Jak svítit portrét Fotoporadna

Jak svítit portrét

Kryštof KorčAktualizováno: 4. 4. 2014 v 9:30 • Rubrika: Fotoporadna

Portrétní fotografe patří mezi historicky nejstarší žánry, spolu s reprodukcemi krajiny byl přirozeně hlavním záměrem umělců také dokument o člověku. Portrét jako zobrazivá forma, se rozpíná už od počátků výtvarného umění a prošel dlouhým a zajímavým vývojem, fotografická tvorba v tomto ohledu sice historicky tvoří pouze zlomek, ale zdaleka ne zanedbatelný. Ihned poté, co fotografické procesy dovolily rozumné expoziční časy pro fotografování lidí, se oko tehdejších autorů přesměrovalo právě k nim. A je tomu tak do dneška, kdy stále rádi zachycujeme své blízké, významné osoby, nebo různé aranže osob neznámých, či jen streetové portréty.

Díky dlouhému vývoji portrétování má dnes autor obrovské množství tvůrčích východisek a naštěstí také nepřeberné množství moderní techniky, která mu může napomoci naplnění jeho tvůrčích představ.

Samozřejmě si mnohdy lze vystačit s přirozeným denním světlem, oproti tomu se ale naskýtá možnost vytvářet snímek trochu kreativněji. S tím že fotografie v překladu znamená kresbu světlem, není nic lepšího, než s ním přesně takto pracovat. Navíc při standardním portrétním svícení není zpravidla potřeba příliš sofistikovaná sestava světel či příslušenství a mnohdy si lze vystačit již se základními fotografickými potřebami pro dosažení velmi zajímavých výsledků.

Čím a jak fotografovat již popsal už kolega Lukeš v předchozím článku, já se dnes pokusím nastínit, jaké příslušenství lze k takovému portrétování ideálně použít.

Odrazné desky 

Standardně se nejvíce používá měkké rozptýlené světlo, které obličej přehnaně nevyrýsuje a dovolí divákovi soustředit se na charakter zobrazené tváře, případně její výraz, náladu a emoce. K takovému svícení je například přímé sluneční světlo poměrně nevhodné, stejně tak jako například malé fotografické blesky, obojí totiž poskytuje bodový světelný zdroj, který má tendenci vytvářet spíše ostré stíny a větší kontrast.

 

V podobné situaci fotograf sahá po elegantně  jednoduchém řešení, kterým je odrazná, případně rozptylná deska. Funguje velmi prostě a to tak, že světo se pomocí ní odrazí, či rozptýlí a supluje tak větší zdroj. Jak v případě slunce, tak malých blesků, se takové svícení stává měkčím a na pohled patřičně příjemnějším. S odraznou deskou je fotograf samozřejmě odkázán na jiný zdroj světla a tak většinou musí sladit okolní světlo s tím odraženým či rozptýleným, ne vždy jsou však takové podmínky ideální.

Studiové záblesky   

Pokud se nechceme spokojit se závislostí na okolním prostředí, samozřejmě je vždy možnost pracovat v kontorlovaných podmínkách. Ve studiu si fotograf může přesně určit, jak bude snímek světelně vypadat a nemusí se spoléhat na vrtkavé počasí, nebo používat slabé systémové blesky s nedostatečnou osaditelností příslušenstvím. Naštěstí se dnešní světelná technika posunula tak daleko, že není potřeba utrácet veliké částky na pronájmy atelierů, či drahé studiové sestavy. Při portrétování pracujeme v základu se dvěma světly, jedním hlavním, silnějším, a druhým doplňkovým.


Terronic Basic - 200 kit

 

Také zde je ideální držet se větších světelných zdrojů, tedy rozptylek. Už v základních sadách tak najdeme velké softboxy, které poskytují zdaleka nejrovnoměrnější distribuci světla a deštníky pro odražení doplňkového světla. Sofistikovanější sady pak obsahují větší množství příslušenství například pro bodové osvětlení, různé barevné filtry, nebo vysvícení pozadí. Možností je skutečně nepřeberně, stejně jako různých způsobů použití.


Fomei Digitalis 600/600


Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené produkty

Doporučené stránky

  • Jak fotit portrét

    Z hlediska společenského a kulturního patří tento žánr snad vůbec k těm nejrozšířenějším. Portrét prezidenta na nás shlížel od malička ze stěny každé…

  • Filip Matušinský / garant soutěže

    Filip Matušinský je nezávislý reklamní fotograf, s jehož tvorbou se setkáváte na různých outdoorových reklamních plochách (billboardy, apod.), ale i…

  • Móda, čili fashion

    Na první polovinu prázdnin jsme si pro vás připravili zbrusu nové premiérové soutěžní téma, které je módní fotografie, neboli fashion. Zadání je to…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím