 

Fotografické studio | Megapixel

Výbava ateliéru

 Jak už jsme sepsali v našem článku Jak vybavit domácí ateliér, vše začíná vhodným prostorem, který by měl být větší jak 3 x 3 metru. Proč zmiňujeme tyto rozměry? Je nutné brát v potaz šířku fotoplátna a vzdálenost od fotografovaného objektu. Dobře vám tak poslouží místnost v bytě nebo pronájem kancelářského prostoru.

Z čeho při vybavení ateliéru můžete vybírat:

Je toho hodně, ne však pro všechny fotodisciplíny je tato technika zapotřebí. Věnujete se focení portrétů, skupin lidí či produktů? Každá ze zmíněných aktivit vyžaduje trochu jinou výbavu.

Fotografické pozadí v ateliéru

Fotografické pozadí využijete pro portréty, fashion, glamour akty, produktovou fotografii a vše, co se v ateliéru dá vyfotit. Vybírat můžete z mnoha variant, od papírových, látkových nebo třeba plastových. Je nezbytné k nim pořídit i příslušenství pro správné uchycení a použití. 

Fotografické plátno | Megapixel

Jako nejvíce univerzální se považuje pozadí papírové, které je bez struktury a hladké, takže při detailním záběru nerozptyluje od foceného subjektu. Výhodou je, že v případě zašpinění jen odrolujete část a nastavíte si novou, čistou. Ovšem zároveň se jedná o spotřební materiál, s čímž je zapotřebí do budoucna počítat. 

Textilní pozadí se dá narozdíl od toho papírového vyprat, ale časem ztrácí živost barev a i tak hrozí, že ani po vyprání nebude dokonale čisté. Ovšem jeho životnost je při správném zacházení delší a můžete tak předejít častému dokupování nového pozadí. 

Plastové pozadí se nejvíce hodí pro produktovou fotografii. Jeho výhodou je snadná manipulace a omyvatelnost. 

Ateliérová světla

Focení v ateliéru je velice specifická a technicky náročná disciplína. Kdo se však naučí její základy, zjistí, že mu to ve výsledku velice usnadní práci a ušetří čas. 

Základem dobré fotografie je světlo. Chcete mít na modelce ostré nebo naopak měkké stíny? Chcete se zaměřit na detail, nechat vyniknout oči, nebo si třeba pohrát s barvami a ozvláštnit fotografie zajímavými světelnými efekty? 

Obrovskou výhodou ateliéru oproti focení venku je právě nekonečný zdroj světla, se kterým můžete hýbat a uzpůsobit ho svým potřebám. Řekněte sbohem vysokému ISO a rozmazaným snímkům! 

Ateliérová světla | Megapixel

Ze světel pro svůj ateliér můžete vybírat buď záblesková nebo trvalá, případně je můžete kombinovat pro docílení požadovaného efektu. 

Záblesková světla fungují na principu osvětlení scény krátkým a silným zábleskem. Hodí se převážně pro portréty, akt, fashion, glamour, produktovou a reklamní fotografii.

Jejich dělení je dle výkonu záblesku. 

  • 45 Ws až 100 Ws - hodí se k vyplnění stínů nebo jako protisvětlo
  • 150 Ws až 400 Ws - využijete pro fotografování portrétů, aktů, fashion
  • 500 Ws až 700 Ws - vhodné pro všechny fotografické žánry focené v ateliéru
  • 700 Ws, 1200 Ws a více - velmi výkonná světla pro profesionální tvorbu. Přebijí i denní světlo. 

Více se o zábleskových světlech bavíme v našem článku ve Fotoporadně: Jak se blejsknout a jak vybrat studiové záblesky.

Trvalá světla mívají menší výkon. Když však fotíte portréty, umožní vám fotit s nízkými clonovými čísly a tak je možné využít výhody světelných objektivů.

Při výběru světla se zaměřte na jejich výkon, barevnou teplotu, index podání barev CRI a tvar. Vše záleží na účelu, ke kterému vám poslouží.

Pokud vás zajímá více detailů ohledně ateliérových světel, podívejte se na jejich základní dělení.

Ateliér | Megapixel

Modifikátory světla

Ateliérová světla je vhodné doplnit modifikátory, které umožňují kreativně měnit nasvícení.

Název Způsob použití
Beauty dish Jedná se o něco mezi softboxem a reflektorem. Slouží k dosažení směrového světla. Dá se kombinovat s voštinou, která usměrňuje světlo, aby se víc nerozptylovalo. Jedná se o ideálního pomocníka při portrétech.
Reflektor Má poměrně tvrdé světlo, s jeho pomocí dosáhnete tvrdých stínů. Je vhodné ho také použít jako protisvětlo.
Komínek S komínky dosáhnete velmi tvrdého světla, které se používá buď jako protisvětlo nebo k osvícení detailů či vytváření speciálních efektů, jako jsou osvícené vlasy nebo kontury. Pokud se řadíte mezi kreativní tvůrce, komínek by určitě neměl chybět ve vaší výbavě. 
Softbox Slouží k dosažení měkkého osvětlení bez ostrých stínů. Vybírat můžete mezi mnoha tvary a velikostmi podle plochy, kterou chcete osvítit. Použít ho můžete i jako doplňkové světlo pro jemnější přechod stínů.
Stripbox Využijete na osvícení pozadí či postavy, osvícení foceného subjektu zezadu a na prosvícení detailů.
Octabox Hodí se na nasvícení portrétů, jedná se o měkké světlo, které v očích vytváří kulaté odrazky, které působí přirozeně. 

Jsou pro vás ateliérová světla noční můra a nevíte, jak je správně nastavit, nebo která si přesně vybrat? V našem článku Jak na portrét se systémovými blesky jsme sesumírovali základy práce se světly. A pokud byste potřebovali této problematice lépe porozumět, využijte naší možnosti individuálního kurzu ateliérového svícení, kde vám rádi vše detailněji vysvětlíme i s názornou ukázkou v praxi. 

Odrazné desky

Když už se bavíme o světlech, je dobré si ateliér doplnit o odrazné desky, které se hodí převážně na portréty, fashion, produktovou fotografií nebo focení jídla. Pomocí odrazné desky můžete ovlivnit intenzitu a směr dopadu světla na focený objekt. Povrchy odrazných desek mohou být:

  • bílé - pro přirozené světlo, používá se k projasnění stínů
  • černé - pohlcují světlo
  • stříbrné s metalickým povrchem - odraz světla má studenější charakter
  • zlaté s metalickým povrchem - odraz světla má teplý nádech

Odrazná deska | Megapixel

Fotografické stany a produktové stoly 

Kapitolou sama pro sebe je produktová fotografie. Pro tu můžete použít například fotografické stany. Při jejich použití docílíte rovnoměrného osvícení. Dělí se především podle své velikosti.

Fotografický stan | Megapixel

Pro focení produktů je také vhodné použít produktové stoly, které dopomůžou pořídit bezstínové fotografie. Zadní strana je většinou naklápěcí a zadní nohy pojízdné. 

Více se o této kapitole bavíme v našem článku Produktová fotografie - pomůcky a příslušenství, kde najdete detailnější informace. 

Fotografický stůl | Megapixel

Příslušenství do ateliéru

Stativ je důležitý pro kompozici, perspektivu a úhel záběru. Díky stativu máte také volné ruce pro práci, abyste mohli naaranžovat focenou scénu nebo poupravit modelce vlasy. Pokud využijete náhledový monitor, hodí se zafixování fotoaparátu, abyste se v zápalu práce prudce nehnuli a nestrhli přes kabel monitor. 

Ateliérové stativy využijete pro uchycení blesku, trvalých nebo zábleskových světel. Uzpůsobíte si tak výšku i vzdálenost od foceného objektu. Při profesionálním focení se bez nich neobejdete. 

Náhledový monitor se hodí k okamžitému náhledu na finální fotografii. Každý profesionál svou práci kontroluje během focení. Díky náhledovému monitoru si můžete fotografie zvětšit a dohlédnout na to, že máte vše ostré a zaměřené tak, jak potřebujete. 

Bezdrátové odpalovače využijete pro synchronizaci kabelů nebo jako bezdrátový odpalovač. 

Nabíjecí stanice je vhodné mít do zásoby. Pokud máte přenosný ateliér, nezapomeňte si je s sebou přibalit. Stejně tak se vám budou hodit, pokud vám vypadne proud a vy nebudete mít zdroj napájení pro svá světla. Při větších zakázkách by vás to mohlo stát zbytečné pokuty za nedodání slíbeného materiálu včas.

EcoFlow | Megapixel

Nabídka fotografických kurzů

Chcete se zdokonalit ve svém focení v ateliéru? Máme pro vás připravené kurzy na míru! 

Například ateliérový portrét, kde se dozvíte, jak se zorientovat v ateliéru i jaké příslušenství opravdu využijete nebo třeba fotografování aktu v ateliéru, kde vás seznámíme se základními principy, jak komunikovat s modelkou a jak správně využít foto  techniku v ateliéru. 

Chcete si techniku před koupí vyzkoušet? 

Přijďte do našeho ateliéru a vyzkoušejte si ho v praxi. Naší specialisté vám rádi poradí s výběrem vhodného ateliérového příslušenství. Mnoho informací navíc se dozvíte také na našem teoretickém kurzu Jak na vybavení ateliéru.

Ateliér | Megapixel

Celý obsah článku mohou zobrazit pouze přihlášení uživatelé, kteří jsou členy zákaznického programu.

Přihlaste se nebo se zdarma zaregistrujte. Díky registraci můžete čerpat skvělé výhody.

Výhody programů

 
Možnost výměny zboží i z offline transakcí 14 dní 30 dní
Doprava zdarma Standard PPL + zásilkovna zdarma
Osobní asistent NE ANO
Sleva na čištění čipu 30 % 1 × zdarma, dále 30 %
Sleva na fotokurzy 10 % 20 %
Sleva na tiskové služby 10 % 15 %
Bonus při výkupu zboží na protiúčet 5 % 10 %
Profil v Galerii Megapixel Mega Mega + 
Sleva na pronájem ateliéru 10 % 30 %
Parkování zdarma při nákupu ANO ANO
Sleva v kavárně 30 % 100 %
Historie nákupů/účtenek ANO ANO
   

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.